Traian Basescu: Nu demisionez, ne vedem la referendum

de D. Galantonu, E.C.     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2007, 0:00


foto: Rompres




Documente:
Declaratie Traian Basescu
(20.04.2007) MP3

Presedintele suspendat al Romaniei, Traian Basescu, a declarat vineri ca a renuntat la intentia de a demisiona. Precizarea a venit la doua ore dupa ce Curtea Constitutionala a constatat interimatul functiei de presedinte. Traian Basescu a mentionat ca demisia sa ar fi prelungit criza politica pana in septembrie.

“O demisie ar fi accentuat criza politica pana in iulie -august. Consider ca un gest de fair-play din partea mea nu ar fi primit un raspuns similar. Am luat decizia ca cea mai buna solutie in momentul de fata este participarea mea la referendum”, a anuntat Traian Basescu in discursul sau de la Cotroceni.

Presedintele suspendat si-a justificat decizia pe seama interesului national, care trebuie pus mai presus pe interesele politice.

" Atunci cand trebuie sa optez pentru o solutie sigura pentru tara trebuie sa pun inaintea intereselor politice interesul national. "

Un alt motiv pentru decizia de a nu demisiona il reprezinta si declaratia de ieri a premierului in care il indemna sa-si onoreze promisiunea de a-si prezenta demisia si afirmatiile de azi ale lui Bogdan Olteanu ca se prefigureaza schimbarea legii electorale, ce demonstreaza ca suspendarea sa era doar un punct in programul de eliminare a lui Traian Basescu din competitia politica.

“Ne vedem la peste 30 de zile la Cotroceni!” si-a incheiat discursul Traian Basescu.

HotNews a dat in premiera informatia ca presedintele nu va demisiona






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


861 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ce e de facut? (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:40)

    Zegetina [anonim]

    Cum am putea face oare sa suspendam parlamentul? Si referendumul ala cu vot uninominal mai se tine? :D
  • +1 (1 vot)    
    referendum (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:40)

    lumpy [anonim]

    mergeti la referendum domnule Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    ARDE-I PE CORUPTI (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:41)

    alin [anonim]

    ARDE-I TRAIANE! acum si mai tarziu, pana nu mai ramane praful din ei !!!
    Sa-si caute dintii prin tarana...
    Parlament de putori ordinare, hoti si ipocriti (peste 75 %, dar nu toti)
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:41)

    stefan v [anonim]

    Daca nu demisioneaza, care mai e deosebirea intre Basescu si Tariceanu?
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii sunt lasi? Comozi? (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:41)

    xx [anonim]

    Gata? Abandoman lupta? Ne-au faultat, ne-au furat, si noi ne culcam pe o ureche si asteptam sa vina "normalitatea" de la sine? Unde e mandria romanilor? Stam in fata televizoarelor si ne uitam la papusile astea care se prezinta drept jurnalisti, dar ne mint in fatza? NU! E nevoie de voi in strada! Nu conteaza daca il sustii pe Basescu sau nu, daca nu iti place ce s-a intamplat ieri in Parlament, vino zi de zi la Universitate, protesteaza! Fa-ti simtita prezenta pentru ca nesimtitii din fotoliile de parmanentari nu o sa sinchiseasca de comentariile tale de pe niste forum-uri, dar daca ocupam Universitatii, apoi Constitutiei, apoi Victoriei, atunci o sa se simta presiunea... Nu e nevoie de violenta, nu e nevoie de zgomot, e nevoie de _prezenta_! Pasnica, asezata, ea poate muta munti!
  • -1 (1 vot)    
    nedumerire (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:44)

    Paul I [anonim]

    Sa presupunem ca Basescu revine la Cotroceni dupa o luna. Parlamentul zice ca, dintr-un motiv oarecare, Basescu a incalcat Constitutia si cu/fara avizul Curtii Constitutionale il suspenda din nou, povestea repetindu-se mai multi sau mai putini ani. Ce Constitutie e asta?
  • +1 (1 vot)    
    Nu fii fraier Base! (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:44)

    Narcis [anonim]

    NU-TI DA DEMISIA CA NE-O TRAG ASTIA LA TOTI!
  • -1 (1 vot)    
    CETATEANUL basescu, vreti sa spuneti in titlul (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:45)

    radu rizescu [anonim]

    cetateanul basescu sutine o conferinta de presa. Mare scofala. Nici bufnita de la cotroceni nu il mai ia in seama
  • 0 (0 voturi)    
    referendum (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:46)

    lumpy [anonim]

    fara demisie domnule Basescu. venim la referendum sa va sustinem
  • 0 (0 voturi)    
    demisia doar in 2008 la sfarsit (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:50)

    mbasa [anonim]

    Parerea mea este ca sa nu isi dea demisia acum, pt ca HOTII sunt in stare de orice. Mai bine sa-si pastreze capitalul electoral in preajma alegerilor parlamentare de la anul. Cu ocazia asta se pot impusca doi iepuri: contribuie la un scor electoral mare si pt PD, PLD odata cu realegerea lui. Constitutia tb schimbata, dar nu de actualii kriptocomunisti!
  • 0 (0 voturi)    
    numai sa nu planga (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:53)

    Vasile [anonim]

    Basescu va face apel la Base Sculele din tara asta sa nu lase oligarhii la putere. La fel cum Iliescu facea apel in '91 la popor sa nu lase regele in tara, ca ne aduce mosierii. Si l-am votat in masa. Si acum ne uitam la el ca la un mosneag ratat. Cum o sa ne uitam peste 3-4 ani la Basescu?
  • 0 (0 voturi)    
    De ce sa cedam? Ca sa le facem altora victoria mai usoara? (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:53)

    Adela [anonim]

    Situatia prezenta este una complexa, cu multe necunoscute si semnificatii implicite, deci decizii de tipul "totul sau nimic" sunt cat se poate de neadaptate si lipsite de eficienta. Cu alte cuvinte, nu cred ca reconsiderarea posibilitatii de a demisiona este semn de ipocrizie, ci reprezinta asumarea unui anumit gen de atitudine, absolut necesar, cand ai astfel de adversari. Cred ca e momentul ca Traian Basescu sa scoata artileria grea.
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:55)

    mircea [anonim]

    Alianta monstru PNL+PSD+PC+UDMR+PRM si-a dat arama pe fata. Au suspendat presedintele ales de romani nominal pentru ca finantatorii lor ajungeau la inchisoare pentru cat au furat.

    Acum nu stiu ce sa mai faca sa amane orice fel de alegeri, sa interzica candidatul pe care noi vrem sa-l votam... Jalnic. In Romania 2007 sa ajungem sa fim condusi de asemenea indivizi ca Tariceanu, Voiculescu si Geoana marionete ale lui clanurilor de afaceri ca al lui Patriciu.

    Ma simt umilit. Mi-e rusine pentru masa amorfa de romani pe langa care trece istoria si tara in care hotii fura strigand 'prindeti hotul'.

    Totusi ieri a fost si un lucru bun.
    Am fost la Universitate printre ceilalti oameni care au venit nu pentru ca ar fi castigat ceva pentru ei, ci pentru ca stiau ca fac ceva pentru binele tarii.
    A fost superb.. M-am plimbat pe iarba de la Teatrul National si am simtit ce este libertatea.. Cand o haita de corupti submineaza puterea in stat, sa poti sa iesi sa aplauzi ce-ti place sa fluieri ce contesti, este minunat.

    Pacat ca in 1989 atatia oameni s-au sacrificat iar generatiile de azi, nu muta nici un pai daca nu le iese lor ceva. Ce ii desosebeste de Tariceanu, Geoana, Voiculescu care au intrat in politica doar pentru ca le iese lor si grupurilor lor de interese, ceva?!

    Din cunoscutii mei peste 80% il sustin pe Basescu si totusi majoritatea nu au venit la Universitate. E pacat pentru ca coruptii din parlament exact asta doresc. O mamaliga mare, o masa amorfa de indivizi fara nici un ideal, fara coloana vertebrala pe care sa o conduca ca pe o cireada.

    Lasati televizorul si iesiti in strada. O sa vedeti ce inseamna sa respiri libertate

    Mircea, 28 ani
  • 0 (0 voturi)    
    Initiativa legilativa (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:55)

    Bender [anonim]

    Parlamentul pus sub presiune!
    Ar trebuie stranse semnaturi pentru o INITIATIVA LEGILATIVA prin care sa se ceara vot uninominal macar pentru una din camere. Aceasta pentru a asigura cat mai eficient, in condormitate cu articolul 1, alineatul 4 al Constiutuiei Romaniei, principiul separatiei puterilor in stat si deci al controlului puterilor. Altfel, dupa cate se vede, spiritul de gasca bate orice doctrina. Bender
  • 0 (0 voturi)    
    2 ore nu's ca 5 minute (Vineri, 20 aprilie 2007, 17:59)

    iarna nu'i ca vara [anonim]

    Sa traiti bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Basescu! (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:07)

    Cristi din canada [anonim]

    vin la referendum sa te sustin.
    stau si o zi la consulat.
  • 0 (0 voturi)    
    demisie (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:09)

    popa [anonim]

    Sper ca Dumnezeu sa-i dea gandul cel bun si sa nu demisioneze. Doamne ajuta poporul roman sa scape de mafie.
  • 0 (0 voturi)    
    a fost mare (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:15)

    Vlad Lita [anonim]

    A fost mare....
    Numai sa nu planga
  • 0 (0 voturi)    
    Sa va razganditi, bineeeeee !!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:16)

    ALIN dobrinoiu [anonim]

    Sa va razganditi bineeeeee cetatene basescu !!!
    Sa va razganditi, bineeeeee !!! mafioti golden blitz
    Sa va razganditi, bineeeeee !!! pd, partid de buzunar
  • 0 (0 voturi)    
    Nu demisiona ! (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:22)

    lalu [anonim]

    Ar fi gresit acum sa demisioneze ! Marea greaseala a facut-o deja atunci cand s-a apucat sa promita copilareste ca va demisiona “la cinci minute dupa suspendare”. Acum, sa nu mai faca si a doua eroare - catastrofala - de a demisona.
    Consecintele ar fi devastatoare nu doar pentru cariera lui politica - monstruoasa coalitie il va impiedica sa mai candideze - dar si pentru tara in ansamblu, presedintele interimar si guvernul realizand in cele trei - patru luni o restauratie care va da tara inapoi cu 5 ani. Trebuie inteles ca monstruoasa coalitie anti-Basescu se afla intr-o dinamica de “fuga inainte” pe care n-o mai poate controla nici EU nici USA: vor profita de interimat pentru a-si salva pieile si a pune bazele constitutionale ale unei republici oligarhice pseudo-democratice, corupand in acest scop si pe functionarii europeni si guvernele de la Berlin ori Paris. (Nastase & Co. au deja experienta in asta)

    Acum, de ce are nevoie Basescu este de un Program Prezidential de reforme cu care sa se prezinte in fata electoratului la referendumul pentru suspendare.

    Respingand suspendarea electoratul va vota concomitent in favoarea acestui Program, astfel incat, dupa reluarea functiei prezidentiale, Basescu sa fie abilitat de votul popular la realizarea acelor reforme pentru care se zbate de doi ani. De un Program si o buna campanie are nevoie Basescu acum, nu de demisie. Romania nu este Suedia, sa renunti la putere, revenind prin alegeri libere...


    In loc sa demisoneze, lasand locul liber pentru o restauratie sinistra, Basescu trebuie sa faca acum o campanie de 30 de zile pentru castigarea referendumului, in care sa arate poporului:
    1.adevaratele motive ale suspendarii sale : clicile de hoti coalizate ?mpotriva sa de teama pierderii ciolanului
    2. ce este de facut dupa reconfirmarea sa in functie: alegeri parlamentare anticipate declansate prin referendum initiat de presedinte, o noua lege electorala, o noua Constitutie
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:23)

    itzenplitz [anonim]

    Nu demisie!
  • 0 (0 voturi)    
    atentie, vin ologarhii ! (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:23)

    Corina [anonim]

    Va iesi si va striga: popor, vin oligarhii!
    La fel cum strigau Iliescu si Roman: vine regele cu mosierii. Ce a ajuns Iliescu? Dar ce a ajuns Roman (pe care-l aclamau atatea exaltate)?
    Basescu nu se comporta ca un leu prins in cusca. Se comporta ca un sobolan care sare pe toti peretii cutiei in care s-a varat.
  • 0 (0 voturi)    
    naspa situatie (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:24)

    un cetatean [anonim]

    Cu siguranta nu mai exista seriozitate nici la presedinte si nici la parlament. Nu sunt de acord cu decizia luata de Parlament, dar nici cu incercarea Presedintelui de se tine de mandat cu toate puterile.

    A facut o greseala cand a spus ca-si da demisia, stiind ca fara imunitate e mancat de caini. Mai face o greseala daca nu isi da demisia pentru ce e luat drept neserios si de cei care-l sustin (eu fiind unul dintre ei).

    O concluzie pot trage din tot acest joc politic:
    ORICE AR FI, TOT CU PASI MICI INAINTAM IN EVOLUTIE.

    "OARE EMIGRAND IN MASA GASIM VREO REZOLVARE ?" citez nu spui pe cine ;).
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:25)

    Psy [anonim]

    Nimeni nu va reusi sa il faca sa taca pe Basescu. Degeaba incercati sa aruncati cu noroi in el ca a facut lucruri prea mari pentru a mai putea fi manjit de masinatiunile comuniste.

    Isi va da demisia, ca e om de cuvant si va spune si cateva despre mafia din politica. Pentru simplu fapt ca a indraznit sa o infrunte merita votul meu. M-am saturat de furturi legalizare.
  • 0 (0 voturi)    
    In strada, oameni buni! (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:25)

    x [anonim]

    Este evident ca doar acolo se mai pot transa lucrurile. Si nu iesim ca sa-l sustinem pe Basescu scandand sloganuri, pentru ca ar fi un lucru fara sens, ci sa dam jos cu Guvernul marioneta si cu Parlamentul rusinii.
    Sa le lasam naibii de forumuri si sa ne spunem cuvantul tare si raspicat in strada. Sa vad daca mai vin printre noi si acolo soparlele si diversionistii pedeseristo-petrolisti sa ne spuna ca Basescu e dictator si ca face imaginea tarii de ras.
  • 0 (0 voturi)    
    sa plece coruptii, sa vina ai mei! (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:26)

    RT [anonim]

    cam asta vrea basescu, nu-i ajunge lui videanu sa schimbe bordurile de pomana prin bucuresti si sa-l lase plin de gropi, vor toata tara!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu - nu demisiona (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:27)

    Mihaela Gheorghe [anonim]

    Ar fi bine ca presedinte nostru sa nu demisioneze, chiar daca a promis ca va face acest lucru. Asa cum nu se credea ca va ajunge la suspendarea lui, asa vom face ceva mafiotii din Parlament ca sa dea o lege pentru ca Basescu sa nu mai candideze. A fost ales de popor, poporul sa il dea jos daca nu mai este dorit, nu niste marsavi care nici macar nu au curajul sa se infrunte cu electoratul roman.
  • 0 (0 voturi)    
    curatenia de primavara (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:27)

    cetatean [anonim]

    trebuie facuta curatenia de primavara!
    parlamentul nu tine cont de popor. cine-s astia de fapt? jos cu ei toti!
    cititi pe bbc.ro CVul lui vacaroiu, comunist fruntas! rusine, la 18 ani de la revolutie, presedinte comunist. rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    groapa (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:29)

    chew [anonim]

    Poate pana ajunge in fata camerelor de filmat cade intr-o groapa. Cu whiski....
  • 0 (0 voturi)    
    si io (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:29)

    ropote [anonim]

    Cristi, tine si mie rind nene, ca daca o fi ca la ultimele alegeri tre sa stam juma' de zi la consulat. Da vin negresit. Auzi, Vodcaroiu presedinte si Taracila sef la Senat......Ma lasa nervii. Ne-am intors cu 15 ani in urma. Citeodata regret ca m-am carat da cind ma uit in urma.......
  • 0 (0 voturi)    
    @4: ori nu poti, ori nu vrei (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:29)

    sorin [anonim]

    Intrebi care-ar fi diferenta intre ne-demisiile lui Basescu
    si Razgandeanu. Uite diferentele:

    1. tariceanu a promis demisia in cadru oficial,
    Basescu intr-un interviu.

    2. Demisia lui tariceanu o VREM (propun referendum, daca altfel
    nu se poate), pe-a lui basescu nu.

    3. Nu l-am auzit pe basescu cerand OFICIAL demisia lui tariceanu,
    desi el l-a numit PM. In schimb tariceanu s-a grabit sa ceara
    demisia lui basescu!, a celui care l-a numit - nu pot intelege
    nici acum de ce - pe papagalul asta prim-ministru.
  • 0 (0 voturi)    
    PRO BASEEEEEEEESSSSSSSSSSCCCCCCCCUUUUUU (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:30)

    parameciu [anonim]

    sambata la 17:30 la universitate
  • 0 (0 voturi)    
    pentru comment 7 (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:31)

    laura [anonim]

    eu nu m-as lauda in locul dumneavoastra ca l-am votat pe iliescu . cat despre faptul ca ati dat crezare gogosilor cu mosierii ....pot doar sa rad si dupa sa ma deprim si sa cochetez cu gandul emigrarii.
    sa fie referendum!
  • 0 (0 voturi)    
    1990=2007 (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:33)

    Emanuel [anonim]

    Vreti o dovada in plus? Ia ghiciti: in ce data va avea eventualul referendum privind suspendarea presedintelui?
  • 0 (0 voturi)    
    Sambata la 17.00 (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:38)

    Calin Constantin Anton Popescu Tariceanu [anonim]

    Sambata la ora 17.00 in Piata Universitatii

    CONCERT EXTRORDINAR

    ADI DE LA VALCEA
    ADI MINUNE
    FLORIN SALAM
    TRAIAN BASESCU

    Cu un asa anunt veti strange mai mult de 2000 de persoane... toate de aceeasi calitate: manelisti si mancatori de seminte pe stadioane.

    Revin: "Multi, da' prosti". fara numar, fara numar, fara numar....
  • 0 (0 voturi)    
    In strada!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:43)

    george [anonim]

    sambata la 17:o0 la universitate
  • 0 (0 voturi)    
    dar nu a fost facut totul in mod democratic? (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:43)

    Locke [anonim]

    Din cate inteleg procedura intreprinsa de parlament e perfect constitutionala si democratica.
    Si intr-un final totul va ajunge din nou "la popor" nu? Fiindca oricum pentru a-l demite pe presedinte trebuie sa se faca referendum.
    In cazul acesta care este de facto scopul tuturor vaicarelilo, strigaturilor si iesirilor in strada? Pentru a-ti sustine preferatul ajunge sa mergi la urne pe 20 mai.
    Si chiar mai mult. Daca vrei republica prezidentiala nimeni nu te opreste sa propui un referendum. Strangi semnaturi si sustii o campanie. Pe scurt te organizezi. Nu de alta dar a striga sloganuri din fotoliu mi se pare chiar jenant.
  • 0 (0 voturi)    
    @31 (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:46)

    stefan v [anonim]

    Si care e deosebirea, neoficial inseamna la sprit?

    O VREM
    Cine o VREM, noi forumistii? Eu, de exemplu, n-o vreau!

    Base a cerut demisia lui Tariceanu in n ocazii, oficiale, semioficiale, neoficiale, intre dinti, cu amenintari, in toate imprejurarile posibile
  • 0 (0 voturi)    
    Vreti un nou 13-15 iunie-Hotnews? (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:50)

    bicornul [anonim]

    Sunteti agentul de propagnda a unui individ care nu a reusit sa stringa decit 2-300 de oameni ieri?
    Acest site este dirijat de iresponsabili!
  • 0 (0 voturi)    
    resedintele Basescu sustine o conferinta de presa la ora 19.00 (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:53)

    Lucian [anonim]

    Poate puneti pe site inregistrarea audio a acestei conferinte de presa pentru ca nu merge cablul. Se fac lucrari. Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    am fost in piata (Vineri, 20 aprilie 2007, 18:57)

    itzenplitz [anonim]

    39. Si voi mai merge- daca e cazul. De ce? Vrei sa ma bati? Nu sunt miner (in cazul in care mai aveai o indoiala)
  • 0 (0 voturi)    
    conferintza (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:07)

    cristi [anonim]

    dupa cum merge discursu se pare ca nu-shi da demisia
  • 0 (0 voturi)    
    Presedintele Basescu sustine o conferinta de presa la ora 19.00 (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:10)

    Lucian [anonim]

    Baieti, ne vedem la VOT!
  • 0 (0 voturi)    
    VOT! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:10)

    kelevra [anonim]

    Ne vedem la vot, romani!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO, DOMNULE PRESEDINTE ! ASTA A FOST SOLUTIA . (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:11)

    OARE CINE [anonim]

    Sunt mandru si bucuros ca RATIUNEA PRESEDINTELUI ALES A INVINS dorinta unui prim impuls, cel putin, emotional.
  • 0 (0 voturi)    
    nu si-a dat demisia!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:11)

    valentin [anonim]

    NE VEDEM LA REFERENDUUUM!!
    LE-A DAT UN PUMN IN NAS LA TOTI CEI 322 CARE IERI S-AU BUCURAT IN PARLAMENT!!
    BASESCU PRESEDINTE!
  • 0 (0 voturi)    
    CACEALMA (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:13)

    CACEALA [anonim]

    ha ha.. el avea doar o pereche de 3 in mana....
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo BAse (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:16)

    Bravo BAse [anonim]

    BRAVO BASESCU ! Sa va vedem acum mai jigodiilor comuniste ce mai ziceti , ne vedem la referendum.

    Cum am putea da jos parlamentul ?
    SA FI FOST ASTA CINTECUL DE LEBADA AL TOVARASILOR PSD-isti ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai buna decizie (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:17)

    Sorin Blaj [anonim]

    Daca isi dadea demisia le facea jocul.

    Ne vedem la referendum.

    Basescu va castiga cu 60-70% din voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    din discurs (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:18)

    cristi [anonim]

    nu demisioneaza pentru ca:
    - ar fi dat sansa opozitzie sa-l forteze sa nu mai participe la alegeri
    - e mai rapid referendumu decat alergerile anticipate
    - parlamentu nu demisioneaza?!

    il sustineam 100% pana acu,dar totushi.. la motivele astea se putea gandi shi atunci cand a anuntzat ca demisioneaza.
  • 0 (0 voturi)    
    la vot! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:18)

    cristian antonescu [anonim]

    jos comunismul!
  • 0 (0 voturi)    
    super (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:18)

    Clau [anonim]

    Era cat pe ce sa avem vacarul ptr 3 luni.
    Slava domnului, nu-s decat 30 de zile. Si asa e enorm.
  • 0 (0 voturi)    
    x bicornul (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:18)

    Trotsky [anonim]

    "agent de propaganda".. te simti bine? daca eu imi exprim parerea, fac "propaganda"? ai dor de Ceausescu, de Iliescu,.. eu NU.

    Nici un Parlament poate elimina un Presedinte pe motive POLITICE, e limpede !?
  • 0 (0 voturi)    
    Ma bucur! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:19)

    swolf [anonim]

    Ma bucur enorm de decizia domnului Presedinte Basescu de a nu demisiona! Acum nu este momentul sa facem parada de cavalerism, cand oamenii cu care ai de a face nu au legatura ca notiunea oricum. Avem nevoie de un presedinte jucator, un presedinte care va duce la bun sfarsit ceea ce a inceput. Sper din inima ca personaje gen iliescu, voiculescu, vadim, geoana, tariceanu, antonescu & comp sa dispara din viata politica romaneasca si unii dintre ei sa ajunga chiar dupa gratii!
  • 0 (0 voturi)    
    BARAVOOOOOOO (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:19)

    Andri [anonim]

    Cea mai inteleapta atitudine a presedintelui Romanie,la referendum romani,salut cu multa bucurie aceasta decizie.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo base (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:20)

    turistul [anonim]

    a eschivat bine ... in curand va urma riposta ! adica dizolvarea parlamentului dupa ce va fi reconfirmat de POPOR !
  • 0 (0 voturi)    
    cetateanul 21 (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:20)

    haha [anonim]

    merge si aia cu "nu mai votez cu nimeni nici daca ma bateti" :))
  • 0 (0 voturi)    
    Obiectul demisiei nu mai exista (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:21)

    Cristian Popa [anonim]

    Ne vedem la vot, oameni buni ! Iar pentru sustinatorii mafiei, am doar un mesaj: Este ca nu v-ati asteptat ca presedintele sa joace cu armele voastre? Obiectul demisiei era o confruntare electorala intre presedinte si candidatii mafiei in fata poporului. In momentul cand mafia vrea sa interzica aceasta confruntare prin eliminarea lui basescu, obiectul demisiei dispare - asa sa-i ajute Dumnezeu pe toti hotii, sa aiba parte de legea pe care ei singuri o voteaza!
    La vot, prieteni !
  • 0 (0 voturi)    
    Bine ! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:21)

    Viorel [anonim]

    Foarte bine ! referendum si apoi ne vedem la Cotroceni
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru 39, cel cu 13-15 iunie (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:21)

    Sorin Blaj [anonim]

    Vinovatul pentru 13-15 iunie este Iliescu, ironia sortii cel ce la suspendat pe Basescu.

    Daca justitia din Romania isi facea datoria, Iliescu trebuia sa fie la ora asta la zdup, nu sa faca jocurile in parlamentul rusinii nationale.

    Poate tu nu ai fost atent la ce a spus Basescu ieri. Oameni buni, mergeti acasa. Iliescu ce a facut? A adus minerii.

    Fara cuvinte. Textul in gand.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce zice Constitutia despre consecintele referendumului? (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:22)

    Emanuel [anonim]

    Asadar, ce se intimpla, potrivit Constitutiei daca in urma referendumului Presedintele nu este demis? Se intimpla ca toate institutiile statului baga nasul in Constitutie si il scot lamurite: nu scrie absolut nimic. Si atunci ce fac? Eh, veti zice ca buni romani care n-au nici o treaba cu Constitutia, om trai si om vedea.
  • 0 (0 voturi)    
    Showdown final (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:23)

    Poporul [anonim]

    Fratilor,

    Asta e showdownul final intre Popor, si Mafia din parlamentul asta care nu ne mai reprezinta. La 20 mai, sau cand va fi, poporul va putea sa-si ia revansa in fata acestor PUCISTI din parlament.

    Ce a facut ieri parlamentul a fost un PUCI! Imi frec mainile cu gandul la referendum: POPORUL nu va lasa mafia sa-si intinda labele de caracatita peste tara. REFORMA, asta vrem, parlamentul nu a inteles asta, si Basescu e singurul care are VOINTA POLITICA de a schimba ceva in tara asta!

    BASESCU PRESEDINTE!
  • 0 (0 voturi)    
    sa moara dusmanii mei, maaaaaaaaaaaaaai (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:24)

    elax [anonim]

    vorbesc idiotii ca "nu l-a obligat nimeni sa spuna ca isi da demisia"... si?? se bazau pe asta???? sa aiba altul onoare si ei puterea??? lasa - sa ne mai asculte si pe NOI!!! HIHIHI
  • 0 (0 voturi)    
    CUM SE VEDE DE AFARA !! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:24)

    gabe [anonim]

    Romania may see the EU refuse to accept the decisions of its courts if anti-corruption reforms do not continue, or it could lose export markets if food safety standards are not met.

    The poor Black Sea state joined the EU in January.

    Romania is still the most corruption-prone country in the EU, according to Transparency International.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVOOOOOOO, exclamara Boc si Udrea (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:24)

    alin [anonim]

    Mi se pare uimitoare viteza cu care a fost aprobata, pe acest forum, marea decizie a matelotului de a-si calca in picioare cuvantul dat. Se pare ca Boc, Udrea, Blaga, Berceanu etc. au astazi program prelungit. E nasol in opozitie, deh.
  • 0 (0 voturi)    
    nick (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:25)

    Pentru Romania [anonim]

    FOARTE BINE!!!!

    La vot se vede diferenta !!!!

    BASESCU PRESEDINTE !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    "Moderatia in razboi este o imbecilitate" (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:25)

    robert [anonim]

    Cred ca Churchill a spus asta. Stim ca Basescu nu e perfect, dar intre orbi chiorul e imparat. Asa cum a spus-o foarte bine, intre jigodii trebuie sa fii jigodie. A renuntat la demisie. Poate ca nu e un om cu onoare, dar e un luptator si noua asta ne trebuie. A fost nevoie de un parlament intreg reunit ca sa il poata bate si nici macar de asta nu sunt in stare. Cred ca la fiecare aparitie la TV a presedinteului Basescu, zilele astea, adversarii se vor scapa pe ei.

    Poate ca nu va iesi la vot si ne vom merita soarta. In razboi trebuie sa iti alegi oamenii cu grija daca vrei sa supravietuiesti. In razboiul acesta as vrea sa merg alaturi de Traian Basescu, Presedintele Tuturor Romanilor.

    Aveti un vot, aveti grija ce faceti cu el!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Afara din tara cu echere si compase (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:26)

    Valea Jiului [anonim]

    Basescu e cel mai potrivit presedinte din acest moment !

    Baieti, ne vedem in Piata Constitutiei si la VOT !

    Sa le aratam jigodiilor Tariceanu, Rosca Stanescu, Patriciu echerelor si compaselor ca nu ei conduc tara ca nu suntem vacile lor de muls !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Base!!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:27)

    Bogdan [anonim]

    Momentan sunt la studii in America (Boston), dar vreau si eu sa votez pentru Basescu. Daca stie cineva unde trebuie sa ma duc, va rog scrieti-mi pe forum.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:27)

    Andrei [anonim]

    nu cred ca acesta decizie ii va aduce un prejudiciu electoral ... eu unul sunt il sustin in continuare
  • 0 (0 voturi)    
    Mai e o miza... (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:28)

    CRISTI [anonim]

    Sa nu uitam de unde vine ciuma asta de acum: de la Iliescu-Hrebenciuc si garda veche a securistilor !
    Daca ne vom bucura de reinstalarea lui Basescu si vom uita care e sursa infectiei - inca o data ILIESCU + HREBENCIUC + GARDA VECHE A SECURISTILOR - va fi numai o chestiune de timp pana sa o luam iarasi!
  • 0 (0 voturi)    
    E bine asa (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:30)

    cristache [anonim]

    pe 20 Mai 2007 razbunam 20 Mai 1990
  • 0 (0 voturi)    
    AMUZATI-VA cu moacele deformatorilor de opinii, ramasi cu ochii in soare. (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:30)

    Bascaliosul [anonim]

    Loviti in moalele capului urmeaza BALBAIALA mediatica a disperatilor care au sperat TOTUL DE-A GATA si-au ramas de TOATA BASCALIA.

    Felicitari, Domnule Presedinte. Stiu ca v-a fost greu sa schimbati hotararea, dar aspectul asta a devenit neglijabil fata de starea de necesitate actuala si cu MOTIVELE care au stat la baza primei hotarari.

    HAITA PARLAMENTARA SI NERABDAREA TRADATORILOR V-AU OBLIGAT SA CONSTATATI CA NU MAI AU ROST ALEGERILE PREZIDENTIALE ANTICIPATE.

    Parlamentarii AU IGNORAT avizul Curtii Constitutionale, au procedat la o SUSPENDARE FARA MOTIV, ABUZIVA, si ca atare S-AU EXPUS CA INCONSTIENTII printr-un politic IMBECILIC, deci DE ACUM TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU IRATIUNILE LOR.

    JOS LEPRELE PARLAMENTARE !

    DESTUL CU BASCALIA , S-ANCEAPA BASCALIA !

    TRADATORII TREBUIE SA PLATEASCA .
  • 0 (0 voturi)    
    BINE, ACUM CE FACEM ? (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:31)

    duduS [anonim]

    Ne organizam sa suspendam si noi PARLAMENTUL sau ne lamentam ca asta ne e soarta. Gasiti politicieni noi, si sa terminam odata cu HOTII
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:31)

    Mihai [anonim]

    Bravo Traiane!

    Peste 30 de zile esti inapoi la Cotroceni si apoi sa dai de pamant cu toti!
  • 0 (0 voturi)    
    Din nou la vot (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:33)

    vlad [anonim]

    in 2004 am stat mai bine de 2 ore in gara din cluj ca sa te votez. sincer, nu stiu daca am dus-o mai bine de-atunci incoace, bani tot ca studentii am avut, dar ma mai duc si pe 20 mai, traiane!
  • 0 (0 voturi)    
    ...hmmm...cred ca.... (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:34)

    jel [anonim]

    ....se va incerca discreditarea lui la maximum... VECHEA GARDA va scoate .... ati ghicit? .... ceva ce au si ei ..... uraaaa....dosare. Si asa .... si tot o sa ma duc la consulat sa-l votez si sa stiu ca stau de la 5 dimineata ca la unt si ulei pe vremuri
  • 0 (0 voturi)    
    nu vor mai risca (asa cred) (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:36)

    itzenplitz [anonim]

    pentru Cristi: sa inceapa inca odata? Sunt curioasa cum mai stau partidele in sondaje... daca mai exista in sondaje...
  • 0 (0 voturi)    
    pt bogdan (nr. 69) (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:37)

    zaboomafoo [anonim]

    http://www.roembus.org/english/services/career_consulates.htm

    cauta informatii aici deocamdata
  • 0 (0 voturi)    
    o decizie inteleapta (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:37)

    gabi [anonim]

    am citit cu emotii decizia lui Basescu de a nu da curs jocurilor miselesti a unor scursuri umane din Parlamentul Romaniei.Felicitari domnule Besescu, faceti asa cum va dicteaza cei care v-au votat, adica P O P O R U L R O M A N de ei trebuie sa ascultati , ei sunt superiorii dvs.
  • 0 (0 voturi)    
    Da, vrem democratie (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:39)

    tetelu [anonim]

    Am stat in 2004 ore intregi la coada la consulatul Romaniei din Toronto. Ca sa votez cu democratia. In timp ce multi romani apatici nu s-au dus la vot la ei in cartier ...

    Ma voi duce si acum sa confirm pentru oligofrenii din parlament ca da, pentru acest presedinte am votat si ca da, vreau sa ramana in functie.

    As scrie Da cu majuscule, dar nu mai pot din cauza pnl.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe ei si pe mama lor (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:41)

    Pepelos [anonim]

    Mai fratilor o solutie ar fi sa iesi min strada si sa cerem alegeri anticipate si sa scapam pentru definitiv de comunistii din parlament deoarece dupa referendum vom avea acelasi haos.
  • 0 (0 voturi)    
    A PROMIS, OARE, SA SE SINUCIDA? (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:41)

    George Mihai Pop [anonim]

    Tema principala pentru Coalitia Anti-Basescu in viitoarele 30 de zile va fi: BASESCU A PROMIS DEMISIA!

    Acest tip de abordare aminteste, insa, de o gasca de derbedei care il preseaza - cinic - pe un alt pusti: AI PROMIS CA TE ARUNCI DE PE BLOC!
  • 0 (0 voturi)    
    RAZGANDESCU (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:42)

    anonimous [anonim]

    daca Tariceanu a fost numit RAZGANDEANU, am putea acum sa il numim pe Basescu - RAZGANDESCU?
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Bogdan din Boston (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:43)

    Poporul [anonim]

    Bogdane, uite aici adresa pentru consulatul Romaniei din Boston. Dar trebuie sa intrebi daca se organizeaza votul acolo sau doar la ambasada din DC.

    Honorary Consulate
    Mr. Dan Dimancescu, Honorary Consul
    52 Bedford Road
    Lincoln, MA 01773
    Phone: (617) 4971111
    Website: www.roconsulboston.com
  • 0 (0 voturi)    
    TARICEANULE CRED CA TI-AI VOTATA DEBARCAREA (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:44)

    GC [anonim]

    tu si toata sleahta ta de hoti din jurul tau..........v-ati pus in cap poporul roman si pt asta veti plati........................nu cred ca v-ati gandit la asemenea intorsatura a lucrurilor dar SPER acest moment sunteti maro in pantaloni.PENTRU CA AVETI DE CE
  • 0 (0 voturi)    
    Ma voi duce la Ambasada sa votez! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:44)

    Joe [anonim]

    Locuiesc in Anglia. Ma voi duce la Ambasada Romaniei de la Londra, sa votez pentru demnitatea mea ca roman, pentru viitorul Romaniei, si impotriva Mafiei care isi bate joc de tara noastra si de viitorul nostru din 1990!

    Va fi numai un vot, dar cu el imi voi spala rusinea pe care o simt zilele acestea, dupa decizia PNL, PSD, PC, PRM, UDMR!

    Lupta va continua, si comunistii ne vor mai umili de nenumarate ori, dar vom lupta in continuare pana vom invinge, si pana vom trage aer in piept pe pamantul romanesc ca oameni liberi si demni!

    CURAJ!

    Barbat, 25 de ani, Anglia
  • 0 (0 voturi)    
    pt bogdan @69 (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:45)

    turistul [anonim]

    uite un link cu consulatele romanesti din usa: http://www.romanian-portal.com/us/eng/community.asp?id=8
  • 0 (0 voturi)    
    Nu demisionez (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:46)

    Ragandescu [anonim]

    M-am razgandit. Ce daca vm-am batut cu caramida in piept ca o sa demisionez. V-am mintit. O sa vin sa va tin o cuvantare duminica la Biserica dupa slujba.
    Al vostru presedinte jucator
    Traian Razgandescu
  • 0 (0 voturi)    
    O decizie pe masura (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:48)

    Mihai [anonim]

    Domnule Basescu, citind si rasfoind presa romaneasca si in special presa oligarhica constat ca cea mai mare greseala pe care a-ti fi putut sa o faceti in acest moment era sa va dati demisia. Ar fi fost cum se zice "apa la moara" pentru Oligarhie. Evident interesele lor nu coincid cu interesele poporului roman.
    Un roman din CANADA.
    De data asta o sa ma duc sa va votez, chiar daca o sa stau ore intregi in fata Consulatului de aici din Toronto.

    Am o intrebare pentru latratori in vant:
    Cat ulei ati, deja, primit ca sa postati pe forum latraturi care sa apere interesele Oligarhilor?
    Dar va sfatuiesc sa vedeti bine, s-ar putea sa nu fie de floarea soarelui.
  • 0 (0 voturi)    
    A PROMIS, OARE, SA SE SINUCIDA ? (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:49)

    George Mihai Pop [anonim]

    Tema principala pentru Coalitia Anti-Basescu in viitoarele 30 de zile va fi: BASESCU A PROMIS DEMISIA !

    Acest tip de abordare aminteste, insa, de o gasca de derbedei care il preseaza - cinic - pe un alt pusti: AI PROMIS CA TE ARUNCI DE PE BLOC !
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne impunem pct de vedere... (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:49)

    Radu din Paris [anonim]

    Eu nu cred ca romanul ii o masa amorfa si numai buna de pacalit.

    Eu cred ca acuma incepe lava sa se incinga, sa coaca mania in fiecare...mania de a fi calcati in picioare si de a nu fi ascultati.

    Insa va fi jale cand va erupe vulcanul. Ceausescu a fost un bun exemplu si vad ca sunt sanse sa se repete treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Mergem la consulat. (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:50)

    Nexen [anonim]

    Domnule presedinte,

    Locuiesc in Hannover, Germania. Vorbind astazi dimineata la telefon cu mama mea, care e in Delta Dunarii, ea plangea. Am intrebat-o de ce. Mi-a raspuns ca: pai tu nu vezi ce fac nenorocitii astia cu tara asta? Tu nu vezi ca nimic nu se mai misca in nici o directie? Desi suntem batrani si terminati, am sperat si eu, si tatal tau, ca macar vom trai momentul in care copiii nostri se vor intoarce in tara linga noi, nemaifiind nevoiti sa munceasca si sa traiasca intre straini pentru a avea o viata normala si fericita. Si uite-te acum, ca l-au dat jos pe Basescu. Unde ne ducem, mama, unde ne ducem?

    Nu vreau sa vi se para o povestioara lacrimogena, pentru ca nu e. Este o convorbire reala care a avut loc, si am vrut sa o postez doar pentru a avea o introducere pentru parerea pe care o enunt in continuare:

    Aveti incredere in noi, domnule presedinte. Am fost acolo in 2004. Vom fi din nou acolo pe 20 mai. Chit ca va fi Consulatul din Berlin, chit ca va fi oricare loc, va vom da din nou votul nostru. Sper ca este parerea tuturor oamenilor care nu au interese, ci doar dorinta de a fi mai bine, ca pentru noi nu conteaza nici o secunda faptul ca v-ati razgandit in a va inainta demisia, sau ca sunteti acuzat acum de diverse chestii menite sa atraga atentia de la problema principala. Capul sus, domnule presedinte, noi vrem ca aceasta tara sa se schimbe. Nu vom merge in strada, pentru ca democratia nu este acolo. Democratia este la vot. Puterea poporului este la vot. Daca spre binele romanilor, se dizolva Parlamentul, vom vota din nou. Si din nou, si din nou, pina vom putea sa ne intoarcem acasa, printre ai nostri, si sa respiram aer curat, nu intinat de oameni politici si conducatori ce au ca singur tel propriul stomac. Nu este posibil, sub nici o forma, ca 300 de oameni sa fie mai puternici decat un popor.

    Diaspora e cu dumneavoastra.
    Cu stima,
    Un roman.
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI BASE SI TE IUBIM SIBIU (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:51)

    Andrei SIBIU [anonim]

    FELICITARI D-LE PRESEDINTE BASESCU
    pentru popor tu esti presedintele nostru . I-ati aceste 30 de zile ca un concediul .Te iubim. SIBIU E ALATURI
  • 0 (0 voturi)    
    JOS PARLAMENTUL! (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:52)

    D'KOYOS [anonim]

    Acesta trebuie sa fie acum telul nostru al tuturor rominilor.Basescu reales dar imedit dati afara leprosii care ne maninca de 16 ani banii munciti de noi si se imbogatesc pe pielea noastra. Au furat si vindut de pomana tot ce s-a facut cu sacrificiile populatiei inainte de revolutie si in continuare ne baga cu nasu'n praf ca si vatafii de odinioara. Nu au nici un caracter si nu reprezinta pe nimeni decit interesele lor personale.Sint nesatui de cit au si vor tot mai mult , imbatati de puterea facuta cadou de noi.Trebuie schimbati cu totii prin vot sau daca nu prin iesirea in strada. Cum s-a intrat peste Ceasca se poate intra si peste Parlament si trebuie arestati de popor si judecati exact cum i-au facut-o dictatotului. Sint mai vinovati de tradare de tara si evaziunea totala a resurselor noastre decit Dictatotrul.Rascoala baieti si fete ca altfel trebuie sa plecam toti din Romania. Poate ar fi si asta o solutie lasindu-i fara alegatoti si fara fonduri taxabile.Hai cu totii sa-i rezolvam o data pe raketii din parlament si cei care-i suporta ca sa putem si noi rominii sa fim mindrii asa cum au fost toti stramosii nostrii cind luptau impotriva siluitorilor de tara si natiune.

    Fiti ROMINI!
  • 0 (0 voturi)    
    nici vorba de demisie (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:52)

    radu tudor [anonim]

    Daca demisoneaza sau nu, este optiunea personala a domnului Basescu. Orice comentariu in jurul ei este inutil si nu arata decat deruta celor care sperau ca Basescu se va autoelimina, usurandu-le ascensiunea pe scena politicii. Basesecu si-a schimbat intentiile insa si procedeaza si corect, si iteligent. Mafia parlamentara care practic a incercat sa dea o lovitura de stat "democratica" a cam incurcat borcanele. Este clar ca intentiona sa-l elimine pe Basescu scotand o noua lege electorala de sub maneca. Parlamentarii fac o confuzie grava: confunda dreptul lor de a legifera cu pretentia de a legifera numai ceea ce convine interselor proprii si de clan. Sa ne amintim de atatea legi ale reformei amputate sau de ordonantele de urgenta cu dedcatie, Legea ANI sau taxa de prima inmatriculare fiind doar doua din sute de exemple despre modul cum isi intelege Parlamentul rolul si raspunderile in fata electoratului.
    Criza Basescu este expresia ofensivei noii oligarhii romanesti, nesaturata inca de averile si puterea acaparate , cel mai des pe cai subterane. Tariceanu, Patriciu, Vantu, Voiculescu sunt exponentii acestei faune rapace care vrea sa rapeasca orice speranta romanilor
  • 0 (0 voturi)    
    Plebiscit (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:53)

    Plebiscit [anonim]

    Maaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaama, ce bucurie! Pai poporul o sa-l plebisciteze!!!! Asa le trebuie, mama lor de mafioti...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt alin de la 65 (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:55)

    Electra [anonim]

    Tovarase alin (cu a mic), cand tariceanu a promis ca demisioneaza si nu a facut-o, asta ce a fost ? Onoare nu-i asa? S-a gandit la bietii romani sarmanul Armani-steanu. Asa ca lasa gargara ca nu mai suportam la ora asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Hahahaha (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:55)

    Mishu [anonim]

    Si daca pierde la referendum o sa strige iar sa-l aresteze pe adminul de retea de la BEC :))))))
  • 0 (0 voturi)    
    excelent (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:55)

    adrian [anonim]

    Bravo Base. cu hotii de comunisti de la PSD/PRM/PC/PNL nu poti lupta fair play. Daca demisiona, presidentul era mincat, asta era clar. Degeaba se "lauda" Geoana ca nu modifica legea, Bogdan Olteanu spusese clar ca ei urmau sa faca o lege noua. In aceste conditii, ma rugam ca Base sa nu demisioneze. Ma bucur ca da dovada de real-politik si ca nu a facu-to. Voi mobiliza toti prietenii si vom merge toti la referendum. La fel sa faceti si voi, pt. ca trebuie sa dovedim (50% + 1) ca presedintele are cu adevarat sprijinul poporului. Sa vedeti ce o sa-l atace la tv asa-zisii comentatori, sa vedeti zoaie ce arunca in el, nu conteaza eu nu ma mai uit la tv 30 de zile. Il iert pt. ca nu si-a tinut cuvintul. A facut-o cu adevarat in interesul tarii. La mitinguri si la vot, fratilor, ca ne-am saturat de comunisti.
  • 0 (0 voturi)    
    VACAROIUUUUUUUUUUUUUUUU (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:55)

    andrei [anonim]

    Infiorator, Vacaroiu presedinte. Multumim domnule Tariceanu. V-ati dat arama pe fata. Terminati cu vrajeala anti comunista ca nu va mai crede nimeni, Sunteti un PSD-ist nenorocit ca toti pnl-istii.
  • 0 (0 voturi)    
    Base... (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:59)

    popescu [anonim]

    Sunt printre putinii de pe acest forum care nu-l va sustine pe Basescu. Deoarece nu apreciez stilul grobian, deoarece consider ca un presedinte trebuie sa-i reprezinte pe toti romanii, deoarece nu cred in sintagma "singur impotriva tuturor".
  • 0 (0 voturi)    
    Faceti ceva la Consulatul din Toronto (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:59)

    George [anonim]

    Rog pe cei autorizati sa aiba bunul simt si sa nu ne mai tina ore in sir in fata Consulatului de aici din TORONTO in speranta ca ne vom plictisi si vom pleca acasa.
    Domnule Presedinte azi am aflat ca ati luat cea mai buna decizie de anu demisiona si a face pe planul OLIGARHILOR, adica sa le faceti jocul sa nu mai puteti da mana cu poporul.
    Felicitari D-le Basescu
    Toronto, Ontario, Canada.
    Azi sunt 22 de grade in Toronto, parca e o minune.
  • 0 (0 voturi)    
    pt marius (nr 90) (Vineri, 20 aprilie 2007, 19:59)

    zaboomafoo [anonim]

    bai pacaliciule! cunosc FOARTE BINE oameni care au fost la miting - si NU sunt fraieri manipulati ca tine!!! asa ca: lasa-ne!! si spala-te pe dinti ca miroase rau!!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo d-le Basescu! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:01)

    lau [anonim]

    ..ah cat m-am saturat sa ii vad si ascult pe ipocritii din parlament si guvern in frunte cu tariceanu, geoana, voiculescu....plus marionetele lor de asa zisi jurnalisti si analisti....avea dreptate cineva mai sus....iesiti in strazi pasnic..si o sa simtiti aerul libertatii...eu am fost ieri in Brasov...si o sa ies si maine si poimaine...cat o sa fie nevoie .
  • 0 (0 voturi)    
    Ori, ori (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:01)

    Freud [anonim]

    Razgandirea lui Basescu are doar doua posibile explicatii: ori e mincinos, ori e instabil psihic. Cred ca e putin din fiecare. Se stie, alcoolul ataca nervii.
  • 0 (0 voturi)    
    Popescule... (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:01)

    andrei [anonim]

    Popescule, unde vezi tu grobianism? Poate la Geoana, care ne minte in fata cu o nerusinare demna de o cauza mai buna. Base ne reprezinta, si cu bune si cu rele. Merita votul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr #90 si cei ca el.. (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:02)

    Roadrunner [anonim]

    Mai rasfirati baieti mai rasfirati :).. sau v-au angajat cu jumatate de norma dar cota la prostii debitate e de full time? :))
  • 0 (0 voturi)    
    trimiteti e-mail (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:03)

    Peter P [anonim]

    Protestati cu miile pe adrese pe care le gasiti la, de ex. Parlamentul Romaniei. Una din ele, nicolaevacaroiu@senat.ro.
    Pentru transparenta dorintelor voastre!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine zis (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:04)

    Razvan [anonim]

    PSD nu merita fair-play !

    Presedintele a fost prost sfatuit cand a anuntat ca demisioneaza ! Nu trebuia facut acest anunt !

    La urne !

    Traiasca Basescu !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    meeting (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:04)

    adana [anonim]

    Haideti sa mergem la meeting! Basescu nu si-a dat demisia, pentru ca nu se poate juca fairplay cu patrulaterul negru. si bine a facut. hai basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne intoarcem in 1989 (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:05)

    danny [anonim]

    Trebuie sa iesim in strada. Aduceti-va aminte de Ceausescu cum prin forta si dictatura ne-a facut sa ne temem sa ne exprimam liber sau sa demonstram in strada!
    Prin teroare a reusit sa ne conduca atatia ani, deci nu trebuie sa-i lasam pe cei din Parlament sa creada ca nu avem nici o reactie la cele intamplate ieri, altfel ne vor considera o turma de oi derutate careia ii trebuie doar un oier tarsit intr-ale conducerii tarii!
  • 0 (0 voturi)    
    multi (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:05)

    adrian [anonim]

    mai da' multi mai suntem pro-Base!!! mor de ciuda astia. foarte bine, e vremea sa fim soldari. prea au crezut ca au adormit sa isi face ei hotiile. cind a venit un om care sa spuna in fata ce crede, gata au si sarit pe el. ei mai are si poporul ceva de spus.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezamagitor! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:05)

    Vandramas [anonim]

    E singurul, dintre politicieni, pe care nu-l credeam in stare sa-si schimbe cuvantul. Adica, se poate gasi oricand o scuza pentru a incalca un principiu. Sunt dezamagit. As fi preferat sa piarda frumos si nedreptatzit de cat sa castige smechereste, mincinos. Desi a mimat ca se lupta cu intreaga clasa politica, meschina si corupta, Traian Basescu nu s-a intrupat, imaculat, din spuma marii. S-a nascut prin cezariana ginecologului Petre Roman, din pantecul neocomunist al FSN-ului. Mare pacat! Razgandescu 2. Mare pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    Hotilor parlamentari, jos labele de pe Romania noastra (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:06)

    Anonim [anonim]

    abia astept alegerile parlamentare sa plateasca acesti hoti la vot !!!

    Bravo Basescu, bine ca nu ti-ai dat demisia.
  • 0 (0 voturi)    
    Alinuta, astampara-te (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:08)

    alin [anonim]

    Cred ca vreo 50 de postari le-a facut Alina Mungiu Pippidi. E singura fiinta umana care in loc sa vorbeasca, cotcodaceste.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari D-le BASESCU (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:08)

    Nicu [anonim]

    Si de la mine inca o data felicitari Domnule Basescu. Astept o mai buna organizare la Consulatul din Toronto.

    Din Brampton, Ontario, Canada
  • 0 (0 voturi)    
    O veste intr-adevar buna! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:08)

    Claude [anonim]

    Este cea mai buna solutie.! Bravo Basescu, bine gindit!

    PS: LIngaului de Vadim Tudor i-au fost taiate microfoanele astazi in buletinele de stiri de la ProTV si Antena1. La postul lui Voiculescu l-a facut pe CTP derbedeu :))) Crede Vadim ca-si da seama ca Voiculescu nu da doi bani pe el?...As, o sa spumege in continuare
  • 0 (0 voturi)    
    Cat tin unii cu dintii de putere :-) (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:11)

    A [anonim]

    Veau si eu sa imi exprimi opinia in legatura cu evenimentele politice recente d ela noi din tara.
    Pt inceput , tin sa precizez ca sunt apolitic, si ca de fapt eu incerc sa fiu cat mai obiectiv legat de aceste evenimente.
    Dar , nu pot sa inteleg de ce unii tin asa de mult cu dintii de putee. si ce daca Domnul Basescu isi dadea demisia si parlamentarii puneau o lege organica care sa ii interzica sa mai candideze. asta era . alegeam pe altcineva. din acest punct de vedere cred ca Presedintele a gresit.... mai ales ca a anuntat ca isi da demisia... pt mine nu mai este un om de onoare si in plus il vad ca si o persoana care nu poate pierde puterea, practic intrand in acelasi tipar ca si restul parlamentarilor.

    apoi din moment ce Curtea Constitutionala a dat aviz negativ suspendarii, si totusi a validat eu trag concluzia ca aceasta institutie nu mai are nici un cuvant de spus in niciun alt eveniment pe care trebuie sa il valideze sau sa il invalideze...

    din moment ce Premierul Tariceanu a fost ales de Presedinte ue inteleg ca si acesta pana la urma trebuie demis , inclusiv guvernul

    de ce trebuie sa suport eu un referendum pt o decizie politica, evidenta?

    si ce cred cei care au initiat aceasta procedura de suspendare ca se va intampla in 20 mai..

    daca, sa zicem ca la scrutin decizia parlamentului ca fi invalidata , il vor demite din nou.... sau se va dizolva parlamentul... dpdv al Consitutiei nu exista nici o prevedere....


    practic au ajuns politicienii nostri , oricare ar fi ei sa isi spele rufele in public, sa se ocupe mai mult de afacerile si de binele lor, fara a se gandi de fapt la ceea ce ar trebui sa faca , adica pt ce au acel loc de munca.... incepand de azi, pt mine parlamentul este inutil.... se poate numi o pierdere de bani si o rispipa de resurse pt ce ... pt absolut nimcia..

    nu stiu daca opinia mea a jignit sau ofensat pe cineva ... daca s-a intamplat acest lucru doresc sa imi cer scuze ...

    Un cetatean roman
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO, DOMNULE PRESEDINTE!!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:11)

    Liviu [anonim]

    Domnule PRESEDINTE, noi, cei care v-am votat va apreciem pentru faptul ca ati renuntat la demisie, vom fi TOTI prezenti la vot pe 20 mai. Cum sa facem sa suspendam parlamentul rusinii??? SA NE TRAITI, DOMNULE PRESEDINTE!
  • 0 (0 voturi)    
    Bine Domnule Basescu (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:13)

    Mihai [anonim]

    Perfect, de data asta sper sa intru la CONSULATUL din TORONTO. Randul trecut se vedea ca parca ne ziceau reprezentantii lui Mos TEACA "Hai plecati acasa". De data asta o sa stau pana intru.
    Mississauga, Ontario, Canada
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg de ce.... (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:14)

    george [anonim]

    Sunt un om care in momente grele ignora intelectul propiu, pentru ca el nu te ajuta cand ai prea putine informatii. Dar mie mi se rupe sufletul (cel care nu urmeaza argumentele intelectului) atunci cand vad cu cate inversunare este Basescu combatut. Eu cred ca Basescu este o sansa unica pentru aceasta tara. Parlamentul are si el rolul lui si nu este un rau absolut. Dar Basescu este un comunist si fsn-ist care a inteles ce este rau in ceea ce a fost. El are prin asta alta greutate ca un Constantinescu, fata mare, rupt de realitatea.
    Geoana este un om inteligent si abil dar jegos in adincul sufletului lui. Basescu are toate defectele posibibile dar fiind o problema atat de mare pentru clasa politica profund putrezita el devine un anticorp eficient. Cine nu-l alege totusi nu a intleles cu adevarat despre ce este vorba.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce Basescu nu trebuia sa isi dea demisia (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:17)

    piktor [anonim]

    Am citit aici opinii legate de "razgandirea" Presedintelui. Faptul ca a luat decizia de a nu-si da demisia nu il coboara la nivelul celor care-l scuipa - majoritari in parlament, de-a dreptul mici in tara sau chiar pe formul asta. E o masura de prevedere inteleapta. Cand ai in fata o haita de lupi nu-ti faci o crestatura in picior.

    Presedintele a gresit cand a crezut ca totusi in parlament-guvern sunt oameni politici, ori macare din cei care vor sa-si pastreze aura de oameni politici.
    Dar nu e asa. Cei 322+ vor puterea acum ca sa-si rezolve treburile in justitie. Sa-si dea sentinte definitive, sa se spele, sa se curete. Mai tarziu, vad ei ce e de facut. Acum e vital sa castige. Pentru ca altfel ii asteapta ani lungi dupa gratii.
    Basescu nu trebuia sa renunte acum, chiar daca pare neserios, pentru ca miza e insasi Romania. Decizia lui e cea mai seriosa cu putinta. Vrem sau nu vrem, il placem sau nu, e singurul capabil acum sa poarte lupta pana la capat.

    O sa-i invingem democratic. O sa mergem in piete si-o sa le aratam ca trebuie sa se retraga. O sa mergem la vot si-o sa le aratam ca nu glumim.
    Si cand ii prindem intr-un tarc, vom vedea cine mai hauie si cine chitaie.
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE BINE (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:18)

    Dumitru [anonim]

    Abia astept sa il vad pe iuda de Tariceanu perorand ca este imoral sa te razgandesti cu privire la demisie....
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. mishu de la 98 (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:19)

    Electra [anonim]

    Si daca castiga la referendum te strangi singur de gat?
  • 0 (0 voturi)    
    Care e diferenta? (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:20)

    bau bau [anonim]

    Si totusi. Care e diferenta in basescu, pd, pnl, psd etc? Ce tot tineti partea unuia sau a altuia? Sunt la fel, din acelasi aluat, crescuti toti in scolile comuniste. Si ce strada? Pentru ce sa iesi in strada? La munca tata, ca e de munca in tara asta, pana peste cap.
  • 0 (0 voturi)    
    ura (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:21)

    ura [anonim]

    Toti cei care fac comentarii pro Basescu uita ca acesta a fost ales de 25% din populatia cu drept de vot (jumatate nici macar nu au participat). Cum e de la sine inteles ca nici in cazul referendumului nu se vor prezenta toti cei cu drept la vot Basescu va scapa. Pt mine insa e un circar si un om care nu-si merita titulatura de presedinte al Romaniei. Prin ce se deosebeste el de asa zisii politicieni ai Romaniei pe care ii acuza continuu daca nici el nu-si tine promisiunile? Poate imi raspund cei care il ridica in slavi pe acest site.
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:22)

    Horatiu [anonim]

    mai bine referendum cu intrebarea (retorica):
    "vreti sa fie dizolvat parlamentul?"

    Apoi modificata constitutia , sa fie parlament de maxim 50 de oameni.

    apoi vot uninominal.

    cu cat mai putini => cu atat mai mare responsabilitatea => cu atat mai mici sansele sa vedem manelisti sau fotbalisti in parlament, dupa un vot uninominal.

    daca stau sa ma gandesc si aceia ar fi mai buni decat lichelele expirate din parlamentul de azi.
    dar totusi mai bine fara cantareti sau fotbalisti prin parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    cum simt eu (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:23)

    brumi [anonim]

    Sunt un om care in momente grele ignora intelectul propiu, pentru ca el nu te ajuta cand ai prea putine informatii. Dar mie mi se rupe sufletul (cel care nu urmeaza argumentele intelectului) atunci cand vad cu cate inversunare este Basescu combatut. Eu cred ca Basescu este o sansa unica pentru aceasta tara. Parlamentul are si el rolul lui si nu este un rau absolut. Dar Basescu este un comunist si fsn-ist care a inteles ce este rau in ceea ce a fost. El are prin asta alta greutate ca un Constantinescu, fata mare, rupt de realitatea.
    Geoana este un om inteligent si abil dar jegos in adincul sufletului lui. Basescu are toate defectele posibibile dar fiind o problema atat de mare pentru clasa politica profund putrezita el devine un anticorp eficient. Cine nu-l alege totusi nu a inteles cu adevarat despre ce este vorba.
  • 0 (0 voturi)    
    il sustion pe basescu (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:24)

    asdf [anonim]

    intr-o lume politica infecta romaneasca prefer rahatul cel mai putin puturos. Il voi vota pe domul Basescu de data asta, cel putin pana nu apare unul mai rasarit si mai putin dependent de jigodia de Voiculescu si gasca lui de sobolani libidinosi impreuna cu maimutele contipisto-comuniste conduse de criminalul Iliescu. Inca mai sper ca romanii care si-au dat viata in '89 nu au facut-o degeaba. Cu respect din Timisoara.
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau si referendum pt dizolvarea parlamentului! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:25)

    Mihai [anonim]

    Vreau referendum si pentru dizolvarea parlamentului. Dupa parerea mea cu un astfel de guvern si parlament nu se poate conduce Romania.

    ROMANI, E TIMPUL SA FACEM CURATENIE IN TARA.
    DIZOLVAREA PARLAMENTULUI SI ALEGERI PARLAMENTARE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    O decizie corecta pentru Romania (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:27)

    diaspora [anonim]

    E cel mai corect asa!

    Haideti la vot sa vedem care pe care, sa auzim vocea poporului!
  • 0 (0 voturi)    
    atata minte, asa presedinte! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:28)

    mihai 53 [anonim]

    Din ce in ce mai dezamagitoare comentariile. Foarte putine pareri echilibrate. Daca nici acum nu se face deosebirea dintre un meci de fotbal si politica ...
    Nu am avut niciodata simpatii de stanga si, nici nu voi avea!
    ceea ce s-a intamplat acum arata ca, nu palavragii (forumisti) fac politica. Ei fac doar zarza!
  • 0 (0 voturi)    
    suspendare (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:29)

    alex [anonim]

    Ceausescu ar fi fericit ! Directorul sau de la Comitetul de stat
    al planificarii a devenit Presedintele Romaniei ajutat de
    directorul da la ,, Dunarea" si alti activisti ...Sa dormiti bine!
  • 0 (0 voturi)    
    O solutie inteleapta!!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:32)

    Un Pro-Base din Regensburg [anonim]

    AGENTIA DE PRESA MEDIAFAX:

    PLOIESTI, 20 apr

    Deputatul PRM Marcu Tudor a declarat, vineri, la Ploiesti, ca toate partidele parlamentare, exceptand PD si PLD, au convenit sa modifice Legea referendumului si Legea electorala, in sensul de a li se interzice persoanelor care au ocupat o functie publica din care au fost suspendate sa mai candideze.

    "Pun pariu cu electoratul ca Traian Basescu nu-si va da demisia fiindca nu risca ca in trei luni sa se intample doua lucruri pe care le-am convenit toate partidele: modificarea legii referendumului si cea a legii electorale, in sensul interzicerii de a mai candida celor care au fost suspendati. Spre exemplu, daca un primar a fost suspendat din functie, nimeni nu-i ia dreptul de a candida pentru alta functie, dar nu pentru aceeasi functie pe care a ocupat-o si din care a fost suspendat", a afirmat deputatul PRM, citat de corespondentul MEDIAFAX.

    El a mai spus ca reprezentantii PSD, PRM si cei ai PC au discutat, de principiu, ca, in cazul in care vor avea loc alegeri prezidentiale anticipate, sa existe un candidat unic la functia de presedinte al celor trei formatiuni politice.

    BRAVO BASE A FOST SOLUTIA CEA MAI BUNA!!!
    GIOANA, OLTEANU, NORICA SI CEILALTI PNListi si PSDisti NISTE MINCINOSI ORDINARI...!! PE 20 Mai VOI FI LA MUENCHEN SA-L VOTEZ DIN NOU PE BASESCU.
    HAI BASE...!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai Intai PNL si-a schimbat pozitia fata de suspendare (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:32)

    psd-os-ul [anonim]

    Mai intai ramasitele PNL-iste tradatoare ordinare au declarat ca nu vor vota pentru suspendare si au intors-o. Apoi au mintit ca au constiinta si au demonstrat ca nu merita nicio concesie.

    La ce sa mai aiba loc alegeri prezidentiale dupa ce toti cei vizati au dat bir cu fugitii.?
    Isarescu sau Ion Tiriac nu au provovocat sau votat suspendarea.

    Panaramele parlamentare VOR AVEA NERUSIBNAREA SA-SI LAUDE PROSTIA LIPSEI DE MOTIVE PT SUSPENDARE .
    Cum o vor face ? Vor repeta ca idiotii : a incalcat, a incalcat, a incalcat ...pna ii vor calca alegerile parlamentare. Mult a fost, putin mai este.
    Fuuugiti ca tot vin !
  • 0 (0 voturi)    
    JOS PARLAMENTUL HOTILOR !! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:33)

    dinu [anonim]

    Bravo domnule Basescu ....sa va vedem cu bine la repriza a doua dupa referendum cu forte proaspete pentru a trimite la pubela istoriei ramasitele comuniste ale unui sistem de trista amintire, ca si acolitii lor mai tineri, de regula odraslele lor crescute in acelasi spirit de smecherie si capatuiala daca nu furt si tilharie pe fata fara rusine , vezi cazul Olteanu, Guse, Ponta , Daciana Sirbu, Lavinia Sandru si multi altii.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Bassee (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:34)

    Cezar [anonim]

    Felicitari!!!!! Ne vedem la referendum!!!!!!!!!!! Te sustin BASEEEEEEEE
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa ziua sacalilor-ziua logicii elementare! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:34)

    observator [anonim]

    Dupa ziua sacalilor a urmat ziua Logicii Elementare: ma dau pe mana lor sau imi pastrez chinta regala? Orice om de bun simt ar fi ales a doua varianta. Partea comica este ca sacalii sunt maniosi ca li s-a luat prada de sub nas: ce mai procese ar fi montat ei in trei luni, ce mai adaugiri tehnice la legea electorala ar fi tras ei. Ei uite ca va trebui sa dati ochi cu cine va era drag: electoratul roman. Intrebare: daca sacalii stiu ca au sprijin electoral pentru actul lor de mazilire, asa cum lasa ei sa se inteleaga, de ce ii nemultumeste faptul ca acest sprijin (ipotetic) se va putea exercita peste o luna si nu trei?
  • 0 (0 voturi)    
    Base (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:35)

    vassy [anonim]

    A gresit copilareste cind a spus ca va demisiona in 5 minute dupa decizia parlamentului. Bine macar ca nu a facut-o. Daca poporul roman l-a ales, atunci doar prin referendum poate fi inlaturat. Va ganditi cite combinatii ar fi putut face in 3-4 luni cei ce s-au aliat impotriva lui? Ganditi-va ce presedinte interimar avem, un fruntas in munca socialista, unul care cu lehamite a spus ca din pacate va trebui sa renunte la meciurile de tenis pt a merge la Cotroceni. Ma bucur ca il vom suporta doar o luna si nu mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    cu birjari te porti birjareste (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:35)

    anghel iulian [anonim]

    basescu a promis demisia unor birjari de tara ,gioana ,taricianu,vadim,voiculescu etc sa fim cinstiti si sa lasam principiile pentru atunci cind vom trai bine
  • 0 (0 voturi)    
    TREBUIE SA VINA SCADENTA !!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:38)

    Triunghi Dintat [anonim]

    Intrebarea asta am sa o pun de 5-6 ori pe zi timp de 30 de zile. Poate ca persoane mai importante din PD sau PLD o sa o citeasca si o sa se miste.

    Dupa referendum ce facem cu parlamentarii astia care nu ne mai reprezinta ? Initiativa cetateneasca pentru dizolvarea parlamentului ?

    Solutii, va rog !
  • 0 (0 voturi)    
    VIN SA TE VOTEZ SA PLECI DRAGA MARINERULE (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:41)

    un fan [anonim]

    Marinerule, ti-ai dat cuvantul miercuri! E vineri si-ai facut-o intoarsa! Daca gandeai inainte de vb bine era!


    Lasa-ne cu povesti pt. tara, pt. popor!
    Ti-e frica de PSD ca nu mai poti candida, o sa vedem ce branza faci cat/daca mai esti presedinte. Sa-ti vedem marea branza!

    Vezi ca s-au scumpit apartamentele cu 20% de la intrarea in UE, curentul cu 5% din aprilie, benzina si altele la fel.

    Ce valoare are cuvantul tau pt mine? ZERO!
    Foamea de putere "intorsule la popor"!
    LASA-NE!

    Nu Tariceanu, Vadim sau altii sunt solutia - recunosc.
    DAR CAND ZICI CA PLECI - PLEACA .
    Nu mai imbata poporu cu apa rece - ne-ai prostit o data sa-ti dam votul.
    Din cauza ta, a parlamentului si a guvernului cu UDMR am renuntat sa ma uit la TV.

    Sunteti TOTI o rusine pt tara asta. Cine are cap pleaca din tara. Aici se da doar circ si paine. Ca se moare de foame aici.
  • 0 (0 voturi)    
    pt postatea nr 94 (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:42)

    Catalin P [anonim]

    Am dat copy paste mesajului tau si l-am trimis listei mele de mass email. Ma reprezinta 100%. Voi fi la consulat si voi astepta la coada sa-mi exprim votul pro Basescu.

    CP,
    Cleveland, USA
  • 0 (0 voturi)    
    Traiane, TE IUBIM, si suntem multi!!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:43)

    Andrei [anonim]

    Multumim Traiane. Sa nu ne lasi singuri ca astia ne mananca pe toti...

    Ne vedem la referendum...

    Te iubim, si suntem multi!!!
  • 0 (0 voturi)    
    base mai merita sa fie presedinte? (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:45)

    temelie dan [anonim]

    cum un presedinte care a furat o flota si carre are 4 case poate sa acuze hotii, hotii?cum un fost membru al P.C.R poate acuza comunismul cum un om fara cinste demintate poate spune k demisioneaza in 5 minute?jukti la cacialma domnule presedinte si ink o data ati pierdut!in democratia greaca exsita ostracizarea (procesul prin care era exilat pe 10 ani din polis o persoana considerata o AMENINTARE la adresa democratiei ) imi pare rau ca in democratia romaneasca nu exista acest proces domunle (este o jignire la adresa celorlalti domni sa-l numesti pe acest om ca domn) se spune ca presedintele este al tuturor romanilor! imposibil al meu nu este mi a fost impus!mai mult nu poate fi acceptat un presedinte implicat in politica! si ganditi-va oameni buni e i posibil ca 322 de oameni sa fie prosti iar unul singur destept!este o AMENINTARE acest mariner de cursa lunga la adresa democratiei romanesti!a primit un cartonas galben in curand va veni si cel rosu! pakt de cei prostiti de el....
  • 0 (0 voturi)    
    VACAROIUL turmei PSD-iste (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:46)

    dinu [anonim]

    Dupa cizmar avem acum un vacaroi. Bine am ajuns !!! Sa va fie rusine !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu Presedintele Natiunii Romane (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:46)

    mihai [anonim]

    Domnule Basescu romanii din Basarabia va sustin
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:47)

    a. marin [anonim]

    Mobilizati-va toti prietenii si mergeti toti la referendum. Trebuie sa dovedim (50% + 1) ca presedintele are cu adevarat sprijinul poporului. Degeaba il ataca pe prezident la tv asa-zisii comentatori, degeaba arunca cu zoaie in el, nu conteaza. Eu nici nu ma mai uit la TV in aceste zile. Il iert pe Base pt. ca nu si-a tinut cuvintul, pt. ca a facut-o cu adevarat in interesul tarii. Celor care ii bat obrazul, in special PNL-istilor (ca de PSD nu merita sa vorbesc) le amintesc de cite ori au spus ca nu vor vota suspendarea si de fapt au votat-o. Nu au dreptul sa zica nimic. La mitinguri si la vot, fratilor, ca ne-am saturat de comunisti si de hoti. Prea ne+au luat 15 ani de prosti. La referendum, si apoi... dizolvarea acestui parlament de latrai.
  • 0 (0 voturi)    
    scarbit de politiecieni (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:47)

    cat [anonim]

    Asa ceva nu am mai vazut!!!! Nu inteleg de ce il tot cheama pe pavelescu la tv.
  • 0 (0 voturi)    
    Bogdan Olteanu si-a pierdut mintile la Antena 3. (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:47)

    Bascaliosul [anonim]

    Olteanu zicea mai inainte, la Antena 3, ca-i foarte rau ca a fost suspendat presedintele, ca cei din afara se vor intreba :
    cum este posibil ca, dupa 2 ani, cei care l-au ales sa-l suspende ?

    E intreg la minte ? L-au suspendat cei care l-au ales?
    L-au suspendat cei care nu s-au ales decat cu grija de a tot incerca sa-si justifice prostia. Alta treaba nici nu au.

    Mai intervine si Cristian Parvulescu-colaboratorul liberalilor in initiative legislative rasplatite-sa isi dea cu parerea despre razgandirea presedintelui, dar se face de toata bascalia ca nu invoca nicio ratiune pentru alegeri prezidentiale "foarte utile".

    Mai utile decat cele parlamentare sau astea raman in bascalie? Cristian Parvulescu ar trebui sa mai lase in pace prostimea cu ratia de analiza, ca ne putem descurca si fara analistii de ocazie nepierduta.

    Bogdan Olteanu este DOVADA VIE CA SUNTEM MORTI CU ASTFEL DE IMITATII POLITICE de toata bascalia.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu Presedintele Natiunii Romane (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:48)

    mihai [anonim]

    Domnule Basescu romanii din Basarabia va sustin
  • 0 (0 voturi)    
    Hai!Hai! Base nu te lasa !!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:48)

    margineanu [anonim]

    Suntem o tara da cacao dac ne lasam codusi de tipi ca Vacaraoiu, Tariceanu ,Voiculescu, Vadim. Marko Bella,Iliescu si alti ca ei.
    Trebuie sa protestam, impotriva acestei monstruoase coalitii,fiecare cu mijloacele pe care le are la indemana.
    Nu trebuie sa ne lasam prostiti de o adunatura de demagogi. Noi sumtem poporul si trebuie sa ne spunem raspicat punctul nostru de veder.
    Succes Base la referendum
    Ura si la referendum
  • 0 (0 voturi)    
    TRAIANE , TE VOTAM !!! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:49)

    Dana [anonim]

    Cea mai buna decizie . Mergem la vot. Ai fost si vei fii PRESEDINTELE nostru .
  • 0 (0 voturi)    
    multi da' pro (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:50)

    x [anonim]

    bai ce multi suntem. multi da pro :)). si in plus si platiti cu juma de norma.
    Prototipurile mesajelor sunt aceleasi de jumatate de an. Idolatrizeaza o hahalera de om - basescu - ca sa il citez pe prietenul lui - becali. Mesajele contin invariabil bucati scrise cu majuscule si indeamna la anarhie.
    Stiti care e paradoxul: ca la Cotroceni a plecat un betivan si a venit altul!!!! (macar asta nu conduce beat)
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI D-LE PRESEDINTE ! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:52)

    doi si-un sfert [anonim]

    Daca demisiona Basescu facea o greseala care i-ar fi fost,foarte probabil, FATALA ! Aceasta gasca de mafioti este in stare de ORICE , repet de ORICE pentru a-l inlatura pe presedinte !
    ROMANI FITI VIGILENTI LA REFERENDUM ! TRADATORII SUNT CAPABILI DE ORICE PENTRU A PRELUA PUTEREA DEPLINA !
    Ne vedem duminica la miting!
  • 0 (0 voturi)    
    base e un cartofor (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:52)

    cartoforul [anonim]

    Daca avea bun simt si tact nu avea atatia inamici.
    Daca era intelept nu scapa porumbelul din gura
    Daca avea cuvant avea respectul nostru


    Dar legile sunt proaste: hotnews-isti si pedei bucurati-va Baselu NU POATE FI DEMIS

    Chestia cu coruptia e doar pentru vrajirea bizonilor: vezi afacerile clanulului Udrea,Cocos Stolojan etc
  • 0 (0 voturi)    
    un barbat adevarat! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:52)

    basesculescu [anonim]

    Bravo! Adevarat barbat! Cum sa faca ce-a promis? Pai ce, noi avem nevoie de oameni de cuvant? Avem nevoie de palavragii, uite cata treaba a facut la primarie, cata treaba la presedintie! A schimbat fata tarii! Sa stam la coada, si sa se dea cate unul, sa ajunga la toti, ca asa om de stat mai rar!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:56)

    Bianca [anonim]

    Ati luat cea mai buna decizie si sper ca toti sustinatorii dumneavoastra sa vina la vot peste 30 de zile!
    Ar fi fost o mare greseala sa demisionati si ma bucur ca v-ati razgandit, chiar cu pretul ca multi sa va critice pentru acest lucru. Cei care au minte si sunt atenti la ce se intampla vor intelege ca nu e momentul sa fiti principial acum, ci ca trebuie sa luptati pentru drepturile dumneavoastra si ale noastre cu toate armele! All is fair in love and war!
  • 0 (0 voturi)    
    ce demisie visati ma? (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:57)

    mental [anonim]

    "Huliganii" din piata universitatii au zis clar! Basescu nu isi va da demisia ca asa vrem si voi nu puteti sa faceti absolut NIMIC in privinta asta. Dupaia urmeaza votul, atunci sa va vad. Asta fiind urmatoarea faza. Daca se ajunge si la a treia e vai si vai de cefele voastre groase...
  • 0 (0 voturi)    
    de-amar (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:57)

    ducu [anonim]

    ar trebui sa se faca un referendum pt schimbarea formei de guvernamant...sa nu fie doua persoane cu aproape aceleasi puteri in stat (prim-ministrul si presedintele).oricum o sa votez impotriva lui basescu...ii lipseste diplomatia.
  • 0 (0 voturi)    
    ex pluribus unum (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:58)

    optimist [anonim]

    Dupa judecata de toate zilele, Basescu va reveni in tromba - dar ii vor lipsi pe mai departe protezele dentare pentru a si le infige in structurile gaunoase sortite pieirii. Nu va asteptati la minuni care nu vor fi, migala este metoda de referinta pe calea propasirii. Militati pentru o constitutie clara, neechivoca - adversarii de azi trebuie sa conlucreze pe viitor, altfel nu va iesi nimic de treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Base (Vineri, 20 aprilie 2007, 20:58)

    Nelu [anonim]

    Felicitari D-le Base pentru atitudine ...ne revedem la referendum...
  • 0 (0 voturi)    
    inc-o suspendare (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:00)

    viorel [anonim]

    nu-i nimic, ce om normal la cap l-ar fi crezut ca demisioneaza. dupa referendum vom avea cateva luni de scandaluri si mai indarjite, apoi inca o suspendare. si tot asa, pana la alegeri. ca anticipate nu cred ca or sa fie. oricum, in 3 ani nu mai ramane mare lucru din popularitatea lui
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Base (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:01)

    Daniel Dacila [anonim]

    Foarte bine, nu merita parlamentul demisia ta.
    Vor vedea la referdum care pe care.

    Sa faci si unul pt. vot uninominal apoi.
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu ma duc sa stau cinci ore la coada sa votez (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:08)

    la mizerabilul consulat din paris [anonim]

    unde e deschis numai un ghiseu sub un cort si e plin de tigani (normal, doar de aia au pus cort), decat daca presedintele actualmente suspendat promite ca va da cu votul meu in capul oligarhilor, sa pot si eu intr-o zi sa ma intorc intr-o tara fara hoti (de la grangurii din parlament si guvern, pana la micii dar nenumaratii hoti de buzunare).
  • 0 (0 voturi)    
    Nu avem alta solutie! (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:12)

    Novicele [anonim]

    Nu exista alta solutie pasnica si legala de a lupta impotriva patrulaterului maro decit sustinindu-l pe Basescu.
    Atentie pentru fauna de intoxicare! Banii cu care sinteti platiti acum vor fi returnati. Credeati ca v-ati umplut de bani? Jigodii.
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:17)

    un roman [anonim]

    Inaintea evenimentului de astazi as fi facut multe pentru a-l sustine pe domnul Basescu... dar dupa ce a dat inapoi si-a pierdut din credibilitate in fata mea.

    Acum il sustin numai fiindca alternativa ar fi mult mai rea.
  • 0 (0 voturi)    
    pt viorel (nr 139) (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:19)

    elax [anonim]

    bai, pai cat crezi tu ca-i mai rabdam pe astia sa faca circ PE BANII NOSTRI??? ASTA E "INTERESUL NATIONAL" DE CARE VORBEA "DOMNUL" TARICEANU?? ASTA "LUCREAZA" EI????
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Base (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:20)

    Ali Baba si cei 322 de hoti [anonim]

    Bravo, Base. Daca iti dadeai demisia, te mancau de viu jefuitorii si tradatorii Romaniei. I-ai lucrat, bravo!
    Oricum, daca au tupeul sa umble la legi si constitutie, vor vedea ei adevarata fata a poporului roman, democratizat si scapat de constrangerile comuniste.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Base ! (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:21)

    Popescu [anonim]

    Jos Guvernul MAFIOT !
  • 0 (0 voturi)    
    hai base! (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:22)

    diktatoru' [anonim]

    nu zic ca basescu e presedintele perfect. dar nu se poate sa isi bata joc gunoaiele din parlament de vointza poporului.

    zicea inteligentza aia de marius ca a scapat poporul de un presedinte betivan, lasa ca il avem pe vacaroiu acuma, care bea numai apa plata cu lamaie.

    uite cine se apuca sa faca pe moralistii in tara asta: geoana, puiul de securist, voiculescu-felix, turnatorul, vadim no coment si salariatii lui patriciu din pnl. plus udemeristii care-s tot timpul de unde bate vantul puterii. sper sa o luati in goarna rau de tot la 20 mai. o sa fiu in tara pe vremea aia si pentru prima data in viatza o sa ma duc la vot pt ca VREAU, nu pt ca trebuie sa imi exercit dreptul de cetatean.

    si VREAU si vot uninominal, ca sa nu mai imi fie bagati pe gat totzi jegosii.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vrea poporul (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:24)

    CMGeorge [anonim]

    Un link unde va puteti exprima parerea despre "cel" pe care il sustineti, unde puteti sa va aratati simpatia pentru una dintre cele 2 forte: Basescu sau Parlamentul http://sondaj.helpdesklive.info
  • 0 (0 voturi)    
    Consulatul Roman din Toronto (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:25)

    Mihai [anonim]

    Am sunat la Consulatul Romaniei din Toronto si mi s-a spus ca se pot prezenta la referendum cei cu pasapoarte romanesti!
    La referendum, romani canadieni!
    Tel: 416 585 5802
    416 585 4798
  • 0 (0 voturi)    
    Bine ca n-a demisionat! (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:38)

    ina eyre [anonim]

    Scrisoare primita pe guerilla digitala. O reeditare necesara.

    Draga Traiane,

    Sunt eu, alegatorul tau. Duminica, am mers cu prietenii la vot. Mi-am
    luat mama de mina si i-am spus: hai la vot, ca nu mai pot.

    Duminica si luni am fost in strada de bucurie ca mai erau 5 milioane
    care nu i-au mai suportat. A fost tare fain, ii spun: ai cei mai
    faini alegatori.

    De duminica incoace, noi astia 5 milioane ne uitam la televizor si
    vedem cum Marko Bella, Dan Voiculescu si Viorel Hrebenciuc iti fac
    guvernul. Baietii astia seamana cu Verdet, care facea guverne prin CC
    in 21 decembrie. Si noi stam cu totii prostiti si nu stim daca sa ii
    luam in serios sau nu.

    Traiane, nu ii lua in serios. Astia sint in stare sa fure si votul de
    duminca. Nu ai de ce sa stai la mina lor. Du-te in parlament si zi-
    le: oameni buni, asta e guvernul meu si asta e programul lui. Ai
    grija sa spui ceva acolo de clasa mijlocie, pentru PUR, si fii
    generos cu minoritatile, pentru UDMR. Pentru PSD nu spune nimic, dar
    fii rau cu coruptia. Din cite am inteles eu, politica se face pe
    programe, asa ca nu ar avea de ce sa nu fie de acord.

    Traiane, daca tot nu vor, lasa-i in plata Domnului si vino inapoi la
    mine. Fa anticipate, esti presedintele ales si e dreptul tau prin
    Constitutie. Iti promit ca imi chem prietenii, imi iau mama de mina
    si le zic: hai sa il ajutam! Si iti dam parlamentul tau asa cum ti-am
    dat si echipa ta in consiliul Capitalei. Si vom fi mai multi decit in
    28 noiembrie, vor veni si cei care traiau cu frica, si cei care nu
    credeau ca e posibil.

    Dupa asta, nu mai vreau nimic de la tine. Sa guvernezi cum stii tu,
    apoi ne vedem la viitoarele alegeri cind iti voi arata daca ai
    meritat sau nu.


    Semnat
    Alegatorul tau.
  • 0 (0 voturi)    
    si o sa vina vremea :) (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:50)

    tremurici gheorghe [anonim]

    astfel se va aprinde vanatoarea reala de vrajitoare :) adica vom da in ei - ei vor da in PD - si ui' asa va incepe o lupta intre ei. vor sta toti cu ochii pe butelie - aka bugetul statului din care se fura ca in codru si NOI - ROMANII - vom castiga.... iar ei vor lupta caci asta trebuie sa fie politica - O LUPTA - NU UN SOMN !

    PLUS CA BASE - ASA UNS CU TOATE CA SI EL ARE LA ACTIV :
    - A condamnat comunismul
    - La nivel declarativ e primul Presedinte ce doreste Uninominale
    - A incercat reformarea Justitiei (PD-ul neavand spate in Parlament l-au dat jos)

    Fata de Iliescu e extrem de departe deja !
    Fata de Tzapu' nici nu mai vorbim ca ala a fost o gaura neagra in istoria Romaniei.

    La fapte dragi politicieni - gata cu caldurica - vine instrumentarea PNA si masurarea tuturor faptelor.

    Tremurici careva ? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Duminica Orbului (Vineri, 20 aprilie 2007, 21:51)

    5min [anonim]

    20 mai "Duminica Orbului"
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratia lui Vacaroiu... (Vineri, 20 aprilie 2007, 22:02)

    Trotsky [anonim]

    Ha, ha, ha, ha, ha,...

    "Voi fi un presedinte activ, dar de alta factura decat Traian Basescu. Nu o sa ma vedeti cu telefoane la Parchet si la DNA", a mai spus Nicolae Vacaroiu.

    Ha, ha, ha, ha, ha,... nu stiam ca problema romanilor este Parchetul si DNA.. e problema ta Vacaroiule, a ta si si a celor 322 de hoti
  • 0 (0 voturi)    
    @38 (Vineri, 20 aprilie 2007, 22:04)

    sorin [anonim]

    Pai n-am spus ce inseamna neoficial? intr-un interviu!
    Razgandeanu a facut o declaratie in cadru oficios,
    la TV, a anuntat la UE (da, stiu ca e ciudat dar asta a facut,
    si cu pompa), si-apoi pa..

    Cand spum ca VREM demisia lui Tariceanu, spun
    ca o vrea majoritatea oamenilor . Fa un sondaj, daca nu crezi.

    Eu nu l-am auzit pe Base cerand oficial demisia lui Tariceanu.
    Invers da.

    Pana la urma, ce n-ai inteles?
  • 0 (0 voturi)    
    Misto tremurici asta (Vineri, 20 aprilie 2007, 22:06)

    Cristian [anonim]

    Ai dreptate. Incredibil . Prima data cand vad un tzap bou. Constantinescu nu e un infect ca Iliescu sau Vadim dar e un model de om care nu are nici o legatura cu Romania reala.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu lasati hotii sa mai conduca ! (Vineri, 20 aprilie 2007, 22:28)

    vASILE ION [anonim]

    Bravo Traiane !
    Trebuie sa avem in vedere faptele nu vorbele, iar faptele indica o singura realitate si anume ca, indiferent ce a facut Basescu inainte de a fi ales, acum e clar ca a suparat toti hotii si nomenclaturistii din Romania, iar astia nu se supara decat atunci cand li se ia ciolanul sau sunt amenintati cu pierderea lui.
    Din cate stiu asta isi doresc, sau cel putin afirma toti romanii pe care eu i-am cunoscut, deci haideti sa recunoastem faptele.
    Cat despre viitor...avem alegeri care ne ajuta sa mentinem asa zisul echilibru democratic !
  • 0 (0 voturi)    
    bre ce agitatie (Vineri, 20 aprilie 2007, 22:31)

    pesedistu' care nu doarme [anonim]

    zilele astea vad ca a fost mare agitatie pe aici :) . mi-a zis si tovarasu geoana : ba tu nu apuci sa citesti toate mesajele scrise de altii nu sa mai scrii si tu ceva . da hai sa va "iesplic" ce am auzit azi seara de la tovarasu . cica meciul parlament - piratu s-a incheiat remiza . tovarasu mi-a zis ca intentia lui a fost sa-l scuture un pic pe pirat da asta nu pricepea de nici o culoare . si -sau enervat toti si l-au trantit pana la urma asa ca sa-l plimbe ca pe urs prin fata electoratului . da sa vezi ca piratu ce-i vine in cap : vrea alegeri anticipate si anunta ca demisioneaza . ce alegeri anticipate bre cand nimeni nu e pregatit de campanie . numai piratu voia campanie ca el face campanie si cand doarme . cand a vazut tovarasu ce se intampla a venit un pic la santaj si a lasat sa scape pe piata niste documente care spuneau ca s-ar pregati o lege care sa-l impiedice pe basescu sa candideze iar ponta si tariceanu au inceput sa-i arate limba la pirat ca sa-l enerveze si il tot imbiau la demitie . pana la urma piratu nu s-a lamurit clar cat de departe poate merge tovarasu cu ideea asta si a preferat sa ramana la referendum . adica kix nu castiga nimeni nimic . adicatelea a fost un palpitant meci de sah politic :D . runda a doua se joaca la referendum . daca piratu obtine un scor mare se va conserva si procentul actual al pd iar cel al pld va creste . daca obtine un scor strans creste psd ( pnl desi este alaturi de noi nu va creste in acest caz ) . chiar daca nu l-am exeutat pe basescu putem spune ca prin atragerea in aceasta actiune am discreditat pnl ul care se cam shmekerise in ultima vreme . chiar ma gandesc cat de fericiti sunt liberalii de rand vazand cum nea nicu se lafaie la cotroceni :)) .
  • 0 (0 voturi)    
    josnicie (Vineri, 20 aprilie 2007, 22:45)

    marius [anonim]

    un teatru atat de ieftin. Basescu te votez, dar la anticipate, nu la referendum.

    succes cu referendumul, eu sigur votez impotriva ta la referendum. Poate o sa imigrez in congo, si in drum o sa il votez pe don jiji de la steaua, ca sunteti cu totii de cacao.
  • 0 (0 voturi)    
    la consulat (Vineri, 20 aprilie 2007, 22:46)

    Marcelica [anonim]

    La consulat...acolo se poate merge pt referendum...
    sa crape veninul in mafia tariceano-pesedista...
    toti din diaspora...la consulate in Mai
    pe ei baieti!
  • 0 (0 voturi)    
    Haideti la vot! PNListilor de pe forum, va e frica ? (Vineri, 20 aprilie 2007, 22:51)

    Simion [anonim]

    De-abia astept votul la referendum. De-abia astept sa va vad fetele.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 143 si multi ca el (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:03)

    crina [anonim]

    Sunteti cam speriati ! ar cam fi cazul, Dl Presedinte nu este singur si venim in masa la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisie (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:04)

    mona musca [anonim]

    Mincinosul. Basescu este un ORDINAR de cea mai joasa speta. Afara cu el
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu 5 Minute (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:13)

    Nicolae [anonim]

    Singura calitate Hotararea a plecat si ea !S-a caciulit pentru cateva zile la cCotroceni :Jalnic
  • 0 (0 voturi)    
    Hai BASESCU ! (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:15)

    Gigi Turbinca [anonim]

    Basescu, Romania e cu tine!! Sper sa dizolvi parlamentu dupa ce vei fi reales !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. stefan #4 (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:17)

    nana1929 [anonim]

    Dac priveai cu atentie, ai fi observat ieri, care este diferenta.
    Te invit sa privesti mai cu atentie, DIFERENTA este chiar foarte mare! Ma mir cu nu ai ramas orb?! Vin-o dumunica in Piata Constitutiei si ai sa te lamuresti singur.
  • 0 (0 voturi)    
    Tuturor romanilor din strainatate (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:20)

    Sorin Blaj [anonim]

    Poate n-o sa credeti, dar Romania isi pune mare nadejde in voi. Nu sunt vorbe mari, asta e realitatea.

    Poate de la voi, de departe, se vede mai bine realitatea.

    Nu stiu daca Basescu este cel mai potrivit presedinte pentru Romania, poate exista altul mai bun, dar in acest moment, foarte multi, ne-am pus sperantele in el si vrem sa credem ca nu ne va dezamagi. Pana acum nu a facut-o.

    In cine sa ne punem sperantele? In Geoana, Tariceanu, Voiculescu, Nastase, Iliescu, Vacaroiu, Ponta, Antonescu, Orban, Vadim, Bolcas?

    SIGUR NU.

    Un roman normal, neimplicat politic si care nu poate trece cu vederea incalcarile repetate ale Constitutiei de catre Parlamentul Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Ultima solutie (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:31)

    gigi [anonim]

    Mai exista o singura solutie: sa iesim in strada ca '89 si de data asta sa nu iertam pe nimeni: Vacaroi, Nastasi, Iliesci, Voiculesci, Tariceni si nulti altii de teapa lor sa-i trecem obligatoriu pe lumea cealalta. Altfel nu vom avea niciodata liniste. Intotdeauna vor acesti serpi vor gasi ocale sa intoarca vointa poporului si sa-i schimbe optiunea. Presedintele Romaniei e ales de popor si doar poporul trebuie sa poata sa-l dea jos.
  • 0 (0 voturi)    
    Omul providential!? (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:33)

    Aura Matei [anonim]

    Cand oare vom scapa de complexul omului providential, al salvatorului natiunii, al celui care le stie pe toate si le face numai pe cele bune, al tatucai?


    Cand vom scapa de complexul moarte ochelaristilor, intelectualilor si a celor care nu gandesc ca noi?

    Cand oare ne vor castiga institutiile respectul? Cand oare vor inceta oamenii sa decredibilizeze institutii pentru propriile interese? (vezi Parlament, CNSAS, Ministerul Public)

    continuare pe http://auramatei.blogspot.com/2007/04/omul-providential-salvatorul.htm l
  • 0 (0 voturi)    
    CUM SUSPENDAM PARLAMENTUL? (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:37)

    florin [anonim]

    cum putem scapa de Parlamentari Hoti si Corupti???
    asta e bataea de cap, cum putea scapa tara de lichele, si cum am vazut e marea parte din Parlamentari, dovada am vazut la suspendarea lui basescu.
    Avem in toata conducerea numai vermi, ce sa faca Base cu asa o conducere, trebue ALEGERI ANTICIPATE, deci jos cu Parlamentul si ALEGERI ANTICIPATE.
  • 0 (0 voturi)    
    sapa la baza (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:37)

    a. marin [anonim]

    ce il mai sapa pe base la tembeliziuni. nu ma mai uit in veci la canalele de stiri.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:41)

    cristian [anonim]

    Nu cred ca Base a suparat toti hotii din Romania, tu crezi ca el nu are partea lui din toate combinatiile??? Tu chiar crezi ca e vreun sfant si ca nu are pete...are multe, vezi flota ...etc. Din pacate nu avem si nici o tara din Europa nu are un sistem juridic independent in adevaratul sens al cuvantului, peste tot sunt interese, peste tot sunt presiuni, peste tot sunt imixtiuni in actul de justitie. Ideea e ca astia se cearta si Romania, mai exact Guvernul, in loc sa elaboreze proiecte prin care sa beneficiem de fonduri europene, sa punem la punct infrastructura, agricultura, industria, si alte lucruri esentiale pentru viitorul nostru ca tara puternica, nu facem nimic. Nu sunt un sustinator a ceea ce s-a intamplat in Parlament, l-am votat pe Basescu, cu toate ca imi pare rau acum, dar din pacate din punctul meu de vedere exista o singura varianta, si aceea e ca: dintre Base si Tariceanu poata remane doar unul ( ca in Highlander), pentru ca ei nu pot coopera, din afara par ca din cauza lui Base, din interior stiu doar ei.

    Asa ca ori cade Base la referendum, ori trebuie sa plece Tariceanu.

    Pe de alta parte probabil grupurile de interese din jurul lui Base cred ca au deranjat destul de multa lume si nu cred ca un prim-ministru de la PD propus de el ar trece de votul Parlamentului, si cred ca ne-am afunda intr-o criza mult mai mare decat cea in care suntem acum.

    Asa ca, eu cred ca singura varianta viabila acum in Romania ar fi schimbare apresedintelui.
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibila mascarada (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:43)

    Wake Up [anonim]

    "Desteapta-te romane", spune in fiecare dimineata cintecul ridicat la grad de imn, dar se pare ca este in zadar!

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat ? Pentru ce? Pentru ca a dat publicitatii un bilet care de fapt il incrimineaza pe primul ministru Calin Tariceanu expunindu-i incercarea de trafic de influenta in favoarea lui Dinu Patriciu in plina lumina a zilei?!!?

    Ce fel de om este romanul ca sa accepte o asemenea mascarada? Se teme in continuare ca-si pierde culcusul daca protesteaza ? Locul de munca? Isi acorda in continuare eterna scuza ca "ce sa ma amestec, toti sunt o apa si un pamint, vor sa roada un os mai mare?” Sau "eu nu fac politica, nu ma pricep!" Nu facem politica? Inseamna ca nu traim, caci viata in sine este o succesiune de acte politice - Sa nu ne mai mintim, este poltronism social, politic, economic, fuga de responsabilitate civica, atitudinea "ce-o fi, o fi, ne vom descurca noi cumva"

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat si Ion Iliescu sa reziste in Parlamentul Romaniei? Cine este responsabil pentru doua mineriade care au trimis in exil aproape o intreaga generatie de oameni entuziasti si dornici de revitalizare a tarii dupa 1989? Cine a paralizat si incetinit evolutia tarii timp de doua mandate intinate de coruptie? Cine a facut cele mai falimenare deal-uri pentru Romania inclusiv cu Mittal Steel ? Vacaroiu presedinte interimar? Umbra i se mai plimba prin Casa Scinteii bras-a-bras cu tov. Ion Iliescu.

    In sfirsit parlamentarii romani de aproape toate culorile politice au gasit un numitor comun - FRICA de a fi trasi la raspundere pentru actele de coruptie comise din 1989 pina astazi (multe dintre ele cu radacini inainte de 1989), FRICA de a nu ajunge in inchisoare, FRICA de a nu da socoteala. Este transparent pentru o lume intreaga ca au pactizat panicati de atitudinea transanta a presedintelui impotriva coruptiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibila mascarada (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:44)

    Wake Up [anonim]

    "Desteapta-te romane", spune in fiecare dimineata cintecul ridicat la grad de imn, dar se pare ca este in zadar!

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat ? Pentru ce? Pentru ca a dat publicitatii un bilet care de fapt il incrimineaza pe primul ministru Calin Tariceanu expunindu-i incercarea de trafic de influenta in favoarea lui Dinu Patriciu in plina lumina a zilei?!!?

    Ce fel de om este romanul ca sa accepte o asemenea mascarada? Se teme in continuare ca-si pierde culcusul daca protesteaza ? Locul de munca? Isi acorda in continuare eterna scuza ca "ce sa ma amestec, toti sunt o apa si un pamint, vor sa roada un os mai mare?” Sau "eu nu fac politica, nu ma pricep!" Nu facem politica? Inseamna ca nu traim, caci viata in sine este o succesiune de acte politice - Sa nu ne mai mintim, este poltronism social, politic, economic, fuga de responsabilitate civica, atitudinea "ce-o fi, o fi, ne vom descurca noi cumva"

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat si Ion Iliescu sa reziste in Parlamentul Romaniei? Cine este responsabil pentru doua mineriade care au trimis in exil aproape o intreaga generatie de oameni entuziasti si dornici de revitalizare a tarii dupa 1989? Cine a paralizat si incetinit evolutia tarii timp de doua mandate intinate de coruptie? Cine a facut cele mai falimenare deal-uri pentru Romania inclusiv cu Mittal Steel ? Vacaroiu presedinte interimar? Umbra i se mai plimba prin Casa Scinteii bras-a-bras cu tov. Ion Iliescu.

    In sfirsit parlamentarii romani de aproape toate culorile politice au gasit un numitor comun - FRICA de a fi trasi la raspundere pentru actele de coruptie comise din 1989 pina astazi (multe dintre ele cu radacini inainte de 1989), FRICA de a nu ajunge in inchisoare, FRICA de a nu da socoteala. Este transparent pentru o lume intreaga ca au pactizat panicati de atitudinea transanta a presedintelui impotriva coruptiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibila mascarada (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:45)

    Wake Up [anonim]

    "Desteapta-te romane", spune in fiecare dimineata cintecul ridicat la grad de imn, dar se pare ca este in zadar!

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat ? Pentru ce? Pentru ca a dat publicitatii un bilet care de fapt il incrimineaza pe primul ministru Calin Tariceanu expunindu-i incercarea de trafic de influenta in favoarea lui Dinu Patriciu in plina lumina a zilei?!!?

    Ce fel de om este romanul ca sa accepte o asemenea mascarada? Se teme in continuare ca-si pierde culcusul daca protesteaza ? Locul de munca? Isi acorda in continuare eterna scuza ca "ce sa ma amestec, toti sunt o apa si un pamint, vor sa roada un os mai mare?” Sau "eu nu fac politica, nu ma pricep!" Nu facem politica? Inseamna ca nu traim, caci viata in sine este o succesiune de acte politice - Sa nu ne mai mintim, este poltronism social, politic, economic, fuga de responsabilitate civica, atitudinea "ce-o fi, o fi, ne vom descurca noi cumva"

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat si Ion Iliescu sa reziste in Parlamentul Romaniei? Cine este responsabil pentru doua mineriade care au trimis in exil aproape o intreaga generatie de oameni entuziasti si dornici de revitalizare a tarii dupa 1989? Cine a paralizat si incetinit evolutia tarii timp de doua mandate intinate de coruptie? Cine a facut cele mai falimenare deal-uri pentru Romania inclusiv cu Mittal Steel ? Vacaroiu presedinte interimar? Umbra i se mai plimba prin Casa Scinteii bras-a-bras cu tov. Ion Iliescu.

    In sfirsit parlamentarii romani de aproape toate culorile politice au gasit un numitor comun - FRICA de a fi trasi la raspundere pentru actele de coruptie comise din 1989 pina astazi (multe dintre ele cu radacini inainte de 1989), FRICA de a nu ajunge in inchisoare, FRICA de a nu da socoteala. Este transparent pentru o lume intreaga ca au pactizat panicati de atitudinea transanta a presedintelui impotriva coruptiei.
  • 0 (0 voturi)    
    baselu (Vineri, 20 aprilie 2007, 23:48)

    cris [anonim]

    si eu sunt pro baselu, dar am si eu o intrebare..
    de ce toti cei care ar trebui sa ii fie alturi acum, pleaca de langa el (vezi consilierul prezidential si purtatorul de cuvant).. nu vi se pare o chestie suspecta in asta?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cris (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 0:12)

    itzenplitz [anonim]

    intra in campanie
  • 0 (0 voturi)    
    cum poate CONDAMNA un comunist comunismul?ha ha ha ce ipocrizie (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 0:42)

    dan t [anonim]

    cum oare poate un membru al P.C.R sa condamne comunismu? oare e moral SIGUR stiti oare ce inseamna comunism eu il studiez la scoala in toata splendoarea lui asa k lasati-o mai moale cu il base! L am avut pe Carol al II-lea, pe Antonescu, pe Dej, pe Ceausescu mai merita oare NATIUNEA romana si nu poporul (sa explice marineru ce inseamna popor si diferenta) un dictator? sigur nu! ca PSD PNL PC PRM au furat sau ca-s oligarhi asa e dar pana la urma putem vorbi ce vrem nu ne impusk nimeni nu ne baga in inchisoari nimeni pentru libertatea de exprimare!voi astia de prin strainataturi (care va da-ti destepti poate k si sunteti) ia spuneti nu exzistita coruptie la nivel inalt?ba da ia aduceti-va aminte de cazu Elron din S.U.A.!nu nu dragi mei utopisti CORUPTIA LA NIVEL inalt nu va disparea nici o data!pune-i oricui din lumea asta 1 miliard de euro dolari etc si in proporite de 99% va kdea deci nu mai visati k basescu face si drege!da face da din gura asta si eu pot sa fac de ce nu ma puneti i pe mine presedinte sigur as fi mai bun k el la dat din gura! problema nu e marea coruptie ci mik atunci knd un doctor nu se uita la tine fara sa dai bani, knd un amarat de politai te skpa de o amenda dand celebra spaga, knd un student ia cumpara loc la kmin in dauna altuia aceasta trebuie eliminata!cat despre oligarhi SUNT AU FOST SI VA FI! indiferent k se cheama Canada Sua Germania Franata ei sunt cei care cotizeaza sume imense sprijinind campanii electorale!poate vorbi marineru k partidu de buzunar n-a avut din astia! nu cred! deci sa ne mai scuteasca marineru de ipocrizie si sa faca ce a promis sa DEMISIONEZE dak are ceea ce are orce barbat dar din pacate nu prea are! base lasa ipocrizia si du-te in Congo.....
  • 0 (0 voturi)    
    Politicieni de un leu si 25 de bani (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 0:46)

    ionutz [anonim]

    Basescu este singurul om care este capabil s-a conduca tara!
    Trebuie sa treca inca 50 de ani pana cand Romania o s-a aibe oameni bine educati si pregatiti s-a conduca tara!si poate nici atunci!
  • 0 (0 voturi)    
    trupa lui base (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 1:05)

    baladist [anonim]

    Iar la referendum, daca Base si ai lui continua in stilul de acum, mi-e teama ca voi fi pentru suspendare. De ce? Pentru ca tot joi, tot in piata, s-a strigat "Jos parlamentul!" in sensul de hai sa ne descotorisim de institutia asta ca nu-si mai are rostul. Gresit!
    Poate nu-si are rostul in actuala componenta, dar asta este alta poveste. Cine a mai vazut democratie fara parlament? Numai in parlament se confrunta mai multe opinii! Si asta e, majoritatea decide, c-asa este regula (scrie in orice constitutie).
    O alta poveste de ieri. A vazut careva dintre voi astia care faceti zgomot scena cu automatul pierdut de SPP, tot ieri, tot la Universitate, in timpul vizitei lui Base? S-a va descriu scena pe scurt. Cand Base a traversat din fata TN-ului catre arhitectura, un BMW din escorta a intors din scurt iar prin usa dreapta fata (uitata deschisa) a cazut pe asfalt un pistol automat. Din fericire nu s-a descarcat. Va duce capul pe careva ce ar fi izbucnit acolo daca arma se descarca (nici macar nu era nevoie sa fie cineva ranit, era suficient zgomotul de foc de arma). Sau poate chiar asta se dorea (scenariu identic cu cel din 21 decembrie 1989)? Daca da asta ar fi iresponsabilitate crasa din partea scenaristilor.
    Baieti mai usor cu zgomotul, mai judecati si bibilicile voastre, (daca le aveti pe umeri).
    Webmastere, sper ca nu ma vei cenzura.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 1:26)

    pt ura 127 [anonim]

    draga, iti vorbeste un om apolitic, care incearca sa vada clar ce se intampla. de cand cu base, salariul mi-a ramas la fel, deci si nivelul de trai. asa si ai mei...dar de cand a venit el, au incepu sa dispara hotii din locurile astea de pe aici, locuri in care vreme de cca. 15 ani - dupa revolutie fireste - puteai striga in gura mare: lemn, petrol, fier vechi de vanzare!. binenteles, furat! acum nu se mai striga. toata industria din zona mea a disparu in 10 ani. si nu am furato eu...si tot mai apare cate un felix, dezvaluit in acesti ani, nu in cei 10...nu e cel mai destoinic base, dar nu cred ca ai cum sa simti schimbarea adusa de el, ce-i drept nu majora, dar palpabila, decat daca nu ai trait si muncit ca om de rand in romania, de unde sa vezi cum iti sunt vandute fabricile pt fier vechi, de ex....e atat de greu sa vezi diferentele? sau poate ai ceva de protejat, furat fiind din bunul romanului de rand?!
  • 0 (0 voturi)    
    Eugen Nicolicea (PSD), care a sustinut ca Traian Basescu se cere suspendat pentru ca mandatul sau nu a fost binecuvantat de Preafericitul Teoctist. (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 1:38)

    PSD-ul gradinita lui Che Guevara [anonim]

    "Pe locul intai la “cele mai tari argumente in favoarea suspendarii” il asez pe cel al domnului deputat Eugen Nicolicea (PSD), care a sustinut ca Traian Basescu se cere suspendat pentru ca mandatul sau nu a fost binecuvantat de Preafericitul Teoctist. Drept dovada, calamitatile naturale care s-au abatut asupra Romaniei in ultimii doi ani si jumatate."
  • 0 (0 voturi)    
    SUS BASESCU (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 1:38)

    exemplul [anonim]

    Noi cei care stim masinatiile celor fara scrupule ar trebui sa le stie toata lumea deoarece este pe fata nu mai au nimic de ascuns acum este vorba de lupta dinte popor si cei care vor sa distruga tara .Deci eu sint cu tara cu BASESCU,cred ca si tu ar trebui sa te aliniezi ca doar esti tot din popor nu dinte parlamentari,nu vezi ce fac? .SUS BASESCU.CEi din Atlanta
  • 0 (0 voturi)    
    pt #200 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 1:41)

    chic [anonim]

    Turcan il urmeaza in compania pt referendum.
  • 0 (0 voturi)    
    DRAGILOR O INTREBARE (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 2:02)

    BOCANCU [anonim]

    Am si eu o curiozitate , nu cu subiectul ci un pic pe langa :
    Daca PSD are acum presedinte care poate numi prim ministru de ce sa mai stea PSD la curu lu mister papion ?
    Cum o sa stea marii rechini din PSD cuminti si prosti ca le zice Geona ca are el intelegere cu Pacalici si nu va demite guvernu lu Pacalici sa ajunga PSD la putere pentru urmatorii doi ani ? E o ocazie unica pentru PSD is marele luceafar Ilici. Eu pun pariu pe un milion ( vechi ca n-am unu nou ) ca in 3 saptamani e Tariceanu in opozitie , hahaha , cine vine sa trimita o adresa de email. Cu stima la toti forumistii Hotnews care transforma Romania intro democratie participativa !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru @209 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 2:43)

    Pestisoru' de aur [anonim]

    Cred ca tu ii confunzi pe aia de la PSD cu PD-ul, pe Geoana cu Basescu -- doar pentru ca pot sa fie mitocani si profitori ca Basescu, nu inseamna ca o sa si fie. Cred ca oamnii astia au invatat o lectie, Basescu nu.
  • 0 (0 voturi)    
    SIMULARE VOT (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 3:05)

    vot.uuu.ro [anonim]

    CUM AI VOTA LA UN EVENTUAL REFERENDUM PRIVIND DEMITEREA PRESEDINTELUI TRAIAN BASESCU? INTRA PE vot.uuu.ro [vot.uuu_ro] SI VOTEAZA!
  • 0 (0 voturi)    
    Dezamagire (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 3:11)

    Sandu [anonim]

    Sunt indignat de comportamentul iresponsabil al parlamentarilo cand au votat suspendarea.

    ... dar si dezamagit de razgandirea lui Base. Argumentia lui este asemanatoare celei lui Tariceanu (interes national, semnale externe), intr-o situatie similara.

    Presedintele devine mai putin credibil, si vina o poarta in intregime. Daca nu era pregatit 100% pentru demisie, nu trebuia sa ameninte cu ea.

    Il voi sustine pe Basescu la referendum numai daca nu ploua sau nu am altceva mai bun de facut. Il votez la alegeri, dar din pacat pe post de raul cel mai mic. Sper sa-si rascumpere "greseala" prin FINALIZAREA unui proiect important cum ar fi alegerile uninominale. In vorbe nu mai cred.
    Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    INCREDIBILA MASCARADA (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 3:16)

    Wake Up [anonim]

    "Desteapta-te romane", spune in fiecare dimineata cintecul ridicat la grad de imn.

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat ? Pentru ce? Pentru ca a dat publicitatii un bilet care de fapt il incrimineaza pe primul ministru Calin Tariceanu expunindu-i incercarea de trafic de influenta in favoarea lui Dinu Patriciu in plina lumina a zilei?!!?

    Ce fel de om este romanul ca sa accepte o asemenea mascarada? Se teme in continuare ca-si pierde culcusul daca protesteaza ? Locul de munca? Isi acorda in continuare eterna scuza ca "ce sa ma amestec, toti sunt o apa si un pamint, vor sa roada un os mai mare?” Sau "eu nu fac politica, nu ma pricep!" Nu facem politica? Inseamna ca nu traim, caci viata in sine este o succesiune de acte politice - Sa nu ne mai mintim, este poltronism social, politic, economic, fuga de responsabilitate civica, atitudinea "ce-o fi, o fi, ne vom descurca noi cumva"

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat si Ion Iliescu sa reziste in Parlamentul Romaniei? Cine este responsabil pentru doua mineriade care au trimis in exil aproape o intreaga generatie de oameni entuziasti si dornici de revitalizare a tarii dupa 1989? Cine a paralizat si incetinit evolutia tarii timp de doua mandate intinate de coruptie? Cine a facut cele mai falimenare deal-uri pentru Romania inclusiv cu Mittal Steel ? Vacaroiu presedinte interimar? Umbra i se mai plimba prin Casa Scinteii bras-a-bras cu tov. Ion Iliescu.

    In sfirsit parlamentarii romani de aproape toate culorile politice au gasit un numitor comun - FRICA de a fi trasi la raspundere pentru actele de coruptie comise din 1989 pina astazi (multe dintre ele cu radacini inainte de 1989), FRICA de a nu ajunge in inchisoare. Este transparent pentru o lume intreaga ca au pactizat panicati de atitudinea transanta a presedintelui impotriva coruptiei. Nutresc speranta ca este suficient de transparent si pentru noi electoratul roman sfidat de mai marii zilei.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru 210 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 5:01)

    Emanuel [anonim]

    Pestisorule, te-ai nascut ieri, se vede treaba. Nu erai pe lume atunci cind minerii plantau flori dupa metoda lui Ilici (stropesti bine pamintul cu singe, apoi pui semintele) si nici cind acelasi artizan al dictaturii cu manusa lua al treilea mandat .
    Cit despre pariul Bocancului (dar aveti fratilor niste nume...), ma indoiesc foarte tare ca Constituia, asa timpa cum e ea, permite Presedintelui interimar sa destituie premierul. Presedintele asta interimar ar trebui sa tina luminarea si nimic mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru 214 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 5:39)

    Bocancu [anonim]

    Scuze pentru nume , asta cred eu ca ma reprezinta.

    Am citit chiar acum Constitutia , o poti gasi in multe locuri si nu interzice presedintelui interimar sa numeasca un nou prim ministru. Scuze ca te dezamagesc.

    ARTICOLUL 98: Interimatul functiei
    (1) Daca functia de Presedinte devine vacanta ori daca Presedintele este suspendat din functie sau daca se afla in imposibilitate temporara de a-si exercita atributiile, interimatul se asigura, in ordine, de presedintele Senatului sau de presedintele Camerei Deputatilor.
    (2) Atributiile prevazute la articolele 88-90 nu pot fi exercitate pe durata interimatului functiei prezidentiale.

    vezi 88 - 90 si nu au nimic cu numirea prim-ministrului. Articolul respectiv e numarul 85
  • 0 (0 voturi)    
    Vot in USA (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 6:04)

    California [anonim]

    Mitocani, ticalosi, mincinosi si hoti ordinari sunt reprezentantii din fata si din umbra ai PSD-PNL-PRM-PC.Unii pe aici au tupeul nemaintalnit sa ceara onoare si respectarea Constitutiei intr-o directie gresita. Iliescule, tine-le tu o sedinta de partid si explicale acesti termeni conform Scrierilor lui Lenin. Din Los Angeles va anuntam ca suntem fericiti ca Presedintele nu a demisionat. Tariceanu vorbeste de morala? Asta este o dovada evidenta de descalificare a cetateanului roman si cred ca si-a facut cruce cu limba in gura. Ca un sobolan raios, ranjeste, sperand sa domina o natiune dupa dictatura pnl-isto-psd-ista si , incalificabil - udmr-ista. La referendum vom face reintalnirea romanilor la Consulat. Sa va fereasca Sfantul sa incercati vreo manipulare ca in 2004.
  • 0 (0 voturi)    
    Parlament?? (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 6:26)

    biaRO [anonim]

    Daca ar fi sa fie dizolvat Parlamentul si sa alegem altul, pe cine am trimite acolo? Suntem inconjurati de hoti si corupti. Aceiasi indivizi dorm in parlament de la revolutie incoace. Au mai fost schimbati doar cei care sforaiau prea tare si isi deranjau vecinii de "dormitor".
  • 0 (0 voturi)    
    lui dan t, nr. 202 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 7:07)

    senectutea catre juventute [anonim]

    Stimate tinere! Axioma din biologie "tot ce este viu si nu se dezvolta, e mort" se aplica pe multe taramuri, nu in ultimul rand in viata politica si sociala. Din studiul aprofundat al comunismului vei intelege la care moment dat el a devenit incapabil de a progresa si a sfarsit prin implozie. Un fost comunist care denunta comunismul nu e prin definitie ipocrizie aplicata, ci cel putin o tentativa de a-l depasi - pana cand oameni ai viitorului de varsta ta vor prelua stafeta. Speranta e in voi si traieste prin voi, de aceea - cu Oda lui Schiller - "prieteni, nu asemenea cuvinte". Cat despre noi, astia de prin strainataturi, unicul nostru avans, daca vrem sa-l calificam ca atare, este ca am trait esecuri si deziluzii la care altii de abia ajung sau vor ajunge si ridicam glasul in straduinta de a li le atenua, oarecum daca posibil. Numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    basescu la puscarie (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 7:16)

    anti-basescu [anonim]

    Basescu trebuie arestat de urgenta pentru praduirea flotei si masacrarea cainilor fara stapan.
  • 0 (0 voturi)    
    Tepes Doamne (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 8:13)

    radu [anonim]

    ptr toti jegosi care se scobesc in nas meritati o teapa in fund sa va fi rusine daca voi va numiti parlamentari nu santeti decat o adunatura de hoti cu interese propri si meschine mie rusine de tara asta prapadita
  • 0 (0 voturi)    
    Care e diferenta? Tariceanu si-a tradat partenerul, Basescu a ales alta mutare inainte de a apasa pe ceasul de control! (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 8:35)

    dookuhaka [anonim]

    Adica noi doi ne luptam pe campurile unei table de sah iar eu ma apuc si-ti trag palme iar opinia publica se asteapta sa respecti tu regulile jocului si pe cele nescrise ale fair play-ului?
    Si mai este o mare diferenta intre razgindirea lui Basescu fata de razgindirea lui Tariceanu: Basescu s-a razgindit in a face o mutare in lupta cu adversarul inainte de a apasa pe ceasul care cronometreaza timpul de joc, Tariceanu, la o partida de volei, cind a vazut ca mingea a ajuns la partener s-a apucat sa-si faulteze coechipierul facind cu ochiul adversarilor de dupa fileu. Asta e marea diferenta! Tariceanu a tradat. Basescu a ales alta mutare fara a schimba regulile jocului.
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau dosarul de securitate al lu Baselu (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 9:08)

    RT [anonim]

    Vreau dosarul lui Basescu facut public! Va garantez ca este o lichea de ofiter de securitate care vine si ne vinde noua (de fapt voua celor care il sustineti) de luptator imaculat.
  • 0 (0 voturi)    
    Marea bucurie (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 10:25)

    oscar [anonim]

    Va multumim ca existati si ca sunteti cel care ne veti pastori pana in 2014.Sunteti cel mai mare politician roman din secolul 21,mintea luminata,raza de soare care va ocroti Romania.
    Sa va traiasca si consilierii si toti sustinatorii din presa scrisa si vorbita care sunt cele mai valoroase condee ale momentului.Poporul va sustine neconditionat
  • 0 (0 voturi)    
    Administrator forum (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 10:35)

    baladist [anonim]

    Administratore,
    Mai periezi mult prin mesaje? Daca mesajul nu este pro-Basescu nu intra?
    Cine te crezi prietene?
  • 0 (0 voturi)    
    Cenzura forum (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 10:46)

    baladist [anonim]

    Prietene admin,
    Am mai trimis 2 mesaje in aceasta dimineata. Unde sunt?
    Crezi ca daca lasi mesajele critice la adresa esti mai putin vinovat de cenzura? Lasa tot prietene, ca n-am folosit un limbaj pe care sa-l poti cenzura! S-au poate nu l-ai putut pricepe?
  • 0 (0 voturi)    
    Libertate (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 10:47)

    P.Catalin [anonim]

    In 2004 a fost pentru prima data cand un cetatean al acestei tari si-a castigat dreptul de a fi presedinte din primul tur de scrutin. Cred ca pentru PSD a fost o umilinta si cred ca si in continuare este prin faptul ca nu au pot schimba nimic din ce Ilici le-a imprimat romanilor FRICA!.
    In 2004 era pentru prima data cand televiziunile din toata tara aveau TUPEUL sa prezinte o stire asa cum era de fapt mai mult sau mai putin buna despre alesii nostri. Romanii se puteau uita la TV si vedeau cum cei de alta data omagiati erau acum jigniti si li se aduceau reprosuri pentru modul lor de a conduce Romania in EU.
    Acum ne-am castigat libertatea la Democratie. Am suspendat un presedinte l-am adus in fata Natiunii sa raspunda, asta inseamna LIBERTATE.
    "SA TRAIM BINE" nu inseamna doar prosperitate ci si "SA TRAIM LIBERI".

    Sa dea Domnu sa fie LIBERTATE si nu CENZURA.
  • 0 (0 voturi)    
    219 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 10:53)

    bubico [anonim]

    tot respectul cui termina treaba inceputa de basescu, sa putem intra intr-o scara de bloc fara sa ne luptam cu patrupedele!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu demisie! (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 11:13)

    aura [anonim]

    Basescu e mic copil pe langa altii... care vor sa-l dea la o parte. Oare Parlamentul nu se poate suspenda???? Ca asta ar merita cu totii. Presedintele a fost ales prin votul poporulul! Parlamentul a fost ales la gramada... o gramada de lasi, corupti si neputinciosi, care se ascund in spatele altora! RUSINE sa va fie, domnilor parlamentari!!! Ati dovedit inca o data ca sunteti niste scursuri! Rusine sa va fie!!!

    Domnule Basescu, nu va lasati!!!!! Noi va suntem alaturi!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru 209 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 11:18)

    mara [anonim]

    Ma gindisem si eu la posibilitatea picarii guvernului Tariceanu2 printr-o motiune de cenzura lansata de PSD. Iar presedintele interimar numeste un nou premier, de pilda pe Geoana. Se sparie gindul!
  • 0 (0 voturi)    
    vot basescu (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 11:41)

    romica [anonim]

    CUM AI VOTA LA UN EVENTUAL REFERENDUM PRIVIND DEMITEREA PRESEDINTELUI TRAIAN BASESCU? INTRA PE vot.uuu.ro SI VOTEAZA!
  • 0 (0 voturi)    
    PRO DEMOCRATIA DIXIT! (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 11:43)

    romica [anonim]

    Asociatia Pro Democratia (APD) a transmis un comunicat de presa in care constata faptul ca „votul de suspendare a presedintelui Romaniei din 19 aprilie, departe de a reprezenta incununarea democratiei si a controlului reciproc al puterilor, a consemnat esecul politicii postcomuniste”.

    Conform organizatiei neguvernamentale, "riscul ca fractura politica sa se adanceasca, autoritatea institutionala sa se prabuseasca, iar polarizarea societatii romanesti sa se amplifice a crescut alarmant”.

    ”Refuzul consensului si lipsa moderatiei politice au transformat disputa ideologica in scandal. Incapacitatea partidelor politice de a se structura doctrinar a accentuat propensiunea pentru conflict. Restantele morale ale tranzitiei romanesti se razbuna.

    In acest moment de tensiune politica si sociala, APD face apel la toate fortele politice pentru respectarea principiilor statului de drept, ale impartialitatii si regulilor jocului democratic”, se arata in document.

    Pro Democratia cere astfel mass media sa asigure un climat corect si responsabil pentru exprimarea libera si echilibrata a tuturor opiniilor si ideilor.

    Alegerile prezidentiale anticipate sau referendumul pentru revocare vor gasi Romania cu aceeasi legislatie electorala ca in 2004. Iregularitatile constate de APD la primul tur al alegerilor prezidentiale din noiembrie 2004 se pot, oricand, repeta, iar votul multiplu este in continuare posibil, spun cei de la APD.

    Pe aceasta cale Pro Democratia solicita Guvernului sa ia toate masurile pentru a asigura conditiile unei campanii electorale oneste.

    ”Criza politica actuala dovedeste ca reforma radicala a clasei politice, schimbarea electorala si constitutionala sunt mai necesare ca oricand. Cu conditia ca acestea sa fie realizate de si pentru cetatenii Romaniei. .....(...)

    Sa facem proba maturitatii si europenitatii societatii romanesti! E momentul sa redam Romania romanilor!”,
  • 0 (0 voturi)    
    basescu (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 11:47)

    matei livia [anonim]

    foarte bine ca nu le face pe plac dusmanilor tarii,ei ar trebui sa demisioneze nu presedintele.
  • 0 (0 voturi)    
    Farsorul Basescu (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 12:09)

    Traian Basescu [anonim]

    ati innebunit oameni buni. Ce aveti cu parlamentul ca tot voi ati votat si oamenii de acolo. M-am saturat de porcariile lui Base in care tot zice ca el e singurul care va sparge in tara asta. El e cel care vinede hac si coruptiei si oligarhiilor. E la fel de murdar ca si ceilalti. Discursurile lui parca sunt facute de manelisti merg direct la sufletul celor care inteleg doar ca tre sa mearga la atac. Nu cumva o sa cheme Base minerii? Oare nu cumva suntem toti mineri pentru el?
    Uitati-va la ce discurs de baietas are. Basescu si tarlaua lui
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr Aura Matei @ #193 (Omul providential ?) (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 13:19)

    Sorin Aradean [anonim]

    Aura,
    Crede-ma ca imi vine greu sa-i inteleg pe cei care contesta conceptul de om providential.

    Istoria a dat oameni clar providentiali, care si-au dovedit natura exceptionala prin amprenta pe care au lasat-o in urma lor. Un Roosevelt in SUA, un De Gaulle in Franta, un Adenauer in Germania, un Churchill in Marea Britanie, un Havel in Cehia, un Walensa in Polonia, un Petru cel Mare in Rusia, un Ata-Turk in Turcia, si un in ultimul rind un Carol in Romania, nu sint simple evenimente nesemnificative ale istoriei mai mult sau mai putin recenta a lumii.

    Si atunci, in baza acestor precedente multiple, de ce n-ar fi si Basescu omul providential a carui menire sa fie ruperea totala de trecutul si mostenirile nefaste ale acestei tari ?
    Ptr ca n-a descalecat de pe un cal alb ?
    Ptr ca nu e genul cucernic ?
    Ptr ca mai trage cite o injuratura ?
    Ptr ca ii place sa danseze ?
    Ptr ca in calitate de Presedinte al tarii isi parcheaza masina la Sibiu intr-o zona pietonala ?
    Ptr ca isi schimba strategia si renunta la demisie odata ce constata jocul murdar al oponentilor sai, care n-au inteles demisia ca pe un gest de fair-play cu chemare la urne, ci ca pe o vulnerabilitate a Presedintelui primita pe tava, de care sint bucurosi sa se foloseasca, schimbind din mers regulile jocului ?

    De asta ? Prea putin, doar fleacuri in raport cu ceea ce a demonstrat Basescu pina acum in lupta evidenta pe care duce impotriva oligarhizarii acestei tari.

    Mai gindeste-te, si indeparteaza-te de drobul de sare (...) numit "Basescu-dictatorul".
  • 0 (0 voturi)    
    Hot News este partinitor/pro-basescu (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 13:52)

    RT [anonim]

    De ce nu lasati sa fie comentata si stirea http://hotnews.ro/articol_70415-Tudor-Chiuariu-reintroduce-prevederi-r adicale-in-legea-ANI.htm? De ce insistati pe stiri gen "puci in Parlamentul Romaniei"?
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO BAIETI (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 14:30)

    Barcelona [anonim]

    Bravo baieti, toti cei care ati fost sunteti si o sa mai fiti prin piete VOI SUNTETI DEMOCRATIA; strigati tare si pentru noi : HOTII!!!!!!!, ne-au furat REVOLUTIA si acum vor sa ne fure si PRESEDINTELE.
    D-aia am plecat de acasa sa muncim la negru pt. alti hoti prin tari straine care se mandresc cu "democratia" lor de carton presat si nu-si citesc nici ziarele.
    In strada si la referendum ASTA E DEMOCRATIA, un proiect pe termen lung care se face cu oamenii muncii nu cu politroci.
    O sa stam la consulate la cozi interminabile (ca intotdeauna) pt. ca astia stiu f. bine pe cine votam noi si nu au de gand sa ne imbunatateasca situatia.
    Dar o sa stam cu iluzia ca numai asa vom reusi sa ne intoarcem ACASA ca am strans un banut din greu si ne-am saturat sa-i slugarim pe astia.
    Strigati voi si pt. noi acolo ca noi am inceput sa ne organizam sa strigam prin Europa.
    Ne-am saturat sa ne tot faca HOTII de rusine. Nu va lasati baieti Suntem cu voi si suntem milioane.
    Aratati-le DEMOCRATIE la astia mama lor de inutili.
  • 0 (0 voturi)    
    lupta! (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 15:20)

    nkvd [anonim]

    nu te da batut si alunga-i pe hotii astia din tara!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai BASE ! (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 16:08)

    Alex [anonim]

    Hai Basescu!
    Fi curajos!
  • 0 (0 voturi)    
    Poporul Roman tras in piept inca odata. (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 17:00)

    Stefan T [anonim]

    Cum se poate ca dupa ~ 16 ani de guvernare comunista tot cu ei sa stam in frunte, hotii care au jefuit tara intr-un hal fara de hal, si si-au rezolvat numai interesele proprii sau ale partenerilor politici sau de afaceri. Nu zic ca e sfant Dl. Basescu, nu zic ca nu a “bagat mana” si el, dar dintre cei ce au fost si inca mai sunt la conducere “a mai dat si la popor”, acum ca ei nu-si mai pot conduce in liniste afacerile si nu mai pot fura in aceleasi cantitati ca de pana acum se simt amenintati? Ce cauta ~ 500 de parlamentari in guvern din care x% sunt analfabeti, x% nu se prezinta la sedinte, x% dorm in banci, oameni pe care-i platim din propriile noastre buzunare si mai au si pretentii pe lana asta. Se vaita ca le pleaca intelectualii din tara, ce sa faca in tara, sa moara de foame cu o facultate ,cu un masterat sau cu un doctorat? Bancile sunt scapate de sub control au aparut ca ciupercile dupa ploaie cu dobanzi de 30% pe an, asta-i camatarie.
  • 0 (0 voturi)    
    Arde-i Traiane pe tradatori si pe imputitii de PSD-isti (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 17:12)

    Catalin [anonim]

    Ce au facut domnii de la PSD cat au fost la guvernare ? S-au umplut de bani si functii ! Acum cand nu le mai merge fac pact cu Diavolul si il dau pe Dumnezeu jos !!! Sa le fie rusine !!! NU VOTATI PSD !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Bocancu (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 19:48)

    Emanuel [anonim]

    Zisesem ca ma indoiesc foarte tare ca Constitutia poate sa permita numirea primului-ministru de catre un presedinte interimar, nu ca sunt sigur, pentru ca nu citisem paragrafele respective. Ce mama dracului de Constitutie e asta care permite tot felul de mirsavii absurde. Auzi tu! Presedintele interimar poate sa numeasca primul-ministru si tot felul de alte lucruri importante, dar nu poate sa adreseze mesaje catre tara, care sint un rahat pe bat.
    Permiteti-mi un proverb ad-hoc: Spune-mi ce Constitutie ai, ca sa-ti spun ce fel de popor esti.
  • 0 (0 voturi)    
    E posibila falsificarea la referendum? (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 21:03)

    Bianca [anonim]

    Nu-mi vine sa cred nici acum, dupa cateva zile, ca Parlamenatul chiar a indraznit, de fapt, ca marii corupti ai Romaniei, au indraznit sa il dea la o parte pe presedintele ales al Romaniei cu atata... nepasare fata de popor, pana la urma.

    In cele din urma, Traian Basescu ar trebui sa fie reales cu o majoritate zdrobitoare.

    DAR, ma intreb: Daca "coalitia monstruoasa 2" a indraznit sa-l suspende pe cel mai popular politician din Romania, nu va indrazni sa modifice rezultatele referendumului? Mare atentie, eu cred ca trebuie ca toti romanii care vor sa restabileasca ordinea, cat de cat, la conducerea Romaniei, trebuie sa voteze.
    Sa-si exprime vointa.

    Mi-e frica sa ma gandesc ce ar insemna sa vina la conducere o coalitie PSD-PRM-UDMR_PNL...
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu = 21 zile (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 22:30)

    BOCANCU [anonim]

    Emanuele , e clar ca avem o constitutie facuta de 3 lei cu multe probleme. Acum cred ca toti tre sa se plieze pe ea ca sa ramanem in zona democratica , ca de schimbat acum cu 7 partiduletze nu prea merge. Raman la intrebarea mea : Va putea Geoana sa reziste rechinilor din PSD care normal si logic ca-si doresc puterea ? Dar un simplu membru PSD de ce nu ar vrea puterea acum , daca e legal si posibil ? Ce au in comun cu Tariceanu in afara de Patriciu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Re postul de la 119 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 23:06)

    Oana [anonim]

    Cetateanului roman de la postul 119, nu cred ca ai motive sa te temi ca parerea ta a ofensat pe cineva, pentru ca de fapt nu exprimi nici o parere! Mai bine zis, clasica atitudine mioritica despre care stim deja ca nu a dus tara sau pe "cetatenii romani" foarte departe! Cum adica, si ce, alegeam pe altul? De ce pe altul, cand aveam deja unul ales, si foarte popular? Faptul ca presedintele ales de romani a fost suspendat prin jocuri politice ti se pare OK? Cat de apolitic ai fi, asta e o chestie care sfideaza logica, sa nu spun chiar bunul simt.
    Cat priveste avizele Curtii Constitutionale, primul vizeaza fondul (e.g. sa decida daca faptele savarsite de presedinte au constituit incalcari ale constitutiei), in timp ce al doilea vizeaza procedura, adica: au fost suficienti parlamentari prezenti, s-a tinut sedinta, s-a trimis decizia la MO etc etc. Si, chiar daca au fost vicii pe fond exprimate in prima decizie a Curtii, au trebuit sa valideze practic sedinta pe criterii procedurale.
    Atata mi-as dori ca romanii sa se destepte o data, si sa faca, nu numai sa zica! Sa fie constienti ca parerea lor conteaza, indiferent care ar fi ea!
  • 0 (0 voturi)    
    Re postul de la 119 (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 23:07)

    Oana [anonim]

    Cetateanului roman de la postul 119, nu cred ca ai motive sa te temi ca parerea ta a ofensat pe cineva, pentru ca de fapt nu exprimi nici o parere! Mai bine zis, clasica atitudine mioritica despre care stim deja ca nu a dus tara sau pe "cetatenii romani" foarte departe! Cum adica, si ce, alegeam pe altul? De ce pe altul, cand aveam deja unul ales, si foarte popular? Faptul ca presedintele ales de romani a fost suspendat prin jocuri politice ti se pare OK? Cat de apolitic ai fi, asta e o chestie care sfideaza logica, sa nu spun chiar bunul simt.
    Cat priveste avizele Curtii Constitutionale, primul vizeaza fondul (e.g. sa decida daca faptele savarsite de presedinte au constituit incalcari ale constitutiei), in timp ce al doilea vizeaza procedura, adica: au fost suficienti parlamentari prezenti, s-a tinut sedinta, s-a trimis decizia la MO etc etc. Si, chiar daca au fost vicii pe fond exprimate in prima decizie a Curtii, au trebuit sa valideze practic sedinta pe criterii procedurale.
    Atata mi-as dori ca romanii sa se destepte o data, si sa faca, nu numai sa zica! Sa fie constienti ca parerea lor conteaza, indiferent care ar fi ea!
  • 0 (0 voturi)    
    PSD, PC, PRM, PNL (Sâmbătă, 21 aprilie 2007, 23:44)

    Anton [anonim]

    Domnilor de psd-isti m-am cam saturat. Nu au facut absolut nimik pentru aceasta tara. Asa ca toti cei care sunt impotriva lui Base si care critica pe majoritatea de pe acest forum ca asta este "zarva", eu va zic ca este vocea romanilor. Este vocea acelora care s-au saturat de vorbe fara acoperire. A si despre faptul ca base nu si-a tinut cuvantul in legatura cu demisia, ce atat zarva, nu poate fi comparat cu javra de citroneanu care isi urmarea doar propiul interes.
  • 0 (0 voturi)    
    toti la fel (Duminică, 22 aprilie 2007, 6:20)

    eugen [anonim]

    nu incetez sa ma mir...pe multe situri de comentarii rareori gasesti un comentariu,o parere exprimata cu decenta si detasare...cele mai multe sunt patimase,fireste subiective dar patimase. Spectacolul comentariilor este la acelasi nivel ca si viata politica de care ne plangem,un circ plin de intoleranta,invective si chiar ura! Pana cand patima oarba si ura vor fi inlocuite in societatea noastra de judecata,intelepciune ,argumente pro si contra si atitudine constructiva nu vom evolua...Tot timpul ai senzatia ca ne supraveghem unii pe altii cu un ciomag in mana ca sa ne dam in cap la prima neatentie...Ne plangem de oamenii politici...dar nu vedeti ca suntem [cei mai multi] o apa si un pamant? Daca noi nu putem sa ne exprimam decat prin acuzatii,injuraturi si urlete de ce sa le cerem lor altceva?
    Scuze daca v-am plictisit...
  • 0 (0 voturi)    
    OFICIOSULE (Duminică, 22 aprilie 2007, 8:11)

    marina [anonim]

    OFICIOSULE, sper ca macar stirile din sport sa aiba un gram de obiectivitate... sunt mai ieftini decat orice parlamentar.... dezamagit....
  • 0 (0 voturi)    
    BASESCU - un pericol pentru ROMANIA (Duminică, 22 aprilie 2007, 9:42)

    Nicolae Ungureanu [anonim]

    Basescu trebuie destituit si apoi dat pe mana justitiei pentru faradelegile pe care le-a facut. La fel si ciracii sai din PD, precum si clientii sai politici, beneficiari ai contractelor oferite contra comisioane grase in vremea cand era ministru si primar.
    Un om fara onoare, un mincinos si un mare demagog, acest individ reprezinta fara indoiala cel mai mare pericol pentru ROMANIA.
    Prezenta sa in fruntea tarii ar reprezenta o intarziere irecuperabila pentru Romania in procesul de integrare.
  • 0 (0 voturi)    
    cine dracu e poporul asta de care vorbiti? (Duminică, 22 aprilie 2007, 10:30)

    clujean [anonim]

    de unde stiti voi ca betivanul asta agresiv e cl mai iubit om din Romania? daca nu se prezinta lumea la referendum ce va insemna, retardatilor? ca il sustine pe basescu sau ca i se rupe de el si de voi, lingaii lui? de ce nu ati aceptat modificarea Constitutiei pt ca sa poate fi suspendat cu majoritatea celor care vin la referendum, asa cum a fost si ales? nu va e rusine, securisti obraznici? vine gunoiul ala, pesedintele 5 minute, si ne intalnire la vot, stiind prea bine ca nu se va intruni niciodata nr necesar de votanti? asta nici sange cat s-o raga pe stoarfa de udrea nu are, d-apoi sa vina la urne! auzti, cica ailalti se tem de alegeri! iar cand e sa vina el la urne, o intarce ca a auzit el prin targ ca aialalti vor sa-l bage la buau! poate, cas dosarul Flota e gata, si basescu e vinovat pana peste cap! dar nu de dragul tarii a facut el asta, clar! asta e un pericol pt tara, ca si voi, astia de-l sustineti cu grade sub tricoul de manelist, baaaa!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Traiane (Duminică, 22 aprilie 2007, 11:32)

    Gigel [anonim]

    Ne vedem la referendum ! Sa terminam jigodiile alea din parlament. Nesimtitii....stau acolo de ani buni pe lefuri colosale, nu fac nimic bun, isi urmaresc doar interesele lor. Stiu eu personal un deputat care abia stie sa scrie.....Vai de capul nostru cine face legile in tara noastra. Haideti oamenilor de data asta la vor sa nu poata sa fure astia ( ca ei organizeaza) cate voturi o sa aiba Base.
    Fii tare Base ne vedem pe 21 mai la Cotroceni !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    paharul s-a varsat (Duminică, 22 aprilie 2007, 11:47)

    Catalin I. [anonim]

    Acum ceva timp in urma mi se parea iluzorie demiterea presedintelui.Ziceam:"furtuna intr-un pahar cu apa, presedintele nu va fi suspendat".Iata insa ca paharul s-a varsat, din fericire intr-un cadru constitutional, in ligheanul rufelor (cam murdare) ale politicii romanesti.Vina lui Basescu imi pare a izvori din firea sa:se simte bine intr-o permanenta disputa si nu se poate adapta rolului de mediator pe care constitutia il cere.Acum nu zic ca e buna constitutia ca e asa, dar asta e,cel putin deocamdata.Desigur ca a deranjat pe multi si acestia s-au coalizat impotriva sa, dar pe mine cel putin nu m-a lamurit daca nu e hotul care striga "prindeti hotul", un hot pocait sau un foarte bun actor.Pentru ca sa nu ne ducem ca o turma bleaga la vot, la referendum, ar trebui ca cei in drept sa ne explice care sunt variantele in continuare.Se poate ca suspendarea sa pice la referendum, parlamentul iar sa-l suspende si tot asa?!
  • 0 (0 voturi)    
    @@@Clujeanule, TU ma faci retardat? (Duminică, 22 aprilie 2007, 12:08)

    Bascaliosul [anonim]

    Ma consider vizat de diagnosticul tau. Chiar doream sa ma tratez si sunt atras de dovezile tale de ardelean cu discernamant si medic ...cu capul.

    Cu mintea mea bolnava, de retardat, te rog frumos sa-ti pui in functiune intelectul si sa-mi recomanzi un tratament prin raspunsul la DOUA intrebari care ma chinuie. Adica te rog sa-mi dai un raspuns rational, competent, asa cum inteleg ca te pretinzi, incat sa-mi treaca obsesiile, nedumeririle, durerile de cap si, cat de cat, lacunele de retardat.

    1. Ce PREJUDICII ti-a pricinuit, sau le-a pricinuit altora, Traian Basescu prin schimbarea promisiunii de a-si da demisia, odata ce NICIUNUL din cei care il acuza pentru razgandire nu TRERCE DINCOLO de acuzatia ca nu s-a tinut de cuvant. Adica DE CE "sufera" ATAT DE TARE cei care il acuza pe presedinte INVOCAND NUMAI razgandirea neonoranta, insa FARA SA-SI EXPLICE CONCRET AFECTIUNILE (vezi ? Cu afectiunile ACUZATORILOR am ajuns in domeniul specializarii tale)

    2. Nu se poate la nivelul tau de cunostinte despre manelisti, securisti, lingai etc. sa nu fi auzit de RETRACTARE. Pana si o instanta de judecata poate SA RETRACTEZE o hotarare definitiva daca au intervenit ELEMENTE NOI , care nu au fost avute in vedere cand s-a dat hotararea. Prin revizuire de ex. instanta se poate razgandi IN FATA UNOR MOTIVE TEMEINICE, adica retracteaza si hotaraste invers.

    Eu, daca am promis sa ajung intr-un in localitatea X si spun ca vin cu trenul, dar AFLU CA NISTE SMECHERI AU ANULAT singurul TREN vizat de mine, NU ma mai duc la gara pt ca sunt retardat. La fel procedez si daca aflu ca au de gand sa-l anuleze dupa ce ajung in gara, pt CA RECIDIVISTII SMECHERI AU MAI PROCEDAT ASTFEL.

    Tu ce faci, te mai duci la gara sau te tratezi ...altfel?

    Eu m-am gandit sa-mi retractez prima hotarare, MA DUC LA AEROPRT si ajung MAI REPEDE DE CAT AM PROMIS, pentru ca PROMISIUNEA ESENTIALA este sa AJUNG, nu sa iau neaparat trenul.
  • 0 (0 voturi)    
    Pro monarhie (Duminică, 22 aprilie 2007, 12:17)

    FairPlay [anonim]

    Tot circul asta nu ar fi avut loc daca in loc de republica (prezidentiala sau parlamentara) am fi avut o monarhie constitutionala. Eu m-am cam saturat de atitia presedinti care numai impartiali nu au fost...
    Traiasca Regele in pace si onor!
  • 0 (0 voturi)    
    Multumim Wake Up! (nr.198)...Merita citit inca o data! (Duminică, 22 aprilie 2007, 13:19)

    Joe [anonim]

    "Desteapta-te romane", spune in fiecare dimineata cintecul ridicat la grad de imn, dar se pare ca este in zadar!

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat ? Pentru ce? Pentru ca a dat publicitatii un bilet care de fapt il incrimineaza pe primul ministru Calin Tariceanu expunindu-i incercarea de trafic de influenta in favoarea lui Dinu Patriciu in plina lumina a zilei?!!?

    Ce fel de om este romanul ca sa accepte o asemenea mascarada? Se teme in continuare ca-si pierde culcusul daca protesteaza ? Locul de munca? Isi acorda in continuare eterna scuza ca "ce sa ma amestec, toti sunt o apa si un pamint, vor sa roada un os mai mare?” Sau "eu nu fac politica, nu ma pricep!" Nu facem politica? Inseamna ca nu traim, caci viata in sine este o succesiune de acte politice - Sa nu ne mai mintim, este poltronism social, politic, economic, fuga de responsabilitate civica, atitudinea "ce-o fi, o fi, ne vom descurca noi cumva"

    Cum este posibil ca un presedinte ca dl. Basescu sa fie suspendat si Ion Iliescu sa reziste in Parlamentul Romaniei? Cine este responsabil pentru doua mineriade care au trimis in exil aproape o intreaga generatie de oameni entuziasti si dornici de revitalizare a tarii dupa 1989? Cine a paralizat si incetinit evolutia tarii timp de doua mandate intinate de coruptie? Cine a facut cele mai falimenare deal-uri pentru Romania inclusiv cu Mittal Steel ? Vacaroiu presedinte interimar? Umbra i se mai plimba prin Casa Scinteii bras-a-bras cu tov. Ion Iliescu.

    In sfirsit parlamentarii romani de aproape toate culorile politice au gasit un numitor comun - FRICA de a fi trasi la raspundere pentru actele de coruptie comise din 1989 pina astazi (multe dintre ele cu radacini inainte de 1989), FRICA de a nu ajunge in inchisoare, FRICA de a nu da socoteala. Este transparent pentru o lume intreaga ca au pactizat panicati de atitudinea transanta a presedintelui impotriva coruptiei.
  • 0 (0 voturi)    
    @clujean _ #250. cine dracu e poporul asta de care vorbiti? (Duminică, 22 aprilie 2007, 16:05)

    gerula [anonim]

    Batrane, stai prost cu nervii!
    Modul tau de exprimare te defineste 100%. Abia daca te mai suporti pe tine, dar sa-i mai suporti si pe cei din jurul tau... Comunicarea ta cu exteriorul, cu semenii tai, este deficitara. Chiar ai probleme existentiale insurmontabile!

    PS_ renunta la infatuare. Nu mai apela la vulgaritati. Nu faci onoare si cinste demnitatii ardelenesti!
  • 0 (0 voturi)    
    base (Duminică, 22 aprilie 2007, 16:36)

    stan sandu [anonim]

    nu te lasa, ca suntem alaturi de tine!
  • 0 (0 voturi)    
    sustinere pentru presedinte (Duminică, 22 aprilie 2007, 16:58)

    ioana [anonim]

    Nu se poate ca un presedinte ales direct de populatie sa fie demis de o sleahta de banditi nimeriti pe liste de partid intr-un Parlament pe care-l fac de rusine si-l discrediteaza de 17 ani incoace. Basescu nu e perfect, isi are pacatele lui, dar in momentul de fata este singura sansa pe care o avem ca sa scapam macar partial de mafie. Nici un om onest si preocupat de soarta sa si a familiei sale in aceasta tara nu are dreptul sa stea acasa pe 20 mai. DA PENTRU PRESEDINTE!
  • 0 (0 voturi)    
    diferente (Duminică, 22 aprilie 2007, 22:14)

    Catalin I. [anonim]

    Se face caz ca Basescu nu s-a tinut de cuvant ca sa demisioneze.Sunt insa cazuri si cazuri de netinere de cuvant.Acesta nu m-a afectat cu nimic.Nerespectarea promisiunilor (adeseori umflate ) din campaniile electorale ma afecteaza dar acesta nu si il pot trece cu vederea.As spune ca Basescu, ca presedinte jucator, a jucat la ofsaid.A fentat ca-si da demisia dar nu a facut-o si a lasat parlamentul in ofsaid.La referendum nu va trece suspendarea si atunci se va vedea si mai clar ofsaidul in care este parlamentul :a suspendat pe cel pe care poporul l-a vrut, deci se vede ca nu mai reprezinta poporul.Nu stiu inca ce procedura este in acest caz dar in mod normal, in aceasta situatie conflictuala (in care parlamentul vine in contradictie cu vointa electoratului ) acesta ar trebui dizolvat.
  • 0 (0 voturi)    
    dl presedinte (Duminică, 22 aprilie 2007, 23:28)

    saul david [anonim]

    dl presedinte eu va spun psd au tras cu gloante adevarate per ceausescu ,au adus mineri cand erau in pericol si ati fost contra stiu acuma din grseala au incarcat armela cu gloante oarbe ........aveti ocazia sa faceti sa dispara ........oputeti s ofaceti sunteti capabil va cunosc personal stiu ca sunteti sincer am avut ocazia sa ascult . nu vor reusi de data asta sunteti un adevarat lider ,nu va spun suces trebue pentru poporul roman sa fie sigur ca dumneavostra continuti afi PRESEDINTELE ROMANIA daca vor sa fie liber de corupti DAVID CU STIMA DESTEPTATE ROMANE
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Basescu!!! (Luni, 23 aprilie 2007, 3:44)

    mihaela [anonim]

    Traiane fii tare trebuei sa-i oprim pe comunisti. Scriu din USA dintr-un stat din NW (IDAHO) si suntem forte suparati ca nu exista o modalitate mai simla de a vota pentru BASESCU si pentru destinul ROMANIEI. Vrem ca romanii sa aibe ceea ce si-au dorit mereu o viata mai buna, ceva ce nu au avut de la "Revolutie" pina cum si BASESCU este cel ce va aduce asta in viata romanilor. ESte cel mai onest, mai bun si mai curajos presedinte pe care l-a avut Romania pana acum.
    JOS COMUNISMUL!!! HAI BASESCU!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pentru Stefan. (Luni, 23 aprilie 2007, 11:18)

    Simona [anonim]

    Diferenta intre Basescu si Tariceanu este simpla. Tariceanu a renuntat la demisie din interes personal, iar Basescu si-a lasat deoparte mandria de a intra in arena Leilor la bataie si nu a demisionat punand deasupra interesul poporului.
  • 0 (0 voturi)    
    Liberali - vax (Luni, 23 aprilie 2007, 18:01)

    Milicici [anonim]

    Sincer, pana acum credeam ca singura doctrina ce poate scoate Romania din impas e cea liberala. Si am tooot votat cu ei. Nu imi place Tariceanu dar mi-a placut Stolo mai demult. Ei bine, ca un partid liberal sa se alieze ... in orice aspect, dar mai ales in demiterea presedintelui cu javre gen: Iliescu, Vadim, Voiculescu ...mi se pare dincolo de orice limita. Eu am impresia ca astia nu sunt normali. Pai si-au asasinat tot elctoratul care credea ca ei ar putea urmari doctrina liberala. Nu inteleg cum de nu au rupt relatiile cu ei partidele liberale europene. Cat despre demisia lui Basescu ... am vazut aici pareri ca ar fi un om lipsit de onoare. Stimati Domni, sa te cramponezi de o afirmatie atunci cand iti dai seama ca ai gresit inseamna onoare? Mie mi se pare ca ar aduce mai degraba a prostie. Sau ma rog... a onoare de kamikaze ...sau de hidalgo ...ambele frizand prostia crunta.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitare (Marţi, 24 aprilie 2007, 19:38)

    preda [anonim]

    Eu am o parere deosebiota despre domnul presedinte TRAIAN BASESCU ,si sper ca in continuare tot dumnealui sa conduca aceasta tara.
    Este singura persoana care poate struni acesti talhari care vor sa jecmaneasca tara.Si poate ne scapa de reclamele cu robotul de la CITROEN,cu patron cu tot.
  • 0 (0 voturi)    
    suspendare o etapa si mai vedem (Marţi, 24 aprilie 2007, 21:09)

    cervena zvezda [anonim]

    Nu mi--am schimbat parerea despre PSD , PRM si p.c.(fara majuscule).Sunt strans uniti de ciolan.Cat despre UDMR , mai patriot decat PNL . D-l TARICEANU a profitat de punctajul D-lui PRESEDINTE pentru a-si continua afacerile. FRATI ROMANI , VENITI LA REFERENDUM ! Nu doresc sa ne umileasca Parlamentul pe votul nostru uninominal , exprimat liber ! Asa ar trebui votate si somniferele din (p-mic)arlament , platite din bani publici , ca sa doarma si sa se adune numai cand au interese de grup .
  • 0 (0 voturi)    
    Criza politica romaneasca (Joi, 26 aprilie 2007, 13:33)

    Radu Damian [anonim]

    Criza politica actuala este de fapt o maturizare a societatii politice dar nu in ultimul rand si a socetatii civile.Domnul Basescu este presedintele cel mai putin rau sau cu alte cuvinte cel mai bun dintre cei rai.Chiar daca in media majoritatea acesteia este de acord cu suspendarea presedintelui ,acest fapt este datorat in mare parte controlului executat de catre proprietarii media.Cel mai bun exemplu in acest sens este cazul domnului Voiculescu(Felix Motan).Cred ca este foarte evident acest lucru pentru toata societatea.
    Solutia iesirii din creza actuala este dizolvarea parlamentului si organizarea de alegeri anticipate parlamentare.Reinoirea parlamentului ii va acorda aacestuia mai multa legitimitate
  • 0 (0 voturi)    
    base...base (Joi, 26 aprilie 2007, 23:19)

    bunicul broscoi [anonim]

    Hai base, te-am votat odata ,te mai votez odata ,nu mie greu, dar fa ceva cu panaramele alea din parlament
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Basescu (Joi, 26 aprilie 2007, 23:28)

    Swetty [anonim]

    Te vom vota .,de abea asteptam sa dam somnorosii jos din parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    VIVA BASESCU (Vineri, 27 aprilie 2007, 0:11)

    donraul [anonim]

    sunt rezident in spania de 8 ani si in data de 19 mai ma voi prezenta la ambasada sa-l votez pe CEL MAI REPREZENTANT PRESEDINTE CARE L-A AVUT ROMANIA IN TOATA ISTORIA SA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!sanatate,urari de bine si spor la munca DOMNULE PRESEDINTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!FELICITARI ,ADEVARATII ROMANI SUNT DE PARTEA DVS.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu for President !!! per sempre! mereu ! (Vineri, 27 aprilie 2007, 16:24)

    Flory [anonim]

    Locuiesc in Italia de multi ani dar vin des in tara unde am multe interese de toate tipurile, foarte des. In nordul Italiei (unde locuiesc) conduc o mare asociazie sindicala care are si multi romani asociati. Toti cei pe care i-am interpelat, vor merge sa voteze CONTINUITATEA lui Basescu ca presedinte al Romaniei !!! Unicul demn de acest rol ! ....daca parlamentarii comunisti (declarati si ne-declarati) vor face alte smecherii, cred in mod sigur ca va fii o alta revolutie !! TOTI ROMANI, TOATE PERSOANELE CARE SE INTERESEAZA, CARE PARTICIPA LA POLITICA ROMANIEI...IL VOR PE BASESCU PRESEDINTE!!!

    VOTOEAZA "NU" LA REFERENDUM: astel D-ul Basescu v-a continua in functia de Presedinte!!
  • 0 (0 voturi)    
    hai basescu (Vineri, 27 aprilie 2007, 16:33)

    vasile [anonim]

    La vot pentru Basescu.
    ACUM TREBUIE SA NE EXPRIMAM, apoi va fi prea tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    cum votam (Vineri, 27 aprilie 2007, 19:26)

    andrei [anonim]

    Salut deoarce si eu am sa votez pentru sustinerea dn presedinte Traian Basescu asi dori cei care se ocupa de campania electorala sa explice tuturor si indeosebi oamenilor modesti si celor din zona ruralamai mult unde ar trebui sa puna stampila pe da sau nu pentru ca imediat dupa intrebare cetateanul de rand se va repezi la chenarul cu DA AVIND SENZATIA FALSA CA IL SUSTINE PE PRESEDINTE asta insemnd de fapt demiterea Multumesc pentru spatiul acordat sisiva rog mult sa discutati si aceasta idee cei care sunt in masura sa oaplice.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 28 aprilie 2007, 0:06)

    Phill John [anonim]

    Ciuma rosie care s-a cuibarit si in parlamentul Romaniei trebuie starpita in mod democratic. Vom da iarasi girul nostru unui barbat puternic precum Traian Basescu. Fantomele comuniste inca nu au inteles ca sunt aruncate la gunoiul istoriei.Si gunoiul pute rau.
    Sa reactionam rational si sa eliminam fluerasii, prostanacii, si cei ca ei.
    La vot ii putem invinge. Cine nu reactioneaza merita sa retraiasca mizeria.
  • 0 (0 voturi)    
    HAI, BASE! (Sâmbătă, 28 aprilie 2007, 17:01)

    Mihaela78 [anonim]

    Parlamentul ar trebui sa reprezinte interesele poporului, dar fac tot ce se poate ca dorinta lui sa nu se faca auzita. Au votat o lege care face cat mai dificila readucerea PRESEDINTELUI NOSTRU la Cotroceni. Cei care stiu mai multe despre legi si Constitutie nu au nici o idee cum sa schimbam Parlamentul?
    Convingeti-va prietenii, vecinii si bunici sa vina la vot, indiferent daca sunt sau nu cu demiterea lui Base. Sunt insarcinata in 8 luni si tot o sa merg sa stau la rand la votare.Cei din Parlament se bazeaza pe faptul ca romanii sunt prea comozi ca sa vina la vot. HAI, BASE!
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie online. (Duminică, 29 aprilie 2007, 15:09)

    Cata [anonim]

    Va rog votati. Semnati petitia pentru dizolvarea parlamentului
    http://www.petitiononline.com/500000/petition.html
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum - o intrebare complicata... (Miercuri, 2 mai 2007, 23:39)

    Alexandra75 [anonim]

    N-am stat sa citesc toate comentariile de aici, deci nu stiu daca a mai ridicat cineva problema:
    Mi se pare ca intrebarea de la referendum e formulata foarte pervers, si ma gindesc aici la populatia din zonele rurale, care n-are un vocabular prea bogat.
    L-am intrebat si eu pe un "tataie" de la munte, care e fan Basescu si care citeste orice ziar apuca si asculta toate stirile posibile la radio, printre piriieli si fosnituri: "Tataie, intrebarea la referendum e: Sinteti de acord cu demiterea presedintelui T. Basescu? Da sau Nu?"
    Si tataie a raspuns: "Da."
    Pentru ca asa crede el ca, spunind "DA" il sprijina pe Basescu. Ca la alegeri, nu? Alianta etc.
    Se vorbeste sau nu se vorbeste despre acest subiect?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru TRAIAN BASESCU. (Joi, 3 mai 2007, 19:26)

    roxana [anonim]

    DOMNULE BASESCU.NU VA LASATI BATUT.PUTETI CASTIGA.NOI V AM ALES NU GUVERNUL SI NOI AM ALES SI GUVERNUL.DECI NUMAI NOI PUTEM DECIDE CINE ESTE BUN PT CONDUCEREA TARI.SANTETI CEL MAI POPULAR PRESEDINTE SI SINGURUL CARE A FACUT CEVA IN TARA ASTA .VA SUSTIN.SA NU VA DATI BATUT PT CA SANTETI PUTERNIC.
  • 0 (0 voturi)    
    VOTAT (Joi, 3 mai 2007, 19:28)

    roxana [anonim]

    BASESCU PRESEDINTE
  • 0 (0 voturi)    
    asta da (Joi, 3 mai 2007, 20:49)

    Horea [anonim]

    Vom tinecu tine Basescule.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tariceanu e BASE\' (Vineri, 4 mai 2007, 14:09)

    popescu costin-lumina [anonim]

    TRAIANE NU NE LASA PE MANA ASTORA!
    VIN CU TOT NEAMU' LA VOT
  • 0 (0 voturi)    
    PRO BASESCU (Vineri, 4 mai 2007, 18:43)

    Neamu Alin-Lucian [anonim]

    suntem 2 studenti din craiova de la facultatea de medicina,te rugam:nu ne lasa pe mana"altora".
    BASESCU PRESEDINTE!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    PRO BASESCU (Vineri, 4 mai 2007, 18:44)

    Neamu Alin-Lucian [anonim]

    Suntem 2 studenti din Craiova de la Facultatea de Medicina,te rugam:nu ne lasa pe mana"altora".
    BASESCU PRESEDINTE!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Succes! Vom vota NU !!!!! (Sâmbătă, 5 mai 2007, 10:18)

    Gh.C.Braila [anonim]

    Din moment ce un ales al poporului, a doua zi dupa ce a fost ales ales isi poate schimba orientarea politica - daca a a vut vreuna ?! - inseamna ca, fie si numai intamplator ( ? ), se pot constitui la nivelul parlamentarilor coalitii ca cea pusa la cale de cei 322 care nu reprezinta decat interesele unui grup restrans..
    Unei asemenea coalitii trebuie sa raspundem cu un NU foarte hotarat!
    Suntem multi ! Forta votului nostru, prin exprimarea raspicata a lui NU, vom pune stavila fortelor raului!
  • 0 (0 voturi)    
    despre suspendarea presedintelui (Duminică, 6 mai 2007, 6:07)

    Hara Mircea [anonim]

    Nr.1 PSD la investire a spus in cadrul unui interviu la radio actualitati ca "vom lupta prin orice mijloace, ca sa inlaturam dela putere alianta da". si au reusit!" IN NUMELE CUI?, PENTRU CINE? SI, PENTRU CE? Perseverenta asta ar fi putut fi folosita in scopuri nobile, cum ar fi cresterea nivelului nostru de trai. Oare de ce alesii nostrii nu se preocupa de tara? Au falimentat 14 banci prin "Credite ne performante" - mii de mii de mii de miliarde de lei IMPRUMUTATI (vezi DEX), pe care nu i-au mai dat inapoi! Bani trecuti in datoria publica! Jocuri pramidale, caritas, FNI, bani grei aspirati tot de cei ce se ocupa de destinele noastre. De ce sa nu-i mai dea inapoi? un singur "ales" 2250 miliarde de lei si 128 mil. dolari, pentru care a primit 3,5 ani! iar gainarul marunt ia ani grei de puscarie! Bravo justitie si iliescu ce a dat decret de iertare pentru capetele grele de acuzare ale susnumituluI (SUSNUMITILOR)! si noi stam cuminti si ne lasam jecmaniti de alesii nostrii! Macar dl. pres. Basescu, a cerut sa se starpeasca coruptia, votul uninominal si reforma justitiei si, il da jos. Clasa politica nu admite ca cineva sa-si ia mandatul in serios si il inlatura. Iar romanii asista la tot ceia ce se petrece, pasivi, cuminti, in liniste. ca si cand toate astea se petrec pe ecranul TV-ului, si nu cu noi, si la noi. Ne meritam soarta!!!!!!! Asa alesi pentru asa popor! O spun cu durere si strangere de inima!
    Stai popor si dormi in pace / alesul stie ce face / te fura si fraiereste / p-in mandatu-si ispraveste.
    Bravo natiune!!! Multumiri Alesilor!!! Dar, mare atentie, exista o JUSTITIE DIVINA, unde SANTAJUL, BANII, AFINITATILE POLITICE SI PRIETESUGURILE nu mai tin, fiti siguri de asta!
    NNNNNUUUUU! PENTRU BASESCU!
    ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU! AMIN!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu despre unii alesi (Duminică, 6 mai 2007, 14:25)

    dana [anonim]

    Cuvantul Scripturii spune: "Pomul dupa roade se cunoaste"! Ce roade ati adus voi, iliescu cu intreaga sleahta de hoti si mincinosi, inclusiv prm cu vadim, domnul rosu? Ati facut praf economia, cultura si moralitatea romanilor si a tarii. Asta este rodul pe care l-ati adus, mafioti de mare clasa: PRAFUL.
    Tot ce ati atin s-a prefacut in praf. Ati infometat poporul si omorati pensionarii, erijandu-va in dumnezeii lor, spunandu-le ca sunt prea multi si mananca degeaba. Inca doua mari roade: INFOMETAREA si UCIDEREA. Sa va mai spun si alte roade de care va faceti vinovati? Vati inneca in sangele celor ucisi de voi, si va-ti ingropa in ROADELE sduse. Sa ne fereasca Dumnezeu, sa cadem iar in mana voastra. Stiu cs sunteti niste marionete jalnice ale caror sfori sun trase din culisele rasaritului, acolo unde se afla scaunul de domnie al satanei,
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum (Duminică, 6 mai 2007, 16:25)

    Ovidiu Andrei [anonim]

    Trebuiesc intrebati alegatorii daca presedintele ales merita sau nu sa isi termine mandatul. Referendum si totul se solutioneaza. Cine nu are interes ca alegatorii sa decida - ascund ceva sau nu reprezinta pe nimeni in parlament. Ovidiu
  • 0 (0 voturi)    
    Ovidiu - Referendum (Duminică, 6 mai 2007, 16:35)

    Ovidiu Andrei [anonim]

    Votam cu Basescu. Alegatorii au dreptul sa fie consultati intr-o decizie de aceast nivel.
  • 0 (0 voturi)    
    DA nemanipularii (Duminică, 6 mai 2007, 23:02)

    AVM [anonim]

    DA respectarii CONSTITUTIEI!
    Institutiile sunt garantia libaertatii si nu despotii binevoitori. Acestia vor fi schimabati in cativa ani, iar daca dam voie unui presedinte, pe care il credem bineintetionat, sa incalce CONSTITUTIA si urmatorul o va incalca, dar nu stim cine va fi atunci in aceasta functie.
    Foslositi logica si nu sentimentele de moment!
    Ce s-ar intampla daca ar fi Vadim presedinte si ar face ce a facut Basescu? Sub aceleasi lozinci: mafia=oligarhii. V-ar place? Nu stim cine va fi presedinte in viitor!
    In politica, dreptatea nu iese din lupta pentru dreptate ci din lupta pentru interese sub masca dreptatii. Aceasta e politica in toata lumea. Pentru aceasta trebuie sa limitam puterea persoanelor din politica. Basescu e o persoana. Parlamentul e o INSTITUTIE formata din multe persoane. Institutia e puternica dar fiecare parlamentar in parte are puteri reduse.
    DA democratiei! DA inteligentei. DA logicii!
    Toti vorbesc frumos cand li se cutremura scaunuul si le sunt afectate interesele lor si ale lingusitorilor sau neamurilor lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Base trage-i in teapa pe toti care au furat sa nu-ti scape nici unul. (Luni, 7 mai 2007, 22:16)

    george [anonim]

    Ziua de 19 mai sa-ti poarte noroc Base pentru a-ti indeplini toate solutile pe care le ai. Dupa care pe toti care au furat sa-i pui in teapa si raspunda de ce au umilit acest popor de la asa zisa revolutie si pana in prezent.
  • 0 (0 voturi)    
    Base trage-i in teapa pe toti care au furat sa nu-ti scape nici unul. (Luni, 7 mai 2007, 22:16)

    george [anonim]

    Ziua de 19 mai sa-ti poarte noroc Base pentru a-ti indeplini toate solutile pe care le ai. Dupa care pe toti care au furat sa-i pui in teapa si raspunda de ce au umilit acest popor de la asa zisa revolutie si pana in prezent.
  • 0 (0 voturi)    
    Base trage-i in teapa pe toti care au furat sa nu-ti scape nici unul. (Luni, 7 mai 2007, 22:23)

    george [anonim]

    Ziua de 19 mai sa-ti poarte noroc Base pentru a-ti indeplini toate solutile pe care le ai. Dupa care pe toti care au furat sa-i pui in teapa si raspunda de ce au umilit acest popor de la asa zisa revolutie si pana in prezent.
  • 0 (0 voturi)    
    Pro Basescu (Miercuri, 9 mai 2007, 10:08)

    Ale [anonim]

    Nu se poate asa ceva. Pai cum adica il cand noi romanii il vrem! Trebuie sa mergem la vot si sa le demonstram ca nu isi pot bate joc de atate milioane de ROMANI.
  • 0 (0 voturi)    
    cu basescu !!!! (Vineri, 11 mai 2007, 20:47)

    andra [anonim]

    chiar daca am doar 13 ani pot sami dau seama cat de..... st cei din parlament sper sa le dea peste nas cu castigatul votului domnul basescu !!! dar imi este teama sa nu avem vrei surpriza sh sa nu iasa oricum asta e ROMANIA toti se mananca
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu (Duminică, 13 mai 2007, 19:06)

    SANDA DUMA [anonim]

    Vrem sa castigati in 19mai votarile nu vrem pe nimeni,daca va fi altfel vom iesi din nou in strada.Faceti odata pentru totdeuna curatenie.
  • 0 (0 voturi)    
    Pro basescu-Pro Romania (Duminică, 13 mai 2007, 22:44)

    Carlescu Dumitru [anonim]

    cine in calitate de primar a facut mai multe pt bucuresti,care primar a mai fost ales presedinte,oameni buni ...nu vedeti, nu cititi, nu auziti ce face Traian Basescu pt tara asta..eu zic sa lasati copilariile la o parte si sa incepeti a gandi.Traian Basescu are puterea sa faca ceva din tara asta..si o sa faca;Votati nu demiterii..altfel o sa fim atacati de ulii ca Tariceanu si ai lui;Eu votez NU