Lista ONG-urilor care nu participa la consultarile PDL cu societatea civila: Noi, viermii - inepti, inculti si ciumpalaci - protestam

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:17 Actualitate | Esenţial


Mai multe ONG-uri anunta, prin intermediul unui comunicat de presa remis miercuri, ca refuza invitatia la consultari "lansata de Partidul Democrat Liberal prin intermediul domnului Baconschi". Organizatiile semnatare arata, in document, ca sunt "alaturi de protestatarii din Piata Universitatii si resping propunerea de a lua parte la mascarada de dialog social propusa de trimisul principalului partid de guvernamant, Prim Vicepresedintele PDL, Teodor Baconschi. Acesta a invitat unele ONG-uri la consfatuire dupa ce, in prealabil, manifestantii din Piata Universitatii au fost jigniti incalificabil de liderii Partidului Democrat Liberal. Baconschi insusi i-a numit pe manifestanti o <mahala inepta si violenta>".

"De altfel, a fost un intreg concurs de invective din partea PDL - senatorul Iulian Urban i-a numit pe protestatari <viermi> si mai apoi, un alt lider al PDL a spus: <ce sa faci, nu poti sa-ti dai demisia pentru niste ciumpalaci>", se mai arata in comunicatul remis de ONG-uri.

Organizatiile spun ca "In acest context, cerem oficial Guvernului si PDL sa isi ceara scuze public pentru aceste jigniri aduse populatiei. Experienta ultimilor ani ne-a demonstrat dispretul profund al actualului regim pentru societatea civila, manifestat prin lipsa dialogului social si civic, suspendarea consultarilor publice in privinta unor legi de maxima importanta pentru societate prin asumarea raspunderii, invocarea majoritatii parlamentare ca argument suprem in favoarea oricarei decizii politice. Politicienii trebuie sa invete sa asculte de vocea societatii civile si de revendicarile ei."

"De aceea, organizatiile semnatare, inclusiv APADOR-CH, pe care o parte a presei s-a grabit sa o indice ca participant la intalnirea sugerata de dl. Baconschi, anunta ca nu vor participa la false consultari, demers generat in mod evident numai de teama Guvernului de a-si pierde pozitia si privilegiile", se mai arata in document.

Semnatarii documentului isi prezinta si lista nemultumirilor, impotriva carora au decis sa protesteze:

1. Impotriva comasarii alegerilor, un abuz la adresa principiilor democratice.

2. Impotriva coruptiei si ineficientei in general, inclusiv din sistemul sanitar. Impotriva periclitarii unui sistem care functioneaza: SMURD.

3. Impotriva ineficientei gestionarii fondurilor publice si mai ales a celor europene.

4. Impotriva subfinantarii educatiei in favoarea armatei si a serviciilor secrete.

5. Impotriva abuzurilor politicienilor asupra mediului inconjurator: impotriva taierilor ilegale de copaci, impotriva gunoielor care acopera jumatate din tara, impotriva introducerii vanatorii in ariile protejate, s.a.

6. Impotriva proiectului de la Rosia Montana si a implicarii Presedintelui Basescu in sustinerea si promovarea fatisa a unui interes privat.

7. Impotriva distrugerii patrimoniului arhitectural national prin complicitatea autoritatilor cu interese imobiliare nelegitime.

8. Impotriva arogantei si dispretului clasei politice fata de aplicarea legilor transparentei si impotriva blocarii accesului publicului la luarea deciziilor.

9. Impotriva incalcarii drepturilor si libertatilor categoriilor defavorizate si ale minoritatilor.

10. Impotriva abuzurilor fortelor de ordine si impotriva incalcarii, in mod repetat, a dreptului la exprimarea opiniei si a dreptului de a protesta.

11. Impotriva abuzivei asumari de raspundere a Guvernului in chestiuni vitale pentru societate, care ar trebui sa faca obiectul dezbaterilor amanuntite in Parlament, impotriva abundentei de ordonante de urgenta si a lipsei dialogului social real. Impotriva adoptarii legislatiei in lipsa studiilor de impact si impotriva modificarii, in mod repetat, a legislatiei, fapt care produce haos.

12. Impotriva comportamentului abuziv si antidemocratic al Presedintelui Basescu si al altor lideri politici.

13. Impotriva inechitatii in societate, a distantei uriase intre saracii si bogatii din Romania, intretinuta de toata clasa politica.

14. Impotriva tendintei in crestere, de ignorare a cadrului legal al transparentei administrative si a formularii politicilor publice, care au redus majoritatea consultarilor cu societatea la gesturi pur formale, atunci cand acestea nu au fost chiar eliminate cu desavarsire.

In aceeasi masura, ne exprimam revolta si ingrijorarea fata de calitatea slaba a liderilor politici din opozitie, complici la fenomene pentru care invinuim si puterea, cum ar fi politizarea administratiei locale, nepotismul, coruptia, traseismul politic si incapacitatea de a reforma partidele din care fac parte.

De cine este semnat documentul:

Oana Preda, Centrul de Resurse pentru participare publica - CeRe

Ioan Tanase, Asociatia Nationala a Birourilor de Consiliere pentru Cetateni - ANBCC

Diana-Olivia Hatneanu, Asociatia pentru Apararea Drepturilor Omului in Romania - Comitetul Helsinki

Costel Popa, Centrul pentru Politici Durabile Ecopolis

Liviu Mihaiu, Asociatia Salvati Dunarea si Delta

Lavinia Andrei, Terra Mileniul III

Alina Mungiu Pippidi, Societatea Academica din Romania

Payer Maria Magdalena, Asociatia Heidenroslein

Georgiana Iorgulescu, Centrul de Resurse Juridice

Ioana Avadani, Centrul pentru Jurnalism Independent

Violeta Alexandru, Institutul pentru Politici Publice - IPP

Mihai Bumbes, Asociatia Miscarea Civica Militia Spirituala

Ionut Sibian, Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile

Claudia Pamfil, Grupul pentru Dezvoltare Locala

Mircea Toma, Agentia de Monitorizare a Presei Active Watch

Miruna Ralea, Asociatia Alma-Ro

Christian Mititelu, Alianta Civica

Viorel Micescu, CENTRAS

Cristian Pirvulescu, Asociatia Pro Democratia

Madalina Mocan, Centrul Ratiu pentru Democratie

Ruxandra Sasu, Fundatia PACT

Mircea Ilie, Viitor Plus - Asociatia pentru Dezvoltare Durabila

Doru Mitrana, Asociatia Mai Mult Verde

Stefana Bianu, RPER-Fr "Rencontres du Patrimoine Europe-Roumanie"

Vasile Ernu, Critic Atac

Voicu Radescu, Green Hours

Eleonora Mircescu, Ecotop Oradea

Nicusor Dan, Asociatia Salvati Bucurestiul

Doru Trasca, Asociatia "Ecologie-Sport-Turism"

Dragos Patraru, Asociatia altPHel

Cosmin Pacuraru, Asociatia PUBLICMEDIA

Liana Buzea, Asociatia EcoAssist

Bako Mihaly, Fundatia Strawberrynet

Viviana Anghel, Asociatia Pro Democratia Club Bucuresti

Vlad Tocaciu, Fundatia Speranta Sf. Stefan

Dan-Calin Tocaciu, Asociatia "Valea Soarelui"

Codru Vrabie, Asociatia EPAS

Sorin Dumitrascu, Federatia Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor

Raluca Dan, Asociatia Re.Generation

Anca Gheorghica, Asociatia Mai Bine

Nicoleta Robciuc, Clubul Ecologic Origini Verzi Suceava

Doru Trasca, Asociatia Ecologie-Sport-Turism

Eleonora Mircescu, ECOTOP Oradea

Felicia Ienculescu-Popovici, Asociatia Greenitiative






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3959 vizualizari

  • +5 (29 voturi)    
    mare paguba (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:41)

    popcorn monta [utilizator]

    hai sictir cu ONG-urile voasre...cine dracu va plateste sa debitati prostii la tembelizor toata ziua...io nu v-as da un ban ruginit..
    • +7 (15 voturi)    
      mimozele! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:58)

      aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      de toata jalea aceste ong-uri ...bani tocati aiurea !
    • +7 (15 voturi)    
      armate de trantori stipendiati de statul roman (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:16)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      si de state straine ,care toaca,mesteca si amesteca vorbe goale-asa zisele ONGuri - impreuna cu liaota de politicieni puturosi ,gusati si umflati ,asta e casta care s-a pus in varful piramidei asa zisei democratii romanes !
    • -1 (13 voturi)    
      Scoaterea sistemului de votare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:22)

      HOTNEWS [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Intrucat este evident ca rezultatele sistemului de votare sunt viciate de catre grupuri de interese create special pentru acest scop, va sugerez sa dezactivati sistemul de ascundere al comentariilor bazat pe voturi, macar pe perioada protestelor.

      In acest mod persoanele serioase nu vor renunta la citirea comentariilor stiind ca acestea sunt manipulate.
      • +4 (10 voturi)    
        Toti sunt cumparati de USL! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:53)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui HOTNEWS

        De la Mihaiu, omul lui Vantu si pana la Pippidi, cumparata de opozitie, toti sunt sclavii si trompetele USL!
        Nu vreau voturi de la USL-asi ci doar de la cei care vor binele Romaniei!
    • -7 (13 voturi)    
      ONG-uri din toata Romania, uniti-va ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:46)

      george [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Nu stiu precis ce sunt alea dar par sa vie voci are societatii romane, care apara niste principii.
      Oare nu ar avea mai multa putere, de convingere, aceste ONG-uri (ce o fi aia ..) daca ar fuziona si din N'spe are ramine mai putine dar mai puternice?

      Asta ar insemna totusi mai putini presedinti de ONG-uri (ce o fi aia ..) dar sunt convins ca nu este o problema pt dumnealor , pot infiinta posturi de vice-presendinti si eventual primi-vice-presendinti ..
      • +1 (5 voturi)    
        Neste tarani (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:08)

        a.n. [anonim] i-a raspuns lui george

        Ostile regulate sau neregulate ale eolianului...Pe mine nu ma reprezinta.
        Oricare 3 persoane pot infiinta un ONG.
        Anarhia nu este democratie!
        • -1 (5 voturi)    
          Democratia (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:32)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui a.n.

          Este Ordine, Disciplina, Marsaluire in pas de defilare sub bagheta unui cizmar ieri, marinar azi, carmaci destoinici intotdeauna.
          Marsaluire placuta a.n.-ule!
      • 0 (2 voturi)    
        ONG-uri din Romania (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:16)

        CristianG [utilizator] i-a raspuns lui george

        uniti-va si infiintati o secta sinucigasa.
        Luati si suporterii, politicienii ( toti, de la stanga la dreapta, sau invers) si finantatorii vostri cu voi.
        Va sponsorizez eu cu materialul necesar infptuirii ritualului suprem ;)
    • -1 (7 voturi)    
      Nici n-ar cere nimeni (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:57)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Bani de la un securist coclit!
    • +3 (7 voturi)    
      despre viermi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:58)

      lavrenti beria [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      aveti dreptate, voi viermii inepti , inculti si ciumpalaci demonstrati,hai s-a vedem ce?
    • 0 (2 voturi)    
      scuze (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:54)

      lavrenti beria [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      cand am zizs,voi , m-am referit la onguri , nu l-a tine..graba poate face ravagii..
  • +7 (21 voturi)    
    Ba deci nici dialog? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:45)

    Alina [anonim]

    E clar ca sunteti pe interes, viermilor!! Imi pare rau de Liviu Mihaiu, il ascult cu placere la radio; nu-l credeam sa nu fie in stare nici macar de dialog.

    Asta e viata, mergem inainte, nu mor caii cand vor cainii, mai sunt 7-8 luni si mai vorbim atunci
    • +2 (8 voturi)    
      s-au grabit.. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      evident ca invitatia PDL este doar de fatada, dar ONG-urile astea semnatare ar trebui sa inceapa cu cea mai mare nemultumire:
      0. Impotriva ONG-urilor, care sunt mai multe decat partidele, dar care nu au reusit in ultimii ani sa mobilizeze societatea civila pentru a rezolva macar una din nemultumirile de mai jos.
    • +8 (14 voturi)    
      VAI DE CAPUL MEU ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:32)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      Cum sa va para rau de escrocul ala de Liviu Mihaiu ? Da, e baiat destept, da, poate vorbi bine, dar e un super-shvaitzer, adica numai gaura cu un pic de coaja. N-a ingropat el Catavencu (impreuna cu alti fartatzi) dupa ce ani de zile ne-a trombonit cu lozinca "cititorii nostri sint mai destepti decit ai lor" ? S-a vindut pe un pumn de arginti asa ca lasati regretele de-o parte.

      A, era sa uit de povestea cu Che Guevara - un terorist bolsevic este simbolul sau ? Pe cine crede ca prosteste ? Poate pe cei care nu stiu cine a fost cu adevarat asasinul ala.
    • -3 (9 voturi)    
      faci misto? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:32)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alina

      Invitatia la discutii se face la momentul cand trebuie. Cand se sparge buba si mai si arati pe fata ca nu dai 2 bani pe aia de te-au votat si te platesc, nu mai faci "discutii". La exceptionale, rezolvarile sunt tot exceptionale (macar demisia guvernului, chit ca vor fi propusi tot aia).
      Cand ti se spune ca nu e bine ce faci, ignori si, mai mult, jignesti si esti arogant, arati ca ai gresit printr-un gest clar, nu te faci ca pleci urechea.
    • -3 (7 voturi)    
      Da ba, (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:47)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      Nici dialog, ma, vierme!
    • -5 (7 voturi)    
      crezi ca PDLeii vor mai vorbi peste 7-8 luni?! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:05)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Alina

      Daca pica Traian Basescu va duceti de-ambaulelea urgent!!
      Oricum Basescu este terminat ca om politic, "sinceritatea" de vineri seara, aia cu cat fura PDLeii il va costa cariera politica, iar voi PDLeii fara Basescu nu existati.
      Ma indoiesc eu ca Roberta sau Udrea or sa resusciteze PDLul vostru !!!!!!!!!!
      NO WAY !!!!!!!!!!!
      BTW, acum va trebuie dialog ?!
      De cand, de cand iesira astia in Piata Universitatii?!
    • -1 (5 voturi)    
      Ce dialog, soro? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:23)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      Hai sa fim seriosi, niciun partid din Romania nu stie ce e ala dialog si nici nu e interesat de asa ceva.
      Fiecare tabara e formata din atotcunoscatori, iar restul sunt prosti si fraieri.
      Asa cum ONG-urile sunt fantoma si invitatia la dialog e o flegma ce se vrea gluma.
      Macar prin refuzul de a 'dialoga', nu s-a prelungit un moment penibil in care se intalneau doua cete de trepadusi ce ar fi baut cola si ar fi mancat alune.
  • +5 (11 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:50)

    snowflake [utilizator]

    Este ciumpalac cel care nu nu face diferenta dintre un ciumpalac si un protestatar pasnic?
  • -4 (4 voturi)    
    nici o pierdere... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:56)

    costica [anonim]

    A gasit dl Baconschi cateva ONGuri portocalii, la fel cum ieri Dl Boc anunta victorios ca a avut un dialog cu asociatiile patronale din Romania!!
    Aiurea, a fost o(UNA, adica) singura asociatie patronala, cea a Dlui Viorel Paunescu patronul de la B1 portocaliu !!!
    Care dupa ce s-a intalnit cu Boc a fugit cat a putut sa nu dea ochii cu jurnalistii!!
    Celelalte organizatii patronale au refuzat dialogul cu Boc, i-a auzit careva pe liderii acestor organizatii declarand ceva ?!
    Ei care de fiecare data ieseau de la astfel de intalniri si faceau declaratii!!
    Dl Boc si PDL au primit sarcina de la Cotroceni, din laboratorul care coace acum la foc continuu strategii de dialog(ce-i mai batjocorea Boc pana cum pe toti, refuzand cu abstinatie orice dialog cat timp il avea pe Traian Basescu in spate!!!) si metode sa-i bage in case pe amaratii care ingheata de frig cerand DEMISIA Presedintelui si a lui Boc atat la Bucuresti cat si la Cluj(mi-a placut pancarta de ieri de la Cluj) cat si peste tot in tara!!
    DEMISIA, e prea tarziu pentru dialog!!
    Ati sfidat natiunea cu ingamfarea voastra si cu coruptia si cu incompetenta si cu clientela portocalie si cu furtul generalizat !!!
  • -3 (3 voturi)    
    SUBSCRIU! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:56)

    domu [anonim]

    bravo!
  • +5 (7 voturi)    
    E si bine si rau (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:57)

    Luk [utilizator]

    - la bine: o parte dintre viermii - inepti, incultii si ciumpalacii din ONG-uri au hotarat sa se autodenunte;
    - la rau: niciun reprezentant al pulimii (Oprescu), al curvelor, tiganilor si hotilor (Orban), al animalelor (Ilici), al griveilor (Tanase) si consumatorilor de hidranti (Vantu) nu a avut acelasi curaj.

    Sa avem rabdare...
  • +6 (6 voturi)    
    Referendum (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:59)

    Lucifer [anonim]

    cu valid cu maxim 300 parlamentari - si nimeni nu aminteste asta?!?!?!
  • +6 (10 voturi)    
    si cand am avzut vreodata ca aceste (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:01)

    maria [anonim]

    asociatii ne-ar fi facut vreun bine?unde se gasesc,cu ce se ocupa?cu exceptia a doua trei ,nici nu am auzit de ele.Cine le finanteaza,cu ce ne ajuta,unde sa ne adresam?si cate sunt!!!!!!!!!!!!!oare daca ar fi facut ceva,nu ar fi fost mai bine pentru toti?
    e interesant cum apar numai cand le convine.Ne-ar fi placut sa fie active,in asa fel,incat cu totii sa stim de ele,sa ne fie de vreun ajutor,macar cu o adresa de mail!
    • +2 (6 voturi)    
      Ong necredibile (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:16)

      terchea berchea [anonim] i-a raspuns lui maria

      Banii "negrii" circula prin ONG.
      Nu este un secret pentru nimeni.
      Daca faceau ceva pentru comunitate, existau.
      Dar astea insirate mai sus nu au decat proiectul: "Jos Basscu". Si solidarizarea cu interesele proprii ale opozitiei.
      Cine finanteaza???
  • +4 (4 voturi)    
    SOLIDARITATEA (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:03)

    cris [anonim]

    Nu mai suport PDL,PSD,PNL. Nu mai suport politicienii romani. Trebuie sa se schimbe sistemul,legile, regulile.
    Clasa politica este expirata. E nevoie de o organizatie apolitica, sa o numim SOLIDARITATEA. Sa fie in statut specificat clar ca nu poate deveni politica ( pentru a se tine departe de interesele mafiotilor si politicienilor). Aceasta organizatie sa adune cat mai multi ARAFATI (oameni cu FAPTE MARI). Acestia sa puna pe hartie o platforma si o proclamatie pentru viitorul Romaniei. In spatele ei sa fie semnaturile a milioane de romani. Sa constrangem politicienii sa aiba aceeasi agenda cu aceea a societatii civile si a poporului.
  • +3 (5 voturi)    
    bravo (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:05)

    florea [anonim]

    Organizria Nevrtebratelor Generale,merge...
  • +9 (15 voturi)    
    pt.Alina Mungiu Pippidi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:05)

    Nicu [anonim]

    Stimata doamna, ce repede uitati !
    Pastrez inca insigna distribuita la mitingul "Pro Monica Macovei", pe treptele Teatrului National ,cand va ascultam ce indignata erati ca "puterea" vremii se comporta abuziv si nedemocratic.......................
    Acum, la consultari,aveti ocazia sa discutati cu doamna Monica Macovei. Ati parasit-o pentru altii?
    Cum se numeste asta?
  • -2 (4 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:06)

    axel [anonim]

    Felicitari organizatiilor semnatare si cele ce urmeaza sa subscrie. Se pare ca inca mai exista societate civila care poate fi independenta. Inca vad organizatii serioase care isi pastreaza verticalitatea de aproape 18 ani. Sunt bucuros sa regasesc sub semnaturi oameni pe care i-am cunoscut acum 15-18 ani si care inca tin stindardul sus in societatea civila.

    Din pacate schimbarile politice odata la 4 ani si influenta politicului in ONG-uri au adus numai deservicii organizatiilor serioase... De fapt, conform intereselor politice, aceste organizatii nu trebuie sa devina puternice!

    RESPECT tuturor semnatarilor!
  • +1 (7 voturi)    
    lista (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:08)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    gunoaielor care nu fac nimic, traiesc din banii furati de voiciorescu, patriciu si vintu.
  • -3 (9 voturi)    
    Constatare postacii pdl (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:15)

    domu [utilizator]

    Constat ca postacii portocalii au devenit mai agresivi la capitolul limbaj in ultima vreme :) Oare se simt amenintati?
    Vezi post-ul de la utilizatorul scartz si cel de la Alina (primele doua)
    • +3 (7 voturi)    
      Dormi linistit, ong vegheaza (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:28)

      tovaras [anonim] i-a raspuns lui domu

      Ti-e ciuda ca mai existam??? Ca ne vedem de trebile noastre si nu ne lasam spalati pe creier? Argumenteaza ce au facut aceste ong-uri pentru tine. De unde au aparut dupa ce 20 de ani au privit in gol la mafiotizarea tarii si au asteptat linistiti, un pumn de arginti si pentru ei....
      Crezi ca in conditiile actuale internationale, Romania se mai poate imprumuta ieftin?
      Sau te gandesti doar la burta ta si nu si la burta copilului tau care va plati cu varf si indesat "latraturile" actualilor manifestanti.
      Daca nu ai stiut, aceste comportamente irationale, le vei deconta peste cateva zile.
  • +2 (8 voturi)    
    ONG (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:16)

    Marius [anonim]

    S-au trezit si astia sa muste mana care-i hraneste. sunt si astia doar alte lipitori pe buget.
  • +4 (8 voturi)    
    LA ASA CLASA POLITICA ASA ONG-URI (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:16)

    John [anonim]

    daca nu scriati nici nu stiam ca exista multe dintre ele!! Noroc de aceste neintelegeri ca mai stim si noi ce ONG mai sunt in Romania....
  • +1 (7 voturi)    
    pina acum , unde a-ti fost? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:16)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    somnorosilor ! crin, se trezeste mai tirziu, dar se trezeste, voi dormiti in continuare. ridicati capul, ca javrele, doar cind simtiti miros de bani pe la bot.
  • +7 (13 voturi)    
    Hotnews a scos din context ce a scris Baconschi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:18)

    akabond007 [utilizator]

    Asociatia Salvati Delta Dunarii????????????? Pai astia ce mai cauta aici? Liviu Mihaiu e copilul de suflet al lui SOV, care se declara suparat ca nu l-a mai vrut noua conducere ca guvernator al deltei dunarii. iar referirea lui Baconschi era strict la "batausii scosi in strada" de televiziuni care " au spart, incendiat, bătut și au aruncat cu piatră cubică" (postarea a fost facuta pe blogul sau imediat dupa evenimentele de duminica, sau au uitat respectivele ong-uri ce s-a intamplat). Iata si citatul intreg, nu scos din context, cum vad se practica mai nou si aici pe hotnews: "Anul care începe va fi crucial pentru România. Opțiunea e simplă: reformă, responsabilitate, siguranță sau regres, populism, domnia bâtei. Alegerea o va face însă România vrednică, România care muncește, România însetată de viitor, nu mahalaua violentă și ineptă încolonată, ca minerii odinioară, în spatele moștenitorilor Securității." E cu totul altceva, nu face nicio referire directa la manifestantii din piata universitatii. http://baconschi.ro/opozitia-socialista-a-trecut-in-sfarsit-la-fapte/ . Oricum, asta dovedeste apetitul pentru dialog al ongurilor, pe care il tot clameaza oricand apuca la televizor.
  • -2 (8 voturi)    
    Desteapta-te romane (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:18)

    Cetatean [anonim]

    Felicitari pentru pozitia luata!
    Sa speram ca in viitor vom vedea tot mai des astfel de luari de pozitie a societatii civile atunci cand puterea va comite abuzuri sau acte de coruptie, indiferent de partidul aflat la putere.
  • 0 (6 voturi)    
    ..mai draga , (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:24)

    ionamaru [anonim]

    onegeuri , bine face-ti !! eu tare respect si apreciez cand va alaturati celor 22de mil . de protestatari din peatza !
    - ma scuzati ,nitzel pina-mi trece durerea anala ...ca vin si eu in peatza . Tineti sus steagu'revolutiei , mai draga ..
  • -4 (8 voturi)    
    In sfarsit! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:33)

    lucky luck [utilizator]

    Se trezesc ONG-ruile!
    Asteptam SINDICATELE!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Sunt la mititica (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:32)

      a.n. [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      Fiind sfarsit de an, "sindicatele " sunt ocupate cu inventarierea averilor rezultate din plus de inventar. De la buget!
  • +6 (10 voturi)    
    despre ciumpalaci (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:33)

    Pitpalacu` [anonim]

    Marea majoritate a celor de la Universitate cam par ciumpalaci. Se vaita ca nu au serviciu, dar 80% dintre ei nu au nici scoala si nici nu cunosc vreo meserie. Mai am tristetea sa vad in imaginile de acolo cum Romania de la un an la altul e tot mai intunecata.
  • -1 (9 voturi)    
    castane din foc (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:39)

    George [anonim]

    Mda, pai mie mi se pare ca e metoda clasica de scos castanele fierbinti din foc cu mana altuia. Adica Guvernul a facut-o de belea si in final hop! la ONG-uri, ca astea au priza la popor si ne scot bazma curata. Rusine ! Pana acum nu stiau ca exista si ONG-uri sau societatea civila. Nu stiu, nu stiu d'astea, da, da, da!
  • +6 (10 voturi)    
    FRIPTURISTI (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:42)

    coco1959 [anonim]

    Toti cei de mai sus sant pe INTERES si ei folosesc ca deobicei prostimea pt. ale lor interese.
  • +5 (13 voturi)    
    Lista vampirilor (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:45)

    Daldares [anonim]

    Aceasta este lista cu ong-urile care sug sangele poporului. Eu unul sunt de parere sa nu mai fie platite de la buget aceste "lipitori" ci sa se sustina financiar singure daca au sange in instalatie. Nu e nicio pierdere daca dispar absolut toate.
    Rusine ong-istilor
    • -1 (7 voturi)    
      De cand fartate (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:54)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Daldares

      Ai auzit tu ca statul subventioneaza ONG-uri???
      Ultima oara subventiona partii pe la Predeal, studii de fezabilitate pe aiurea si o sleahta de securisti care ascultate telefoanele societatii civile...
      • +1 (5 voturi)    
        Insista (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:37)

        secu [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

        Sunt cele de utilitate publica. Mai citeste putin prin monitoare oficiale.
        Restul poseda "Alba Lux"( sau pentru cei mai tineri-masini de spalat-)!
  • +7 (13 voturi)    
    m-am ingrozit (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:49)

    andu [anonim]

    mamaaa, da ce multi mai toaca banii aiurea. Nici nu am stat sa numar cite ONG-uri sunt, dar e cert ca majoritatea (nu toate) praduiesc banii statului sau ai sponsorilor.
    • +2 (4 voturi)    
      ONG-uri suparate (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:45)

      aida [anonim] i-a raspuns lui andu

      Indignarea pe care o afiseaza nu cumva este cauzata de faptul ca guvernul Boc a taiat robinetul de bani publici pentru multe ONG-uri care fusesera declarate de utilitate publica de guvernul Tariceanu? Daca mai primeau bani pentru a realiza proiecte inutile tot asa suparate ar fi fost?
  • +7 (13 voturi)    
    societatea debila (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:50)

    civilu [anonim]

    asta e societatea civila???
    protesteaza impotriva "gunoaielor care acopera jumatate din tara"?
    bine ca prostia nu ucide:))
  • +5 (11 voturi)    
    Unu' si unu' (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:52)

    George [anonim]

    Numai "celebritati" si oameni care au facut "enorm" de mult "bine" acestei tari. M-am saturat de mult de aceste asa-zise ONG afiliate politic si care nu fac altceva decat sa pape bani si sa capuseze societatea civila. Ipocrizie, fatarnicie si obraznicie. Apropo, Iulian Urban nu este guvernul Romaniei, guvern care a pastrat decenta in limbaj si a actionat mai mult decat delicat. Aaaa, nu vreau sa spun ca nu sunt de acord cu afirmatiile lui Iulian Urban. Dimpotriva. Ii impartasesc opinia. Si dragi tovarasi de la ONG-uri, lasati-o mai moale cu activismul asta de tip socialisto-comunist! Va faceti de ras. Halal ONG-uri.

    Deci vreti dialog dar defapt nu vreti dialog... Ce-o fi in capul vostru mai ciumpalacilor? Vreti haos si anarhie? Tovarasul Mihaiu, credeti ca nu stim sau ca am uitat de cine anume ati fost pus guvernatoul Deltei, si cam ce mare barnza ati facut pe-acolo? Si ala cu "presa" lui... alt tovaras, Mircea Toma. Nu v-am auzit niciodata indignat de ce se petrece in media romaneasca, de manipularile, dezinformarile si minciunile transmise in direct. Sunteti sclavii banilor si intereselor marunte ale unor infractori politico-economici si financiari, care fac tot ce pot sa revina in prim plan si sa praduiasca ce-a mai ramas prin tara asta. Sa va fie rusine!
  • -1 (5 voturi)    
    Protest impotriva nemuncii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:11)

    Vali [anonim]

    Un ghiveci pestrit de proteste din cele mai variate. As mai fi adaugat unul: protest impotriva ineficientei (sau inexistentei ?) societatii civile.
    Dar peste toate as vrea un protest impotriva nemuncii !
    Nu stiu cati au remarcat dar in Romania nu exista proteste sau orice gen de actiuni pentru a primi de MUNCA. Nu am vazut niciun slogan de genul "Vrem un loc de munca !" Am vazut insa multe cereri care incep cu "Vrem...", pe ideea ca oamenilor li se cuvine.
    Si a propos, de proteste - se protesteaza impotriva a orice si oricui dar nu se face absolut nicio propunere concreta de ce ar trebui facut. Pe fond vorbind, ceea ce se intampla in Piata Universitatii s-ar numi "fund de sac".
    Ma frapeaza multitudinea de adeziuni - multe de bune credinta - la o adunatura pestrita care nu promoveaza de fapt nimic ci doar este impotriva a orice. Din acest punct de vedere, cei din Piata Universitatii sunt (tehnic) niste nihilisti. Si daca stam sa ne gandim ca motive de protest au existat, exista si vor exista intotdeauna, atentia exagerata (din media, mai ales) catre cei din ce in mai putini (dar rezistenti) care au ramas acolo, risca sa permanentizeze adunarile (ilegale, a propos, ca asa e la nihilisti) din numita si respectabila piata.
    • -1 (3 voturi)    
      Mai Vali, (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:55)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      Iti raspund pt ca ortografiezi corect "a propos"-ul.
      1) Societatea civila exista, numarul ONG-urilor semnatre sta dovada. De unele a auzit si nea Ion din Vascauti. Iar daca sunt - inca - slabe, sunt pt ca astfel e societatea romaneasca. Sa incercam a le - a o - intari!
      2) Oamenii revndica intr-adevar niste Drepturi. Este vorba de Drepturi consfintite de Constitutie sau/si de Tratatele internationale la care Romania este parte (Conv Drepturilor Omului, Conv Drepturilor Copilului, etc. DA: Oamenilor li se cuvine RESPECT! In particular din partea politicienilor, platiti de ei...
      3) Nu se protesteaza "impotriva a orice si oricui ", ci impotriva lui Basescu, Boc si a MAFIEI PORTOCALII, care asfixiaza Tara.
      Impotriva nesimtirii unui presedinte incult dar arogant, care isi permite sa-l faca tradator pe Rege si sa-l ia de gat, prieteneste si abtiguit, pe Gigi Becali, urcandu-se la volan. Care numeste "tiganca imputita" o jurnalista. Care, aliat cu Hitler, ar "trece Prutul", in 2010 insa! Care il demite pe Arafat. Care il sustine pe Berceanu, Udrea, Cocos si sute ca ei. Care legifereaza nu prin Parlament, ci prin consilierii sai, in sfidarea Constitutiei.
      Impotriva unui guvern care "guverneaza" prin ukaze (asumari aberante de raspundere...).
      Impotriva unei clase politice formata din traseisti de profesie, corupti, spagari, prieteni ai Securitatii ceausiste.
      4) Adunarile, reuniunile si libertatea de expresie sunt garantate de Constitutie. Cine nu le agreaza, poate incerca drumul Coreii de Nord...
  • 0 (4 voturi)    
    Foarte bine! Bravo! Ader la protest (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:15)

    dada_mcjai [anonim]

    Bravo celor care au declinat invitatia la Cotroceni!

    Tara asta are nevoie de o justitie care functioneaza, de oameni integri si bine pregatiti profesional, pentru fapte noi si in beneficiul tarii si al cetateanului.

    NU MAI VREM DEMOCRATIE ORIGINALA IN FORMA CONTINUATA!

    Toti fotbalistii politici de astazi trebuie sa ia in serios faptul ca miutele din Parlamentul Romaniei sunt contralucrative si nu pentru mai binele tarii. Dar absolut TOTI, cu nuanta de rigoare!
  • +2 (6 voturi)    
    dovada (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:29)

    mem [anonim]

    Assta e dovada ca Urban si Baconshi au dreptate.

    O gramada de incapabili. Daca ii interesa ceva despre societatea asta pe care o "reprezinta", strangeau ei oamenii si se duceau si se asezau pe asfalt pana li se indeplineau cerintele. Sau stateau unul langa altul, intr-o tacere deplina, mormantala.

    La placinte inainte, la razboi inapoi!
  • -1 (5 voturi)    
    eu cred ca este facatura (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:39)

    adevarul gol golut [anonim]

    Habar n-am daca ONG-urile capuseaza bugetul de stat, daca au sau nu au apartenenta politica la putere sau opozitie.

    Oricum, presupun ca, daca beneficiau de bani de la guvernul BOC, nu puteau sa refuze dialogul cu respectivul guvern (PLM, cine plateste lautarii comanda muzica).

    Ceea ce vad clar, este ca onor puterea sa-nfipt ca rama-n piatra si incearca sa dereaga busuiocu' acum episodul "dialogul puterii cu reprezentantii societatii civile". Canci. Pe mine nu m-au convins.

    Sa traiti bine!
    Succesuri!
    Cine pleaca? Ghici ghicitoarea mea
  • +2 (4 voturi)    
    pentru transparenta (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:11)

    doina [anonim]

    Stimate ONG-uri,
    Daca nu va deranjem, am putea sa stim si noi cate dintre voi NU sunteti de interes public? si pentru ca stim deja raspunsul, ne puteti spune care va este "scopul"pentru care v-ati constituit, ce actiuni in interesul nostru, al societatii civile, ati intreprins, si mai ales CE FONDURI ATI PRIMIT DE LA GUVERN, adica, de la noi, PROSTII?
    Puteti face acest lucru, sa fiti transparenti si sinceri?
    Daca nu, atunci va rugam frumos, cat putem noi de frumos, LASATI-NE! Si mergeti si voi cu POLITICIENII DE MANA! DRUM BUN!
    • -2 (4 voturi)    
      Folositi site-urile (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:58)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui doina

      ONG-urilor pt a va informa.
      Apoi verificati sumele publice provenite de la Dvs - prostii - consumate de guvern, presedinte, parlament si servicii secrete. Asa, in totala transparenta;
      Succesuri in demersuri!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu stiu de ce... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:51)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Dar astia imi aduc in minte toata liota de intelectuali de seama stransi in alianta civica si conventia democrata care au facut kakatu' praf intre 96-2000.
    • -2 (4 voturi)    
      De bunaseama (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:01)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      Marile spirite (Iliescu si Baselu) se intalnesc intr-un efort comun.
      Oare PD nu este a doua fiica a FSN?
      liv2k1 ne-o dovedeste (mai era nevoie?!)

      Intre-adevar, Maestre: "Muncim, nu gandim!" Pe cand o mineriada? Oare nu gasim si un nou Chitac de serviciu?
  • -1 (5 voturi)    
    So pe ei, pe mama lor! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:57)

    satanae [anonim]

    Oastea de analfabeti a conducerii noastre reformiste a fost scoasa la inaintare ca sa arate lumii cum trebuie sa gindeasca si sa se voteze intre ei. O intreaga armata de postaci pedelisti a invadat site-ul asta de indata ce au aparut si comentarii care nu erau pe linie. Acum, sincer sa fiu, chiar mi se pare o irosire de energie toata treaba asta, pentru ca site-ul asta are o orientare foarte portocalie, asa ca mai bine razboinicii astia ai net-ului erau folositi pentru a combate pe site-ul Antenelor sau Realitatii s.a.m.d., dar daca atit ii duce mintea pe cei care se ocupa cu agitatia si propaganda pe Modrogan, n-ai ce-i face. Nu poate insa decit sa ma amuze invectivele la adresa societatii civile si a ONG-urilor venite din partea acestor vajnici postaci anticomunisti si de dreapta si as vrea sa-i instiintez ca exact in aceeasi termeni se exprima la adresa fundatiilor in cauza presa fesenista in `90. Dar ce sa-i faci, daca atit ne duce mintea...
    In final, nu pot decit sa remarc faptul ca, in aceste clipe grele pentru tara, redactia Hotnews a decis sa se sacrifice, sa le dea dracului de principii si sa lase o gramada de postari cu invective din cele mai vesele, cind nu este vorba de injuraturi de-a dreptul, sa apara la rubrica de comentarii. Dar si asta mi se pare normal, oamenii muncii indignati trebuie lasati sa-si expuna liber pasul in asemenea momente de criza. Nu pot decit sa salut versatilitatea principiilor jurnalistice de la Hotnews.
    • 0 (4 voturi)    
      pai mai poti (Joi, 19 ianuarie 2012, 1:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      si sa ta duci pe forumurile de la libertatea, clic, cancan, adevarul, gindul, acolo unde e locul tau. Dar ceva nu te lasa. O fi misiunea de la pontanel, sau complexele de semidoct? In ambele sitguatii, tot ala esti.
      Orixum, daca nu-ti convine, adio si n-am cuvinte.
  • +1 (1 vot)    
    Reiau un comentariu ce a fost cenzurat de HotNews (Joi, 19 ianuarie 2012, 13:55)

    Colette [utilizator]

    Va intreb si eu, domnilor semnatari din partea acestor ONG-uri si tot felul de asociatii 'civice', UNDE ATI FOST PANA ACUM, CE ATI FACUT PT A EVITA ACESTE DERAPAJE, CUM ATI INTELES DVS. SITUATIA ECONOMICA MONDIALA SI CEA DIN ROMANIA, CUM DE ATI INTELES CA ROLUL DVS. NU ESTE DOAR DE A TOCA BANII IN TOT FELUL DE STUDII SI APARITII TV? Trebuia sa explicati celor pe care pretindeti ca-i reprezentati situatia reala din lume, contextul din Romania si mai ales greselile guvernari! Dar cine sa o faca, dl Liviu Mihaiu, Asociatia Salvati Dunarea si Delta (ce a salvat din Delta cat a fost guvernatorul ei?) sau Cristian Parvulescu, Pro Democratia, cel care este consilierul de taina al lui Crin Antonescu?Am dat doar 2 exemple, dar lista poate continua, din pacate....Ar fi interesant de vazut si o lista cu sursele de finantare a acestor societati civile si ONG-uri, de unele dintre ele nici macar nu am auzit pana acum! Nu cumva indignarea Alinei Mungiu si a celor ce-i tin hangul se datoreaza faptului ca, in criza economica, guvernul Boc a taiat din fonduri? Ati uitat, d-na Mungiu, cum vorbeati de Monica Macovei, spre exemplu? SA VA FIE RUSINE, NU MA SIMT REPREZENTATA DE TOTI ACESTI 'CIUMPALACI'!
  • +1 (1 vot)    
    VIERMII, CIUMPALACII SI MAHALAGII NU VA MAI VOR !! (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:19)

    Eugen [anonim]

    mda. in conceptia lor, a parlamentarilor, noi, toti, ar trebui sa fim asa: cuminti, tacuti, cu capul plecat, sa muncim cat mai mult, 12-16 ore/zi, si sa cerem un salariu cat mai mic, daca s-ar putea chiar sa mai aducem bani de acasa, sa-i alegem pe ei, fara sa faca nimic, chiar sa- aplaudam pe strada cand aflam cum fura din banii publici sau din alte fonduri. atunci , probabil!, nu vom mai fi "viermi", "ciumpalaci" si "mahalagii". sa tineti minte cuvntele astea si pe cei care le-au rostit! si sa-i alegem din nou, la viitoarele alegeri, indiferent din ce partid vor face parte, da? :) (sper ca intelegeti tonul ironic pe care m-am adresat) romani, aveti grija ce alegeti! din experienta ultimilor 20 de ani, vedem ca nici un politician nu merita votul nostru. atunci, ce facem ???