UPDATE Afacerea "Tigareta de Galati": Captura totala a ajuns la 420.000 de pachete de tigari de contrabanda

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2011, 10:56 Actualitate | Esenţial


O remorca incarcata cu aproximativ 267.480 de pachete de tigari din Republica Moldova a fost interceptata de politia din Beresti, Galati. Transportul a trecut de politia de frontiera, banuindu-se ca marfa a fost adusa peste frontiera verde, intre Vadeni si Rogojeni, sau prin punctul de vama Oancea, informeaza viata-libera.ro. Publicatia ridica si doua intrebari fara raspuns: pe unde au trecut contrabandistii granita si de ce transportul nu a fost interceptat de Politia de Frontiera?

UPDATE Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului de Politie al Judetului Galati, comisar Cristina Tatulici, captura de 267.480 de pachete de tigari facuta de Politia Beresti face parte dintr-o captura de 420.000 de pachete de tigarete, susceptibile a proveni din contrabanda, descoperite si ridicate in vederea confiscarii de politistii galateni, informeaza Agerpres.

Potrivit IPJ Galati, lucratorii din cadrul politiilor orasenesti Beresti si Tg. Bujor, Politia Municipiului Tecuci, Serviciul de Investigare a Fraudelor, cu sprijinul Serviciului de Interventie Rapida si al Inspectoratului Judetean de Jandarmi Galati, au depistat la intrarea in orasul Beresti, un barbat, de 31 de ani, din Cavadinesti, judetul Galati, care conducea un tractor cu remorca in care transporta 267.480 de pachete de tigarete, care aveau timbre si marcaje emise de Imprimeria Republicii Moldova. In urma primelor verificari s-a stabilit ca barbatul, impreuna cu o alta persoana, in noaptea de 6 spre 7 noiembrie, a introdus tigaretele din Republica Moldova in Romania, peste raul Prut, in zona localitatii Cavadinesti, judetul Galati, urmand ca acestea sa fie transportate in localitatea Corod, judetul Galati.

In cadrul aceleiasi activitati infractionale si in urma schimbului de date si informatii cu ofiterii DGA - Serviciul Judetean Anticoruptie Galati, in padurea din localitatea Adam, judetul Galati, politistii au gasit abandonata o autoutilitara in care erau 95.000 de pachete de tigari, timbrate in Republica Moldova. La 6 kilometri distanta, pe raza comunei Radesti fost gasita abandonata o alta autoutilitara in care au fost gasite 60.092 de pachete de tigari, timbrate tot in Republica Moldova.

Politistii l-au identificat si retinut, pe raza localitatii Corod, pe un alt barbat, de 30 de ani, proprietarul celei de-a doua autoutilitare. Acesta urmeaza sa fie prezentat instantei de judecata cu propunere de arestare preventiva pentru savarsirea infractiunii de contrabanda. Politistii continua cercetarile in vederea retinerii si celui de-al doilea conducator auto, care a fost identificat, dar care se sustrage cercetarilor.

Transportul de tigari de la Beresti a fost interceptat la Slivna de un echipaj al Politiei Beresti condus de seful politiei din localitate, Viorel Marcu. Tractorul a fost urmarit pana aproape de Beresti unde unul dintre infractori a reusit sa fuga iar celalalt a fost arestat. Prejudiciul stabilit este de 2.417.325 de lei. Barbatului i s-a intocmit dosar penal pentru savarsirea infractiunii de contrabanda si a fost prezentat instantei de judecata, care a emis pe numele acestuia mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile.

Tractorul si remorca cu care traficantii transportau tigarile apartin unei societati agricole din Cavadinesti. Potrivit primarului din comuna Cavadinesti,  Aurel Florea, "exista mai multi fermieri in comuna care au astfel de utilaje. Sunt trei, din cate imi amintesc in acest moment. Nu va pot da un nume pana nu aflu exact cui apartine tractorul in cauza pentru ca nu pot implica in discutie un om care nu are nicio legatura cu situatia."

Inspectorul Viorel Marcu nu a oferit informatii cu privire la interceptare. "Nu va pot spune de unde stiam de transport. Nici sefii mei nu ma intreaba asa ceva. Nu ofer detalii. Tot ce pot sa va spun, in acest moment, este ca sper ca toata ancheta sa se finalizeze cu succes" a declarat Marcu pentru Viata Libera.

Potrivit surselor citate de publicatie, captura de la Beresti a luat prin surprindere autoritatile de la frontiera. Cu toate acestea, reprezentantul Directiei Regionale pentru Accize si Operatiuni Vamale, Luminita Bujoreanu, a declarat ca stia de existenta transportului, dar ca nu are nicio alta informatie. Seful Politiei de Frontiera Galati, Ion Lungu, a formulat o teorie cu privire la punctul de acces al transportului in tara. "Din primele informatii, transportul ar fi putut trece peste frontiera verde, la punctul 1260. Am trimis seful si adjunctul punctului de trecere din Oancea la fata locului, pentru verificari. Nu stiu cum s-a putut intampla, dat fiind ca pe la Oancea nu se mai trece de ceva vreme cu tiruri, din cate stiu. De obicei ii prindem. A fost de aceasta data un esec si ne-au ajutat colegii de la Beresti", a declarat Ion Lungu.

Tractorul, remorca si cele doua autoutilitare au fost indisponibilizate, iar tigaretele au fost ridicate in vederea confiscarii. Serviciul de Investigare a Fraudelor Galati continua cercetarile pentru stabilirea provenientei tigaretelor, a identitatii tuturor persoanelor implicate si a intregii lor activitati infractionale.

Vezi amplasarea localitatii Beresti, unde au fost gasite tigarile de contrabanda



View Larger Map


Citeste mai multe despre   
















7492 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Bravo Politiei! (Luni, 7 noiembrie 2011, 11:08)

    dan [anonim]

    Tovarasi PSD-isti asta inseamna o politie care-si face treaba. Ca pe vremea voastra mafiotii erau protejati de lege..
    • +1 (5 voturi)    
      Dar tovarasii din PNL ? (Luni, 7 noiembrie 2011, 11:56)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu sunt la fel ca PZD-ul ?
      • 0 (6 voturi)    
        Polita de Frontiera face parte tot din MAI (Luni, 7 noiembrie 2011, 13:16)

        marius [anonim] i-a raspuns lui cornel

        Minister pastorit cu multa abnegatie de unu Traian Igas.
        Deci Politia de Frontiera lasa sa treaca un trasport de tigari falsificate.
        Si e condusa de unul Igas.
        De la PDL...

        Sa va silabisesc?

        PS: Politia Beresti este o denumire pompoasa pentru un post de politie dintr-o comuna obscura. Seful de post cred ca regreta deja ca a fluierat in biserica....
        • 0 (0 voturi)    
          si cam de cand? (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:27)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui marius

          de cand PF inspecteaza CONTINUTUL camioanelor? s-a desfiintat vama? daca esti pe blog, nu inseamna ca poti bate campii!
    • -1 (1 vot)    
      Si vamesii? (Luni, 7 noiembrie 2011, 14:04)

      APO [anonim] i-a raspuns lui dan

      Ziceti tovarasul dan, vamesii sunt pusi de PSD? Cred ca te-ai grabit un pic, n-ai gandit de loc. O sa-ti scada angajatorii tai din salariu pe luna asta...
  • +5 (9 voturi)    
    Alta intrebare: (Luni, 7 noiembrie 2011, 11:12)

    dami365 [utilizator]

    cum poate trece neobservat un tractor cu remorca prin vama? Ca nu e vorba de o geanta cu 2-3 cartuse ascunsa sub roata de rezerva.Acuma intelegem de ce un vames isi poate cumpara BMW doar intr-un an si jumatate. Pai,BMW e o companie tare mare,nu?
    • +5 (5 voturi)    
      corect! (Luni, 7 noiembrie 2011, 13:31)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui dami365

      Nicaieri in lume nu se poate face un control total, o geanta cu bani sau cu droguri, un pachetel minuscul cu diamante sua microcipuri au sanse mari sa scape nedetectate. Dar un tractor cu remorca?!
      Nici macar nu era clsicul TIR cu un "capac" inofensiv care sa mascheze marfa de contrbanda ...
    • 0 (0 voturi)    
      pai voi nu cititi ce scrie in articol? (Luni, 7 noiembrie 2011, 14:14)

      dude [anonim] i-a raspuns lui dami365

      scrie clar ca se crede ca a trecut pe zona verde si nu prin vama...
  • +8 (8 voturi)    
    Iata de ce (Luni, 7 noiembrie 2011, 11:34)

    Opel Frontera [anonim]

    finlandezi au dreptate.Tigarile astea au trecut prin coruptie.Sa vedem daca sunt gasiti coruptii din politia de frontiera......
  • +8 (8 voturi)    
    pe cine? (Luni, 7 noiembrie 2011, 11:38)

    airamerica [utilizator]

    Asta e tare: "De obicei ii prindem." Pe cine nea Lungu? Pe cine?
  • +4 (8 voturi)    
    Dorele!!!!!!!!!!!!!! (Luni, 7 noiembrie 2011, 11:46)

    alin [anonim]

    Ce gresala a facut Dorel de la Politia Beresti.Sa vezi cum zboara el rapid din politie.
  • +4 (4 voturi)    
    De luat aminte... (Luni, 7 noiembrie 2011, 12:14)

    ion roata [anonim]

    Prin vami se trc in veselie produse de contrabanda,auzi domnule ministru al MAI se trec in veselie marfuri de contrabanda pentruca nu faceti legi bune care sa-i puna la respect atat pe traficanti cat si pe cei care trebuie sa faca controlul.In cazul in care treficantii utilizeaza mijloace de trensport indiferent daca sunt de stat sau particulare acestea trebuie sa fie imediat confiscate si trecute in proprietatea statului iar infaptuitorii imediat arestati si si judecati.
    Altfel degeaba ne amagim.
    • +1 (1 vot)    
      ziceam si eu (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:26)

      memeaca [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      buba era veche . politia a dat clasa tura asta . prea era porceala . crede cineva ca asta era prima oara ? la cantitatea asta nimeni nu se baga fara spate . treaba la frontiera a mers unsa . vorba cuiva : in general ii prindem . prindem amarati cu 3 pachete . astia erau seriosi frate . e un pumn in cap pentru frontieristi . viata era frumoasa, lumea manca bine . se credeau singuri pe tarla . dar politia era pe felie . daca se merge pana la capat or sa fie surprize mari . sa treci cu barca cantitatea aia trebuie timp mult . daca da peste tine o termoviziune ? la vadeni nu e autostrada . cand trece un tractor noaptea e sarbatoare . pui niste hartii de 100 euro undeva si termoviziunea se uita in alta parte . si uite asa treaba merge .
  • +1 (1 vot)    
    f bine ! (Luni, 7 noiembrie 2011, 12:23)

    andreiu [utilizator]

    - Pai ce? numai ala de la vama sa ia ? la mine de ce nu contribuie cu nimic ? la puscarie cu zgarcitul asta ! "sper ca toata ancheta sa se finalizeze cu succes"
  • +1 (1 vot)    
    nasol (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:38)

    gopo [anonim]

    staneeeeeeeeeeeeeee ce dracu ba ?v-au facut astia ? nasol frate . nasol rau .
  • 0 (0 voturi)    
    in ptf cand un politist se uita atent la tine nu a (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:23)

    anonim [anonim]

    nu aveti habar cat de intinsa e caracatita!!! cati bani invart politistii de frontiera din contrabanda! sunt organizati in interes infractional mai ceva ca Mafia! nu intri intre ei...isi aleg oamenii cu care lucreaza pe ture iar restul e "umplutura". se poate verifica unde e un ofiter sunt si cateii lui pe aceeasi tura. nu ii vedeti cum se dau cu motoarele pe faleza, ce case isi fac si ce masini conduc?....colcaie punctele de trecere de mafioti atat politisti cat si vamesi!!(ambele puncte). iar acest Lungu nu isi repara masina gratis la Ivas? despre acest Chelu se spune ca aprovizioneaza toata Braila cu tigari...toti politistii care lucreaza in ptf sunt manjiti!! toti! asta e politia de frontiera romana!! cand apar elicopterele si la Galati??? ar trebui cateva zeci...sa-i ridice pe toti!! cand erau Shop-urile la Oancea in unul dintre ele intra un politist cu nume de culoare( Rosu..Negru) isi intoarce buzunarele cu euro pe dos pe tejghea si spune vanzatoarei( sotie de politist de frontiera evident!!): sa vad cat am produs azi!!!!