Prefectul Capitalei: Dacă se menține trendul, putem spera ca rata de incidență să scadă sub 1,5 în mai. Ce măsuri vor fi luate și când scăpăm de mască / Vor fi deschise noi centre de vaccinare drive-through

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 3 mai 2021, 12:30 Actualitate | Coronavirus


Prefect Bucuresti, Alin Stoica
Foto: AGERPRES
Prefectul Capitalei, Alin Sotica, a precizat luni că, dacă trendul actual se menține, atunci putem să sperăm ca rata de incidență să scadă sub 1,5 la mia de locuitori în cursul lunii mai, în București.

Dacă se menține trendul, putem spera să coborâm în mai sub rata de incidență de 1,5 la mie, a spus prefectul la digi24, insistând însă că prioritatea autorităților este și va rămâne creșterea capacității de vaccinare.

În cazul scăderii ratei sub 1,5, sălile vor putea funcționa la capacitate de 50% în loc de 30%, reuniunile în aer liber se vor putea ține cu 300 de persoane. ”Lucrurile ar putea să arate chiar bine având în vedere că vine vara și că numărul de persoane vaccinate crește”, a spus Sotica.

El a declarat că în perioada următoare vor fi deschise noi centre de vaccinare drive through, astfel încât să existe în fiecare sector al Capitalei.

De asemenea, weekendul viitor va fi organizat la Sala Palatului un maraton al vaccinării.

În weekendul 14-15 mai, împreună cu Ministerul Culturii, vor fi organizate și spectacole experiment la Opera Română și la Teatrul Național din București, unde se va juca cu sala aproape plină și nu la capacitate de 30%, cu condiția ca participanții să fie vaccinați antiCovid.

Prefectul Capitalei a evitat însă să spună dacă în scenariul scăderii sub 1,5 se poate vorbi despre renunțarea la carantina de noapte.

În ceea ce privește renunțarea la mască, cel mai probabil, așa cum s-a întâmplat și în alte țări, această măsură va fi luată abia când se va ajunge la un procent de 50-60% de persoane vaccinate din totalul populației.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4530 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    o intrebare, (Luni, 3 mai 2021, 13:03)

    nick1587873340950 [utilizator]

    cine va raspude pentru mascarada de pina acum ?
    • -4 (8 voturi)    
      Se pregateste Nurnberg 2 (Luni, 3 mai 2021, 13:59)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Vor raspunde toti cei care au semnat acte ilegale. Se stiu ei cine sunt. Karma ii ajunge din urma, doar ca n-au aflat inca.
      • 0 (0 voturi)    
        Cine.... (Marţi, 4 mai 2021, 9:13)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        .... sunt cei care se stiu ei cine sunt si au semnat acte ? Tu ii stii care sunt ?
        Cum ii deosebesti pe cei care se stiu ei cine sunt de aia care nu se stiu ei cine sunt, in general ?
        Apoi, in particular, cum ii deosebesti pe aia care se stiu ei cine sunt si au semnat acte de aia care se stiu ei cine sunt dar nu au semnat ?
        Ori pe aia care nu se stiu ei cine sunt si au semnat acte de aia care nici nu se stiu, nici n-au semnat ?

        Despre ce cârmă e vorba, ca vad ca se scrie cam ciudat ...

        Ne scrii si noua o lista cu actele ilegale semnate de cei care se stiu ei cine sunt ? Cum le deosebesti de cele ilegale semnate de cei care nu se stiu ei cine sunt ?
        Si de ce doar actele astea te deranjeaza ? Ce, alea ilegale pur si simplu, semnate de oricine, asaaa... nu deranjeaza ?
        Ce e Nurnberg 2 ? De ce anume se pregateste ? 2 o fi mai bun decat 1 sau 3 ori o fi la fel ?

        P.S. cei care va catalogheaza drept " noaptea mintii" gresesc fiindca asta presupune ceva minte. Eu as zice "bolboroseala nebuniei".....
  • -1 (13 voturi)    
    Renuntarea mascaradei (Luni, 3 mai 2021, 13:09)

    ALFY [utilizator]

    conditionata de un anumit procent de vaxxati se cheama SANTAJ!
    REnuntati la starea de alerta, sa scapam de abuzul cadrelor medicale si a uniformelor.
    Renuntati la starea de alerta sa pot fi acuzati si condamnati tot cei care au abuzat de noi de mai bine de un an!
    • 0 (0 voturi)    
      Cine .... (Marţi, 4 mai 2021, 8:34)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      ... te-a abuzat ?
      Mergi la Politie si reclama...
  • 0 (12 voturi)    
    adica cum ?? (Luni, 3 mai 2021, 13:49)

    alfa1 [utilizator]

    pai parca anul trecut urlati mereu ca dupa Paste lumea o sa moara si acum v-ati schimbat opinia ??? ce v-ati mai batut joc de noi ...
  • -3 (5 voturi)    
    Un Ratat (Luni, 3 mai 2021, 16:56)

    JoeTheDow [utilizator]

    Ce trebuie sa facem sa scapam de ratatul asta? Alegeri anticipate? USR+ ... -----------
  • -1 (1 vot)    
    Normalitate (Luni, 3 mai 2021, 22:51)

    MIKI@ [utilizator]

    Asta se cheamă şantaj! Sunt studii clare care au confirmat că masca purtată în exterior nu are nicio eficienţă !
  • 0 (2 voturi)    
    Vine caldura si murim cu masca pe figura (Marţi, 4 mai 2021, 8:50)

    D-or [utilizator]

    Ori se reduce rapid procentul, ori se schimba regula, ca asa nu o sa se poata trai. Strict obiectiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Carantina de noapte e anti-hoti, nu anti-covid (Marţi, 4 mai 2021, 13:16)

    D-or [utilizator]

    Nu cred ca o sa se renunte la ea.

    In plus, ii favorizeaza si pe poluatori, ca nu-i mai poate depista sau deranja nimeni noaptea.