Corespondenta din Germania

Fortele malefice care ne trec granitele: Microbuze cu romani trec nestingherite prin controale si ne fac de rasul Europei

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2009, 10:32 Actualitate | Diasporă


In drum spre Spania
Foto: HotNews.ro
La preluarea functiei de ministru al Administratiei si Internelor de catre Liviu Dragnea (PSD),  Mircea Geoana a spus: „Statul trebuie sa fie mai ferm in lupta impotriva terorismului”. Presedintele Senatului si-a exprimat speranta in viitoare actiuni energice ale MAI, impotriva „fortelor malefice” care trec granitele tarii. Iata insa ca punctele de trecere a frontierelor Romaniei sunt asaltate curent de alte fenomene, mai marunte si nu stim cat de malefice: microbuze cu oameni de-a valma, care trec nestingherite prin controale, facandu-ne de rasul Europei.

Adulti si copii sunt inghesuiti in aceste microbuze, inspre tara promisiunilor Spania. Pana la 3.000 de km, calatorii stau cate doi pe un loc, pe tabureti de lemn sau in portbagaj. Regulile de securitate a transportului calatorilor nu se respecta, mijloacele de transport cu pricina sunt permanent in atentia vamesilor austrieci si germani.

Chiar daca controalele nu se mai fac la frontierele Austriei si Germaniei, echipe mobile de vamesi si politisti opresc in parcari, la benzinarii si pe parcursul drumului, orice mijloc de transport strain care le atrage atentia. De multe ori, fortele de ordine dau de lucruri "de mirare" pentru lumea civilizata, lucruri pe care nu le iarta nici presa straina.

Cotidianul austriac Kurier scrie in editia sa de marti despre „stupefactia” politiei, care a oprit la  Nickelsdorf un microbuz VW cu numere spaniole. In el se aflau nu mai putin de 25 de persoane: 12 adulti, 5 adolescenti si 8 copii mici, unii dintre acestia sugari. Soferul, un roman de 44 de ani, era secondat de un coleg intr-o masina cu numere de Franta, oprita si ea la control.

Al doilea sofer a fost retinut de Politie, deoarece in timpul controlului s-a manifestat agresiv.
Microbuzul VW si-a putut continua calatoria doar cu opt persoane, restul au fost imbarcate in alt mijloc de transport in comun. Ambilor soferi li s-au dat amenzi contraventionale.

La finele anului trecut, un microbuz cu romani care se indrepta spre Spania a fost controlat de politia germana la un popas pe autostrada, langa Freiburg. In loc de 13 calatori, cate locuri avea microbuzul, 25 de oameni sedeau inghesuiti pe scaune, dar si pe tabureti, scaune de lemn si in portbagajul mijlocului de transport. Firma transportatoare a fost amendata cu 800 de euro, jumatate din calatori a trebuit sa-si caute un alt mijloc de transport spre „tara fagaduintei”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6683 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    De rusine (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:41)

    dumi [anonim]

    De rusine ne fac vamesii nu calatorii.
    Normal ar fi ca la vama cu Ungaria sa se constate astfel de nereguli (mai multe persoane decat locurile specificate in talon) si nu in tarfic in Austria sau Germania.
    • +12 (12 voturi)    
      nu au cum (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui dumi

      cum sa faca asa ceva? spaga lor unde mai este?
    • +3 (3 voturi)    
      aiurea (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:55)

      smecheru [anonim] i-a raspuns lui dumi

      ... la granita sunt trecuti cu alte mijloace si deabia in ungaria sunt bagati in transportor...

      Ii invatam noi pe romani sa se descurce... :-((

      E disperare mare neica... si nimeni NU face absolut nimic...
    • +2 (4 voturi)    
      nu chiar (Joi, 22 ianuarie 2009, 12:54)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui dumi

      de rusine ne fac si vamesii si calatorii
    • +2 (2 voturi)    
      PTF (Joi, 22 ianuarie 2009, 15:34)

      Bibi_TM [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Politzia de Frontiera e aia cu vina !!!
      Vamesii sunt cu alte metehne. Datorita lor functioneaza inca contrabanda, de exemplu.
  • 0 (6 voturi)    
    CE BINE CA TREC !!!! (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:55)

    VIVI [anonim]

    de ce nu trec toti "astia care ne fac de ras'?
    intelege ti ca este un lucru bun ca trec !
    mai bine-mi suport rusinea de a fi roman in putinele zile care le petrec afara din romania , decat sa i suport in fiecare zi in fiecare secunda aici langa mine in romania . poate e singura cale de a se civiliza romania: sa plece toate scursurile .
    • +8 (8 voturi)    
      Sa plece toti! (Joi, 22 ianuarie 2009, 12:27)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui VIVI

      @Vivi:
      Sa plece toate "scursurile"?
      Eu am vazut clar cum in afara au plecat o gramada de oameni educati si civilizati - asa ca nu m-as grabi sa ma bucur ca se goleste tara asta plina de corupti.
      Inca ceva, diferenta intre un muncitor necalificat de afara si unu din tara poate fi imensa - de la cum se poarta la cum vorbeste.

      Cred ca atitudinea asta cu "sa plece toti" e valabila pentru unii oameni mai in varsta ce nu pot sa se mai gandeasca la viitor. Ce a ramas aici oricum ma sperie, daca nu as avea parintii as pleca astazi fara cea mai mica parere de rau.

      Stiu ca mi-ar fi mai bine din multe motive: mai bine financiar, mai putin stres, mai curat, mai civilizat...

      Probabil ca o sa plecam toti si o sa lasam politicieni corupti, servicii mai mult mai putin secrete, mafioti si populatia pensionata...
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca vorbesti in lipsa de informatie! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 13:11)

      extranjera [anonim] i-a raspuns lui VIVI

      Spania, nu este nici pe departe tara promisiunilor. Doar ca incepe culesul capsiunilor si cei din Romania in colaborare cu autoritatile locale din Spania fac bani pe carca lor. In esenta Spania are un nr. foarte mare de extranjeri si cei mai multi sunt din America de Sud. Marea majoritate lucreaza la negru. De curand, a fost anulat moratoriul care interzicea romanilor si bulgarilor sa munceasca liberi in Spania, lege inutila, dupa parerea mea. Ce se stie mai putin, este ca spaniolilor nu le prea place munca si au exploatat de secole saracia altor popoare. Spania in esenta este construita de straini si cu mintea si forta fizica. Mie nu imi este rusine ca sunt romanca, aici am descoperit o inteligenta aparte a romanilor, pe care spaniolii nu o vor avea niciodata. Rusine sa le fie politicienilor romani, care isi imping cu buna stiinta in dezonoare, poporul care munceste din greu pentru a le intretine lor bunul trai!
      P.S Daca vrei sa traiesti in secolul 15, vino in Spania!
  • +18 (20 voturi)    
    Observator OSCE (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:55)

    Observator OSCE [anonim]

    De rusine si de ris ne fac politicienii nu cei care isi cauta un trai mai bun in alta parte...
    - Unde drk s-a mai vazut clasa politica europeana corupta pina la portar si femeia de servici?
    - Unde drk s-a mai vazut ca un demnitar sa nu paraseasca 5 ani locuinta de servici de la stat (vezi Geoana) ?
    -Unde drk s-a mai vazut justitie in halul asta de corupta???
    - Unde drk s-a mai vazut tara care sa fure in halul asta din fondurile SAPARD si fonduri europene
    -Unde drk s-a mai vazut ca un analfabet sa conduca o organizatie de partid in Bucuresti?
    ...................................................
    .........................................
    Nu mai scriu ca deja am obosit.........
    • -1 (5 voturi)    
      Alt observator... (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:53)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      - Unde drk s-a mai vazut presedinte de tara ignorant si idiot?
      - Unde drk s-a mai vazut prim-ministru desemnat care renunta la mandat fara motiv?
      • +2 (2 voturi)    
        Presedinte (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:17)

        Georgia Baleanu [utilizator] i-a raspuns lui calin

        ignorant si idiot am mai vazut la americani, stiti cu totii, tufa! :))
    • +1 (1 vot)    
      vrei sa stii? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:58)

      juliana [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      ha, ha, in ITALIA!!!!!
  • +13 (15 voturi)    
    Rusine? (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:58)

    didi [anonim]

    De rusine ne fac tiganii care se dau romani, de rusine ne face ministerul de externe ca n-a tinut cont de raportul SRI care recomanda sa se interzica denominatia de 'rrom' si sa se foloseasca cea consacrata de 'tigan', de rusine ne face presa romaneasca si internationala care intretine intentionat confuzia tigan - rrom - rom - roman s.a.m.d.

    Ce e rusinos la un om amarat, ca doreste o viata mai buna si merge sa isi vanda forta de munca pe nimic? (salariile lor sunt mult mai mici decat ale spaniolilor pe functii similare).

    Si mai lasati-ne cu sintagmele astea de gen 'ne facem de rasul Europei'. Unui coleg de-al meu i s-au furat 6.700 ron de pe card in Marea Britanie, nu in Romania. Ca doar au si ei falitii lor. Asa ca, pardon...

    Hai sa nu ne mai smerim atata in fata cui nu trebuie. Hai sa fim mai demni si sa ne alegem conducatori onesti, care sa lucreze pentru noi si nu sa ne umileasca odata ce i-am cocotat in Parlament.
    • +4 (6 voturi)    
      intrebare (Joi, 22 ianuarie 2009, 12:47)

      collin [anonim] i-a raspuns lui didi

      oare hotii aia din UK nu erau de loc din Rm.Valcea?
    • +1 (1 vot)    
      Bravo (Joi, 22 ianuarie 2009, 12:51)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui didi

      Ai zis bine. Asa trebuie sa facem!
    • -1 (1 vot)    
      rrom sau tigan? (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:01)

      Ariel [utilizator] i-a raspuns lui didi

      Nu cred ca este chiar asa de important cum i se spune cuiva. Este importatant ce reprezinta de fapt. Este normal ca unele nationalitati sa fie denumite altfel in limba romana decat in limba de origine. Exemple cu duiumul: nemti, rusi, unguri. De ce poti spune fara nici o retinere neamt si e gresit sa spui tigan? Este cu totul altceva sa-i spui unui afroamerican - black fiindca te referi la culoarea lui , este jignitor. La fel cum este jignitor sa-i spui unui neamt - boch. Este timpul sa nu-i mai spunem salarului - retributie ca nu-i placea lui ceausu, hai sa fim normali!
      • 0 (0 voturi)    
        detergent (Duminică, 25 ianuarie 2009, 10:41)

        babu [anonim] i-a raspuns lui Ariel

        ba sa crezi dle. ariel ca este f.important cum esti privit afara atit pt.psihicul tau cit si pt.onoare (care o are)se stie problema tiganeasca exista ,da soluti dle.nu sfaturi pacificatoare.ca vsintem satui.
    • -1 (1 vot)    
      eu cred... (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:40)

      muky [anonim] i-a raspuns lui didi

      ...ca ala de o furat tot roman o fi fost,ca doar ce ar face un englez sau chinez,cu ronii?(am dat la intamplare doua natii);ca din cate cunosc eu ronii nu sunt convertibili,iar ca sa se deplaseze in romania pt. ca sa-i schimbe,ar fi cam mare deranjul.zic eu,sau poate nu...?
      • +1 (1 vot)    
        Gresit... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:19)

        roro [anonim] i-a raspuns lui muky

        Daca nu ma insel cand ii scoate de pe card in UK sunt in lire, nu in ron.
  • +13 (15 voturi)    
    ce noutate... (Joi, 22 ianuarie 2009, 11:01)

    calator [anonim]

    Noroc ca i-au controlat nemtii ca sa aflam si noi cum se calatoreste in Romania....Ce va mirati asa de ce se intimpla la granite sau inafara lor...??Uitati-va in tara pe ruta Tg-neamt - Bucuresti (si multe altele,cu siguranta)cu firma "Flozampet" ,cum merge lumea pe taburete puse pe culoar si cind nu mai intra taburetele stau intr-un picior cite 200 km.Asta se intimpla intr-un microbuz in conditiile in care afara sunt 30 grade celsius si microbuzul nu e dotat cu aer conditionat!
    Pe astia cine-i controleaza???Nimeni, ca politia e in dragoste mare cu patronul firmei...si-atunci le-o dam prin gura la calatori...nu?...c-asa stim noi romanii sa ne tratam unii pe altii.
  • 0 (4 voturi)    
    titlu discriminatoriu (Joi, 22 ianuarie 2009, 12:15)

    radu [anonim]

    Daca presa din Anglia sau Germania dadea un titlu de-asta, poate ne simteam jigniti ca romani.

    Dar cand un roman scrie "Microbuze cu romani ... ne fac de rasul Europei" inseamna ca self-esteem-ul/respectul de sine ne-a scazut rau.
    • -1 (1 vot)    
      Titul... (Joi, 22 ianuarie 2009, 12:44)

      oana m [anonim] i-a raspuns lui radu

      Si ce-ai vrea sa scrie? Microbuze cu romani stupefiaza Europa? E cam tot aia.
  • 0 (0 voturi)    
    granita tarii (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:21)

    elis [anonim]

    la noi este problema.Cei de la granita nu fac controale cum trebuie se multumesc sa primeasca buletinele si ce este in ele.Am fost de fata la asa ceva.Nu s a facut control.Mai mult soferii permit ca cei din microbuze-autobuze sa consume bauturi alcoolice- cu muzica (manele) date la maximum ca trebuia sa ti acoperi fata cand treceai printr o localitate din afara tarii.Asa este suntem de rasul lumii cu necivilizatia noastra(a unora).
    • +2 (2 voturi)    
      Necivilizatie! (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:48)

      papillon [utilizator] i-a raspuns lui elis

      Asa este dom-le . Dar civiizatia unei natii se construieste in scoli. Scolile la romani au devenit bataie de joc. Comportamentul multora dintre noi lasa de mult de gindit.Pina cind sistemul de invatamint nu va fi reformat din radacini vom culege roadele rusinii si vom fi paria Europei.
      • +1 (1 vot)    
        educatia (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:11)

        lm [anonim] i-a raspuns lui papillon

        Faci o mica eroare:educatia se incepe acasa,cu parintii.Iar la scoala,daca un profesor incearca sa faca ceva observatii referitor la comportament,vin repede parintii sa reclame ca le este persecutata odrasla!Asa ca...
  • 0 (0 voturi)    
    roman = necivilizat, barbar, prost? (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:45)

    rares [anonim]

    asa reiese din articol
  • +1 (1 vot)    
    interes (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:55)

    amu [anonim]

    La noi se aplica inca principiul-Totul este de vanzare-dar nu stiu pana cand? Se stie ce vames a facut controlul si mijlocul de transport gasit in neregula trebuie cofiscat,alta solutie nu exista pentru goana acestor mafioti dupa profit fara sa tine cont de siguranta cetateanului.FITI siguri ca germanii nu ar calatori in asa conditii.dar romanii accepta.
  • 0 (0 voturi)    
    vamesilor (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:04)

    hai sa le iau partea.. [anonim]

    va rog sa faceti un minim efort sa intelegeti ca de la intrarea in UE nu mai exista vama, se circula liber pe tot teritoriul UE dpdv vamal. pe de alta parte probabil controalele politiei se fac prin sondaj, nu va mai dati vigilenti..
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:13)

    anonim [anonim]

    penibil articol;cine pe cine face de ras in lume?Dumneata domnul Dani care nu sti ca trebuie sa ai in vedere toate aspectele problemei nu sa-ti insusesti stupefactia germanilor.Esti in Romania si este vina vamesilor,f irmelor de transport, soferilor etc.Ai preluat o stire si ne-o vinzi noua .frumos!esti si platit pentru munca altuia?
  • 0 (0 voturi)    
    Ar fi timpul (Joi, 22 ianuarie 2009, 15:27)

    emigrantul [anonim]

    Guvernul sa trimita fiecarei familii de romani Ghidul bunelor maniere, iar mediile de comunicatie ar trebui sa sugereze romanilor sa-si gaseasca echilibrul psihic, uneori la acelasi roman gasesti comportaente extreme daca ajunge in Germania poate umbla in gunoi ca sa caute ceva electronica deci se comporta ca si cum ar fi un sarac jegos si apoi in ro la terasa la o bere isi arata lantul de aur si burta de boier.
  • -1 (1 vot)    
    "romanii" nostrii (Joi, 22 ianuarie 2009, 20:10)

    Radu [anonim]

    Eu am stat aproape 4 ani in Spania si credeti-ma ca nici pt un moment nu m-am simtit mandru ca sunt roman,i-mi era rusine de mai multe ori sa spun ca sunt roman,vorbesc f bine limba si am mai "scapat" cu lucrul acesta,odata chiar am zis ca sunt neamt sa nu ma privesca lumea din anturajul in care eram cu dispret.In concluzie eu i-as aduce pe toti "Romanii" la noi acasa ca sunt de-ai nostrii si sa se spele guvernu roman cu ei pe cap,nu niste tigani nenorociti sa fure si sa apara la stiri ca romanii in spania au furat,ma face sa ma simt prost,pt ca eu am muncit cat am stat si nu am furat o acadea cu totul ca am fost si "muritor de foame".
    Asta am eu de zis!
  • +1 (1 vot)    
    rabdare (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:36)

    amu [anonim]

    Romania nu prea a fost promovata in lume si au fost multi din aceea care le a fost frica sa spuna ca sunt romani .Cu timpul tinara generatie o sa aiba putera sa schimbe aceasta situatie si occidentul o sa ne cunoasca si calitatile .Turismul o sa joace un rol important mai ales ca avem ce arata cu conditia sa se faca sistemul de autostrazi si sa ne schimbam mentalitatea.Grecii si maghiarii au facut o ,putem si noi.
    • 0 (0 voturi)    
      turismul ne salveaza (Duminică, 25 ianuarie 2009, 12:27)

      iohan [anonim] i-a raspuns lui amu

      Turismul are ce arata dar trebuie sa arate mai repede pana nu imbatraneste prea tare
  • -1 (1 vot)    
    aveti dreptate - ROMANIA E DE RASUL LUMI (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:46)

    florica [anonim]

    Italieni sunt ingroziti de prezenta tiganilor romani, care se dau la talharie si violente de orce genere...mi e rusine ca sunt romanca, in fiercare zi cronaca e plina de porcariile romanilor. Copii cumparati si obligazi sa se prostiueze sa fure,sa cerseasca, criminali. Are dreptate ziaristul sa denunte anumite comportari deplorevole ai romanilor,...cititi un pic din cronica din Roma

    http://www.romatoday.it/cronaca/stupro-a-primavalle-donna-violentata-al-capolinea-dell-autobus.html


    http://www.romatoday.it/cronaca/stupro-guidonia-ragazza-violentata-da-branco.html
    • 0 (0 voturi)    
      unde esti tu Tepes Doamne... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:30)

      calatorul de mai sus [anonim] i-a raspuns lui florica

      Auzi,Florico...asa ai fost tu toanta dintotdeauna sau ai uitat sa scrii si sa te exprimi corect romaneste de cind ai plecat din tara..??
      Cu de astia ca tine suntem de rasul lumii .....si al romanilor..
      Pana nu invatam sa ne respectam intre noi si pe noi insine vom fi pierduti,fratilor!