Tamas Sandor (CJ Covasna): Nu retragem hotararea privind referendumul, mergem in instanta

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 noiembrie 2011, 10:45 Actualitate | Esenţial


Presedintele Consiliului Judetean (CJ) Covasna, Tamas Sandor, a declarat pentru Agerpres ca va propune consilierilor judeteni sa nu retraga hotararea privind organizarea referendumului pentru infiintarea ''Tinutului Secuiesc'', considerata ilegala de catre Prefectura, si sa mearga in instanta pentru ca justitia sa dea verdictul final.

"Prefectura Covasna considera ca exista o serie de vicii de procedura si de continut si cere revocarea. Eu o sa aduc subiectul pe ordinea de zi a sedintei CJ de luna aceasta, dar cu propunerea sa nu o revocam, sa mergem inainte, in instanta. (...) Timpul trece in favoarea noastra, pentru ca eu sunt sigur ca va veni vremea in care mediile politice romanesti si instantele vor accepta referendumurile ca mijloc democratic de exprimare a opiniilor. In alte tari organizarea de referendumuri este ceva normal, la noi inca nu s-a instalat acest exercitiu democratic", a declarat Tamas Sandor, adaugand in context ca lucruri altadata imposibil de imaginat, cum ar fi folosirea in spatiul public a termenului "Tinutul Secuiesc" sau "autonomie teritoriala" au devenit o obisnuinta odata cu trecerea timpului.

Pe de alta parte, acesta a tinut sa mentioneze ca nu i se pare firesc ca politicienii romani de la Bucuresti sa decida asupra viitorului comunitatii locale.

"In speta concreta, eu cred ca daca unii politicieni romani de la Bucuresti vor sa creioneze judetele din Romania fara sa ne intrebe si pe noi, nu e normal. Nu doar pentru ca exista tratate internationale si legi interne care impun referendum prealabil, dar si pentru ca cetateanul trebuie sa fie pe primul loc daca vorbim despre subsidiaritate si despre probleme cum ar fi reorganizarea teritoriala", a mai spus Tamas Sandor.

Prefectura Covasna a cerut Consiliului Judetean (CJ) sa revoce, pe temei de nelegalitate, hotararea privind organizarea referendumului local pentru modificarea limitelor administrativ-teritoriale ale judetului si infiintarea unei noi structuri administrative cu denumirea "Tinutul Secuiesc - Szekelyfold" care sa cuprinda Covasna, Harghita si o parte din Mures.

Subprefectul judetului Covasna, Valentin Ionascu, a declarat sambata ca hotararea adoptata de CJ la finele lunii octombrie prezinta "atat vicii de forma, cat si de fond", mentionand ca aceasta nu are nici avizul de legalitate al secretarului CJ.

"Proiectul trebuia initiat, conform procedurii, de o treime din consilieri, insa a fost initiat doar de noua. Pe langa aceste vicii procedurale, mai sunt si alte elemente de nelegalitate pe fond, drept urmare am trimis hotararea inapoi si am cerut revocarea ei", a spus Valentin Ionascu.

Hotararea a fost adoptata cu 24 de voturi, deci cu majoritatea voturilor consilierilor maghiari din cadrul UDMR si ai PCM, dar reprezentantii Aliantei Romanesti, formata din 6 consilieri PNL, PSD, PDL si PRM, au refuzat sa ia parte la vot pe considerentul ca nu vor sa fie partasi la incalcarea premeditata a legii.

















1394 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    intrebare (Duminică, 20 noiembrie 2011, 11:04)

    toto [anonim]

    daca in constanta se poate face referendum, nu vad de ce nu este posibil la covasna
    • -4 (4 voturi)    
      Da dm'ne..... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 14:41)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui toto

      Da inC-ta nu e fost referendum.....de separare pe criterii etnice !!!!!
  • -5 (13 voturi)    
    tradare (Duminică, 20 noiembrie 2011, 11:09)

    Yokana [anonim]

    Tradatorii astia merita detentiune pe viata !!!!!
  • -2 (14 voturi)    
    iar eu va doresc (Duminică, 20 noiembrie 2011, 11:23)

    kalu [anonim]

    sa mergeti dupa attila in pustiu. Si sa va mai intoarceti cand o sa va chemam noi.
  • +3 (15 voturi)    
    Referendum ... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 11:33)

    Daniel [anonim]

    Pai ... hai sa-l facem. TOTI!!! Platesc aia care-l initiaza, din buzunarele lor, si-l facem la nivel national. Ca doar priveste integritatea Romaniei, nu-i asa, si atunci TOTI cetatenii romani ar trebui sa se pronunte nu doar cei care detesta Romania si Poporul Roman!
    • -2 (6 voturi)    
      Asa este Daniel (Duminică, 20 noiembrie 2011, 13:08)

      leica dumitru [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Bine gandit.Ati citit si voi politicienii???????Bagati la capul acela sec!!!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Referendum (Duminică, 20 noiembrie 2011, 12:20)

    Agamemnon [anonim]

    Daca rezultatul referendumului s-ar judeca la Budapesta,ar fi ceva sanse.
    InRomania se va judeca dupa Constitutia Romaniei.
    Probabil acestea sunt presiuni care au alta tinta.
    Pacat de banii irositi.
  • -2 (4 voturi)    
    nu ma mira deloc... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 12:29)

    costica [anonim]

    Atat Presedintele Cosniliului Judetean Dl Tamas Sandor cat si primarul de Sfantu Gheorghe Dl Antal Arpad cu fiecare aparitie sfideaza efectiv legile Romaniei si fac afirmatii clare de separare, maine poimaine.....
    Simpla chestiune de timp...problema este ce si cum va fi cu noi, romanii minoritari din zona, ca si-asa dupa '89 numarul romanilor a scazut vazand cu ochii...
    Peste 10-20 de ani aici nu se va mai vorbi deloc romaneste... si-asa nu stiu astia limba romana nici acum, cum vor vorbi peste vreo 20 de ani cand pe-aici nu vor mai fi prea multi romani??!!!
  • -2 (2 voturi)    
    sa se faca referendum (Duminică, 20 noiembrie 2011, 12:44)

    acer [anonim]

    dar sa participe toata populatia tarii si rezultatul sa fie respectat de toti.....in elvetia asa este...orice catatean elvetian are dreptul sa se pronunte daca este de acord sau nu pe o tema....eu daca sunt roman din alta zona a romaniei de ce sa nu am dreptul sa particip la acest referendum dorit de cetatenii din covasna si harghita.....este discriminare si intr-un stat democratic asa ceva nu este acceptat.....si nu cred ca secuii din romania doresc incalcarea legii si a constitutiei tarii
  • -2 (4 voturi)    
    SI UITE ASA AGENTII MAGHIARI AI KGB (Duminică, 20 noiembrie 2011, 12:52)

    pointless man [utilizator]

    scot din palarie cite o timpenie separatista sa-i fericeasca pe Mazare si Nicusor Constantinescu (alti tradatori) ca au dat democratie la bobor. Din aceasta lunga partida de ping-pong (22 de ani) noi, toti ceilalti, raminem cu PRIMARI CARE II JUPOAIE PE PEPENARI, cu OPC-uri care isi "protejeaza" directorii, cu ARR producatore de accidente mortale (culmea, in Ungaria, dar victime exclusiv neaose) si cu Garzi de Mediu ("Garda si Capitanu'" - ha, ha, ha) conduse de batrini securisti.

    Si cu ONG-ul "Cutzu-cutzu".

    Mrrr ! Cutzu-cutzu, ai ? Sa va ia dracu' de oameni, ca ne-ati zapacit de tot.
  • +3 (3 voturi)    
    ce de patrioti ne dam.. (Duminică, 20 noiembrie 2011, 13:02)

    danarad [anonim]

    cu ce ne-ar putea deranja autonomia asta,oricum unii dintre Romani, au avut grija sa distruga din '89 pina azi industria si agricultura, au vindut toate bogatiile si zacamintele, vedeti cum omv-petrom face aproape trei miliarde profit, bani care in loc sa fie in bugetul romaniei, merg la straini. amai ramas de vindut aurul, si apoi puteti desfiinta si armata, pt. ca oricum nu mai are ce apara.
    cu Romania transformata in piata de desfacere, dupa toate astea, nu cred ca mai conteaza, daca unii vor sau nu, autonomie teritoriala. ceamai mare vina o au toate partidele care sau aliat cu udmr la impartirea ciolanului.
    • 0 (0 voturi)    
      Romania a fost distrusa si vanduta de straini (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:12)

      ccc [anonim] i-a raspuns lui danarad

      Primul ministru Petre Roman nu este roman, legile de privatizare folosite au fost aduse de Brucan care nu era roman, Adrian Severin , Zoe Petre care au cedat teritorii nu sunt romani. Deasemeni Tariceanu, vanzari si concesionari nu este roman etc. Asa ca majoritatea care era la butoane era straina de fiinta romaneasca la care se adauga tradatorii autohtoni.
  • -2 (2 voturi)    
    inutil (Duminică, 20 noiembrie 2011, 13:55)

    Lucian* [utilizator]

    referendumul nu are valoare daca nu se schimba si constitutia tarii in prealabil.
    Chiar si in cazul in care ar avea loc acel referendum acesta nu poate avea consecinte pe mai mult decat entitatea teritoriala in carea avut loc.
    Ei doresc ca sa infiinteze un teritoriu autonom dar care sa se intinda pe mai mult decat suprafata judetului ceea ce rezulta in faptul ca referendumul o sa fie nul.
    Toata Romania poate sa faca referendum ca doreste sa devina membru parte din SUA dar asta nu inseamna ca si SUA este de acord.
    Erata: Tovarasul Tamas, continuati in dezinformarea populatiei si sa stiti ca termenii Tinutul Secuiesc si autonomie teritoriala inca nu sunt acceptati. Foamea voastra pentru ciolan o sa va aduca limitarea puterii si trecerea timpului merge in defavoarea voastra (a extremistilor) deoarece populatia imbatraneste si se reduce la nivelul celor doua judete. Singurul lucru adus de exacerbarea educatiei in limba maghiara este doar faptul ca tinerii nu-si gasesc locul in Romania si sunt fie frustrati si recurg la tot felul de actiuni de genul Garda Maghiara (la limita legii) sau la emigrare in Ungaria unde iarasi vor trebui sa se adapteze unei tari care nu-i accepta. Enclavizarea nu a fost benefica nici unei natii.
    Judetul Mures este majoritar romanesc, puteti sa-l scoateti din discutie.
  • 0 (0 voturi)    
    Secuii sunt daci cauconi. (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:16)

    vali [anonim]

    Asa ca secuii fac o mare greseala.
    Ei lovind de fapt in fratii lor romanii, care sunt geto-daci.