Potrivit datelor furnizate de Comitetul Național de Coordonare a Vaccinării, situația din ziua de 9 ianuarie a.c., ora 17.00, este următoarea:
- 1. Număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech (în ultimele 24 de ore, prima administrare) - 9.595.
- 2. Număr total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech (începând cu data de 27 decembrie 2020, prima administrare) - 102.301.
- 3. Număr de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (în ultimele 24 de ore): 39 reacții comune și minore, dintre care 11 reacții locale și 28 reacții generale.
- 4. Număr de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (începând din 27 decembrie 2020): - 350, dintre care 140 reacții locale cu durere la locul injectării, 210 reacții generale (febră, cefalee, mialgii, artralgii, astenie, alergii de tip urticarie).
Programul centrelor de vaccinare se încheie la ora 20.00, motiv pentru care numărul vaccinărilor realizate în intervalul orar 17.00 - 20.00 va fi reflectat în raportarea din ziua următoare.
Avem nevoie de 20 de milioane de doze pentru a vaccina jumatate din populatie.
e o realitate, la fel ca si postacii de serviciu de pe hn :)
Sa ii aveti pe constinta pe urmatorii infectati...
Daca s-ar vaccina la fel de rapid cum s-au obosit sa ne inchida in case....
Ne incalzeste macim ce se intimpla in Franta, noi nu in Franta locuim.
Nu e vina lor, e vina lipsei vaccinului. Nu primim in ritmul in care am putea injecta.
Daca ar fi sa fim supărați pe cineva ar trebui sa fim pe pfizer si moderna ca nu fac 4 miliarde de doze instantaneu.