Traian Basescu are dreptul sa refuze semnarea decretului de revocare a ministrului

Tariceanu i-a cerut lui Flutur sa demisioneze

de B. Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 noiembrie 2006, 0:00



Premierul Calin Popescu Tariceanu i-a cerut lui Gheorghe Flutur, in sedinta de Guvern, sa demisioneze, dupa ce Comitetul Executiv al PNL i-a retras, marti, sprijinul politic. La finalul intalnirii, Tariceanu a declarat ca va trimite azi presedintelui Traian Basescu cererea de revocare a ministrului Agriculturii.

"I-am dat posibilitatea sa-si exprime singur demisia, avand in vedere ca nu mai reprezinta PNL-ul. Trebuie sa intelegem ca un ministru din Guvern nu se reprezinta personal, prin calitatile sale personale, ci reprezinta un partid din coalitia aflata la guvernare", a declarat Tariceanu.

El a adaugat ca "din pacate", Flutur nu a vrut sa-si prezinte "demisia de onoare", astfel ca va inainta azi presedintelui cererea de revocare din functie.

Aceasta masura nu implica, insa, automat, demiterea lui Gheorghe Flutur. Conform legii, seful statutul este cel care decide, prin decret, schimbarea din functie a unui ministru, la propunerea primului-ministru. Nu este prevazuta, insa, obligativitatea luarii acestei decizii, chiar daca exista propunerea din partea sefului executivului.

Surse din PNL au declarat pentru HotNews.ro ca Traian Basescu nu va fi de acord cu revocarea lui Flutur si va invoca in apararea acestei pozitii eficienta acestuia ca ministru si necesitatea de a mentine stabilitatea intr-un minister delicat, care are in derulare programe importante in vedere alinierii Romaniei la cerintele Uniunii Europene.

Gheorghe Flutur a demisionat, saptamana trecuta, din functia de vicepresedinte al PNL, alaturandu-se Grupului pentru Unitatea PNL. Imediat dupa anuntarea demisiei din conducerea liberala, mai multe voci din partid, inclusiv Calin Popescu Tariceanu, au apreciat ca "este moral" ca el sa demisioneze si din Executiv.

"Sunt membru PNL si nu-mi dau demisia, urmand ca dumnealui (n.r. Tariceanu) sa-si asume raspunderea demersurilor pe care le considera necesare" - sustine, la randul sau, Gheorghe Flutur.

Acelasi surse liberale spun ca ministrul Agriculturii a cerut, in momentul aderarii la "Platforma liberala", asigurarea ca nu va fi schimbat din functie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


103 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hmm! (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 11:56)

    aiurea [anonim]

    sunt chiar curios care va fi urmarea. stiti vorba aia: fluturas, nu mai ai aripioare........
  • 0 (0 voturi)    
    Nebunul (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:04)

    Adrian B. [anonim]

    Nu stiu cum se poate tolera asemenea oameni in fruntea guvernului. Am impresia ca Tariceanu ar cam trebui sa faca un examen psihologic....... acest om este foarte periculos........ ar fi in stare sa isi pedepseasca si parintii.
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr. 2 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:08)

    aiurea [anonim]

    eventual "cum pot tolera" - sau esti vreun analfabet din gasca pd-ului/platfomistilor/marinerului?
  • 0 (0 voturi)    
    O parere... 1 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:08)

    Citizen X [anonim]

    Am si eu o intrebare, pentru toti cei care scriu comentarii legate de acest subiect: Voi cunoasteti pe cineva care chiar sa il placa pe Calin Popescu-Tariceanu, pe cineva care chiar l-ar vota la alegeri?

    Sunt o persoana obisnuita din clasa medie romaneasca, si am constatat ca nu cunosc nici o singura persoana, in cercurile in care ma invart binenteles, care sa raspunda afirmativ la intrebarea de mai sus. Da stiu... cineva ar putea sa dea vina tocmai pe aceste cercuri, dar ar gresi cu siguranta.

    Imi plac: bunul gust, inteligenta, perspicacitatea, curajul, eruditia si alte asemenea virtutii si alibitati, dar singurul lucru care imi sare in ochi cand vine vorba de CPT este Mediocritatea. Da recunosc are bun simt, nu sare la gatul nimanui, nu foloseste invective, dar toate acestea imi par mai degraba exponentele unui lider slab decat niste calitati elocvente; in cazul lui, fiind dublate de lipsa vizionarismului, lipsa rigurozitatii (toate pozitiile si afirmatiile asupra carora revine, le contrazice, sustine prostii uneori...) lipsa curajului (nu ma refer la eroism, ci la acel lucru descris atat de bine de expresia americana "to have balls" - si atat de necesar pentru un lider), etc. Toate astea ma fac sa ma gandesc la un singur lucru: da omul are calitati, e bun, dar nu in frunte.
  • 0 (0 voturi)    
    Pozitia lui Tariceanu fata de ministrul Flutur (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:10)

    Valentin Fusea [anonim]

    Este limpede ca pozitia liberalului Gheorghe Flutur fata de platformisti surprinde si deranjeaza conducerea PNL insa prestatia ministrului Flutur in guvern cred ca este foarte buna (cred ca este singurul ministru liberal care comunica foarte bine si are impact in societate) si PNL (conducerea partidului) pierde intr-adevar imagine prin fortarea demisiei acestuia.
  • 0 (0 voturi)    
    O parere... 2 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:10)

    Citizen X [anonim]

    Iar pentru cei care sustin ca e inteligent, haideti sa facem o comparatie simpla: S-ar putea gandi cineva la Tariceanu ca fiind in spatele a tot ce misca in tara asta - cum gandesc unii despre Basescu, ca tese intrigi ca un politician abil si machiavelic pe alocuri? NU! si stiti de ce? Nu inaltele valori morale pe care le poseda, e raspunsul - o fi si asta, nu zic - ci in primul rand pentru ca-i lipseste INTELIGENTA de a face asa ceva.

    A ajuns lider pe spatele a doi oameni: Basescu si Stolojan, si un concurs ciudat de evenimente - imbolnavirea acestuia din urma. Un om abil si-ar fi consolidat aceasta pozitie (cum a facut Nastase in vechea guvernare) mai ales ca are toate mijloacele posibile in democratie. DAR NU POATE! desi vrea foarte tare. Incet, incet toti oamenii abili il depasesc, fie ca sunt impotriva lui sau nu. (un exemplu este Razvan Ungureanu care creste vertiginos in sondaje).
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr 4 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:14)

    nzt [anonim]

    scuza-ma, si pe cine ai vedea tu la carma liberalilor? probabil stolojan? om integru, abil, securist, profitor.etc etc
  • 0 (0 voturi)    
    4 pentru numarul 7 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:21)

    Citizen X [anonim]

    Ca sa citez pe cineva - te las sa descoperi singur pe cine - "ma tem de omul PROST".

    Da prefer un securist nedovedit dar destept decat un om prost in fruntea tarii.

    Apropos, tu daca ai fi fost, pe vremea lui Ceausescu, un tip inteligent, incercand sa profesezi o meserie care presupunea multe abilitati si responsabilitate, crezi ca ai fi fost curat ca lacrima, fara nici un compromis?
    Daca sincer crezi asta, te felicit cu toata stima!
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr .8 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:25)

    nzt [anonim]

    prefer pe unul ca tariceanu, cu coloana vertebrala si nesecurist, decat un javrolet precum stolo care, in spatele mastii de om integru, ascunde un om slab, o marioneta dirijata de cotroceni. ce sa mai vorbim de penalul fluturas?
  • 0 (0 voturi)    
    eu l-as vota (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:29)

    pt 4 [anonim]

    pe Tariceanu. Nu pot uita cine e Stolojan: primul ministru al unui guvern iliescu, seful de campanie al lui iliescu.

    Si de fapt ce problema exact incearca sa rezolve "Paltforma"? Inainte sa apara 'platforma' chiar nu era nici o problema...
  • 0 (0 voturi)    
    Citizen X (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:30)

    ntzzz [anonim]

    daca ar fi sa aleg intre Tariceanu, Basescu si Stolojan, il prefer pe primul.
    Intre PNL, platforma si PD, il aleg pe primul.
    Pentru mine bunul simt in politica chiar conteaza. Prefer un "Moliceanu" decat un populist si un flecar cum e Basescu, sau un FSN-ist "santajabil" si "suferind" ca Stolojan.
  • 0 (0 voturi)    
    4 pentru numarul 7 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:33)

    Citizen X [anonim]

    Ca sa citez pe cineva - te las sa descoperi singur pe cine - "ma tem de omul PROST".

    Da prefer un securist nedovedit dar destept decat un om prost in fruntea tarii.

    Apropos, tu daca ai fi fost, pe vremea lui Ceausescu, un tip inteligent, incercand sa profesezi o meserie care presupunea multe abilitati si responsabilitate, crezi ca ai fi fost curat ca lacrima, fara nici un compromis?
    Daca sincer crezi asta, te felicit cu toata stima!
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu, the right thing to do (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:33)

    ntzzz [anonim]

    cei care sunt capabili de un exercitiu numit empatie, sa-mi spuna ce ar face in locul lui Tariceanu. L-ati aplauda pe Flutur pentru lovitura sub centura, cutitul in spate sau cum vreti sa numiti miscarea de saptamana asta? Ma indoiesc.

    Cine are ochi de vazut si neuroni dezmortiti isi poate da seama ca Stolojan e o umila marioneta manevrata de Basescu la fel cum e Udrea sau Boc. Platforma? O diversiune care sa distruga anti-basescieni si sa conduca la instaurarea Partidului unic condus direct de la Cotroceni, sau intr-o varianta "a la Putin" sa instaureze un fals pluripartidism in care sefii partidelor sa fie toti la picioarelui lui Basescu.

    Asa s-a instaurat si comunismul in Ro dupa '47, prin instigatori si cutite infipte in spate de la cine nu te asteptai. Huo.
  • 0 (0 voturi)    
    Mah ! ... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:43)

    Alois [anonim]

    Tariceanu are dreptate. Trebuia sa-i ceara lui Flutur sa-si ia paturica din fata blocului lui, si sa-l trimita la blocu' alaturat. Si daca vrea, nu-l mai primeste nici in echipa lui de "Hotii si vardistii".

    Ce idiot a ajuns sa conduca PNL-ul ...

    Chiar nu realizeza ca o sa-si iau un sut in fund la urmatoarele alegeri. Chiar atat de "Tilica" poate fi incat sa-si inchipuie ca va mai rezista ca Prim Ministru al Romaniei cu atitudinea asta ?

    Dar cine sunt eu sa judec .. Mai exista si varianta psd ...

    Regards ...
  • 0 (0 voturi)    
    pt 10 Ipocrizie pe banii mei DORESC !!! (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:44)

    robinetu lui Patriciu [anonim]

    Stolojan a fost prim-ministru in guvernul lui Iliescu dar a fost alaturi de LIBERALI ! Ionescu Quintus a fost minustru de justitie al guvernului FSN din partea PNL !

    E foarte ciudat cum liberalii uita sa spuna ca au fost singurul partid care a sarit in barca lui Iliescu IMEDIAT dupa mineriada din 1991, legitimand astfel acest guvern !
    De atunci si pana in prezent legaturile de afaceri dintre PNL si PSD au perpetuat o continua legatura extra-partinica intre aceste doua partide.

    Este foarte ciudat cum PNL tipa astazi de frica PD dar cum se gudura incontinuu, fara nici o jena si in vazul tuturor pe langa PSD !

    Asta da ipocrizie de zile mari, pe care numai cu un mamut de presa ca al lui Patriciu poti s-o acoperi !

    Asta e motivul pentru care Patriciu cumpara presa: ne apropiem de zile salbatice dragii mei, in care nu va mai fi adevarat decat ce spun cuplul de clovni Patriciu si Nastase
  • 0 (0 voturi)    
    Inceputul sfarsitului (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:44)

    Daniel Mircea [anonim]

    Revocarea ministrului Flutur este o greseala si nu este justificata din nici un punct de vedere.
    Tariceanu va fi tratat in acelasi fel cum procedeaza cu oponentii sai de idei.
  • 0 (0 voturi)    
    Apel catre Uzinele Citroen ..... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:45)

    Claudiu [anonim]

    Pune-ti mina si proiectati si fabricati repejor un elicopter pentru dl. Tariceanu! Nea Nicu stie de ce ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Discutii (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:45)

    Paraipan [anonim]

    Nu stiu doamnelor si domnilor, la ce va ganditi voi, dar mie imi lipseste acut ceva...va tot invartiti in jurul fluturilor, moliceilor, securistilor. Pana la urma eu cred ca e vorba despre noi, cine ne conduce si mai ales ce s-a ales de voturile noastre. Ori in articolul asta, Tariceanu tocmai ne invata ca un ministru "nu se reprezinta personal, prin calitatile sale personale, ci reprezinta un partid...." Asta da lectie de democratie...si partidul, ma rog, ce e?! A picat din cer la guvernare, a fost facut de un Tariceanu sau Stolojan?! In loc sa ne "ardem" ca rad englezii si altii de noi, mai bine ne-am curata gunoaiele din propria ograda. Sa conteze naibii si cei ce voteaza nu doar PARTIDUL!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo 13, ai dreptate (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:50)

    DorinD [anonim]

    Sa-l vad eu pe ala care intoarce si celalalt obraz atunci cand cineva i se caca in caciula!
  • 0 (0 voturi)    
    >PNL face campanii de presa cu dosarele instrumentate de PSD pentru intimidarea opozitiei ! (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 12:59)

    Elli [anonim]

    Ce mai lipseste ?

    - PNL cumpara presa : mari ziare de renume si televiziuni
    - PNL face campanii de intimidare cu dosare facute de PSD opozitiei
    - PNL a facut POLITIE POLITICA la ministerul Apararii
    - PNL asculta telefoanele opozantilor

    La ce mai trebuie sa ne asteptam de la marele partid istoric SECURIST ?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:03)

    Brutus [anonim]

    1. PD a devenit noul PSD (in sensul cel mai rau posibil)
    2. PNL e singura alternativa la (noul)PSD, de asta are tot interesul Basescu sa-l distruga folosindu-se de Stolojan si Flutur.
    3. PSD se poate reforma si se pare ca se va reforma in opozitie...deci si PD ar trebui sa ajunga iar in opozitie ca sa aiba aceeasi "sansa"
    4. In marea lor majoritate articoele de pe site-ul asta sunt pro Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    s-a tocit placa (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:03)

    suca [anonim]

    cat o sa mai tineti placa cu basescu?
    alte argumente clare chiar nu puteti scoate? asta era practica demna de stefan gheorghiu. sustii ceva neverificabil pana devine certitudine.
    as fii vrut de la voi si de la orban@comp sa vad alte motive clare cu care sa contraatace. nu cu integritatea pnl-ului si conspiratii demne de scully&mulder.

    cum a zis si Citizen X prefer un securist NEDOVEDIT dar destept decat un om prost DOVEDIT in fruntea tarii.
    Tariceanu nu este capabil sa se bata. Se vede ca pierde si pnl-ul din maini. Poate ca Basescu ii tine sub papuc pe cei din pd dar stie cum si dovedeste experienta politica cu toate gafele lui.

    ideea cu dictatura lui basescu este aberanta total. chiar va inchipuiti ca daca ar exista cel putin un mic semn de asa ceva cei de la bruxelles ar permite asa ceva in CE? suntem in sec 21 la dracu. nu mai traiti pe vremea turcilor. tot repetati niste idei nefondate fara argumente. cand basescu a dat sri-ul psd-ului l-ati acuzat de prostie. acum cu miscarea lui stolojan il acuzati de totalitarism. puteti sa va hotarati? ca se bat cap in cap, nu alta.

    chiar credeti ca cine are ochi sa vada nu vede cine-i unu si cine-i celalalt? tariceanu daca era asa bun de ce nu i-a luat locul lui stolojan in alegerile prezidentiale cand acesta a renuntat? de bun politician ce e. si constantinescu mai avea un pic de vana in el.

    si ntzz, nu l-as aplauda pe flutur m-as gandi de ce s-a ajuns in situatia asta.
    nu doar a-l aplauda sau a-l da afara sunt solutii.
    poate nu toti sunt prosti si numai eu sunt destept.
    nu trebuie sa te-ncapatanezi cand vezi ca-ti fuge pamantul de sub picioare si sa spui ca esti bine.

    uitati-va si voi cum sustine tariceanu ideea liberalismului dar da pomeni electorale. cum poti sa te legi de liberalism cand tu esti in tot ce faci de stanga?
  • 0 (0 voturi)    
    Flutur vrea si cu Stolo si cu ciolanul guvernamental (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:05)

    mimi [anonim]

    @18pana una alta prin constitutie noi votantii alegem Presedintele si Partidul/Partidelecare formeaza Parlamentul si Guvernul.
    N-am auzit de alegeri "ministeriale".

    Cand Platforma o sa castige niste alegeri o sa poata sa-si numeasca orice ministru are kef.

    Poate sa se laude dl. Flutur cu realizarile din Agricultura, cutitul in spate infipt colegilor care te-au propus in acea functie se platesc. El vrea si cu Stolo si la ciolanul guvernamental. Ehee
  • 0 (0 voturi)    
    exact (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:07)

    suca [anonim]

    cum spune si Paraipan la pct 10. Macovei cum poate sta in guvern nefiind al niciunui partid?
    Liberalii lui tariceanu chiar nu pot invata regulile democratiei?
  • 0 (0 voturi)    
    Plan politic, plan economic (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:08)

    Sorin [anonim]

    Eu vad toata tevatura asta pe doua planuri: in plan politic Tariceanu este "slab", si aici "platforma liberala" are dreptate. Primul ministru a scazut mult in imagine dar asta pt ca toata lumea "loveste" in el. Facand o paranteza, nu stiu sa fi fost vreun om politic in Romania care sa fi fost atat de lovit din toate partile. Pe de alta parte, mai exista planul economic, plan in care nimeni nu-i imputa nimic primului ministru. Ba mai mult, Romania este laudata, chiar "depasind" Bulgaria pe ultima suta de metrii.

    Acuma, eu imi imaginam ca scopul politicii este de a prelua puterea si a impune o anumita strategie economica (chiar cu pretul disparitiei de pe scena politica la urmatoarele alegeri) care sa se reflecte intr-o imbunatire a vietii cetatenilor si nu preluarea puterii, dupa care avuta in vedere cresterea in sondaje cu orice pret. Daca singurul lucru care conteaza in politica romaneasca sunt sondajele atunci inseamna ca inca suntem mult ramasi in urma cu mentalitatea si cu greu o sa ne apropiem de tari ca Franta sau Germania (asta din toate punctele de vedere: politic si economic).

    Va salut si va doresc o zi buna in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:08)

    Mihai [anonim]

    Alianta asta DA... a fost aparut dintr-o imbinare de idealism si securitate. A avut totusi puterea si importanta istorica sa arunce PSD-ul de la putere, oameni ale caror fapte de coruptie incepusera sa depaseasca nivelul normal al unei in tranzitie. Alianta asta DA... a reusit sa coaguleze in jurul ei oameni cu imagine, charisma... unii chiar si competenti... care au redat incredere electoratului in clasa politica. Nu neaparat in cea actuala.. incredere ca poate fi reformata.

    Tariceanu si cei din jurul sau n-au comentat, chiar le-a convenit ca oameni cu priza la public sa le urce procentele. Apoi, ca orice om mic, a tins spre lucruri mici: procente mici, principii mici. Vorbea cineva intr-un comentariu de coloana vertebrala... intr-adevar... o coloana vertebrala mica e usor de tinut dreapta. Lui Tariceanu ii e usor sa enumere principii cand tot ceea ce apara sunt interesele oamenilor de afaceri din jurul lui.

    Trecerea la regim dictatorial a conducerii PNL este o marca evidenta a disperarii. Ei nu cunosc alta forma de a tine sub control partidul. Sunt genul de oameni care viseaza sa conduca partide extraparlamentare.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre demisii (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:11)

    Ionut [anonim]

    Domnule, acum Tariceanu are si el dreptate: i s-a retras sprijinul politic. Acum sprijinul politic i s-a retras de CE al PNL. Dar ce ne facem ca din 68 de deputati ai grupului PNL 22 sint semnatari ai platformei liberale si din 29 de senatori liberali, membri ai grupului DA, 12 sint de asemenea semnatari ai platformei liberare. Deci cam o treime. Pai d-l Flutur nu mai e atit de nelegitim acolo, nu? Daca ne gindim ca fara voturile astea coalitia guvernamentala nu mai are majoritate in parlament, inseamna ca si lui Tariceanu i s-a retras sprijinul. Si atunci, aplicind dreptatea lui Tariceanu, n-ar trebui sa-si dea Tariceanu demisia? Zic si eu...
  • 0 (0 voturi)    
    Discutii (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:23)

    Paraipan [anonim]

    Da Mimi, ai dreptate in ce priveste constitutia si poate si morala lui Flutur. Dar tu cand votezi un partid, o faci doar pe baza de "caietel programaitc" si culoarea literelor, sau te uiti un pic si ce personaje se ascund in spate? Calitati, talente, pregatire, experienta, etc.? Aici e de fapt buba; oricum o dregi, un partid pana la urma il poti reduce cu putin efort la un grup de interese...ce se intampla cand aceste interese nu prea mai au ceva in comun cu interesele alegatorilor? Tu poti oferi un vot, da? Ti se pare normal ca in schimbul lui sa primest un circ din asta ieftin? Ieftin vot...
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 27 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:26)

    Hasken [anonim]

    Ai inebunit ?! Pai daca Patriciu-oil ii cere sa stea acolo, slabiceanu' sta acolo, fara sustinere, ca-l taie sefu' de la portie.

    Nu conteaza ca nu mai are nici jumate din PNL. E "capitan" pe parcela lui. Si "bajetii" Crinutu', finutzu'-Olteanu & Orban menestrelu', il sustin neconditionat.
  • 0 (0 voturi)    
    Flutur vrea si cu Stolo si cu ciolanul guvernamental (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:35)

    mimi [anonim]

    @18pana una alta prin constitutie noi votantii alegem Presedintele si Partidul/Partidelecare formeaza Parlamentul si Guvernul.
    N-am auzit de alegeri "ministeriale".

    Cand Platforma o sa castige niste alegeri o sa poata sa-si numeasca orice ministru are kef.

    Poate sa se laude dl. Flutur cu realizarile din Agricultura, cutitul in spate infipt colegilor care te-au propus in acea functie se platesc. El vrea si cu Stolo si la ciolanul guvernamental. Ehee
  • 0 (0 voturi)    
    Asta (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:43)

    Nosferatu [anonim]

    Mi-e lehamite ....
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtirea unor politicieni... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:46)

    www.johnnie.ro [anonim]

    Daca Butterfly nu e de acord cu politica dusa de prim-ministrul Tari, nu are decat sa-si de a si el demisia. Si din partid, si din fruntea ministerului pe care il conduce. Nu e frumos. Cand nu mai esti dorit, pleci. Nu te agati in cel mai pur stil romanesc, de putere. Asta deja devine din ciclul "Daca voi nu ma vreti, eu va vreu" ;). Nesimtire, mai pe limba noastra...
  • 0 (0 voturi)    
    un retro-liberal (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:48)

    bstop [anonim]

    De cand ma stiu am votat numai cu PNL-ul sau n-am votat de loc. Intamplator sau nu am votat doar in 96. Acum este prima data in ultimii 10 ani cand as putea sa votez cu PNL si atunci vreau sa ii intreb pe toti admiratorii dl. Stolojan : N-ar fi mai bine sa votam separat?Voi cu Stolojan, eu cu Tariceanu. Care ar fi problema?Fara injurii, ranchiuni, si platforme in interiorul altui partid. Puteti sa va considerati si voi liberali(desi nu stiu daca ati citit vreodata doctrina liberala), o sa impartasiti idei cu doamna Turcan, poate si cu sotul dansei, o sa va dea lectii de liberalism domnul Feldman Alexandru si o sa sasaie platforme monsieur Stoica. Asta daca nu cumva o sa ramaneti fermecat de sarmul dl. Pinalti...Si uite asa se vor separa apele si nu vom mai face atata circ. Nu ca e simplu?
  • 0 (0 voturi)    
    Flutur (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:51)

    Will Rock [anonim]

    Eu as zice sa-i dati pe mana lui MIRCEA BADEA (Antena 1), ca-i aranjeaza baiatu'...mai radem si noi
    Sau pe mana marinarului national, ca are el grije...
  • 0 (0 voturi)    
    un retro-liberal (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:56)

    bstop [anonim]

    De cand ma stiu am votat numai cu PNL-ul sau n-am votat de loc. Intamplator sau nu am votat doar in 96. Acum este prima data in ultimii 10 ani cand as putea sa votez cu PNL si atunci vreau sa ii intreb pe toti admiratorii dl. Stolojan : N-ar fi mai bine sa votam separat?Voi cu Stolojan, eu cu Tariceanu. Care ar fi problema?Fara injurii, ranchiuni, si platforme in interiorul altui partid. Puteti sa va considerati si voi liberali(desi nu stiu daca ati citit vreodata doctrina liberala), o sa impartasiti idei cu doamna Turcan, poate si cu sotul dansei, o sa va dea lectii de liberalism domnul Feldman Alexandru si o sa sasaie platforme monsieur Stoica. Asta daca nu cumva o sa ramaneti fermecat de sarmul dl. Pinalti...Si uite asa se vor separa apele si nu vom mai face atata circ. Nu ca e simplu?
  • 0 (0 voturi)    
    pt n 24 (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:56)

    nzt [anonim]

    bai suca, las-o mai moale. macovei nu este mebru pd, insa portofoliul este al lor - a fost alegerea lor sa numeaca un reprezentant al societatii civile, insa portofoliul ministerului le-a fost atribuit democratilor pe baza algoritmului politic stabilit in coalitie. concluzia: portofoliul agriculturii este al pnl, nu al lui flutur! democratii au avut dreptul sa il schimbe pe minstrul transporturilor? care este problema cu flutur atunci?
    iar daca basescu refuza revocarea, va vedea o tara intreaga cine este artizanul acestor porcarii. va motiva ca agricultura e sensibila, ca avem stegulete, etc. dar marineru uita de declaratiile iresponsabile pe care le-a facut de atatea ori in strainatate, a reusit sa ii supere si pe occidentali, si pe rusi. halal prestatie!
  • 0 (0 voturi)    
    Demisii? (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 13:58)

    Ionut [anonim]

    @Hasken, na bre, ca nici nu apucai sa dau si eu pe gura un silogism ca Stolojan mi-l si fura :lol: .
    Vreau drepturi de autor.
  • 0 (0 voturi)    
    SUNT LIBERALA !!!!! SI VREAU CU PSD-ul !!!! (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 14:04)

    PZDa PNL [anonim]

    De la inscrierea mea in PNL am fost mereu alaturi de Campeanu si Quintus care au fost la randul lor alaturi numai de tavarisci Ilici Iliescu !

    Nu vom permite nimanui sa ne desparta de PSD ! In 2004 tovarasul PATRICIU a facut eforturi incredibile sa pastreze unitatea de monolit a PNL in jurul afacerilor noastre cu PSD.

    Dar scarba asta de Stolojan ne-a confiscat partidul si a facut Alianta cu PD ca sa-l dea jos pe PRIETENUL NASTASE !

    Nu vom mai permite asa ceva !

    Afara cu toti platformistii care vor sa ne desparta de PSD !
    Noi, liberalii "autentici" Orban Crin Antonescu, Norica Nicolai, nu vom parasi PSD-ul! Am zis !

    Partidul Zambaccian Democrat, Filiala PNL-PATRICIU
  • 0 (0 voturi)    
    propun doua partide liberale... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 14:14)

    x1 [anonim]

    Unul sa se numeasca PNL-SS (von Stolojan+Stoica)
    si
    celalalt PNL -TPt (von Tariceanu+Patriciu)

    si sa porneasca voiosi la alegeri!!!!

    Atunci toata lumea va fi multumita si nimeni nu se va mai certa pe forum...

    ciolanashe mititele sa fie, dar macar sa fie.....

    good luck, penelistilor ss&tpt!
  • 0 (0 voturi)    
    Dictatura de catifea (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 14:20)

    stefan [anonim]

    Daca d-l Presedinte refuza revocarea d-lui Flutur, abia demonstreaza ca nu-i pasa de nimeni, conteaza "pohta ce-am pohtit", si conduce Romania cu o "dictatura de catifea".
  • 0 (0 voturi)    
    numele verzei (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 14:25)

    william of baskerville [anonim]

    Domnul presedinte Basescu nu poate refuza revocarea ministrului Flutur. Dar, probabil, va tine totusi sa aiba o discutie cu domnul prim-ministru in privinta numirii noului ministru al agriculturii.
  • 0 (0 voturi)    
    votul uninominal (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 14:27)

    Rica [anonim]

    Eu sustin ca este vremea votului uninominal!
    Nu vreau sa aleg intre lista lui Tariceanu si lista lui Stolojan.
    Eu vreau sa votez un om. In aceste conditii, va conta ce face fiecare si ce priza la public are.
    Flutur ar avea sansa sa se duca intr-un judet agricol si sa le explice el celor de acolo ce capabil este. Poate chiar va fi votat.
    Toti carismaticii din PNL pot incerca sa-si fascineze votantii cu platforma sau fara platforma.
    Ar fi si o ocazie pentru Boc sa iasa la rampa si sa explice ce bun presedinte de partid este el. La fel si Geoana si Vadim si Becali si Voiculescu... ca te sperii cand vezi intre cine trebuie sa alegem... Poate ca aparand din spatele listelor in fata oamenilor, votantii vor putea sa-i vada asa cum sunt si cu ocazia asta vom inceta sa mai vorbim de "locomotive", ca din cate vad locomotivele vin cu garnitura lor de vagoane si cu liniile proprii.
    Ce frumos ar fi ca Stoica sa fie validat uninominal in Parlament, la fel si Flutur si Musca si Patriciu si ministrii democrati pe care multa lune nici nu-i stie dupa nume precum si altii ca ei.
    Deci, stimati parlamentari, ce se mai aude cu votul uninominal?
  • 0 (0 voturi)    
    ptr bstop (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 14:47)

    vali.d [anonim]

    Enumera te rog citeva mostre de liberalism emanate de pnl-ul actual(dar care sa fie clar scoase din cabinetele liberale si nu ceva gen cota unica adoptat in alianta DA ).Nu de alta da eu sint satul de multimea de decizii luate de ei care numai liberale nu se pot numi(dar cum tu esti specialist in liberalism poate le vezi altfel)
  • 0 (0 voturi)    
    zbanggg (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 15:01)

    ionion [anonim]

    Flutur se va afla fata de Taricenu in situatia in care Taricenu se afla fata de Basescu.
    Traiasca constitutia PSD-ista "pragmatica, nationalista si eficenta".
    Ura si la gara cu PNL-ul Patrician
  • 0 (0 voturi)    
    despre uninominal (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 15:04)

    vali.d [anonim]

    Din pacate nici votul uninominal nu cred ca ne scapa de palamentarii de 2 lei.E usor de imaginat ce va vota un cetatean nu prea informat cind va vedea pe o lista oameni absolut respectabili dar de care nu a auzit si oameni abominabili dar care i-au ramas in memorie(fara ca sa retina si faptele lor).Cind se voteaza niste nume personanele mai putin informate voteaza numele cele mai cunoscute(este ca in advertizing,alegi produsul al carui brand parca iti spune ceva).Exista in lumea showbizz-ului o maxima care poate descrie cel mai bine ceea ce vreau sa spun:"nu conteaza ce se spune despre tine important este sa ti se pronunte corect numele".Si cum mass media pronunta corect numele Nastase,DIPopescu,Iliescu,Voiculescu,Patriciu,Vintu etc vom avea "surpriza"sa ne trezim cu ei in parlament basca legitimati ca niciodata(doar au fost alesi uninominal,nu c alta data cind au fost carati de o lista).Probabil ca uninominalul ar fi singura sansa ca pc sa mai poata introduce oameni in parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe cine reprezinta?? (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 15:21)

    ictin [anonim]

    Dupa cate stiu eu un ministru reprezinta cetatenii Romaniei si interesele acestora, deoarece este platit din banii lor si a ajuns acolo datorita voturilor lor. Acum chestia asta ca numai reprezinta partidul suna ca pe vremea lui Nea Nicu, cand se punea in discutie in primul rand atasamentul cuiva fata de partid, si apoi competenta. Se pare ca PNL incet, incet adopta "valorile" PCR. Daca ministrii ar trebui sa reprezinte in primul rand interesele partidului din care fac parte, si interesele sefilor acestor partide, atunci chiar e grav ce se intampla in tara noastra. Oricum in mare parte asa se intampla, dar sa dai afara un ministru deoarece nu reprezinta interesele partidului e cam mult. Stiu ca acum ceva timp, in Franta, primarul din Bordeaux a fost demis din primarie si i s-a interzis sa candizeze la orice functie in stat timp de 10 ani deoarece a angajat in primarie oameni din partidul din care facea parte. Iar la noi e invers. Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu confundam... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 16:04)

    Sorin [anonim]

    Sa nu confundam administratia publica cu Guvernul. In administratia publica nu trebuie sa se angajeze oameni pe criterii politice. Guvernul, pe de alta parte, reprezinta partidul (sau partidele) care si-au asumat (in campania electorala) un anumit program de guvernamant, si pe care Guvernul este dator sa-l implementeze si sa-l urmeze. Un ministru nu reprezinta cetatenii unei tari, pt ca nu acestia l-au votat acolo in mod direct, ci reprezinta partidul care l-a propus pt aceasta functie. Prin simplul fapt ca un ministru nu mai este deacord cu partidul, inseamna automat ca acesta nu-si mai asuma programul de guvernare ales de partid, iar in acel moment trebuie sa plece deoarece partidul si-a asumat acel program (pt care a fost votat), si nu ministrul personal.

    Sper ca nu v-am obosit citind acest mesaj. Numai bine...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Sorin (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 16:19)

    ictin [anonim]

    Conform a ceea ce ai spus, un ministru nu are nici o datorie sa reprezinte interesele cetatenilor unei tari, ci doar interesele partidului care l-a propulsat (chestie mareeeee generatoare de coruptie). Asa era si inainte, fiecare ministru reprezenta PCR-ul si interesele partidului, si daca indraznea sa critice partidul, o cam incurca. Dupa ce ai spus, cam imi dau seama de profilul sustinatorilor actualului PNL.
    PS:
    Programul de guvernare apartine acum unei aliante, si nu unui partid in particular, si din partidul respectiv majoritatea celor care au redactat programul de guvernare numai sunt in partid, deci conform logicii tale tot PNL-ul ar trebui sa se retraga, deoarece numai este ceea ce a fost votat.
  • 0 (0 voturi)    
    Ministrul FLUTUR, ministru performant (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 16:27)

    AFRODITA [anonim]

    Pana mai ieri ministrul Flutur era considerat unul dintre cei mai performanti ministri ai Cabinetului. Brusc, dupa demisia din functia de vicepresedinte PNL, a devenit un paria. Vreau sa va spun ca acest ministru este unul dintre putinii care macar a incercat sa faca ceva pentru oameni, mai precis pentru tarani. A muncit cot la cot cu colegii din minister, iar in perioada crizei de gripa aviara a muncit non-stop. Putea fi contactat pe telefonul mobil la orice ora, moment in care a lumea a avut impresia ca ii place sa apara pe sticla.....dupa nu stiu cate ore de nesomn nu cred ca mai ai chef sa mai vorbesti la televizor.......Asa ca nu aratati cu degetul un om care chiar FACE ceva, spre deosebire de alti......
  • 0 (0 voturi)    
    Flutur performant? Pentru Afrodita (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 16:47)

    Antal [anonim]

    Performantele lui Flutur:
    - intram in UE cu cea mai inapoiata agricultura, secolul XIX. Vino si vorbeste cu taranii madam', sa vezi ce vorbe frumoase auzi...
    - gripa aviara, manageriata de Flutur, a pus pe butuci turismul si crescatorii de pasari. Asa cum spui, in perioada respectiva, vorbea atat de mult la telefonul mobil ca nu mai avea timp sa si faca ceva. A trebuit sa-l salveze Basescu ca altfel ajungea gripa aviara si la Cotroceni
    - a "inundat controlat" in primavara aiurea in tramvai de i-a lasat pe amarati fara nimic
    - jaful din padurile Romaniei a atins cote record sub inteleapta obladuire a lui Flutur. A propos, ce parere ai de faptul ca Ilici l-a salvat de dosarele penale la interventia lui Stolo? (alo, DNA, miroase a trafic de influenta!)
    - mai era putin si UE nu ne mai primea in Europa din cauza incompetentei lui Flutur (stegulete rosii, galbene, etc.)
    Si ii auzi pe unii ca il declara pe Flutur "ministru performant"! Te apuca jalea...
  • 0 (0 voturi)    
    Sprijin politic (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 17:04)

    stefan [anonim]

    Am auzit ca d-l Stolojan i-a retras sprijinul politic premierului Tariceanu. Stie cineva, in ce calitate i-a retras sprijinul?
  • 0 (0 voturi)    
    Interese... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 17:06)

    Sorin [anonim]

    Interese ? suna cam "corupt" din start acest cuvand. De fapt toate partidele ar trebui sa reprezinte interesele tarii si a cetatenilor sai. Diferenta intre ele este doar viziunea de reprezentare a acestui "interes".
    Acuma faptul ca niste persoane au plecat dintr-un partid (sau au fost excluse) sunt problemele interne ale partidului. Pe mine (ca alegator) ma intereseaza doar daca acest partid isi respecta programul asumat in campania electorala. Eventual, mai poate sa ma intereseze si daca-si pastreaza doctrina de partid. Problemele interne de partid m-ar interesa doar daca as fi membru al acelui partid (si atunci le-as discuta doar in interiorul partidului).
    Revenind, noi, deocamdata, votam partidul nu oamenii din partid. Cand o sa se aplice votul uninominal atunci, intr-adevar, o sa fie cu totul alta discutie.
  • 0 (0 voturi)    
    PD a mai castigat un fotoliu de ministru (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 17:08)

    ddd [anonim]

    @Antal, asteptam nerabdatori discursul "impartialului" presedinte Basescu cand o sa refuze revocarea din functie a lui Flutur. Pariu ca n-o sa comenteze "performantele" pe care le-ai mentionat?
    Bravo baiezti, bagati-va picioarele in ea de democratie. In ritmul asta nici n-o sa mai fie nevoie de alegeri anticipate, or sa ajunga toti pro-basescienii in functii, fie ca sunt din PD, PNL sau PSD...
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr. 50 Mai faceti si altceva !!! (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 17:14)

    Nu mai stati toata ziua pe for [anonim]

    Vreau sa te intreb DE CE TI-E FRICA sa ne arati acele "performante" in comparatie cu anul 2004 si cu starea agriculturii in momentul in care a preluat-o Flutur.

    Crezi ca e suficient 1 an si 11 luni pentru ca dezastrul adunat timp de 16 ani sa dispara ca prin farmec ?

    de ce pana acum Flutur era bun si acum dintr-o data nu e ?

    Pentru ca asa vrea sectia de propaganda a PNL-Patriciu.

    M-am saturat de propaganda PNl-ista.

    MAI faceti si altceva !!!

    Nu mai stati toata ziua pe forum !
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO PNL !! Faceti poltica PNL pe BANII NOSTRI !!! (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 17:16)

    Penele PE BANII NOSTRI [anonim]

    Tine-i tariceanu in slujbe la guvern, sa-i injure pe romani pe toate forumurile, PE BANII NOSTRI !!!

    LIBERALI, lasati computerele de la stat in pace !

    "In directa coordonare a primului-ministru se afla 21 de departamente cu 1.600 de angajati. Bugetul Cancelariei este de sapte ori mai mare decit al Senatulul si de trei ori mai mare decit cel al Camerei Deputatilor.

    GUVERNUL TARICEANU A PRELUAT SI UMFLAT DE LA PSD CANCELARIA PRIMULUI-MINISTRU, O MEGASTRUCTURA CARE SE SUPRAPUNE PERFECT IN PARTE PESTE ATRIBUTIILE MINISTERELOR SI TOACA MASIV, NU E CLAR PE CE, FONDURI PUBLICE.

    In cele 21 de departamente, patru agentii, cinci autoritati si un oficiu cite numara Cancelaria condusa de Aleodor Frincu, lucreaza 1.594 de oameni, dupa cum se arata in Legea bugetului de stat pe 2006.

    Cancelaria are un buget de 589.051.000 RON (=170 de MILIOANE de EURO), de sapte ori mai mare decit cel al Senatului (84.370.000) si de trei ori mare chiar decit bugetul Camerei Deputatilor.

    Atri butiile Cancelariei sint confuze si ele se rezuma in esenta la comunicarea si analiza deciziilor guvernamentale. Problema este ca exact asta fac si cei 24 de ministri.

    Si atunci, ce nevoie ar avea Tariceanu de aproape 1.600 de angajati, de un guvern intreg pe linga Cabinetul sau? "

    Studiu elaborat de SAR
    Cotidianul, 26 Aprilie 2006
  • 0 (0 voturi)    
    Bati campii nene! (pt. #54) (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 17:26)

    Antal [anonim]

    Agricultura este la pamant datorita "contributiei" TUTUROR ministrilor de pana acum. Asta inseamna ca nici Flutur nu a facut nimic care sa determine eticheta de "ministru performant". Iar faptul ca "a fost bun pana acum" se datoreaza prietenilor lui Flutur din presa. Este suficient sa citesti niste ziare obediente (Cotidianul, Catavencu) ca sa-ti dai seama cine il sustine.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 56 Adica vrei sa zici (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 17:48)

    Roman Cu Minte [anonim]

    ca mai exista si ziare in care nu se loveste cu copita in orice misca asa ca in Ziua, Adevarul, Jurnalul national si alte "medii" de dezmat si libertinaj PNL-ist ?

    Vai, dar cum indraznesc ASTAZI, cand trebuie aplicata cu simtire politica ORBANA de scuipat si aruncat cu rahat in orice nu canta cum vrei tu ?!!

    Mai PNL-isilor, voi nu va dati seama ca ati depasit limita bunului simt ? Ati dat in dezmat, mai, asta nu mai e poltica ce faceti voi.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 56 Adica vrei sa zici (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 18:00)

    Roman Cu Minte [anonim]

    ca mai exista si ziare in care nu se loveste cu copita in orice misca asa ca in Ziua, Adevarul, Jurnalul national si alte "medii" de dezmat si libertinaj PNL-ist ?

    Vai, dar cum indraznesc ASTAZI, cand trebuie aplicata cu simtire politica ORBANA de scuipat si aruncat cu rahat in orice nu canta cum vrei tu ?!!

    Mai PNL-isilor, voi nu va dati seama ca ati depasit limita bunului simt ? Ati dat in dezmat, mai, asta nu mai e poltica ce faceti voi.
  • 0 (0 voturi)    
    doamne ce popor (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 22:35)

    cuchi [anonim]

    Cetateni , prieteni ai forumurilor! Lasati-o dracului de galceava scrisa. un lucru e clar: Basescu este singurul presedinte care se zbate pentru ca romanii sa fie priviti cu respect in Europa. Omul a zis clar: "...eu am un scop , pe care indiferent pe drumul pe care-l iau , pana la sfarsit il ating ... "ceva de genul acesta a zis . Scopul lui este sa curete clasa politica de tariceni, patrici, nastasi, etc. Lasati-l sa-si faca treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    PD (Joi, 23 noiembrie 2006, 15:25)

    B59 [anonim]

    Nu sunt de acord ca doar Basescu are monopolul bunelor intentii. PNL-ul a fost pivotul principal la castigarea alegerilor. Ulterior guvernul liberal a avut unele succese economice. Introducerea cotei unice de guvernul Tariceanu a fost un exemplu de succes economic remarcabil.

    In momentul de fata Basescu incearca sa distruga PNL-ul din interior, prin scindare.

    Problema e ca politica de distrugere a presedintelui e indreptata SPRE ALIATII CARE L-AU AJUTAT SA AJUNGA PRESEDINTE. E o un gest oribil pe care l-a facut si impotriva PNTCD in 2000. Nimic nou. PD e un partid care a provocat tot timpul probleme aliatilor pe care si i-a ales.