Traian Basescu invita partidele parlamentare la consultari privind noul tratat european si functionarea Parlamentului

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 februarie 2012, 13:22 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a invitat luni partidele parlamentare la Palatul Cotroceni, pe agenda discutiilor figuran perspectivele ratificarii Tratatului privind stabilitatea, coordonarea si convergenta in Uniunea Economica si Monetara si dialogul dintre partidele politice si functionarea Parlamentului Romaniei.

"Reprezentantii Uniunii Social Liberale sunt invitati la ora 12.00, iar reprezentantii Partidului Democrat Liberal, Uniunii Democrate Maghiare din Romania, Uniunii Nationale pentru Progresul Romaniei si Grupului parlamentar al minoritatilor nationale la ora 13.00", potrivit unui comunicat publicat pe site-ul Administratiei Prezidentiale.

UPDATE Partidul Social Democrat va lua o decizie in privinta participarii la consultarile de luni, de la Palatul Cotroceni, in cadrul Uniunii Social Liberale, a declarat pentru Agerpres presedintele PSD, Victor Ponta.

O decizie in acest sens va fi luata dupa ce liderul social-democratilor va discuta cu presedintele PNL, Crin Antonescu, copresedinte al USL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2051 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    ora 12 la Cotroceni (Duminică, 12 februarie 2012, 13:28)

    dxnbv [utilizator]

    Nu/i cam devreme pt. miron cozma #2 de la pnl ?
    Ar fi mers mai pe dupa-masa nitzel, sa/si faca incalzirea pt tembeliziunile unde isi face veacul.
  • +15 (15 voturi)    
    Iar consultari? (Duminică, 12 februarie 2012, 13:37)

    Grasul [utilizator]

    Iar vom avea deliruri oratorice precum si samanta de scandal!
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Duminică, 12 februarie 2012, 15:55)

      boris yeltzin [anonim] i-a raspuns lui Grasul

      mofturi democratice, formalitati.

      si pan' la urma, nici parlamentul nu'i folositor, bani cheltuiti de pomana.

      alegeri, inseamna bani cheltuiti.

      sa alegem un presedinte o data pe zece ani, si el sa'i numeasca pe toti.
      si sa aiba dreptul la trei mandate, consecutive. :-)
      • 0 (0 voturi)    
        Iar il propuneti pe... (Luni, 13 februarie 2012, 7:50)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui boris yeltzin

        ...Ion Iliescu ?!
  • +12 (20 voturi)    
    Va fi interesant ! (Duminică, 12 februarie 2012, 13:38)

    adrian88000 [utilizator]

    Abea astept sa vad ce traznaie mai face Antonescu !
    • -2 (2 voturi)    
      100 de ani (Duminică, 12 februarie 2012, 18:17)

      adolf [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Ca sa faca cate traznai a facut BASESCU, Antonescu ar trebui sa fie vreo 100 de ani prededinte.
      In al doilea rand, asa zisele traznai ale lui Antonescu il afecteaza doar pe el, pe cand ale lui BASESCU ne afecteaza pe majoritatea romanilor. (pe tine nu,pentru ca esti,deocamdata platit de PDL,dar nu pentru mult timp de aici inainte)
      • 0 (0 voturi)    
        pentru Adolf (Luni, 13 februarie 2012, 10:40)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adolf

        Puterai sa spui ca presupui ca sunt platit. Facaind o afirmatie categorica te pui intr-o postura proasta. Adica faci afirmatii categorice fara probe. Stilul Antena3 !
        Nu sunt platit.Pur si simplu judec cu capul meu si nu cu capul lui Gadea, Badea , Ciutacu si toata gasca PLATITA de un vechi securist DOVEDIT! Voiculescu alias Felix.
        Ai vazut diferenta intre mine si tine ?
    • +1 (1 vot)    
      . (Duminică, 12 februarie 2012, 21:14)

      popa [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      un lucru bun oricum nu face
    • +1 (1 vot)    
      ups! (Duminică, 12 februarie 2012, 21:31)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      nu se va duce...
  • -10 (20 voturi)    
    CONSULTARILE PRESEDINTELUI (Duminică, 12 februarie 2012, 13:46)

    evoque [utilizator]

    Sunt o bataie de joc. Ce rost mai are acest circ, pentru ca oricum face cum vrea el, mai ales acum ca are o alta sluga credincioasa la guvernare.
    De referendumul privind parlamentul s-a folosit ca sa casticige alegerile, acum cand vede procentele din sondaje vrea sa il aplice ca sa constituie martea adunare nationala, oricat si oricum basescu este crescut la scoala comunista si asa ramane.
    Romanii trebuie sa iasa in strada si sa termine cu ciclopul comunist.
    Tratatul respectiv la acceptat fara sa intrebe poporul daca este de acord sau nu, omul asta trateaza romania ca pe bunul personal si incearca sa se faca remarcat pe afara luand decizii aruncand tara in directii pe care nici el nu le intelege, doar doar poate ca il baga si pe el cineva in seama.
    • +9 (13 voturi)    
      USL are ocazia sa indrepte prostia. (Duminică, 12 februarie 2012, 15:44)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Chestia cu greva parlamentara a tinut la cativa fanatici de pe la antena 3.In rest lumea intreaba ce-i aia.Adica cersesti votul meu sa ajungi parlamentar si tu te comporti ca la firma lui Felix.Ce Parlamentul este sindicat,sau sunt parlamentarii inscrisi in vre-un sindicat.Este o prostie greva asta.Este ca si cumFelix spune ca face greva la companiile lui.Face el ,nu salariatii.USL ,poate acum sa indrepte elegant prostia,revenind in parlament si cele 15 puncte ale lui Ponta mi sau parut interesante .Daca stiu sa urmareasca realizarea lor,USL are sanse sa castige,daca nu USL sa dus pe copca.Si asa generalul iarna ataca necontenit si cei care vor prefera caldurica si critica aiurea,vor ramane fara job ,la alegerile recente.
      • -1 (1 vot)    
        momentan (Duminică, 12 februarie 2012, 17:01)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        pe copca este pdl. Si spre binele tarii nu cred ca va mai gasi posibilitatea sa urce in sondaje.
        Asa cunm stau lucrurile acum pdl ar avea nevoie de psd si nu invers. Asta nu inseamna ca sustin psd, ca sa nu avem discutii.
      • -1 (1 vot)    
        postacului portocaliu de la TDL (Duminică, 12 februarie 2012, 21:01)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui mircea

        De unde stii mata ca angajatorul meu ma va demite dupa alegeri? De ce nu ai proprietatea cuvintelor - "alegerile recente" inseamna in minta matale alegerile viitoare? Tu de ce critici aiurea useleul? Nu cumva indraznesti sa stai la caldurica? Hai, la loptata cu tine!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru evoque (Duminică, 12 februarie 2012, 20:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Hai sa incerc, poate esti de buna credinta si vei intelege. Voi lua pe rand afirmatiile tale.
      1.Ce rost are acest circ ? Tu nu ai auzit ce reclama mereu opozitia ? Lipsa dialoguui. Acum au dialog. Nici asa nu e bine ?
      2."mai ales acum ca are o alta sluga credincioasa la guvernare". Dar despre Boc ce spuneai ? Ca e ceaa mai credincioasa sluga, nu ? Atunci de ce se poata mai ales acum? Ungureanu e o sluga mai credincioasa ? Cum ti-ai dat seama in 3 zile ? Si dupa cum afiramai tu mai preş ca Boc nu poate exista. Sau spuneai neadevaruri ? Nu era chiar sluga credincioasa Boc? Hotaraste-te!
      3.Ce alegeri a castigat cu ajutorul Referendumului ?
      4.Il aplica pentruca asa cer regulile democratiei Vointa poporului exprimata prin Referendum este obligatoriu sa fie pusa in practica. Antonescu si cu alti cativa " democrati " , spun ca nu le pasa de vointa poporului. Aceata atitudine este sfidatoare la adresa poporului si este dictatoriala nu democratica.
      5. Romanii trebuie sa iasa in strada ?De ce ? Ca spui tu ? Insuficient argument !
      6. Faptul ca il faci " ciclop" , nu iti face cinste. Acest lucru te descalifica ca si interlocutor. ARGUMENTE SI NU JIGNIRI !
      7.Tu ai auzit de ratificarea unui tratat ?Fara ratificarea tratatului de catre Parlament acesta nu are nici o valoare. Deci urmeaza ratificarea tratatului de catre popor ( prin reprezentanti pe cere acesta i-a trimis in Parlament.)
      Te rog sa-mi spui ce ai inteles din ce ti-am scris.
      Multumesc !
      • 0 (0 voturi)    
        hai cu raspunsuri (Luni, 13 februarie 2012, 1:24)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        1. 15 minute le numesti dialog? (asta asa doar la ultima intalnire) eu cred ca este un circ ieftin din partea presedintelui ca sa puncteze ca a avut dialog. Ce a preluat presedintele din cate dialoguri a avut cu opozitia? Nimic. Nu este obligat sa preia ceva insa in rest oricand va fi intrebat: Aveti dialog cu opozitia? presedintele va spune: DA. In concluzie prosteala pe fata.
        2. nu este decat o incercare disperata de a castiga ceva procente la capitolul imagine. Bla bla cu tinerii care nu sunt cu nimic mai buni decat cei vechi. Se vede clar din atitudinea si dispretul preluat de la cei vechi. Exact acelasi dialog si comportament. Prin urmare efect zero.
        3. asta cu referendumul este aiurea. cat a profitat basescu de pe urma referendumului cu privire la reducerea numarului de parlamentari nu are rost sa discutam.
        4. si cand il aplica? ca nu a avut nici o intentie.
        5. romanii trebuie sa iasa in strada pentru ca nu ii mai reprezinta nimeni. pdl-ul se reprezinta doar pe el si pe cei care ii finanteaza, iar opozitia nu mai este o alternativa reprezentativa. Prin urmare romanul de rand nu mai este reprezentat. Asta asa fara sa privim la sondaje.
        6. Acesta este limbajul puterii, raspundem cu aceiasi moneda.
        7. Ratificarea este o formalitate. Poate pentru multe lucruri si decizii luate ar trebui organizate referendumuri si atunci multe lucruri ar sta altfel.
        Concluzie: fiecare are opinia lui, nu am sa cer nimanui sa fie de acord cu opiniile mele, insa am sa spun intotdeauna ce cred. Indiferent daca convine sau nu.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru Evoque (Luni, 13 februarie 2012, 10:48)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Multumesc pentru raspuns. E clar ca acestea sunt convingerile tale si sunt departe de ale mele. Asta este democratia. Putem avea opinii diferite asta nu inseamna ca trtebuie sa fim dusmani. Putem fi chiar amici daca opiniile sunt sincere si nu au un interes ascuns. Eu cred ca opiniile tale sunt sincere si ti le respect.
          Salutari amicale !
        • 0 (0 voturi)    
          P.S. pentru Evoque (Luni, 13 februarie 2012, 10:53)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Dialogul precedent cu Opozitia a fost intradevar scurt, se pare cam 15 minute, Dar nu din cauza lui Basescu. Ei au vgenit la "dialog" cu pretentii nenegociabile :1 .Demisia Guvernului ,2 .demisia Presedintelui si 3. alegeri anticipate.
          Cand procedezi astfel inseamna ca refuzi de fapt dialogul.
          Acum Basescu le-a rezervat 60minute. Au timp de dialog daca vor dialog , nu ?
          • 0 (0 voturi)    
            Dialog cu Presedintele (Luni, 13 februarie 2012, 12:43)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            nu cred ca va fi atat din partea usl cat si din partea presedintelui.
            Tema de azi in schimb este acel tratat care sa fiu sincer vine putin in avantime fata de situatia actuala a romaniei in zona euro. O fi bine o fi rau ramane de vazut.
            Partea a doua care se refera la parlament este mai de actualitate, pentru ca toata lumea este de acord cu reducerea numarului de parlamentari ( care in opinia mea ar trebui sa fie pe actuala forma administrativa, ceva de genul: Un senator pe judet si doi deputati pe judet dar un parlament bi-cameral) iar aici probabil usl o sa vrea parlament bicameral iar presedintele unicameral.
            Eu unul as opta pentru varianta bicameral pentru ca nu mai vreau sa retraiesc ce era candva marea adunare nationala si pentru ca nu vreau sa mai vad scene de genul celor de la investirea ultimuli guvern in care un individ ca olteanu de la pdl verifica pe fiecare parlamentar in ce urna baga bila ca sa iasa bine pentru interesul partidului (sincer penibil)
            Oricum la ora asta nu stiu daca au sau nu consultari, oricum o sa vedem ce va fi.
  • -10 (18 voturi)    
    bifare (Duminică, 12 februarie 2012, 13:48)

    itanhanga [anonim]

    iar o formalitate .
  • -8 (14 voturi)    
    consultare cu partidele (Duminică, 12 februarie 2012, 13:48)

    un roman [anonim]

    credeam ca se intalnesc sa stabileasca fiecare paertid cate tone de motorina doneaza, si cate utilaje trimit in zona Vrancea/Buzau.
    Sau cate tone de alimente si apa trimit in aceste zone....


    ...intr-adevar, in momentul asta tratatul European este critic... :-(
    • 0 (0 voturi)    
      este (Duminică, 12 februarie 2012, 15:59)

      jan shirak [anonim] i-a raspuns lui un roman

      ca e musai sa'l votam pana la sfarsitul anului.

      nu noi, ei, acolo in palatul ceausescu.

      noi, ciocu mic si la lopata, cum a zi primul dintre ministrii, cu studii yashiva, la ocsford(!).
  • -10 (14 voturi)    
    Cat ne mai prosteste asta??? (Duminică, 12 februarie 2012, 13:52)

    vasiler [anonim]

    Nu s-a mai discuta pe tema convergentei??
    • +1 (1 vot)    
      Poate nu stii (Duminică, 12 februarie 2012, 16:25)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui vasiler

      In 2.02. Basescu a convocat partidele pentru data de 6.02. pe tema: perspectivele ratificarii Tratatului privind stabilitatea, coordonarea si convergenta in Uniunea Economica si Monetara si functionarea Parlamentului Romaniei. Apoi a intervenit demisia guvernului Boc iar in 6.02 s-a discutat despre formarea unui nou guvern.
      In data de 13.02 se reia tema ramasa restanta.
    • 0 (0 voturi)    
      Te-a invitat Baselu' si pe... (Duminică, 12 februarie 2012, 21:58)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui vasiler

      ...tine, vasiler ?! A doua oara ?! Inca o gafa a marinelului...!!!!!
  • -8 (8 voturi)    
    doar o intrebare... (Duminică, 12 februarie 2012, 13:53)

    teo [anonim]

    Va vorbi cu partidele parlamentare si despre afirmatiile din ultimul articol HOTNEWS, din care citez: "Miliardarul american George Soros afirma ca Angela Merkel conduce Europa in directia gresita" ?
  • +10 (12 voturi)    
    Oare ce sut in dos (Duminică, 12 februarie 2012, 14:02)

    Luk [utilizator]

    il mai asteapta pe Crin?
  • -11 (15 voturi)    
    iarna patriarhului (Duminică, 12 februarie 2012, 14:03)

    anaerobik [anonim]

    Marele om s-a trezit la Predeal intr-o singuratate depresiva, din partea de tara cazuta in medieval aude informatii nepotrivite pentru micuta tiroida, are nevoie de lume sa zumzaie in jur, agenda europeana, lasata balta cam tot asa precum si tara nu ii da pace. Basescu e acum personajul lui Marquez. Patetic, nu?
  • -7 (13 voturi)    
    Consultari (Duminică, 12 februarie 2012, 14:05)

    Gabriel [anonim]

    Se vor consulta la fel ca saptamana trecuta.Am venit,am plecat.Bine ca ne-am consultat si avem de unde pleca acasa.
  • -13 (15 voturi)    
    Tara arde ( sub troiene :) )si baba trage cu .... (Duminică, 12 februarie 2012, 14:08)

    Bula Romanul [anonim]

    Ce ti-e si cu Presedintele nostru.
    Se pare ca s-a cam scrantit.
    Sau poate, in Predeal, la sanius, cu uiskianul sub nari, totul i se pare portocaliu.
    Totul e bine si frumos, exact de niste dezbateri filozofice despre agenda europeana avem acum nevoie.
    In rest totul e bine, alta grija nu avem.
    Sa traiti bine, fir-ati ai dracului sa fiti !
  • -11 (15 voturi)    
    e na.. (Duminică, 12 februarie 2012, 14:25)

    Flo [anonim]

    Traianee,..vezi ca astia sunt plecati la dezapezire ,pica mai bine la popor...tu nu mai mergi? stii tu,cum era la inundatii ...
    • +1 (1 vot)    
      Nu se pricepe la toate... (Duminică, 12 februarie 2012, 22:04)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Flo

      ...plus ca urmeaza Codul Rosu...Atunci intervine si Seful...
  • +13 (17 voturi)    
    Asa e in dictatura (Duminică, 12 februarie 2012, 14:42)

    Vizitiul [utilizator]

    O sa sara PSD ca e dictatura, de-aia ii invita la consultari.
  • -13 (17 voturi)    
    Basescule, da-ti demisia, Basescule ! (Duminică, 12 februarie 2012, 14:44)

    Pedelikul ca Limbrikul [anonim]

    Cu guvernarea ta dezastruoasa ai ingropat Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu zau! (Duminică, 12 februarie 2012, 19:32)

      baltaretu [anonim] i-a raspuns lui Pedelikul ca Limbrikul

      citeste macar odata Costitutia Romaniei, pentru ati clarifica atributiile presedintelui si a guvernului.
      In fond cine te-a pus pe tine, sa scrii in numele nostru ca Basescu sa-si dea demisia.Tu ti-ai dat-o vreodata, ai avut vreo responsabilitate? Gasim pe buletinul tau participarea la toate alegerile democratice care au avut loc din 1990 si pana acum.Cum ti-ai dat sema de o guvernare dezastruoasa, probabil dupa zapada.Mai citeste si invata si apoi sa scrii fraze din prin piata
    • -1 (1 vot)    
      Are impresia ca-i pe mare! (Duminică, 12 februarie 2012, 20:50)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Pedelikul ca Limbrikul

      Crede ca daca-si da demisia, vaporul, cu atatea gauri prin care patrunde criza, se duce la fund. Sa-l aducem cu picioarele pe pamant!
    • +1 (1 vot)    
      Basescule, rezista! (Duminică, 12 februarie 2012, 22:04)

      USLikul [anonim] i-a raspuns lui Pedelikul ca Limbrikul

      Basescu, bravo!

      Cu guvernarea ta si sacrificiul lui Boc ai salvar Romania!

      Boc: ramaii unul dintre cei mai buni primi-ministri pe care i-a avut Romania pana acuma!
  • 0 (2 voturi)    
    basescu si ponta au gresit-o cu Predealul ! (Duminică, 12 februarie 2012, 18:28)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    basescu si ponta au gresit-o cu Predealul !
    La Basescu nu-i scuzabil caci are Consilieri !
  • 0 (0 voturi)    
    ...........Adunati-va si impreunati-va !!!........ (Duminică, 12 februarie 2012, 18:30)

    jango cage [anonim]

    .
  • +1 (1 vot)    
    execitati-va mandatul (Duminică, 12 februarie 2012, 19:25)

    baltaretu [anonim]

    Conform art.69(1) DIN CONSTITUTIA ROMANIEI
    "In exercitarea mandatului, deputatii si senatorii sunt in serviciul poporului"
    Va rog domnilor deputati si parlamentari, sa va execitati mandatul pentru care v-am trimis in parlament.Orgoliile personale si de partid lasati-le in zapada, sau poate pe unde va petreceti timpul nu este zapada? In noua campanie . sigur vom informa populatia cu MUNCA d.vstra DEPUSA.Nu ratati.
  • -1 (1 vot)    
    consultari... adica te faci pres.... (Duminică, 12 februarie 2012, 19:43)

    taliban [anonim]

    da poate ar trebui sa mearga la consultari sa se faca pres si sa accepte toate propunerile prezidentialului....

    si parca totusi NU, orice opozitie normala la cap nu mai poate astepta de la basescu nimic...dar absolut nimic pentru ca el e Soarele nostru si doar el stie ce e bine pentru RUMANI !!!
  • +2 (2 voturi)    
    abia astept (Duminică, 12 februarie 2012, 19:51)

    iulian-bz [utilizator]

    maine recitalul formatiei THREE STUPID CAT ,poate scot vreun new single,cele vechi fac deja inconjurul televiziunilor nationale,urmand sa ajunga si peste ocean,poate intra in top 10 hituri internationale!!!
  • -1 (1 vot)    
    Probabil... (Duminică, 12 februarie 2012, 21:25)

    George [anonim]

    ... a gasit hartia cu ce voia sa discute cu partidele saptamana trecuta, si, constiincios cum il stiu cei ...% care la-u votat, a zis ca nu poate trece peste. In realitate, cauta motive de a lasa impresia ca munceste pe rupte, este coplesit de probleme, astfel incat nu are timp sa mearga prin judetele acoperite de zapada. De fapt... nu merge acolo fiindca, deh, nu da bine la imagine sa vada poporul cum e huiduit si imbulgarit cu zapada!
  • -1 (1 vot)    
    Hibernala... (Duminică, 12 februarie 2012, 21:36)

    Parere [anonim]

    Unde sunt baile de multime de altadata...Acum trebuie sa se multumeasca doar cu " consultari " si cu interviuri " pe bune " la TVR...Nici la OTV nu-l mai cheama DDD-ul , ca si aluia i-a intrat in cap ca le are cu politica inalta si cu salvarea neamului si-i face concurenta...Vremuri tulburi...:) Afara ninge...
  • 0 (0 voturi)