USL cere procurorului general Laura Codruta Kovesi si CSM sanctionarea procurorului DNA Lucian Papici

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2011, 13:42 Actualitate | Esenţial


Uniunea Social Liberala (USL) solicita procurorului general, Laura Codruta Kovesi, precum si Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) sa se sesizeze in legatura cu articolele aparute in presa in ultimele zile referitoare la procurorul sef de sectie de la DNA, Lucian Papici, si sa ia masuri de sanctionare a acestuia, a declarat, luni, liderul PSD, Victor Ponta, intr-o conferinta de presa la finalul sedintei conducerii USL.

"In numele USL, cerem procurorului general, doamna Kovesi, si CSM sa analizeze de urgenta ceea ce s-a prezentat in ultimele zile in presa, si anume atitudinea unui sef de sectie de la DNA, domnul Papici, care este foarte clar ca foloseste pozitia de procuror al DNA pentru a construi dosare penale si pentru a influenta, practic, in mod evident intr-un scop politic, decizii care tin strict de justitie. Este obligatia procurorului general si a CSM sa ia imediat aceste masuri, sa prezinte opiniei publice realitatea si, evident, sa il sanctioneze pe acel procuror, care incalcand obligatiile care ii revin in calitate de procuror al DNA, comite abateri de acest gen", a declarat Ponta, potrivit Agerpres.

El a aratat ca articolele din presa referitoare la Papici afecteaza imaginea DNA, precum si pe cea a Ministerului Public in ansamblu si "vor submina si mai mult increderea generala in actul de justitie, accentuand un sentiment destul de clar raspandit in opinia publica, acela ca presedintele Romaniei, care il numeste in functie nu doar pe seful DNA, ci si pe seful de sectie, de fapt foloseste uneori justitia in interes propriu".

"Cineva facea o paralela ca daca domnul premier si-a asumat responsabilitatea si a demis-o pe sefa Secretariatului General al Guvernului, care era numita de premier, atunci si presedintele Romaniei, care numeste un sef de sectie, asa cum este domnul Papici, ar trebui sa raspunda si sa actioneze la fel", a spus liderul PSD.


Citeste mai multe despre   


















1394 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    draga usl... (Luni, 28 noiembrie 2011, 14:06)

    popcorn monta [utilizator]

    cum vine asta,cand arestam din pdl ne facem treaba...cand ne apropiem de usl suntem incompetenti...
    • +11 (13 voturi)    
      Este usor de obsevat (Luni, 28 noiembrie 2011, 14:23)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Ponta spunea mai deunazi ca sprijina DNA, ii sprijina insa doar daca se dau la PDL-ist, de USL-inosi sa nu se atinga.
    • +2 (4 voturi)    
      in numele USL ??? (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:09)

      in numele USL ??? [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      in numele USL, da cine e usl-ul ?, de se baga in treburile justitiei, alianta PA nu rateaza nici un moment sa se faca de ras, da Base un fas, sar astia repede sa-l stinga..., nu au castigat nimic si fac reguli, halal democratie..
  • +13 (13 voturi)    
    motivul ? (Luni, 28 noiembrie 2011, 14:30)

    dorel [anonim]

    care este motivul ? cerceteaza si ancheteaza pe cineva din USL ?
  • +10 (10 voturi)    
    Pai (Luni, 28 noiembrie 2011, 14:51)

    Twisted [utilizator]

    Lucian Papici si Elena Botezan sunt procurorii care instrumenteaza dosarul in care DNA ancheteaza posibile fraude la concursul pentru functiile de conducere in parchete. E si normal sa vrea USL sa-i mai "linisteasca", isi pierd si ultimele legaturi din justitie din cauza celor doi.
    • -1 (1 vot)    
      Culmea chiar DNA il acuza (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:26)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Twisted

      Ia uite ce scriu baietii astia

      http://www.napocanews.ro/2011/11/procurorii-dna-lucian-papici-si-elena-botezan-inregistrati-in-timp-ce-faceau-presiuni-asupra-unui-inculpat.html
  • +1 (1 vot)    
    Declaratii Ponta si Antonescu (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:31)

    costel [anonim]

    Pe astia nu trebuie sa-i mai alegem in 2012,deoarece se amesteca in treburile justitiei,iar de probleme economice habar n-au.Astia doi vorbeau acum o saptamina de suspendarea presedintelui,pentru ca a afirmat o realitate,ca nu sunt bani.Pe ei cine-i suspenda daca se baga in treburile justitiei?Nu cred ca romanii trebuie sa voteze USL in 2012 si nici UDMR,daca vrem sa avem liniste in tara in perioada asta complicata.
  • +1 (1 vot)    
    FOARTE INTERESANT ! (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:36)

    banateanul. [utilizator]

    Cand judecatoarea Barsan a cerut arestarea dela Laura Codruta Kovesi arestarea sefului DNA ,acest .......a tacut ca cacatul in iarba !