TVR Info: Gheorghe Marmureanu - Multa apa va trece pe Dambovita pana va fi un cutremur care sa provoace necazuri pentru oameni

de RH     TVR Info
Joi, 6 octombrie 2011, 19:15 Actualitate | Esenţial


Populatia nu are motive de ingrijorare in privinta cutremurelor din zona Vrancea, a declarat directorul onorific al Institutului National pentru Fizica Pamantului, Gheorghe Marmureanu. El a spus joi la TVR Info ca "Avem mult de asteptat si multa apa va trece pe Dambovita pana va fi un cutremur care sa provoace necazuri pentru oameni; vor mai fi cutremure si asta e normal".
 
"In fiecare zi sunt peste 65 de cutremure de peste 4 grade in lume. In Vrancea se resimt doar cutremurele de la aproximativ 5 grade in sus", a adaugat Marmureanu.
 
Reamintim ca un cutremur cu magnitudine de 3,9 grade s-a produs joi in jurul orei 16, in Vrancea. Este al doilea seism inregistrat in zona Vrancea in aceasta saptamana. Acum doua zile a mai fost un alt cutremur cu magnitudinea de 4.8, care s-a resimtit si in Bucuresti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1742 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    deci e clar (Joi, 6 octombrie 2011, 19:17)

    cristi [anonim]

    stati cu ochii pe marmureanu si cand fuge deodata din bucuresti e momentul sa ne panicam.
  • +2 (4 voturi)    
    Deci (Joi, 6 octombrie 2011, 20:05)

    Giubugea [utilizator]

    Să ne aşteptăm la inundaţii înainte de cutremur.
  • +1 (1 vot)    
    Politica1 (Joi, 6 octombrie 2011, 20:30)

    atom [anonim]

    Cred ca Marmureanu nu va mai declara vreodata ca un mare cutremur e iminent la noi. Un astfel de eveniment era prognozat pentru cel mai tarziu 2010. Ce va fi? vom vedea!
  • -1 (5 voturi)    
    Seismologul PSIHOTERAPEUT..... ne spune ca putem (Joi, 6 octombrie 2011, 20:46)

    jango cage [anonim]

    sa uitam de cutremure...caci nu traim noi pana sa vedem cum cade blocul peste noi... Poate are dreptate : ce mai conteaza un cutremur natural pe langa atatea si atatea cutremure sociale...Multi dintre noi nu vor avea norocul sa prinda Marea Demolare........
  • +4 (8 voturi)    
    Dormiti linistiti (Joi, 6 octombrie 2011, 20:46)

    sigur [anonim]

    Am mai auzit sfaturi d-astea. Niste nesimtiti.. poate ar trebui sa spuna cate blocuri din Bucuresti ar rezista la un cutremur de 7 grade daca nu si mai mult..

    pana atunci ne face Oprescu stadion si-l da la prieteni si fraierii se duc la un suc si la vot.. si mai vine un nene si povesteste studiul lui cu apa pe Dambovita..ma intreb daca asa gandesc si suedezii, danezii cand e vorba de siguranta oamenilor
  • +4 (4 voturi)    
    Prea multe critici (Joi, 6 octombrie 2011, 21:59)

    Andrey [anonim]

    Nu inteleg ce aveti cu omul asta, de-l luati la misto.
    Oare el trebuie sa ne rezolve toate problemele de zi cu zi?
    E seismolog, vorbeste despre cutremure; asta e meseria lui.
    Din cate imi amintesc, el nu a spus vreodata ca cel tarziu in 2010 va fi un cutremur major, ci cel DEVREME.
    (Asta era pe vremea psihozei generale cu Hincu).
    Cat despre suedezi, danezi... la ei nu e zona seismica activa, acolo deja 5 grade Richter e o raritate si baga spaima in ei :)
    • -1 (1 vot)    
      Nu are nimeni nimic (Joi, 6 octombrie 2011, 23:17)

      Geofizicul [anonim] i-a raspuns lui Andrey

      El are o problema cu el insusi cand vine cu afirmatii dintr-astea. Un cutremur nu poate fi prezis. Fortele tectonice si tensiunile care se acumuleaza acolo la contactul placilor nu pot fi calculate. Nu se poate spune "cand" o sa aiba loc destinderea. Japonejii au cate 4-5 cutremure de-ale noastre pe zi si tot nu au reusit sa prezica cutremurele. Isi dau seama cand incepe acul seismografului sa scartaie.
      Ideea e ca un cutremur poate surveni in orice clipa. Zona vranceana e contactul a 3 microplaci tectonice. Microplaca dobrogeana e cea activa si se ciocneste, de cea moldava si de cea valaha. Ce se intampla acolo jos e imposibil de comensurat prin cifre. Asa ca omul asta face oamenii sa se culce pe o ureche atata vreme cat in Romania sunt blocuri care aproape cad singure.
  • 0 (2 voturi)    
    Mafalda a vorbit iar... (Joi, 6 octombrie 2011, 22:21)

    Xiel [anonim]

    Este genial omul...atat de bine le arunca pe gura ca nimeni nu se mai indoieste de spusele lui. Hai sa fim seriosi - amarastenii aia de japonezi nu au reusit sa prevada cand are loc un cutremur mare sau mic - dar desigur marele nostru seismolog Marmureanu e mai bine informat si a prevazut cand urmeaza ala mare - parca la ProTv dadea predictii de 5,10,20 de ani - ba mai mult acum spune de cele mai mici - mai lipseste sa spuna ziua si ora.
    Oricum amuzant ca deja vorbeste si de pagube. Daca vrea sa faca un studiu la pagube sa analizeze cate cladi raman in picioare in Bucuresti daca are loc un cutremur de 5 - 6 - 7... grade si dupa sa isi expuna parerea. Pana atunci este inutila vorbaraia lui.
  • +1 (1 vot)    
    Cutremure din Vrancea (Joi, 6 octombrie 2011, 22:58)

    SGALTAITU [anonim]

    Pentru a fi linistiti trebuie sa va informati si dintr-o alta sursa 'Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu Monica Tatoiu si Mugur Ciuvica ( ii gasiti foarte usor la Realitatea TV si la Antenele felixiene )