Accesul în școli va fi interzis pentru cei cu temperatură de peste 37,3 grade Celsius / Fiecare persoană trebuie să aibă minimum 4 mp în jurul ei

de C.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2020, 20:49 Actualitate | Educatie


Masuri COVID
Foto: Ministerul Educatiei
Accesul în școli va fi interzis persoanelor cu o temperatură de 37,3 grade Celsius, se arată într-un ordin comun al Ministerului Educației și Ministerului Sănătății. La intrarea în sălile de examen,candidații vor păstra o distanță de 2 metri. Vezi și alte reguli.

Măsuri pentru organizarea activității în unitățile de învățământ:
● fiecare persoană trebuie să aibă o suprafață minimă de 4 mp în jurul ei și o distanță minimă de 2 metri față de cei din jur;
● accesul va fi interzis persoanelor cu o temperatură de 37,3 grade Celsius;
● suprafețele vor fi dezinfectate;
● se vor evita aglomerările de persoane.

Măsuri de prevenire și protecție în perioada desfășurării activităților de pregătire pentru elevii din clasele terminale:

● cursurile de pregătire se vor organiza în grupe de cel mult 10 elevi;
● în pauze, care vor dura 10 minute, nu pot fi mai mult de două grupe de elevi
● încăperile vor fi aerisite
● spațiile vor fi dezinfectate cu substanțe biocide, pe bază de clor sau alcool, etapă urmată de aerisirea încăperii pentru o perioadă de cel puțin 30 de minute;
● elevii și profesorii își vor dezinfecta periodic mâinile și vor purta mască.

Măsuri de prevenire și protecție în perioada în perioada susținerii examenelor:
● triaj epidemiologic pentru candidați și examinatori;
● circuite prestabilite către/și din sala de examen;
● candidații vor păstra o distanță de 2 metri la intrarea în sala de examen;
● sălile de examen vor fi marcate corespunzător;
● pupitrele vor fi individualizate / prestabilite.

Condiții de igienă în sala de curs/examen
● toate sălile vor fi curățate și dezinfectate, înainte și după fiecare serie de candidați;
● la intrarea în sală vor fi prevăzute dispozitive medicale cu substanță dezinfectantă pentru mâini;
● stabilirea locurilor se va face astfel încât să existe o distanță între candidați, pe rânduri și între rânduri de 2 metri;
● se vor respecta regulile de distanțare fizică:
● se va evita atingerea cu mâna a nasului, ochilor și gurii;
● se va strănuta în pliul cotului;
● se va folosi batista de unică folosință.

Condiții de igienă pentru grupurile sanitare

● la intrările în toaletă vor exista recipiente cu substanțe dezinfectante pentru mâini;
● toate cabinele toaletelor vor fi dotate cu hârtie igienică;
● se vor asigura recipiente cu săpun, lângă lavoare
● grupurile sanitare vor fi dotate cu prosoape de hârtie sau uscătoare pentru mâini și vor fi dezinfectate periodic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5577 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    asta este un atac (Sâmbătă, 16 mai 2020, 20:54)

    TrickyWicky [utilizator]

    la omenire
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:58)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Si prostia e un atac, si eu ma simt atacat de toti analfabetii cu "la omenire"...
  • +3 (11 voturi)    
    ca de obicei (Sâmbătă, 16 mai 2020, 21:35)

    cucuveauamov [utilizator]

    inca o incalcare a constitutiei. accesul la educatie e garantat indiferent de temperatura pe care o ai. Ce sa mai zici, Romania edcucata!
    • +2 (8 voturi)    
      plus ca (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:05)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Un bolnav covid poate transmite virusul fara sa aiba febra, de altfel e demonstrat ca transmisibilitatea e cea mai mare inainte de aparitia simptomelor de febra si tuse care sunt cele mai comune.
    • +2 (4 voturi)    
      Temperatura (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:43)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Adica Dumneavoastra sustineti trimiterea copiilor bolnavi la scoala / gradinita / cresa ?
      Nu mai fabulati cu incalcarea Constitutiei, sunteti jenant
      • +5 (7 voturi)    
        Constitutia incallcata (Sâmbătă, 16 mai 2020, 23:37)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Febra nu este o boală, ci, mai degrabă, este un simptom sau un indicator al unei tulburări apărute în organism. Febra nu poate indica ce afecţiune o produce. Ea poate apărea în cursul unei infecţii bacteriene sau virale, ca reacţie la o alergie la alimente sau medicamente sau poate apărea ca o supraîncălzire în cazul expunerii la soare sau prin joacă.
        Asa ca da Cse incalca Constitutia
        • 0 (0 voturi)    
          Explicatie (Duminică, 17 mai 2020, 12:17)

          Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

          Ce spuneti nu este eronat "per se", dar febra se datoreaza de cele mai multe ori, desi nu exclusiv unei situatii de boala. Cum se poate decide la intrarea in scoala daca febra unui copil se datoreaza iunei boli sau unei supraincalziri cum spuneti ?
          O chestie elementara de preventie, nestiind despre ce este vorba in acel moment, este sa opresti copilul respectiv sa intre in scoala.
          • 0 (0 voturi)    
            mda (Duminică, 17 mai 2020, 16:47)

            TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

            Si asta se bazeaza pe o pandemie falsa care are o mortaliatate de 0.001%
      • +4 (6 voturi)    
        INcalcarea COnstitutie 2 (Sâmbătă, 16 mai 2020, 23:40)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Febra ajută organismul să distrugă microbii care produc infecţii. De asemenea stimulează răspunsul inflamator care produce mai multe substanţe în zona infectată pentru a o proteja, a preveni răspândirea infecţiei şi pentru a începe procesul de vindecare.
        La copii trebuie tratată febra care depăşeşte valoarea de 39°C
  • -1 (7 voturi)    
    alio (Sâmbătă, 16 mai 2020, 21:53)

    Cib Ara [anonim]

    CE FACETI CU ASIMPTOMATICII ????
  • +4 (6 voturi)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 16 mai 2020, 21:55)

    bocristi [utilizator]

    Citez: " fiecare persoană trebuie să aibă o suprafață minimă de 4 mp în jurul ei și o distanță minimă de 2 metri față de cei din jur;"

    La o rază de 2 m aria discului din jurul omului este de pi*2*2 = 12.56 mp. Conditia de a avea 4 mp, permite o distanță de 1.13 m intre doi oameni.

    Deci, ce regulă trebuie respectată?
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit (Duminică, 17 mai 2020, 11:55)

      gt1234 [utilizator] i-a raspuns lui bocristi

      Mai gandeste-te!
      • 0 (0 voturi)    
        pătrate? (Duminică, 17 mai 2020, 18:11)

        bocristi [utilizator] i-a raspuns lui gt1234

        Doar dacă considerăm un pătrat de 4 mp cu omul in centru, dar asta înseamnă spargerea simetriei. Pe diagonalele pătratelor ar fi aprox 2.82 m între oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      dialog (Luni, 18 mai 2020, 20:41)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui bocristi

      - Marcelica, cit e suprafata daca trebuie pastrata distanta de 2m?
      - Numai prosti pe aici, 2 pe 2 e 4 mp incompetentule!
      -Pai asa ai 1 m pina la marginea patratului....
      -Stai intr-un colt fraiere!
  • +1 (7 voturi)    
    minister de retardati sadici (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:07)

    Dedalus [utilizator]

    Un risc asumat pentru a "examina" cat de bine am reusit sa tampim copiii.
  • +4 (6 voturi)    
    Ma bucur (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:14)

    Fanel01 [utilizator]

    Sincer inainte erau parinti care ii aduceau la scoala copti , e plin de corporatisti care si-au vandut sufletul pentru bani. Ma bucur ca nu mai pot intra
  • +2 (6 voturi)    
    frectie Diana pe picior de lemn (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:45)

    spy [utilizator]

    - nu toate persoanele au 36.51 gr Celsius
    - poti sa vii transpirat de pe bicicleta, alergat, etc
    - poti sa ai o alergie, infectie dentara, etc
    - aparatele au o toleranta de 1-2 grade
    - poate sa fie bateria slabita
    - cit de des se calibreaza?
    deci care ar fi rostul?????
  • +3 (3 voturi)    
    Celor de mai sus va reamintesc de comentariile (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:50)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    voastre despre protestul din 10 august 2018. Atunci nu era constitutia. Atunci nu era libertatea de miscare. Atunci nu era dreptul la protest.

    Atunci era inconstienta...

    Scârbelor!
  • +3 (3 voturi)    
    nici o sansa (Sâmbătă, 16 mai 2020, 23:47)

    nalbaroiu [utilizator]

    De ani de zile se vorbeste de max 20 de copii in clasa ca sa poata copii sa ingereze materia si sa poate fi examinati pe-ndelete...dar NU s-a facut NIMIC atatia ani...chiar credeti ca primariile or sa poata acum sa respecte aceste reguli impuse de la minister ? Regulile is perfect OK, numai ca cei care ar trebui sa le implementeze sunt primarii..or aici avem o mareee problemaa...
    • +1 (1 vot)    
      nu primarii, ci scolile (Duminică, 17 mai 2020, 18:46)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

      In multe scoli nu exista sapun.

      Numarul de toalete este mai mic decat cel stabilit in standardele de sanatate.

      Scolile iau autorizatiile sanitare "pe ochi frumosi"

      Medicii nu au reusit sa se protejeze ei pe ei, sa cred ca vor putea profesorii sa protejeze copiii?!

      ===

      A incercat doamna Anisie sa stea 2 ore cu masca pe fata si sa dea un examen la 35 de grade cat vor fi la examen?
      ===

      Ce se va intampla cu cei care au temperatura de la guturai sau de la infectii intestinale, dar pierd examenul?

      Pentru acestia cine raspunde?!
  • +1 (5 voturi)    
    temperatura fetitelor si femeilor (Duminică, 17 mai 2020, 0:56)

    transilvania [utilizator]

    Temperatura normala a fetitelor dupa pubertate si a femeilor este de 37.3-37.5 grade Celsius de la ovulatie la ciclul urmator.
    Deci dupa pubertate nu au voie la scoala doua saptamani pe luna.
    Si probabil nici in alte parti.
    Discriminare mai mare si mai pe fata nu exista!
    • 0 (2 voturi)    
      multe cauze ale variatiilor (Duminică, 17 mai 2020, 18:49)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      Nu vor fi in stare sa ia temperatura.

      Exista multe variatii, date de situatii personale, de alte infectii fara legatura cu COVID, date de situatii de mediu, de baterii etc.

      Metoda e buna cand nu are miza: mergi la mall si nu te primeste- vii altadata.

      Dar nu e buna daca de o sumedenie de erori depinde viata ta mai departe.

      ===

      Sa spunem ca doamna Anisie nu are voie sa vina la servici daca are temperatura. Asa ca sta acasa si nu ia nici un salariu. Apoi testul arata ca nu ave coronavirus. I-ar conveni?

      Sau daca proprii copiii ar fi respinsi ca avand temperatura si s-ar dovedi ca era de la o infectie intestinala?

      E usor sa vorbesti despre altii.