Sorin Oprescu: Strazile din Centrul istoric vor fi gata de Mos Nicolae

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2011, 12:03 Actualitate | Esenţial


Lucrarile de reabilitare a strazilor din Centrul istoric al Capitalei vor fi finalizate pana pe 6 decembrie, de Mos Nicolae, a declarat joi primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, potrivit Agerpres.

"Strazile din Centrul istoric vor fi gata cat de curand, cu ocazia aprinderii luminitelor orasului de Mos Nicolae", a spus Oprescu. Dupa aceea, a continuat primarul general, "ne apucam de case, pentru ca refacerea Centrului istoric are mai multe dimensiuni".

Reabilitarea Zonei Pilot a Centrului Istoric cuprinde 16 strazi: Caldarari, Covaci, Filitti, Franceza, Gabroveni, Lipscani, Sf. Dumitru, Pasajul Francez, Pictor Tonitza, Postei, Selari, Sepcari, Smardan, Soarelui, Stavropoleos, Zarafi.

Reabilitarea strazilor din Zona Pilot a Centrului Istoric se face atat din punct de vedere al retelei stradale, cat si din punct de vedere al retelelor de apa, canal, gaz, electricitate, comunicatii electronice Netcity, telefonie, iluminat public.

In urma masurilor dispuse de primarul Sorin Oprescu, reabilitarea infrastructurii de utilitati publice este realizata de Primaria Capitalei in colaborare cu detinatorii retelelor de utilitati pe cheltuiala acestora, rezultand o economie de 10 milioane de euro fata de valoarea contractului semnat in 2006.



















1847 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Comunistule (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:11)

    Vizitiul [utilizator]

    Cu inaugurari de Mos Nicolae, auzi la el :) Oprescu promite iar...e clar, nu vor fi gata.

    Vezi "oprescu promite" pe google ca sa intelegi :)
    • -4 (4 voturi)    
      spartani (Joi, 24 noiembrie 2011, 13:07)

      ciuciu [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      bai vizitiule eu nu sunt din bucuresti dar trec des prin bucuresti si pot sa spun sa-i multumiti lui dumnezeu ca il aveti primar pe oprescu. v-a facut multe prin bucuresti
      • +2 (2 voturi)    
        Ei da!!! (Joi, 24 noiembrie 2011, 14:45)

        George [anonim] i-a raspuns lui ciuciu

        Nu mai spune! Oparescu asta al tau a facut ...ciuciu! Mai si recunosti ca nu esti din Bucuresti. Chiar nu ti-e rusine?
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:51)

    misu [anonim]

    probabil pana de mos nicolae vor termina Selariul din care au mai ramas de reparat doar 10 metri, desi la cum se misca muncitorii de acolo (cu viteza luminii de intuneric) probabil o vor termina de martisor.
  • 0 (0 voturi)    
    promisiuni (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:58)

    george [anonim]

    La inceputul lunii mai 2011, primarul Sorin Oprescu declara ca sunt finalizate lucrarile pe strazile Filitti, Verona, Franceza, Piata Sfantul Dumitru, urmand ca reabilitarea sa se incheie si pe strazile Postei, Stavropoleus, Sepcari, Covaci, Gabroveni, Selari si Caldarari adica aceleasi strazi despre care se spune ca vor fi terminate de mos niciolae.
    De Hanul Gabroveni sau parcarea subterana din centrul vechi nu pomeneste ?
  • +3 (3 voturi)    
    oh da.. (Joi, 24 noiembrie 2011, 13:03)

    gigi [anonim]

    mai bine te-ai mai duce putin la pas sa vezi in ce hal mai arata locul ala.. lucrari nedelimitate, poti sa cazi in groapa mergand pe trotuar.

    orice oras istoric e intratinut si nu arata ca asta.. si pe timpul verii, cine sunt smecherii care dau autorizatie la terasele alea sa se intinda atat astfel incat nu mai ai decat 50 centimetri de drum sa te strecori printre mese si scaune ca sa mergi pe O STRADA PIETONALA!
  • +3 (3 voturi)    
    Hahahaha!!! (Joi, 24 noiembrie 2011, 13:25)

    George [anonim]

    Mai degraba la Mos Asteapta tovarase Oparescu-Gazon. Iti dai demisia fanfaronule in cazul in care "lucrarile" nu vor fi finalizate atunci cand zici dumneata?
    • 0 (0 voturi)    
      Atentie (Vineri, 25 noiembrie 2011, 2:57)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui George

      Utilizarea cuvantului "demisie" este interzisa prin lege! :)

      Oprescu promite!
  • 0 (0 voturi)    
    cadou de la mos oprescu (Joi, 24 noiembrie 2011, 20:55)

    paraipan [utilizator]

    pentru gastile de colorati care "populeaza" centrul vechi poate.
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!!!!!!!! (Vineri, 25 noiembrie 2011, 12:05)

    Marian [anonim]

    Sunt sigur ca vor fi gata de Mos Nicolae, dar in anul 2050. De fiecare data cand a promis ca ceva este gata pana la o anumita data a fost amanat de foarte multe ori.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Vineri, 25 noiembrie 2011, 16:01)

    alex123 [anonim]

    Asta este o gluma buna a lui Mos Oprecu :)))) !
  • 0 (0 voturi)    
    lol? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:40)

    mruxandra [anonim]

    Pe zi ce trece ma uimeste oprescu..si nu in sensul bun. in fiecare zi mai scoate cate-o perla care nu are absolut nicio treaba cu realitatea. sa-i zica cineva sa inceteze sa mai viseze!