Rise Project: Un profesor din Piatra Neamț a cerut unei eleve să-i trimită poze nud / Directoarea liceului a spus că nu e problema școlii și a criticat-o pe fată că s-a înscris la clasa de mecanică

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:13 Actualitate | Educatie


Mesaj Pipirigeanu
Foto: Rise Project
Un profesor de matematică de la un liceu tehnologic din Piatra Neamț i-a cerut unei eleve să-i trimită fotografii cu ea dezbrăcată, iar după ce aceasta a reclamat situația la conducerea unității școlare a insultat-o și a încercat să o intimideze, scrie Rise Project pe pagina de Facebook a site-ului de investigații.

Cazul a fost documentat de jurnalistul Matei M. Bărbulescu.

Postarea Rise Project:

„Credeam că trimiți o poză cu tine goală, că de matematică sunt sătul”, i-a scris domnul profesor într-o zi din ultimul octombrie.
Proful recidiva în abuz. De mult timp cerea o fotografie nud sau „incendiară” (cum zicea el). „I-ar înfrumuseța zilele unui om trecut de 45 de ani". Ba chiar îi flutura și recompensa: „la mate nu am pus niciodată 2 și 3 la elevele frumoase. Cel puțin nota 6, întotdeauna.”

Numele lui este Cristian Pipirigeanu și predă matematică la Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” din Piatra Neamț.
Eleva și-a luat inima-n dinți: l-a reclamat la directoare și a cerut să se mute în alt liceu, fiindcă se simțea inconfortabil să mai meargă la orele de mate.

Profesorul Pirpigeanu a aflat repede de plângere și a bombardat fata cu insulte: „cățea în călduri”, „handicapată curvă”, „jigodie ordinară”. Ar fi fost beat, s-a justificat el: „Era o oră târzie și am tras singur două damigene de vin [...] deci eram în timpul liber când pot agăța câte curve vreau.”

Au urnat intimidările. „Sunt strănepot de judecător, frate de grefier, iubitul unei persoane din justiție, frate de polițistă”, s-a umflat profesorul în alt mesaj. Cum ar veni, n-are ce să pățească.

Directoarea adjunctă, Mihaela Zachman, consideră că incidentul nu este problema școlii. Hărțuirea sexuală nu a avut loc în incinta liceului, spune ea, iar eleva e majoră: „Trebuia să facă plângere la poliție că este agresată. Regulamentul școlar nu-mi permite să văd ce face omul în viața lui privată, seara.”

O contrazice Andreea Rusu, directoare executivă la Centrul FILIA, un ONG care luptă pentru drepturile femeilor: „Relațiile dintre profesori și elevi nu dispar în momentul în care ieși din spațiul fizic al școlii, relația de putere rămâne și mai departe.”

Altminteri, Codul de etică al personalului didactic din învățământul preuniversitar interzice negru pe alb "hărțuirea sexuală și relațiile sexuale cu beneficiarii direcți ai educației.”

Directoarea Zachman povestește că l-ar fi mustrat pe profesor că face liceul de râs și le-a cerut amândurora să nu mai discute. Ea crede totuși că și eleva a greșit când i-a dat profesorului datele de contact: „Frumos ar fi să nu-l ai nici pe Facebook [pe profesor], să nu dai Facebook-ul la bărbați și nici numărul de telefon, cu atât mai mult pentru că ești căsătorită.”

Eleva spune însă că profesorul Pipirigeanu a abordat-o cu o cerere de prietenie pe Facebook. Ușor, ușor, i-a cerut să se întâlnească, dar fata l-a refuzat, apoi acesta i-a spus că-i cumpără un buchet de flori. L-a refuzat din nou: are cine să-i cumpere flori. În momentul în care Cristian Pipirigeanu i-a solicitat imagini nud, aceștia vorbeau despre teme.

Eleva are 21 de ani și este la seral. Din cauza unor probleme personale, a abandonat școala ca să se angajeze. Anul trecut a intrat în concediu de maternitate și s-a gândit că ar fi un moment bun să se reapuce de învățat, visul ei fiind să devină medic. Până atunci își dorește să lucreze alături de soțul său, mecanic auto. Așa că s-a înscris la secția de mecanică a liceului "Dimitrie Leonida" din Piatra Neamț.

Directoarea adjunctă crede însă că mecanica nu este un domeniu demn de o tânără fată: „S-a cerut înscrisă la o clasă de mecanică, o clasă plină de băieți, cam ciudată dorința ei... Fătucă dragă, este o clasă de băieți acolo, nu prea s-ar potrivi cu sexul dumitale. O fată singură într-o clasă cu băieți și bărbați? Noi avem profil și de textile, un profil care s-ar potrivi cu mult mai bine pentru viitorul profesional al unei tinere.”

Noua directoare generală a liceului, adică șefa doamnei Zachman, susține că nu avea habar despre acest incident și că va demara o anchetă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


58127 vizualizari

  • +35 (37 voturi)    
    ... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:23)

    tirolez [utilizator]

    In cazul de fata nu colegii i-au facut probleme, deci e irelevant ca era o clasa de baieti.
    Oricum, oribil comentariul legat de ce cauta aia la profilul mecanica. Treaba ei, in cazul asta treaba familiei, poate vor sa-si faca o afacere impreuna.
    Culmea e ca aceste comentarii vin de la femei.
    Am mai intalnit chiar femei cu studii superioare intrebate dar de ce v-ati ales o profesie asa masculina? Intrebate de alte femei in context oficial, interviu, evaluare psihologica etc.
    Conteaza? A ajuns sa fie ilegal sa urmezi cariera pe care ti-o doresti? Mai rau ca pe vremea parintilor.
    • -12 (18 voturi)    
      Intrebare simpla (Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:53)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Unde se pot vedea pozele?
      • +4 (4 voturi)    
        Probabil ai o familie (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:21)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui john70

        nu?Faceti o dezbatere,intreaba-i.Poate iti spun ei unde se pot vedea pozele.
  • +32 (34 voturi)    
    Corect (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Este vina fetei... si a bolnavului si a mortului. Si normal ca nu e problema institutiei. Nici a directoarei.

    Este tara in care sefii si responsabiliii nu trebuie sa ia decizii, institutiile sau ierarhiile care trebuie sa se ocupe nu se ocupa ca nu vor, iar daca cineva e marginalizat sau atacat e vina lor, ca sigur o merita sau alte motive stupide cum a fost cel invocat de Directoare aici.

    P.S. va mai aduceti aminte de proful de religie care se freca intre picioare in timpul orei cand iar cand o eleva l-a filmat, a fost propusa scaderea notei la purtare a fetei ca a filmat in timpul orei (pentru ca s-a pus presiune din parte presei nu i s-a scauzt, dar vorbim de mnetalitate), iar BOR a spus ca nu se masturba, se freca pentru ca avea mancarime? Sau de directorul unui spital catre o mama care a filmat gandaci in spital si a zis ca i-a adus de acasa in buzunar ca sa spuna ca are el spital murdar? Sau cate cazuri de nereguli prin spitale si se "descoperea" ca bolnavul nu a facut nu stiu ce? Sau angati de la Radio Romania amenintati dupa ce spuneau prin presa toate mismasurile ascunse din institutie? Iar cei care au facut-o au fost cercetati disciplinar? Lista poate continua la nesfarsit.

    Asta e romania (da, cu "r" mic) politizata si nepotizata. Dar stim ca romanului ii place asa. Vrea schimbare, nu face nimic in privinta asta, dar ii place sa se planga.

    Cat despre fata, ce pot zice? De unde sa incep? Singura ei sansa de dreptate e sa se auto-sesizeze ministri tocmai investiti. Altfel, slabe sanse sa se rezolve ceva.
    • +17 (17 voturi)    
      Pai ministrul in care ar putea lua masuri (Marţi, 19 ianuarie 2021, 13:45)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Este el insusi un aparator al plagiatorilor, al furtului intelectual.
  • +29 (31 voturi)    
    Directoarea e mai rau ca profesorul (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:29)

    buncrestin [utilizator]

    In situatia data, profesorul e ca balaria care creste in parloaga grijita de doamna directoare.
  • +11 (19 voturi)    
    mda... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:33)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    daca avem un idiot ministru' la educatie de ce ne mai mira ?
  • +27 (29 voturi)    
    grotesc (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:33)

    BlueX [utilizator]

    un profesor retardat - adica inapoiat mintal... cu vreo cateva secole ... si o directoare la fel de inapoiata mintal... deci ce sa intelegem... ca acceptam violuri ca acceptam comportamente masculini bovine de tauri daca o fata se inscrie la un liceu mecanic unde se presupune ca majopritatea sunt baieti ? deci acceprtam in ziua de azi mentalitati si compoirtamente de epoca de piatra ... pai domnilor SA NU MAI SARITI IN SUS DACA SUNTETI FACUTI INAPOIATI SI RETARDATI - DACA PRIMEAZA DOAR INSTINCTELE PRIMARE IN NEURONUL VOSTRU - la animale merge deci sunteti retardati ca si mentalitate si explicatii la niveleul unui animal - mancare - cacare - reproducere
  • +25 (27 voturi)    
    Ce comentariu sa faci ? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:42)

    mopsu [utilizator]

    Individul trebuie dat afară , dar reacția conducerii școlii este bizară , este de necrezut, ce este în capul directoarei ? Dacă era fiica ei la fel proceda ?
    • +9 (11 voturi)    
      pai pe fiica-sa... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      ... o trimitea la alta clasa, o punea sa croseteze :P
      Sau poate nici n-o ;asa la scoala - ce-i trebuie scoala unei femei de cratitza care sa faca 10 copii? >:
  • +29 (29 voturi)    
    Mda (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:44)

    TheFaime [utilizator]

    Absolut superb. Va rog sa ii mai dati ceva sporuri, sa ii maritit salariul, le merita din plin. Asta da exemplu in societate. Numai nu scapam de mentalitatea asta invechita, auzi la el: stranepot de judecator, frate de grefier :)))) cine pwla ma da doi bani pe chestiile astea. daca tot esti mare scula pe basculta si ca poti avea N c**ve, trebuia sa mergi la cu***. Personal, nu cred ca un astfel de comportament si limbaj, acest specinem mai are ce cauta in invatamant
  • +29 (31 voturi)    
    Romania profunda si reala.... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:48)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    plina de prejudecati si stereotipuri....
    -Cautioneaza hartuitorii, violatorii, etc- " e SI vina ei, de ce...?"
    -"ce cauta la clasa de baieti?", "nu e de fete mecanica", "avem clasa de textile, mult mai potrivita pt ea", cu alte cuvinte: fata si-o cauta cu lumanarea, plus ca sa stea la cratita, sa croseteze, etc, asta e rolul si scopul femeii.

    Sinistru e ca asertiunile astea vin de la o FEMEIE.

    Si mai oribil ca e si cad(av)ru didactic, manager scolar, asta ne indica nivelul celor din educatie=identic cu al analfabetilor, ca mentalitate.

    Deci, asta e "Romania educata"=Romania profunda, reala, in care vina e mai mereu a victimei...
    • +14 (16 voturi)    
      Mda, ce sa-ti spun scuza (Marţi, 19 ianuarie 2021, 13:33)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Pai hai sa o dam asa. Ce cauta ea ca directoare? Nu e post de barbat? Nu are subordonati si colegi barbati? Ea de ce are voie directoare dar fata nu are voie la mecanica?

      Inapoiati si ipocriti. Si ce ma ingrozeste e cum se acopera.
  • +28 (34 voturi)    
    felicitari inca o data Rise Project! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:57)

    m_arina [utilizator]

    Atat profesorul, cat si directoarea merita pedepsiti exemplar. Eleva nu e o "fatuca", e o mama casatorita de 21 de ani care vrea sa lucreze cu sotul ei ca mecanic auto! Jos palaria pentru faptul ca e o mama tanara care nu-si abandoneaza studiile! Si in loc sa fie sustinuta si respectata, se gasesc unii care-si spun profesori sa ii explice ca meseria asta nu e pentru ea si sa o faca sa renunte la scoala de jena / frica intalnirii cu ei. Faptul ca ar fi frumoasa si ca e intr-o clasa de baieti nu inseamna o invitatie la hartuire. Eu sunt fata si arhitect si niciodata nu mi s-a intamplat sa fiu tratata pe santier altfel decat cu respect. Astept cu nerabdare deznodamantul, iar tanara are toata admiratia mea!
  • +25 (25 voturi)    
    Corect (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:01)

    aiureantramvai [utilizator]

    Dupa atitudine, prejudecati si modul de a rezolva asemenea probleme de fapt ne integram perfect in Orientul Mijlociu
  • +23 (23 voturi)    
    Surprinzator (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:09)

    iolea [utilizator]

    O femeie ia apararea acestei canalii. Ambii trebuie demisi.
  • -13 (25 voturi)    
    Mai exista Rise Project? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:10)

    Miky60 [utilizator]

    De la anchetarea lui Dan Barna cu fasul acela de articol ca ar fi luat spaga pe fonduri europene nu am mai auzit nimic de ei. Ce s-a ales de acel articol? S-a dovedit a fi doar o fumigena de campanie.
    Acum cauta articolase... Sa dispara cu totul ca sunt doar o fumigena politica de atac impotriva USR +++
    • +1 (1 vot)    
      Cred că au dispărut ca investigatori serioși (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 18:39)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      investighează și ei cazuri “importante” .
      După Fortaleza, cred că au fost plătiți sau poate speriați și s-au ocupat de opoziție și cazuri marunte.
  • +14 (14 voturi)    
    eu zic ca (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:30)

    nub [utilizator]

    fata e de vina ca este atragatoare ! :)
  • +12 (14 voturi)    
    Vina românului (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:37)

    liberlamunte [utilizator]

    In România, totdeauna este vina celui care isi apara drepturile civile. Toti il judeca cum de are curaj să isi apere drepturile. Sau daca exista unul care semnaleazza o fapta de coruptie, toti colegii se feresc de el de parca el ar fi de vina si il compatimesc pe cel care savârsit fapta de coruptie... tipic românesc
  • +14 (14 voturi)    
    aha (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:55)

    real didi [utilizator]

    directoarea adjuncta a liceului e tembela, in cel mai bun caz.

    argumentele ei: eleva e majora, eleva e femeie deci nu are ce cauta la clasa de mecanica, nu o intereseaza pe scoala ce fac elevii cu profesorii in timpul liber...

    profesorul ar trebui exclus din invatamant. e obsedat sexual de elevele de la clasa, e un pericol pentru eleve, influenteaza negativ procesul de invatamant.

    mai e ceva de spus?
  • +8 (8 voturi)    
    Mda (Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:03)

    JustinCase [utilizator]

    Ăsta va ajunge în curând ministrul învățământului, va lua pensie specială și își va pune parașutele pe diverse funcții. Bravo, România!
  • +9 (9 voturi)    
    cine (Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:44)

    Cetateanu [utilizator]

    Cine-i idiotu de la invatamant? A, un tractorist! Pai mai Campeanule, acum trebuia corpul de control sa fie la judet sa dea de pamant cu Inspectorul sef, si directoarea iar dobitocul de profesor trebuia sa fie somer cu dosar penal!!
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:57)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Lasa ca el isi da demisia daca apar focare in scoli in urma redeschiderii "daca asta va insanatosi pe unii". Dar cum demisia lui nu va insanatosi pe nimeni(toata lumea e de acord), nu si-o va da.
  • +7 (9 voturi)    
    Afara din invatamant!! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:59)

    Codruta N [utilizator]

    In primul rand, betivanul! Faptul ca era beat NU e "circumstanta atenuanta" ci AGRAVANTA!! Il obliga cineva sa bea si sa se imbete ca un porc? NU!
    Cine stie CATE eleve o mai fi hartuit (poate chiar si violat) - si n-au avut curajul sa reclame?
    Si de luat la intrebari si cei de care pomeneste: Grefierul, politista, "persoana din justitie", sa spuna CLAR daca se solidarizeaza sau nu cu el!
    Si de investigat si relatia lui cu directoarea care il acopera - cine stie? poate e chiar una din acele "câte curve vreau" agatate "in timpul liber"! :P
    Si afara si idioata care ii ia apararea! La fel" CINE stie cate alte eleve i s-or fi plans - si le-o fi intimidat? Oricum: CE cauta in invatamant, cu asemenea mentalitate? PLUS ca nu cinoaste legile si regulamentele scolare!
    Si ne mai miram ca scoala romaneasca se duce dreacu' si calitatea educatiei in RO e vai de lume! >:
  • +6 (8 voturi)    
    Exista un Cod Etic al profesorului (Marţi, 19 ianuarie 2021, 19:28)

    Milka Man [utilizator]

    care are mai multe prevederi foarte clare in privinta comportamentului profesorilor inclusiv inafara orelor de curs. Detaliile sunt aici: https://www.portalinvatamant.ro/articole/diverse-31/codul-etic-al-profesorului-2018-a-fost-publicat-in-monitorul-oficial-meditatiile-la-clasa-sunt-interzise-8176.html
    Directoarea adjuncta, Mihaela Zachman, este obligata sa cunoasca si sa aplice acest cod. Faptul ca refuza dovedeste ca este incompetenta si ca nu a dat nici un fel de interviu sau examen pentru acest post intrucat cunoasterea codului etic este o conditie obligatorie pentru orice post de conducere. Mai mult, ar trebui acuzata de complicitate si incurajarea harturirii sexuale.
    Nu inteleg de ce atat profesorul labagiu, cat si duduia asta semi-docta care ii ia apararea, mai sunt inca in invatamant. Puteau fi suspendati instant de Inspectoratul Scolar pana la finalizarea anchetei, daca nu chiar dati pe loc afara , ca motive sunt destule.Mai mult, as vrea sa vad o reactie a sindicatelor din invatamant si chiar a ministerului de resort in aceasta privinta pentru ca asemenea incidente dauneaza grav imaginii si asa proaste, a invatamantului romanesc.Dar sindicatele sunt preocupate exclusiv de maririle de salarii...Motto-ul lor este: Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim!
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere de real ajutor (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:23)

    gotivar [utilizator]

    M-a intristat mult stirea, pe mine si pe fiica mea. Din pacate nu stim cum putem sa o ajutam direct, caci am face-o daca am putea.

    Vorbesc serios, fara ironii. Poate cineva sa o ajute intr-un fel relevant?

    Clar ca politia trebuie sa isi faca treaba, e treaba lor sa aplice legea, clar ca inspectoratul si toti cei ce trebuie sa ia masuri in cazul ei trebuie sa ia aceste masuri, evident in urma unei anchete. Dar, lasand la o parte treburile astea, poate cineva s-o ajute cu ceva relevant.

    Ne-a impresionat mult ca e mama tanara si vrea sa isi continue studiile, indiferent care sunt ele. Are nevoie de experienta in mecanica? Poate cineva sa ii ofere un loc de munca de tip internship in mecanica? Poate cineva s-o instruiasca cel putin la matematica daca are nevoie, un profesor adevarat? Are nevoie sa vada cum functioneaza fel si fel de masini? Poate cineva sa ii ofere ei si altora ca ea vizite, cand se va putea conform restrictiilor, evident, la puncte de lucru, la un service, la o fabrica... ? Credem ca de aceste lucruri e nevoie. Sa ii aratam ca nu trebuie sa se lase demotivata, nici ea, nici sotul ei... Sa continue sa invete si sa aibe o viata cinstita. Vrea cineva sa inceapa un program in directiile astea pentru fete ca ea, dar si pentru baieti, sau are deja? Fiica mea imi povesteste mereu ca si baietii care sunt mai "firavi" (nu stiu exact ce cuvant sa folosesc) au mult de suferit pentru ca nu sunt luati in serios la scoli tehnice, chiar de cadre didactice, nu doar de colegi.

    Sunt tata si eu si fiica mea suntem foarte mahniti dar nu stim cum o puteam ajuta...
  • +5 (5 voturi)    
    Ce sa mai zici? (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 0:02)

    TheFreeOne [utilizator]

    Profu' e pradator sexual daca nu s-a putut abtine in situatia asta, dar nu inteleg cum directoarea aia a actionat complice, prieteneste fata de profesor si cu severitate de scoala catolica de ev mediu fata de fata.
    Profu ar trebui exclus din invatamant, iar directoarea aia sa nu mai aiba voie sa fie director sau diriginte (fara functii de conducere sau de consiliere in ceea ce priveste copiii), iar astea ar trebui sa fie niste sanctiuni minimale.
  • +4 (4 voturi)    
    Piatra Neamt, Secolul 21...mda (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 1:12)

    GeorgeSb [utilizator]

    Multi profesori bine pregatiti nu primesc un post de titularizare, iar agramatul asta betivan, obsedat sexual e acolo. Bravo! Sa mai aud pe cineva ca scoala romaneasca.....mda.
  • +1 (1 vot)    
    Ce imbecilă: (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 18:40)

    nick24 [utilizator]

    “ Directoarea adjunctă crede însă că mecanica nu este un domeniu demn de o tânără fată: „S-a cerut înscrisă la o clasă de mecanică, o clasă plină de băieți, cam ciudată dorința ei... Fătucă dragă, este o clasă de băieți acolo, nu prea s-ar potrivi cu sexul dumitale. O fată singură într-o clasă cu băieți și bărbați? Noi avem profil și de textile, un profil care s-ar potrivi cu mult mai bine pentru viitorul profesional al unei tinere.””
  • +2 (2 voturi)    
    Cosarul e ca si clasat: (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 18:44)

    nick24 [utilizator]

    “ Sunt strănepot de judecător, frate de grefier, iubitul unei persoane din justiție, frate de polițistă”, s-a umflat profesorul în alt mesaj. Cum ar veni, n-are ce să pățească.”

    E tare tipul, dacă e chiar frate de grefier!
    Frate de grefier? Incredibil!
    Strănepot de judecator? Fantastic!
    Frate de polițistă? Fenomenal!
    Da’ el, el intelijentu’, de ce s-a făcut profesor?