Managerul Institutului Marius Nasta: Vom avea nişte cifre pe mortalitate extrem de mari pentru această lună. Dacă lucrurile continuă așa şi decembrie va fi o lună în care vom plânge mult

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2020, 8:12 Actualitate | Coronavirus


Beatrice Mahler
Foto: Agerpres / Digi 24
Medicul Beatrice Mahler, managerul Institutului „Marius Nasta” din Capitală, a declarat marţi la Digi24 că ”vom avea nişte cifre pe mortalitate extrem de mari pentru această lună” şi dacă lucrurile continuă în această direcţie, ”şi decembrie va fi o lună în care vom plânge mult”, referindu-se la cazurile de COVID-19.

”Dacă am avea locuri în Terapie intensivă, numărul pacienţilor din terapie intensivă ar fi mult mai mare. Avem 60 de pacienţi cu forme severe în secţie, din care o parte, o mare parte, ar putea să beneficieze de asistenţă în Terapie Intensivă, unde nivelul de evaluare şi de suport este net diferit. În acest moment ne descurcăm cu ce avem şi încercăm să facem tot ce putem pentru pacienţii noştri. Nu înseamnă că nu primesc tratament, toţi sunt îngrijiţi, dar cu siguranţă lucrurile ar sta altfel dacă am avea mai multe paturi în Terapie Internsivă”, a afirmat medicul, potrivit news.ro.

Întrebată dacă, în opinia sa, în Bucureşti, ar fi nevoie de carantină, medicul a afirmat, ”Pe mine mă îngrijorează, dacă mă uit pe cifrele zilnice, mortalitatea, care este în creştere şi pe care o vedem şi noi că a crescut la un nivel îngrijorător, inclusiv la pacienţii internaţi, ceea ce înseamnă că formele care ajung şi foarte târziu, ajung şi foarte decompensaţi, forme severe, cu mortalitate crescută. Vom avea nişte cifre pe mortalitate extrem de mari pentru această lună şi, dacă lucrurile continuă în această direcţie, şi decembrie va fi o lună în care vom plânge mult”.

7.753 de cazuri noi de infectare cu coronavirus au fost anunțate marți. În ultimele 24 de ore, 196 de persoane au decedat, inclusiv o fetiţă cu vârsta sub un an, din judeţul Mureş, cu mai multe afecţiuni asociate. 1.204 pacienţi sunt internaţi la ATI.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3114 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Mda (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 8:32)

    TheFaime [utilizator]

    Cand v-am spus ca trebuie schimbata abordarea, ca lumea numai nu intelege..Oamenii nu mai merg sa isi faca test, se trateaza acasa dupa ureche, nu mai au incredere in sistem, sunt superficiali. Stau in casa 1 saptamana pana se mai pun pe picoare dupa care ies in comunitate si evident, transmit mai departe virusul. Personal, cunosc mai multe cazuri de acest gen. De aia zic, degeaba ne tineti in case, sa purtam masca peste tot, ca nu este suficient!!!
  • +1 (9 voturi)    
    NU LE PASA CELOR CE MOR! (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 8:51)

    Marionette [utilizator]

    Ma plimb pe strada si vad rareori masca pusa corect. Seful de asociatie bate la usa si-l vad fara masca! O mare de oameni cu nasul pe afara. Multi ce lucreaza in constructii sau in acelasi loc nu poarta masti.
    75% dintre cei ce mor sunt oameni "care gandesc cu capul lor" (evident, prost), 20 % sunt rudele acestora (evident, vinovate si ele intr-un fel, nu trebuiau sa se lase expuse) si 5% sunt cei ce muncesc in domeniu si nu aveau incotro.
    Deci sfatul meu pentru medicii speriati de ce urmeaza (1000 morti pe zi) ar fi sa prioritizeze
    1. medicii si personalul medical, politistii, jandarmii, vanzatorii.
    2. cei tineri vs cei batrani.
    Si asta este.
    • 0 (0 voturi)    
      Perfect adevarat (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:57)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Tot ce ai spus legat de purtatul mastii. Oamenii nu o poarta corect, sau deloc, sau nu tot timpul cand ar trebui. Dar dau vina pe masca ca nu e buna de nimic, nu i-a protejat etc daca se imbolnavesc.
      Pacat... Era atat de simplu daca respectam doar regula asta simpla, de a purta corect tot timpul masca. Nu mai aveam nevoie de alte restrictii, de scoli inchise, business moarte, etc.
  • -6 (10 voturi)    
    Asta e (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:41)

    galeo [utilizator]

    Mortii cu mortii, vii cu vii.
    Cei care mor sunt oricum cu un picior in groapa, plini de boli cronice si batrani.
    • +3 (3 voturi)    
      postarea ta (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 10:41)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      demonstreaza ce fel de om esti: cinic, egoist si semi-analfabet. "Viii ci viii" se scrie corect.
      Au ajuns cei fara de carte sa dea lectii. Deh, libera exprimare. Mi-e scarba...
  • +7 (9 voturi)    
    Ma ingrijoreaza rata de supravietuire (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:43)

    strutul [utilizator]

    a celor care ajung in spital.
    Sa ai asemenea contra-performante si sa arunci vina pe pacienti. Nimeni nu se intreaba de ce nu au incredere cetatenii in actul medical?
  • 0 (0 voturi)    
    Teste rapide - metoda slovaca (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:10)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Aia e solutia. Se aude la guvern? Ne mai gindim mult? Mor oameni, faceti bre ceva, lasati campania electorala, miscati si voi ceva ca sa rezolvam problema care ne omoara.
  • 0 (2 voturi)    
    eh lasa (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 11:10)

    Mary80 [utilizator]

    veti plange de bucurie, va veti umple buzunarele cu banii de covizi pe care-i decontati.