Patriarhia: Normalizarea vieţii sociale înseamnă revenirea oamenilor în biserici

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2020, 21:48 Actualitate | Coronavirus


biserica
Foto: Facebook
Normalizarea vieţii sociale înseamnă revenirea oamenilor, cu respectarea măsurilor de protecţie, "la exercitarea dreptului lor fundamental la viaţa religioasă publică, adică în lăcaşurile de cult", afirmă purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu. El spune că Biserica "va face demersuri fireşti" pe lângă autorităţi pentru "o întoarcere graduală, dar grabnică, la starea de normalitate".

"Biserica Ortodoxă Română, ca şi celelalte culte religioase din Romania, va face demersuri fireşti şi riguros argumentate pe lângă autorităţile statului pentru a găsi împreună căile raţionale de întoarcere graduală, precaută, dar grabnică, la starea de normalitate, stare care nu include doar o dimensiune materială, ci şi una spirituală. Normalizarea vieţii sociale înseamnă aşadar, în mod evident, şi revenirea oamenilor, cu respectarea măsurilor de protecţie necesare, la exercitarea dreptului lor fundamental la viaţa religioasă publică, adică în lăcaşurile de cult", a declarat Bănescu pentru Agerpres.

Potrivit Ordonanţei Militare 2, publicată pe 22 martie în Monitorul Oficial, "se pot oficia slujbe în lăcaşurile de cult, de către slujitorii bisericeşti/religioşi fără accesul publicului, slujbele putând fi transmise în mass-media sau online".

În aceeaşi zi, Cancelaria Sfântului Sinod a transmis că Sfânta Liturghie şi celelalte slujbe se vor oficia în lăcaşul de cult, la toate parohiile, de către slujitorii bisericii respective, fără participarea publicului, ceremoniile urmând să fie transmise online şi în media locală sau naţională.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2681 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    ... (Marţi, 5 mai 2020, 22:04)

    FanePedala [utilizator]

    bor si Dumnezeu nu au absolut nici o legatura. Daca crezi in Dumnezeu nu ai nevoie nici de popi nici de cladiri de o arhitectura indoielnica pentru a comunica cu El.
    • -5 (9 voturi)    
      pai atunci sa nu se deschida nimic (Marţi, 5 mai 2020, 23:08)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui FanePedala

      nici mall-uri, nici restaurante, nici frizerii, sa stam in case in continuare. Eu sunt de acord, sa nu fie discriminare domne.
      • +5 (5 voturi)    
        misto! (Miercuri, 6 mai 2020, 5:03)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

        Sa-L compari pe Dumnezeu cu un frizer! :P
  • +11 (17 voturi)    
    I subtire in portofel ? (Marţi, 5 mai 2020, 22:13)

    ABBV [utilizator]

    o sa fie si mai subtire, lumea va trebui sa aaiba ce manca prima data. Dar na, o alimentare la CLSfinte ... va descurcati si voi ...
  • +11 (17 voturi)    
    Și toți enoriașii (Marţi, 5 mai 2020, 22:50)

    billy34 [utilizator]

    să se bucure de tratamentul de care are parte (elicopter, plasmă etc) IPS Pimen...
    Totodată, starea de normalitate ar putea însemna și impozite și taxe pt BOR...se efectuează oare demersuri și în acest sens?
    • +2 (4 voturi)    
      ;) (Miercuri, 6 mai 2020, 10:30)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      Atat timp cat b.o.r. e "stat in stat", nu va plati impozite.
  • +7 (13 voturi)    
    doza de Banescu (Marţi, 5 mai 2020, 22:51)

    Ademordna [utilizator]

    Ce-ar fi sa nu mai fie hotnews portavoce pentru aceasta trista figura? Ignorati-l. Sa cante in biserica nu pe stiri.
  • +2 (2 voturi)    
    Vorbeste trupul din ei, nu sufletul ! (Miercuri, 6 mai 2020, 3:41)

    Miky113 [utilizator]

    Desi menirea BOR e de a interfata cele 2 lumi, se pare unii ca nu prea stiu cu ce au de-a face.

    Pe lumea asta mai trebuie facute si sacrificii; si asta sta scris si in carti .

    "Copii, aveti rabdare ! " ; asa ne zicea noua la scoala profa de romana.

    Fiilor , AMR=10, rabdare; ca si timpul are rabdare.
    • +1 (1 vot)    
      Copii, aveti rabdare (Joi, 7 mai 2020, 20:33)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      @Miky113
      Stați în genunchi și rugați-vă. Și pregătiți-vă banii prin care veți umple din nou buzunarele "slujitorilor lui d-zeu".
      Pentru că ei suferă. Nu mai pot plăti ratele la mercedesuri. Și trebuie să le schimbe, că s-au învechit și au apărut modele noi, mai încăpătoare. Să intre și burțile lor sfințite cu mâncăruri și băuturi alese!
  • 0 (2 voturi)    
    ce importanta are? (Miercuri, 6 mai 2020, 5:05)

    Codruta N [utilizator]

    Si ASA bisericile, in loc sa fie desc hise si primitoare pentru credinciosi, erau INCUIATE, un cea mai mare parte a timpului, si inainte de epidemie!
    Atata paguba!
  • +7 (11 voturi)    
    "Money,money,money"....... (Miercuri, 6 mai 2020, 5:42)

    gigiN [utilizator]

    ...este unica...deviza a BOR ! Vreo legatura intre BOR si Dumnezeu ?Nici una !!!
  • +4 (6 voturi)    
    Mai ales împărtășania! (Miercuri, 6 mai 2020, 7:02)

    BEDE [utilizator]

    Mai ales să le dea împărtășania cu aceeași lingură la vreo 100! E foarte bine. Cică împărtășania ar avea valabilitate 40 de zile. Adică probabil ar fi îndeajuns ca să moară împărtășit dacă nu este pus la terapie intensivă, ca să nu mai zică popa cum că a murit "neîmpărtășit, nespovedit și fără lumânare". Că cică dacă este cazul să fie neîmpărtășit, atunci trebuie să-i facă cineva nu știu câte pomeni și parastase... Atât de absurd! Ca și cum Dumnezeul atotputernic, creatorul cerurilor și al pământului, ar putea să-și schimbe planurile pentru că cineva dă niște pomeni... Îmi place fraza din slujba de înmormântere: "și ne scoate din focul ce veșnic". Ca și cum Dumnezeu ar scăpa din greșeală pe cineva în focul veșnic, apoi și-ar aduce aminte că a greșit...
    Atâtea lucruri complet străine de învățătura din Noul Testament și care fac de batjocoră numele lui Hristos! Acestea, evident, asociate cu lăcomia de bani...
  • +4 (4 voturi)    
    BOR reloaded (Miercuri, 6 mai 2020, 11:01)

    andypandy [utilizator]

    Cand o sa inteleaga ca dreptul la viata spirituala vine dupa dreptul la viata?!? Probabil ca nu-i prea intereseaza caci inmormantarile mult prea profitabile se pot face si fara "dreptul la viata". Am ramas socat de reactia BOR in special in contextul in care au fost cazuri clare de raspandirea virusului la comunitati intregi dupa adunari religioase (de orice fel).
    • +2 (2 voturi)    
      Amin! (Miercuri, 6 mai 2020, 12:15)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

      https://www.youtube.com/watch?v=Mfxzzp8E4C0