Bucuresti: Primaria Sectorului 2 ii va amenda pe cetatenii care nu curata zapada din fata imobilelor in care locuiesc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 15:27 Actualitate | Esenţial


Persoanele fizice şi firmele din sectorul 2 al Capitalei care nu curăţă zăpada din faţa imobilelor în care locuiesc sau îşi desfăşoară activitatea vor fi amendate, se arată într-un comunicat remis joi de Primăria Sectorului 2 si citat de Agerpres. "Cei care nu îşi curăţă zăpada vor fi sancţionaţi astfel: prin HCGMB nr.120/2010, persoanele fizice - cu amenzi cuprinse între 200-500 lei, iar persoanele juridice - cu amenzi cuprinse între 500-2.000 lei. Prin HCL al Sectorului 2 nr. 113/2001, persoanele fizice - cu amenzi cuprinse între 25-50 lei, iar persoanele juridice - cu amenzi cuprinse între 50-100 lei", se arată în comunicat.

Cât priveşte situaţia deszăpezirii pe raza sectorului 2, administraţia locală anunţă, în acelaşi comunicat, că străzile sunt circulabile şi se acţionează cu 104 utilaje de intervenţie: autospeciale pentru împrăştierea materialului antiîngheţ, utilaje cu plug, autospeciale.

Prioritare rămân, potrivit comunicatului, 890 de artere de circulaţie principale şi secundare, 134 de creşe, grădiniţe, şcoli, cămine de bătrâni, 16 spitale şi policlinici.

De asemenea, ambulanţele sociale ale Primăriei Sectorului 2 şi poliţia locală verifică toate cartierele pentru identificarea oamenilor străzii şi preluarea lor în vederea cazării la Adăpostul pentru Situaţii de Urgenţă "Sfântul Pantelimon".

În această seară, la ora 21:00, primarul Neculai Onţanu va verifica adăpostul de noapte pentru oamenii străzii din Şoseaua Pantelimon nr. 500 pentru a evalua funcţionarea acestuia. Oamenilor străzii li se asigură, de către administraţia publică locală, o masă caldă şi ceai, se mai arată în comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1011 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nea ontanu punganu (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:44)

    jean [anonim]

    dar asezamantul social Sf. Silvestru pentru care ai distrus locul de joaca al copiilor de la gradinita Silvestru si in care s-au investit cateva sute de mii de euro buni si care este terminat de 2 ani , cand ai de gand sa il dai in folosinta ? Sau il dai abia dupa ce fura tiganii tot din el ??
  • +1 (1 vot)    
    Pai daca se lasa cu amenzi.. (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:57)

    ion [anonim]

    Iin sectorul 2, prin spatele blocurilor, prin cartiere precum Colentina, Andronache, Plumbuita, Baicului, Pantelimon, in zeci si zeci de locuri sunt adevarate gropi de gunoi, e drept ca deocamdata de doar cativa metri patrati.

    Cum as putea sa ii trimit si eu niste amenzi domnului Ontanu?

    P.S. A nu se intelege ca ma opun curatarii trotoarelor de catre cetateni.
  • +1 (1 vot)    
    ei nu mai spune... (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:00)

    Dana [anonim]

    sa vad si eu trotuar, ca sa am ce curata !

    Ca pana una-alta, au lalait-o cu lucrarile de apa-canal pana a venit zapada (mai intai au facut ei pseudo-strada zob), asa ca acum nu se poate iesi de pe strada (pe care oricum n-a tercut nici un utilak de curatat zapada, era inutil, dedesubt e noroiul facut tot de ei).

    Astept cu interes sa vad picior de notabilitate pe aici !
  • 0 (2 voturi)    
    curataul zapezii obligatoriu (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:06)

    Wenders Stoiana [anonim]

    In sfarsit aud si eu vesti din tara sfanta in care m-am nascut, Romania, vesti ca cele din Germania.

    Atata timp cat mai sunt si astfel de primari, Romania nu va pierii in neglijenta eterna. Nu va fi sugrumata de indolenta celor care raspund de aceasta tara minunata.

    La multi ani Romania
  • +1 (1 vot)    
    intrebare... (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:07)

    anonim [anonim]

    si zapada unde o pun oamenii?!
    in zonele de case. strazile sunt ingurste si trotuarele la fel... nu ai unde sa arunci zapada.
    pe langa asta daca ai curatat sa zicem jumatate din trotuar (ca nu ai avut unde sa pui zapada) si lumea trece, da mai greu, mai esti pasibil de amenda?

    nu stau in sectorul 2, dar pun si eu niste intrebari simple...
  • +1 (1 vot)    
    ce dezapazim mai intai? (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:08)

    dragos [anonim]

    dimineata la 8 de-abia mai mergeai pe strada, nu mai vorbesc pe trotoar, dar parcul din fata primariei sect 2 si aleile aferente erau curate ca-n palma. Normal, lumea tb sa se plimbe prin parc, sa nu mai vb ca si la primarie aveau tb muuuuuuuuuuuuulta!!
  • 0 (2 voturi)    
    de ce? (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:25)

    dan ducan [anonim]

    de ce sa dati amenzi trantorilor?si aleile si trotuarele sunt tot ale voastre. cand platim impozitele stiti sa mariti cuantumu cand trebuie sa faceti ceva va dati la o parte si prostii trebuie sa plateasca nu conteaza sectoru ca peste tot e la felvoi cum justificati sutele de mii de euro si milioanee pe drumuri varza reparate de n ori pe gropile din asfalt pe drumurie varza pe curatenia care nu exista pe statiile ratb murdare si imputite pe salariile pe care nu le meritati pe tiganii care vand la colt de strada si pe care atat maidanezii comunitari cat si cei de la siguranta si incredere se fac ca nu ii vad? cand trec pe langa ei cu tigari tigari?
  • 0 (2 voturi)    
    Amendarea cetatenilor (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:25)

    Graziela [anonim]

    Este o decizie nedreapta intrucat muntii de zapada pe care utilajele de deszapezire le-au depozitat de pe carosabil pe trotoare nu pot fi curatate de cetatenii. Cum crede primarul ca aceste mormane de zapada pot fi curatate de oameni. Trebuie sa fii halterofil ca sa te incumeti la asemenea munca de Sisif.
  • +1 (1 vot)    
    Primaria Sectorului 2 (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:29)

    geea [anonim]

    Se vor curata intrarile si trotuarele din fata imobilelor dupa cum ar fi: case la curti si blocuri.
    Carosabilul revine primariei.
  • 0 (0 voturi)    
    ce ciudat (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:32)

    gigi [anonim]

    eu nu stiu cum vine asta, daca omului ii place sa staea ca porcu in cocina ce-aveti voi cu el ??? In curand o sa dea o lege ca daca nu-mi fac patul dimineata o sa-mi iau amenda.
    In alta ordine de idei exista o factiune din aceasta categorie de 'purcei' care nu-si fac curat in fata casei, dar fac galagie ca primaria nu-si face datoria :)
  • 0 (0 voturi)    
    cica civilizatie.. (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:46)

    danarad [anonim]

    trotuarul din fata case-i mele sa-l curete primaria, pt ca pt asta platesc o gramada de taxe si impozite. cind o fi trotuarul in proprietatea mea ,il voi curata, pina atunci nu au decit sa trimita la munca in folosul comunitati toti asistatii sociali care iau bani degeaba !
  • +1 (1 vot)    
    Bine ca la proteste va inghesuiti... (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:57)

    Teo [anonim]

    Asa se face in tarile civilizate, cu oameni harnici, muncitori. Tocmai am fost in Austria, unde a nins de 3 ori mai mult decat in bucuresti, timp de o saptamana.
    Acolo utilajele mergeau constant pe strazi, dar si oamenii isi deszapezeau singuri in fata casei, troruarul, locul de parcare...
    Si acolo sunt convins ca platesc mai mult aceste servicii.
    Asa ca nu mai intrebati "ce face tara pentru dumneavoastra", mai intrebati si ce puteti face voi pentru ea... ;)
    • 0 (0 voturi)    
      In care austria ai fost tu? aia imaginara? (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:18)

      UnKN [anonim] i-a raspuns lui Teo

      Eu ma duc an de an de craciun in Wells in Austria. Nimic nu e mai gresit din ceea ce spui tu. La primul fulg de zapada primaria curata strazile si trotuarele. Antiderapant, pietris si nisip pe trotuare. Stringerea zapezii o fac utilajele + oamenii primariei.
      In concluzie - lasa-te de declaratii doar ca sa te afli intreaba.
      • 0 (0 voturi)    
        La Ischgl si Kappl... (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:09)

        Teo [anonim] i-a raspuns lui UnKN

        Proprietarul pensiunii iesea in fiecare zi de la 7 dimineata sa curete zapada, la fel si vecinii sai, pentru ca ningea in continuu. Si utilajele mergeau non-stop, dar nu am Vazut nici un om de la primarie pe acolo sa le curete...
        Cum spuneam, e normal sa faca si oamenii curat, nu doar sa astepte si sa se planga.
  • 0 (0 voturi)    
    cine ne curata si ridica zapada de pe strazi? (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:07)

    ioan [anonim]

    Mi-am curatat trotuarul pe toata deschiderea pe care o am la strada de 13ml, am facut doua mormane mari de zapada, in strada, la fel au facut si vecinii mei de pe strada Pancota- zona de case.
    Ma intreb cine va ridica aceste gramezi de zapada, in conditiile in care nu a trecut nici un utilaj de curatare pe strada, iar de circulat se circula ....cu ajutorul vecinilor care imping masinile.
    Ce usor e sa-i amendezi pe fraieri, cand ai legea de paretea ta, sau reprezinti legea.:):)
    Dar pe ei cine-i amendeaza cand nu isi fac treaba?
    ce facem daca mai ninge inca trei zile? unde punem zapada?in fata primariei?
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cat il mai rabda lumea pe Ontanu? (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:25)

    UnKN [anonim]

    Nu cred ca a facut vreodata ceva pentru sectorul 2. Intre blocuri, resturi si gunoaie. Ultimele zone verzi dintre blocuri lasate in paragina(am uitat si pe alea tot platitorii de taxe tre' sa o faca, cand vin acasa de la munca). Bari rupte, resturi de garduri ruginite. De craciun n-am vazut nici un beculet pe Pantelimon. Gropi cat cuprinde. E de o nesimtire crasa acest Ontanu care n-a facut nimic pentru sector. Prin comparatie cu 3 , 2-ul arata ca un orasel industrial falit din colturile Romaniei. Sper ca oamenii macar acum sa se trezeasca si sa nu mai voteze toti bolsevicii ca primari.