Ce frumos jucasera pina acum! Spectaculos, intr-un ritm debordant, care-i facea pe spectatori sa mute privirea dintr-o parte in alta la fel de repede ca la tenis. Asta s-a intimplat zilele trecute. In grupe. Si cu Olanda, si cu Suedia.

Fata in fata, intr-un meci din "sferturi" si la o temperatura de 30 de grade, au fost alte echipe. Care nu risca, nu accelereaza, atacind pozitional, enervant de lent, intr-un plictis general in prima repriza.

Batavii au modificat ceva. Robben si Van der Meyde au facut des schimb de locuri si scandinavii nu mai stiau care joaca pe stinga si care pe dreapta. Iar Robben i-a derutat de citeva ori. Dar numai o data periculos, in minutul 10, cind a patruns si a tras violent. N-a fost gol. Isaksson a respins in ultima clipa.

La fel cum, la poarta cealalta, Bouma s-a interpus in calea mingii la sutul lui Svensson. Scor la pauza: 0-0, in teren si pe tabela.

In minutul 56, suedezii au fost foarte aproape sa deschida scorul, la o uriasa eroare a lui Stam. Acesta a vrut sa degajeze, dar a luftat. Unde era mingea? La Ibrahimovici! Sut! Cocu a evitat golul din apropierea liniei! Galben-albastrii pareau mai prezenti in joc, cind Van Nistelrooy a aparut in fata portarului advers la centrarea lui Seedorf. Isaksson iesise.

Daca Van Nistelrooy l-ar fi vazut, ar fi inscris peste el! N-a facut-o. Stopul pe piept l-a facut sa rateze o ocazie imensa. Si iarasi sastisire. Bomba Ljungberg din careu! Alta picatura intr-un ocean de lehamite. Ce rusine de meci! Sa saturasera si spectatorii, ar fi plecat acasa daca n-ar fi fost drumul atit de lung.

Prelungiri. Bara Olanda! Isaksson a scapat trasorul lui Robben. Fara gol. Nici Seedord, nici Van Nistelrooy. Seceta. Racheta Kallstrom. Liniste, numai in plasa laterala. Lovitura libera Olanda: trage Seedorf, robinsonada Isaksson. "Lalelele" se iau la tinta, ca la cascadorii risului, si bara Larsson! Si alta bara, Ljungberg.

La penaltyuri, olandezii au cistigat. Prima oara din 5 incercari.

45 este minutul in care "nationala" Suediei a expediat primul sut pe spatiul portii lui Van der Sar. Executia i-a apartinut lui Anders Svensson, care n-a dat insa emotii olandezilor

SUEDIA - OLANDA 4-5, dupa lovituri de la 11 metri

- Robben inscrie pentru Olanda!!! 4-5!!! Olanda este in semifinale, unde va juca impotriva Portugaliei!!!

- Mellberg trage si apara Van der Saar!!! Tot 4-4!!!

- Makaay marcheaza si el. 4-4!!!

- Wilhelmsson transforma!!! 4-3 pentru Suedia!!!

- Cocu trage in bara!!! Scorul ramine 3-3!!!

- Ljungberg marcheza cu noroc!!! Mingea lovit bara si apoi in spate pe Van der Saar!! 3-3!!!

- Reiziger inscrie. 2-3!!!

- Ibrahimovici trage puternic peste poarta!!! Scorul ramine 2-2!!!

- Heitinga suteaza si inscrie. 2-2!!!

- Larsson trage sub bara, 2-1!!!

- Van Nistelroij marcheaza si el. 1-1!!!

- Primul executa Kallstrom. Inscrie!! 1-0 Suedia!!!

--------------------------------------------------------------------------------

Min. 120 - Arbitrul slovac Lubos Michel a fluierat sfirsitul celei de a doua reprize de prelungiri. Urmeaza penalty-urile!!!

Min. 118 - Mellberg a trimis cu umarul peste buturile lui Van der Saar

Min. 117 - Ljungberg a sutat de la 17 m in stilpul din dreapta lui Van der Saar. Portarul olandez era invins!!!

Min. 116 - Makaay (Olanda)

Min. 112 - Bara a Suediei!!! Heitinga a degajat mingea in Bouma, balonul a deviat pina la Larsson, care a sutat din intoarcere in bara!!!

Min. 107 - Seedorf a sutat senzational din lovitura libera si Isaksson a respins cu dificultate!!

Min. 106 - Arbitrul slovac Lubos Michel a fluierat inceputul reprizei a doua de prelungiri

Min. 105 - Arbitrul slovac Lubos Michel a fluierat sfirsitul primei reprize de prelungiri. Este cel mai plictisitor meci de la Euro

Min. 104 - Kallstrom a sutat din voleu in plasa laterala!!!

Min. 103 - Kallstrom a tras din lovitura libera de la 30 de metri peste poarta lui Van der Saar

Min. 99 - Seedorf a sutat puternic, Isaksson a boxat in lateral, Makaay a interceptat si a centrat in careu de unde Van Nistelrooij a reluat din voleu pe linga poarta!!

Min. 93 - Bara a Olandei!!! Robben a sutat violent de la 20 de metri, Isaksson a vrut sa prinda, dar a scapat mingea in lateral si aceasta s-a dus in bara!!!

Min. 92 - Sutul lui Van Nistelrooij nu a nimerit spatiul portii

Min. 91 - Arbitrul slovac Lubos Michel a fluierat inceputul primei reprize de prelungiri

Min. 90+3 - Arbitrul slovac Lubos Michel a fluierat finalul celor 90 de minute. Urmeaza prelungirile in care functioneaza regula golului de argint.

Min. 90+2 - Makkaay a sutat peste poarta lui Isaksson

Min. 90+1 - Van Bronckhorst a centrat in careu si Van Nistelrooij a reluat cu capul peste poarta

Min. 88 - Ostlund (Suedia), dupa ce l-a faultat pe Robben

Min. 87 - Makaay in locul lui Van der Meyde (Olanda)

Min. 81 - Kallstrom in locul lui Svensson (Suedia)

Min. 75 - Larsson i-a pasat lui Ljungberg, care a preluat cu calciiul si a sutat din intoarcere putin pe linga stilpul din dreapta lui Van der Saar

Min. 70 - Sutul lui Robben a fost blocat si Isaksson a retinut mingea

Min. 66 - Stam a reusit o actiune personala incheiata cu un sut pe jos, pe linga poarta lui Isaksson

Min. 65 - Wilhelmsson in locul lui Jonson (Suedia)

Min. 63 - Ratare a Olandei!!!! Seedorf l-a angajat excelent in adincime pe Van Nistelrooij, care a preluat pe piept si a sutat in Isaksson, din blocaj mingea trecind milimetric pe linga poarta!!!

Min. 62 - Heitinga in locul lui Davids (Olanda)

Min. 58 - Ibrahimovici (Suedia) pentru simulare

Min. 56 - Cea mai mare ocazie a meciului!!! Larsson a trimis slab cu capul, Stam a luftat in careul de 6 metri, Ibrahimovici a sutat si Cocu aparut ca din pamint a respins din fata portii goale!!!

Min. 48 - Van der Meyde (Olanda), dupa o intrare periculoasa asupra lui Nilsson

Min. 46 - Robben a centrat de pe stinga si Van Nistelrooij a trimis cu capul peste poarta lui Isaksson

Min. 46 - Arbitrul slovac Lubos Michel a fluierat inceputul reprizei secunde

Min. 45+1 - Arbitrul slovac Lubos Michel a fluierat sfirsitul primei parti

Min. 45 - Svensson a reusit primul sut pe spatiul portii al suedezilor. Van der Saar retinut fara probleme

Min. 35 - Bouma in locul lui De Boer (Olanda). In urma acestei schimbari capitan al olandezilor a devenit Cocu

Min. 33 - Cocu a reusit un sut puternic, rpin surprindere, si Isaksson a boxat cu dificultate in corner

Min. 32 - Jakobsson a sutat din lovitura libera si zidul olandez a respins in corner

Min. 27 - Reiziger a tras puternic, pe linga buturile lui Isaksson

Min. 26 - Robben a trimis un sut slab si Isaksson a prins mingea

Min. 25 - Lovitura libera executata de Larsson a trecut pe linga poarta lui Van der Saar

Min. 15 - Seedorf a sutat din lovitura libera si Isaksson a retinut balonul

Min. 10 - Robben a sutat puternic din lateral dreapta si Isaksson a respins in corner cu un reflex acrobatic