Antibiotice Iaşi reia producţia de paracetamol şi novocalmin în regim de urgenţă

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 21:31 Actualitate | Coronavirus


Antibiotice Iasi
Foto: Hotnews
Antibiotice Iaşi a decis să reia în regim de urgență producția de paracetamol şi novocalmin, care vor fi livrate în perioada următoare către farmaciile şi spitalele din România.

Reprezentanţii Antibiotice Iaşi susţin că au reluat fabricarea acestor produse în regim de urgenţă, în contextul în care atât paracetamolul, cât şi metamizolul sodic (medicament care se eliberează pe bază de prescripţie medicală, alternativă terapeutică pentru paracetamol) au fost incluse în cele mai multe din ghidurile naţionale de tratament în UE ca primă opţiune la iniţierea tratamentului febrei sau durerii provocate de infecţia cu COVID-19, potrivit Agerpres.

"Antibiotice Iaşi dispune de resurse importante, precum autorizaţii de punere pe piaţă, materii prime, know-how-ul de fabricaţie, pentru a fi capabilă în orice moment să producă şi să livreze o întreagă gamă de medicamente pentru milioane de pacienţi, inclusiv pentru tratamentul simptomatic COVID-19", a declarat Ioan Nani, director general Antibiotice Iaşi.

Reprezentanţii Antibiotice Iaşi afirmă că paracetamolul este considerat o alegere eficientă pentru afecţiunile virale şi bacteriene, de aceea stocurile din depozitele farmaceutice şi din farmacii pentru produse care conţin această substanţă activă au fost reduse.

"Atât paracetamolul, cât şi metamizolul sodic, fac parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de analgezice şi antipiretice. Ele ameliorează durerea şi reduc temperatura corpului în caz de febră. Metamizolul sodic este recomandat pe bază de prescripţie medicală atât în durere, cât şi în combaterea febrei, atunci când aceasta este refractară la alt tratament", se menţionează în comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11980 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    BRV! (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:47)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    BRV!
  • 0 (6 voturi)    
    Novocalmin e interzis in tarile civilizate (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:01)

    JohnR [utilizator]

    Am realizat asta cu surprindere la fata locului.
    • +17 (17 voturi)    
      Sigur, si Paracetamolul era pe lista neagra (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:21)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Tot asa au interzis si URICOLUL, un alt medicament extrem de eficient si foarte ieftin in tratarea cistiteI.

      Dar cum sa vindeci o infectie urinara cu 3 lei, ce ghiseft mai e?
    • +5 (11 voturi)    
      Algocalminul e interzis... (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:31)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      ...pentru ca Big Pharma să-și poată vinde otrava de Ibuprofen. Care are mult mai multe potențiale efecte secundare și este complet contraindicat și în cazul COVID.
      • 0 (0 voturi)    
        E? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 2:03)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Ca nu am vazut nici un studiu documentat cum ca ar fi contraindicat. Doar niste ipoteze empirice dinspre Franta.
    • +2 (2 voturi)    
      Toate medicamentele (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:17)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      ieftine, care nu aduc profit producatorilor, sunt interzise.
  • +12 (16 voturi)    
    noroc ca n-au apucat sa o vanda (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:16)

    Je__ [utilizator]

    ca nici aspirina nu mai suntem in stare sa producem

    oricum a fost cocosata la greu de big farma, pana si la farmacie se uitau urat la tine daca cumparai o tetraciclina de la antibiotice iasi, ca era prea ieftina
    • +3 (3 voturi)    
      au vrut, dar n-au putut (Miercuri, 8 aprilie 2020, 2:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Gratie conducerii, Antibiotice Iasi e una dintre firmele de stat care inca rezista, si nu oricum, ci cu salarii mari si cu profit rezonabil.
      • +3 (3 voturi)    
        alta data.. (Miercuri, 8 aprilie 2020, 8:14)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        .. cand va baga pe gat farmacista aspirina din aia scumpā ca sa ii iasa iei comisionul, sa ii atrageti atentia si sa ii cereti din aia fabricata de Antibiotice Iasi.
        • +1 (1 vot)    
          Antibiotice Iași (Miercuri, 8 aprilie 2020, 10:35)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          mai face numai aspirină pentru cardiaci, de 100 mg simikară Aspenterului, care însă poate fi și de 75 mg).
          Cea pentru răceli, de 500 mg, nu mai e în portofoliul lor.
  • +10 (14 voturi)    
    Intrebare intrebatoare (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cum adica "reia"? De ce a fost oprita productia de paracetamol si novocalmin din tara???
    • +6 (6 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 8 aprilie 2020, 2:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Pentru ca altii produceau mai ieftin. Tu esti suficient de patriot sa cumperi paracetamol la pret dublu?
    • +2 (2 voturi)    
      de acord cu mesajul de mai sus (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:51)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cutia de paracetamol produsa la Terapia Cluj era 3 lei si acum a ajuns la 4 lei in farmacii.
      Pariez pe cat vrei ca Antibiotice Iasi o sa produca mai scump, au linii de productie invechite.
      Nu e nevoie sa produca statul medicamente, dar trebuie sa se asigure ca acele companii producatoare de la noi produc necesarul pentru nevoile sistemului medical romanesc.
      Nu stiu de ce se tot insiste cu paracetamolul, in orice farmacie din Romania inca e paracetamol la preturi mici, sunt convins ca si spitalele au pracetamol.
      Criza nu e pentru medicamentele pentru Covid (care sunt ieftine si usor de produs), alea care sunt folosite pana acum, criza e pentru sarmanii cu boli cronice cu medicamente sofisticate venite doar din import si pe care nu le mai gasesc sa le cumpere.
      • 0 (0 voturi)    
        te contrazic (Vineri, 10 aprilie 2020, 2:09)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Antibiotice Iasi nu are linii invechite, doar s-a reprofilat pe ceea ce a considerat rentabil sa produca. E greu sa faci aspirina la 2 lei cand iai piata de desfacere mica, si iar, e greu sa produci de toate ieftin si bun. E mai simplu sa te axezi pe ce stii sa faci mai bine, si sa obtii profit. Iar antibiotice Iasi asta face de 30 de ani, reusind sa obtina sificient profit cat sa dea si salarii bune si sa aiba si bani de retehnologizare.
  • +8 (10 voturi)    
    Ar trebui reluata si productia Piramidonului (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:05)

    D-or [utilizator]

    Temporar, desigur. Eventual dat cu reteta.
    Medicamentul japonez e o varianta a Piramidonului.
    • +9 (9 voturi)    
      si faimosul POLIDIN (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:55)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      nu???
      • +7 (7 voturi)    
        polidinul... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 0:17)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        era singurul eficace in infectiile virale de tip gripal.

        Asa ca un scenariu posbil ar fi ca, peste vreun an, se va descoperi cat de eficace este si pentru SARS2 si va costa o avere, omenirea va fi salvata la limita si Pharma va mai face un pas... mare pentru omenire.
    • +1 (3 voturi)    
      dar... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 1:25)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      "Şi de ce nu mai este folosit? Încă mai există nostalgici care-şi amintesc de piramidon şi spun că nu mai este un alt medicament ca el.

      Era folosit, într-adevăr, la scară largă, la toate durerile, la toate febrele, la toate răcelile. A fost scos de pe piaţă pentru că s-a dovedit a fi cancerigen.

      Citeste mai mult: https://adevarul.ro/sanatate/medicina/dr-ion-fulga-profesor-farmacologie-reclamele-reduceri-medicamente-indeamna-la-abuzuri-1_52ab4c87c7b855ff56afadd9/index.html
      • 0 (0 voturi)    
        piramidonul (Joi, 9 aprilie 2020, 23:41)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

        avea un gust oribil, ramanea pe gat, Era eficace ca antitermic in rest Dumnezeu stie cum actiona. Era ieftin- stiu ca luam de 90 de bani un pliculet cu piramidoane. Ingetatata era mai scumpa, oricum.
        Si vitamina C este cancerigena. Depinde cata iei. A patit-o Linus Pauling, chimist de Nobel.
  • +8 (12 voturi)    
    Trebuie reluata fabricarea penicilinei (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:12)

    D-or [utilizator]

    In acest moment importam penicilina V (ospen) din Austria.
    Dar daca Austria nu o va mai exporta? Eun risc pe care nu ni-l putem asuma. Sunt oameni care trebuie sa ia acest medicament neintrerupt.

    Ar trebui sa tinem deschise linii de productie pentru toate medicamentele pe care la importam, ca rezerva strategica.

    De asemenea, ce se intimpla cu productia de Penicilina G, EFITARD, Moldamin (peniciline retard)?
    • +4 (4 voturi)    
      Minunate idei de afaceri (Miercuri, 8 aprilie 2020, 0:58)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ... mai trebuie doar ca întreprinzătorii să se apuce de treabă.
    • +3 (5 voturi)    
      penicilina exista.. (Miercuri, 8 aprilie 2020, 2:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ... doar ca nu mai are efect.

      Ca prim antibiotic, si-a facut treaba. Din pacate mai toate bacteriile s-au obisnuit cu ea si nu mai sunt afectate.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu e adevarat. Streptococii nu fac rezistenta la (Miercuri, 8 aprilie 2020, 10:22)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        penicilina niciodata.

        Problema e ca acum penicilina e sintetica si nu se mai face din mucegaiuri si are o eficienta mai scazuta.

        De aceea un antibiotic facut la Iasi este mult mai bun, pentru ca Antibiotice Iasi inca mai foloseste culturi de mucegaiuri.

        Din pacate, nu mai fabrica Penicilina V (orala) si nici penicilinele retard.
        • 0 (0 voturi)    
          hai bre... (Joi, 9 aprilie 2020, 20:35)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          ... si atunci de ce nu foloseste nimeni penicilina? Las-o ca macane... Ai si vro dovada stiintifica care sa-ti sustina afirmatiile? Ce treaba are faptul ca penicilina e din mucegai sau sintetica cu efectul asupra bacteriilor?!?
  • +12 (12 voturi)    
    Dar reluarea producerii vaccinurilor la Cantacuzin (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:17)

    D-or [utilizator]

    Avem dreptul sa fim informati despre condamnarile date celor care au inchis productia vaccinurilor la Institutul Cantacuzino.
    Institutiile de ancheta ar trebui sa se autosesizeze.

    Ar fi un semnal puternic pentru toti ticalosii.