Iohannis acuză PSD că face experimente în educație: Ordinul care trimite la profesională elevii cu note sub 5 la Evaluare este „un demers mai degrabă segregaționist”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 15:35 Actualitate | Educatie


Iohannis
Foto: Captura Privesc.eu
​​Klaus Iohannis acuză, din nou, de incompetență Guvernul PSD despre care spune că face „experimente cu efecte grave asupra educației copiilor din România”. Șeful statului susține că ordinul de ministru care trimite direct la profesională elevii de clasa a VIII-a care nu obțin media 5 la Evaluare Națională este „un demers mai degrabă segregaționist care nu ține cont de individualitatea fiecărui elev”.

„Măsura, luată din nou pe genunchi, ignoră faptul că evaluarea națională nu este un test de aptitudini și nu reflectă nici competențele specifice fiecărui copil, nici preferințele individuale pentru o carieră ulterioară. În loc să crească atractivitatea și calitatea învățământului profesional, acest Guvern, care suferă de reformită cronică, încearcă să ascundă sub preș problema promovării slabe la examenele naționale. Măsura forțează elevii să meargă, fără o minimă orientare și consiliere, într-o direcție care nu are poate nicio legătură cu ceea ce știu și le place. Efectul va fi amplificarea abandonului școlar, nicidecum creșterea calității procesului educațional”, spune șeful staului, potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale.
„Ca și în alte cazuri, această guvernare folosește dubla măsură: profesorii care au luat sub 5 la examenul de titularizare pot preda în continuare, însă elevii care au luat sub 5 nu au drept de acces la ruta care li se potrivește.”, adaugă președintele.

Iohannis susține că prin decizia luată de Ministerul Educației se perpetuează ideea că „la profesional” merg cei mai nepregătiți și că această rută educațională este mai degrabă o penalizare, decât o șansă de împlinire.

„Învățământul profesional trebuie să fie unul în care se construiesc cariere și destine, nu unul în care se ascunde eșecul unui sistem de învățământ ce nu oferă șanse egale tuturor”, mai spune Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3303 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Io Joha... ai gasit stashu lu Base? (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:48)

    Lok [utilizator]

    Deci normalitatea pre Andronescu e segregatie in anul curent+3?
  • +14 (14 voturi)    
    hmm (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:57)

    Lawl [utilizator]

    intre o scoala profesionala unde chiar poti invata ceva si intre un liceu random sub media 5 unde ai baile pline de prezervative si unde elevii trag pe nas in timpul orei si unde si asa esti repartizat aleatoriu as merge pe scoala profesionala dar na...nimic nu e bine
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca Johannis (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:51)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Lawl

      critica orice acum.Fara discernamant.E in campanie si trebuie sa se faca auzit. Mai bine tacea acum.
  • -3 (3 voturi)    
    durere la basca (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:55)

    cugetatorul [utilizator]

    are dreptate Presedintele, nu le pasa de copii; le pasa de rezolvarea problemelor de sistem, cum ar fi resuscitarea scolilor profesionale, reducerea duratei ajutoarelor sociale etc.; de ce sa te zbati sa asiguri salarii bune pentru absolventii de scoli profesionale astfel incat copiii sa mearga de buna voie acolo cand poti sa dai in sensul asta o lege hodoronc tronc care trimite parintii si copiii intr-o stare de frica continua si disperare in asteptarea zilei acestei evaluari; PS: incepeti deja sa va rugati sa nu prindeti o zi proasta atunci
  • +3 (3 voturi)    
    demersul presedintelui, mai degraba populist! (Vineri, 6 septembrie 2019, 17:04)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    Asta nu e treaba de alegeri... (Vineri, 6 septembrie 2019, 17:24)

    Sthelian [utilizator]

    ...e treaba serioasa de discutat.
    Drama e ca de 30 de ani scoala o tot tine pe panta descendenta, iar bucla se inchide prin faptul ca la catedra ajung profesori din ce in ce mai putin pregatiti.
    Nu va speriati, la fel e mai peste tot in lume...
    Revenind la chestia cu scoala profesionala.
    Vedeti, pacatul e acelasi din totdeauna (sau mai corect de cind ma stiu), e atitudinea fata de munca. De ce e rea scoala profesionala? De ce sa se duca acolo cei cu note sub 5? (Apropos, sugerez sa faceti o analiza a dificultatii subiectelor si daca sunteti onesti cine ia sub 5 e in realitate analfabet) In modul cum se pune problema este continuarea fabricilor de diplome la absolut toate nivelurile si umplerea Romaniei cu analfabeti si analfabeti functionali cu diplome care mai de care cu nume mai pompoase.
    Nu vedeti ce de oameni cu mastere, doctorate si ale diplome de inalt nivel sunt prin toate locurile?
    Care e rolul scolii? Nu sa trimita oameni pregatiti in cimpul muncii?
    De ce sa faci sociologia si sa lucrezi vinzator la magazinul din colt sau taximetrist?
    De ce sa faci ASE plus un master si sa lucrezi ospatar sau receptioner la un hotel si astea din urma sa le faci prost?
    Un medic are nevoie si de infirmier si de brancadier. Un inginer are nevoie si de mecanic si de electrician si de fierar betonist si de instalator...
    Nu domnule presedinte, nu e numai vina PSD, ci si a PNL si PDL si a altor partide ce au fost si nu mai sunt. Toti impreuna ati trimis peste hotare 2 generatii de oameni si a treia incepe sa se nasca, dar nu in Romania, ci peste hotare.
  • +5 (5 voturi)    
    Segregationist, fara indoiala (Vineri, 6 septembrie 2019, 17:51)

    Mihail. [utilizator]

    Vroba lui Vanghelie: de ce sa nu existe facultati si pentru analfabeti?!
  • +4 (4 voturi)    
    Si unde ar vrea (Vineri, 6 septembrie 2019, 21:50)

    adrian88000 [utilizator]

    Johannis sa mearga cei ce nu au nici macar media 5 ? Direct la Harvard ?! Daca nu sunt buni la teorie , se presupune ca macar sunt buni la practica. Scolile profesionale sunt foarte bune pentru ei. Vor iesi din scoala cu o meserie si vor castiga un ban muncit. Nu vor intra din scoala direct in somaj. E o masura foarte buna !
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 8:05)

    gab0iu [utilizator]

    acu' am inteles....deci din cauza unei politici segregationiste a ATP nu pot eu sa joc nicio finala de GS chiar daca nu ma calific nici macar in... pre-calificari...hmmm, nu cred ca "segregare" este cel mai bun termen pentru a defini incapacitatea de a face fata cerintelor, domnule Presedinte!
  • +1 (1 vot)    
    Cateodata poate fi si dobitoc (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 10:53)

    Crysss [utilizator]

    Ma gandesc sincer daca sa il mai votez pe omul asta, chiar daca ultima data l-am votat. Uneori ne arata ca poate fi si dobitoc. Asta e unul din exemple. Ultima data cand a fost dobitoc a fost cand a criticat ministru sanatatii ca face controale neanuntate in spitale.
    Omul asta vrea sa faca vreo reforma sau vrea doar sa stea pe scaunul ala de presedinte ca sa treaca vremea?
    • +1 (1 vot)    
      perfect de acord (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 12:20)

      prepeleac [utilizator] i-a raspuns lui Crysss

      De acord cu tine. Aveam semnale ca nu il duce prea mult tartacuza. L-am votat in ideea raului mai mic, altfel era vai de noi cu psd-istii in toate structurile de decizie. Insa cu ideea asta, preluata de la adeptii corectitudinii politice desantate, m-a pierdut de tot. Daca nu era de meserie profesor, poate l-as fi inteles. Profesor fiind si venind cu o astfel de mentalitate......spune multe despre ce poate omul.