Primăria Sectorului 4 nu a plătit nici până acum toate bursele datorate elevilor cu rezultate bune la învățătură

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 3 august 2020, 16:53 Actualitate | Educatie


Daniel Baluta
Foto: Facebook
Au trecut aproape două luni de la terminarea anului școlar, dar o parte dintre elevii din Sectorul 4 al Capitalei nu a primit nici acum bursele promise de Primărie. Contactat de HotNews.ro, primarul Daniel Băluță a declarat că s-au făcut plățile pentru clasele I-VIII, iar pentru licee se vor face până la finalul lunii august. Primarul spune că nu a plătit toate bursele din cauză că sumele transferate de Ministerul de Finanțe din impozite și taxe au fost și cu până la 40% mai mici în anumite luni, din cauza crizei COVID.

„Până acum am plătit bursele pentru clasele I-VIII. Până la finalul lunii august vom plăti și pentru clasele IX-XII. Am întârziat deoarece Ministerul de Finanțe nu a putut să onoreze sumele prevăzute în fila de buget. Și ei au primit mai puțini bani din TVA și impozitul pe venit, astfel că și la noi au ajuns mai puțin. În medie am primit cu 30% mai puțini bani, dar am avut luni când am primit și cu 40% mai puțin”, a declarat primarul Daniel Băluță pentru HotNews.ro.

Există și situații în care nici elevii de la gimnaziu nu au primit banii, redacția HotNews.ro primind o sesizare în acest sens.

Părintele unui eleve de la Școala 79 spune că ultimele informații despre burse au venit la începutul lunii iulie, când unitatea școlară a transmis că urmează să intre banii pentru luna februarie, dar durează pentru că sunt de procesat multe ordine de plată.

Bursa respectivă nu a fost plătită nici până acum, iar părintele spune că fata sa este dezamăgită, pentru că s-a străduit să aibă note mari și s-ar fi bucurat să primească banii.

Elevii de liceu așteptă și ei banii. Octavian Pița, unul dintre părinții din comitetul de părinți de la Colegiul Național Gheorghe Șincai, a confirmat informația și a dat mai multe detalii.

„Nu au virat banii și motivul este unul absolut hilar. Când am luat legătura cu doamna Gheorghiu de la Sectorul 4, de la Direcția Învățământ, dânsa a spus că nu a primit nicio sesizare din partea colegiului, dar și dacă am fi trimis, tot nu se rezolva mare lucru. Nu știu dacă Primăria nu are banii necesari sau nu i-au virat către Colegiu. Problema este că o parte dintre elevi au terminat liceul, au plecat deja în alte localități/țări la studii și nu știu cum vom mai putea să le dăm banii. Au făcut conturi la BCR pentru a primi bursele, dar după 3 luni se închid dacă nu există activitate, banii se întorc, iar ca să-i trimită din nou este foarte complicat. Părinții și elevii ne întreabă când primesc banii”, a declarat Octavian Pița, unul dintre părinții din comitetul de părinți de la Colegiul Național Gheorghe Șincai.

Bursele din Sectorul 4 sunt printre cele mai mici din București. Primarul Daniel Băluță spune că 1 din 3 elevi din sectorul său primește bursă și a preferat să investească în infrastructura educațională.

„Acum relocăm 8 licee din 13 pentru lucrări de modernizare / consolidare. Este vorba despre liceele Mihai Eminescu, Gheorghe Șincai, Traian Vuia, Petru Rareș etc. Construim un liceu nou-nouț care va fi gata până pe 15 septembrie. Doar pentru lucrările la liceele Gheorghe Șincai și Mihai Eminescu plătim 14 milioane de euro în total. Am preferat să investesc mai întâi în infrastructura educațională, apoi în burse. Cu siguranță vom crește bursele când bugetul o va permite”, a mai spus Băluță.

Pe 9 martie 2020, după închiderea școlilor din cauza pandemiei, Primăria Sectorului 4 anunța că va acorda 15.485 de burse, în valoare totală de peste 10 milioane de lei pentru semestrul al II-lea al anului școlar 2019 – 2020 către elevii care au obținut performanțe la concursurile școlare sau medii generale începând de la 8.50 și nota 10 la purtare în anul școlar anterior.
Atunci, primarul Daniel Băluță declara că ”din acest semestru”, în toate unitățile de învățământ din Sectorul 4, bursele școlare sunt achitate lunar pentru elevii cu rezultate bune la învățătură.

„Primăria Sectorului 4 respectă legea și va continua să asigure accesul la educație al fiecărui copil. Încercăm să venim în sprijinul elevilor noștri și al părinților lor, prin achitarea la timp către unitățile de învățământ a sumelor necesare plății burselor, în condițiile prevăzute de lege, în funcție de limitele bugetare și în acord cu actele administrative adoptate de Consiliul Local al Sectorului 4. Am decis, ca bursele – indiferent de tipul acestora – să fie achitate lunar din acest semestru, astfel încât să nu mai existe întârzieri și, cu ajutorul responsabililor din unitățile de învățământ, sper că nici erori în plata acestora”, a declarat Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță.

Primăria Sectorului 4 acordă următoarele burse elevilor cu rezultate bune la învățătură:

burse de performanță, în cuantum de 50 de lei / lună;

burse de merit de tip “A”, de câte:

  • 50 de lei / lună, pentru elevii care au obținut medii cuprinse între 8.50 și 8.99;
  • 80 de lei / lună, pentru elevii care au obținut medii cuprinse între 9.00 și 9.49;
  • 100 de lei / lună, pentru elevii care au obținut medii cuprinse între 9.50 și 9.99;
  • 200 de lei / lună pentru elevii care au obținut media 10.
burse de merit de tip “B”, în valoare de:

  • 50 de lei / lună – pentru elevi din învățământul primar;
  • 200 de lei / lună – pentru elevi de gimnaziu;
  • 300 de lei / lună – pentru liceeni.

burse de merit tip “C”, în valoare de :

  • 50 de lei / lună, pentru elevi din învățământul primar;
  • 100 de lei / lună, pentru elevi de gimnaziu și liceeni.
burse de studiu, în valoare de 100 de lei / lună;

burse de ajutor social ocazional – acordate, potrivit legii, o singură dată pe an, în cuantum de 200 de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4191 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Prioritati (Luni, 3 august 2020, 17:26)

    robyzs [utilizator]

    Baluta are alte prioritati, borduri, panselute si fantani.
  • +1 (3 voturi)    
    Important e sa zici ca dai (Luni, 3 august 2020, 18:05)

    Casargoz [utilizator]

    Important e sa zici ca dai, sa plătești nu e
    La fel cum poți sa faci un liceu de 35 de milioane ca sa-l dai unei comunități religioase cu 639 de membri in sectorul 4
    Și la fel poți muta liceele unde vrei tu dacă ai copiilul in liceu, îl muți pe al tău central și restul ii trimiți la Cuca ...
  • +5 (5 voturi)    
    Borduri, Bolarzi, Băluță, Burse (nema) (Luni, 3 august 2020, 18:05)

    stupidcow [utilizator]

    Dă-le-ncolo de burse, voi știți câte borduri trebuie înlocuite? Știți câți bolarzi trebuie plantați? Nu știți!
  • -5 (9 voturi)    
    Taiati bursele comuniste (Luni, 3 august 2020, 18:22)

    AndyXXX [utilizator]

    Fiecare invata pentru el. De ce sa platim noi burse din banii nostri? Banii aia sa mearga la spitale si la autostrazi.
    • +2 (2 voturi)    
      Un exercitiu de logica (Luni, 3 august 2020, 21:18)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Daca reloci 8 licee din 13:
      Acum relocăm 8 licee din 13 pentru lucrări de modernizare / consolidare. Este vorba despre liceele Mihai Eminescu, Gheorghe Șincai, Traian Vuia, Petru Rareș etc.
      Ce faci cu elevii? pe aia unse sunt copii tai inscrisi ii asigri de conditii bune, pe ceilalti la container sau cort?
      La marginea bucurestiului.
      Singurul calendar logic este sa incepa lucrarile inainte de campanie...
      Nici macar in containere nu au loc toti, iar domnul primar considera ca "relocarea" la o ora de mers cu atobuzul e ceva ce aduce bucurie parintilor si copiilor.
  • +3 (5 voturi)    
    COviduitul satului (Luni, 3 august 2020, 19:33)

    Adry@n [utilizator]

    Acest indivit a cheltuit enorm pe publicitate la ANTENA lui FELIX sifonarul securitatii. S-a laudat cu nocuri noi de parcare in sectorul 4, marcand toate trotuarele ca spatii de parcare. A luat vaze de milioane de euro si a impanzit sectorul, a pus becuri sub fiecare copac, sectorul 4 zici ca e mereu in preajma sarbatorilor de iarna. Iar cireasa de pe tort a plimbat mii de oameni cu clor in butelii spaland asfaltul, atunci cateva zile la inceput. Intre timp a speriat covidul si nu mai e nevoie sa spele asfaltul si copacii cu clor. Destept foc mancalar tata. Am intrebat care e sasul acelei dezinfectari a asfaltului daca nu o face zilnic, oricum nu era ceva stiintific in sapte... Nu stiu unde naibi e presa din romania ajungi sa nu te mai miri de aberatiile astuia, ca presa nu il sanctioneaza, nu e intrebat zilnic de ce vaze si nu P&R de ce vaze si nu canalizare acolo unde e nevoie, de ce vaze si nu asfalt, de ce vaze si nu gradinite, de ce vaze si nu sprijinirea rezervatie vacaresti prin proiecte pentru oameni, gen amenajarea unor poteci, spatii de unde poti sa vezi pasarile si animalele... de ce nu parcari subterane intre blocuri. Dar asta e presa romaneasca cauta senzationalul si nu sa traga la raspundere imbecilii care ne fura
  • -2 (4 voturi)    
    Burse (Luni, 3 august 2020, 19:38)

    Iasmina Roxana [anonim]

    Oricat ar mari bursele, nu sunt suficiente acestea pentru copii. Asa ca mai bine sa le renoveze scolile si liceele. De altfel, acum asta face primaria sector 4: construieste o aripa a colegiului Miron Nicolescu, acum renoveaza liceele din sector, a renovat deja mai multe gradinite...
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Luni, 3 august 2020, 20:42)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Iasmina Roxana

      Va inselati Colegiul Miron Nicolescu a fost dat comunitatii adventiste in sedinta din iunie a consiliului general. 2000 de locuri pentru o comunitate de 648 de cetateni in sectorul 4.
      34 de milioane :)
      Succesuri
    • +3 (5 voturi)    
      tare (Luni, 3 august 2020, 20:43)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Iasmina Roxana

      DIN BURSE MAAAA?
      Sunt prea mici sa le mai dam? Nu v-ar fi jena, asta jefuieste banii publici in tara in care 1 din 2 romani e analfabet functional, tu zici ca nu trebuie sa mai dam bani ca premii pentru aia de invata foarte bine.
      Imi e rusine de nerusinarea voastra.
      Asta planteaza VAZE decorative care insumeaza valoarea burselor pe 10 ani dar nuuuu noi suntem facuti gramada. Comunismul a distrus elita si de aia ne-am ales cu ganditori ca tine.
    • +2 (2 voturi)    
      Combinatii (Luni, 3 august 2020, 20:48)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Iasmina Roxana

      Renovarea liceelor o bataie de joc, pentru genratiile actuale.
      A zis ca relocheaza Mihai Eminescu in Petru Rares si apoi pentru ca re interese a modificat hotararea.
      Nu sfatuiesc nici un bucurestean sa opteze pentru licee din sectorul 4.
      Intrebati parintii de la Sincai si Eminescu. Inainte de a opta pentru un liceu in sectorul 4.
  • -1 (1 vot)    
    Burse (Luni, 3 august 2020, 19:40)

    Alina Simion [anonim]

    Legat de cuantumul burselor, consiliul local ce-a pazit. Si Ministerul Educatiei trebuia sa suplimenteze bugetul primariei...
    • +2 (2 voturi)    
      Saracani de ei (Luni, 3 august 2020, 21:00)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Alina Simion

      Au dat 35 de milioane pentru un liceu desfiintat, si ca sa scape de puscarie inl dau liceului adventist...
  • -4 (6 voturi)    
    Bursa (Luni, 3 august 2020, 19:41)

    Andrei Oancea [anonim]

    Pai n-a vrut guvernul PNL scoala online? In ce lege scrie ca se platesc bursele in scoala online care de fapt nu prea e scoala.
    • +4 (6 voturi)    
      in ce lege spune ca nu se mai pletesc burse? (Luni, 3 august 2020, 20:46)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Oancea

      Ia spune matale, ca prea v-ati obisnuit sa contraziceti realitatea si sa cereti legi pentru aberatiile voastre.
      Unde se stipuleaza ca nu se mai platesc burse? bugetarule gras care iti astepti pensia, specialule...
  • -5 (5 voturi)    
    . (Luni, 3 august 2020, 19:43)

    Maria Stoica [anonim]

    Nu avea cum sa le plateasca, pentru ca fiind scoala suspendata nu avea baza legala. Uitati ce zic juristii: https://businessphilosophy.ro/plata-burselor-scolare-nu-e-in-litera-si-spiritul-legii/
  • -2 (2 voturi)    
    Postare (Luni, 3 august 2020, 20:05)

    Marius Lvn [anonim]

    Mai sunt si probleme legate de faptul ca scolile au transmis tarziu sau eronat listele cu bursieri, pentru ca bursele de campioni s-au platit.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca intrati pe blogul primarului ... (Luni, 3 august 2020, 20:49)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Marius Lvn

      Daca intrati pe blogul primarului o sa vedeti cate laude sunt pentru burse...
      Pentru bursele pentru care au protestat parintii, pentru ca daca esti la liceu in sectorul 4 esti auslander.
  • +2 (2 voturi)    
    Minciuni (Luni, 3 august 2020, 20:10)

    denis_en [utilizator]

    Am intrebat PS4 prin email care este anul scolar in plata acum si mi-au spus ca 2018-2019.
    Iar in articol declara ca este in plata 2018-2019.
    Ma intreb, cand au mintit? Cand au raspuns la email sau cand au declarat pentru Hotnews?
    Oricum ar fi, dl Baluta vrea sa creasca niste tineri de nadejde, invatati de mici cu minciunile politicienilor.
  • 0 (0 voturi)    
    De acord totuși ca sunt prea multe burse (Marţi, 4 august 2020, 14:21)

    mr_mojo [utilizator]

    De la 8,50? In condițiile în care notarea e foarte relaxată?
    Pai prostul clasei are media 9 (nu vorbesc din auzite, chiar știu Școala 79 și nu, nivelul nu e atât de ridicat astfel încât ultimul din clasă să merite 9); trebuie să ia bursă? Ar trebui date burse de excelență (media 10), burse pentru concursuri/ olimpiade și burse pentru cei care învață bine și chiar au nevoie de bani (caz in care poți merge pana la 8,50).
    E normal și să nu fie bani pentru atâtea burse. Ce e și mai normal e ca dacă e o lege aceasta să fie respectată sau dacă nu se poate să fie ajustată astfel încât să se susțină performanța și continuitatea școlară pentru cei cu probleme financiare.
    • 0 (0 voturi)    
      Da de casuta constructorului ce spuneti? (Marţi, 4 august 2020, 16:15)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Dar din banii pentru reabilitarea liceelor menționate de primar cum vi se par 3,920,000 de Euro pentru Căsuța Sociala a Constructorului?
      Sunt multi ? Sunt putini?
      Sau conteaza legea?