MAE confirma ca toate victimele sunt de nationalitate romana

Sase romani au murit intr-un accident rutier in Italia

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2007, 0:00



Sase romani si-au pierdut viata, iar alti trei au fost grav raniti , duminica dimineata, intr-un accident care s-a petrecut pe o autostrada din apropiere de Roma. Microbuzul in care calatoreau romanii era inmatriculat in Bacau. Informatia a fost confirmata initial pentru Corriere della Sera de operatorul autostrazilor din peninsula.


Ulterior si purtatorul de cuvant al ministerului roman de Externe, Ilie Banica, a confirmat pentru HotNews.ro ca toate victimele accidentului rutier sunt cetateni romani.: "Potrivit datelor furnizate de autoritatile italiene toate victimele implicate in accident sunt de nationalitate romana. Patru barbati si doua femei au murit, iar alte trei persoane sunt internate la spital in stare grava".

Politia italiana a constatat ca soferul microbuzului a pierdut controlul autovehiculului.

Chiar de la inceput, agentia de presa ANSA anunta ca victimele sunt cetateni romani dar autoritatile italiene nu au confirmat initial informatia.

Accidentul a avut loc pe autostrada A1, pe sensul dinspre Roma spre Florenta, la 15 kilometri de capitala italiana.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


651 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    romanii se cam sparg in figuri (Duminică, 1 iulie 2007, 16:02)

    emigrant [anonim]

    Poate ca aici soferul a adormit, dar in general romanii sunt niste ciobani pe strazile occidentului, mai ales cand au o anumita vechime in occident si pierd frica, se vad in masini puternice si asta ii face sa se creada desteptii pamantului.
  • 0 (0 voturi)    
    O tragedie ! pt Emigrant (Duminică, 1 iulie 2007, 17:49)

    vasile [anonim]

    Iata ca de fata cu asa o tragedie ne dam arama pe fata !
    Ii facem pe romani ciobani, desteptii pamantului samd si ne imaginam una si alta cand italienii spun ca auto Mercedes Vito (german) a avut o explozie de cauciuc .
    Masina era inmatriculata in RO
    Cu siguranta D-le Emigrant fie ca esti roman fie nu , nu esti om!
  • 0 (0 voturi)    
    sau (Duminică, 1 iulie 2007, 17:58)

    gigi [anonim]

    era o tipa astazi la realitatea (romanca din italia) care a spus ca i se par suspecte accidentele dese din ultimul timp in care isi pierd viata muncitori romani. asta nu e tipic romanesc? teoria conspiratiei ca mafia vrea sa lichideze muncitorii romani?
    Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei morti, i se poate intampla oricui si oriunde din nefericire.
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa-i ierte (Duminică, 1 iulie 2007, 19:21)

    brebu [anonim]

    au plecat pentru un trai mai bun poate pentru viitorul copiilor lor , poate erau tineri, nimeni nu este perfect asa le-a fost destinul,odihneasca-se in pace
  • 0 (0 voturi)    
    Viteza si oboseala omoara (Duminică, 1 iulie 2007, 21:21)

    ALex [anonim]

    Indiferent daca sunt genii sau simpli muncitori, sunt oameni. Imi pare extrem de rau cand oamenii se iau la intrecere cu timpul si pleaca la drum in ciuda oboselii. Culmea, pe fondul oboselii ca sa ajunga mai repede acasa, merg cu viteza mare. Este pacat sa iti risti viata doar ca sa ajungi mai repede la odihna.

    Dumnezeu sa ii aiba in paza. Iar pentru cei care citesc, important este sa evitam repetarea greselilor, indiferent care sunt acestea si tocmai pentru ca moartea unora sa nu fie in zadar.
  • 0 (0 voturi)    
    Firmele mici de transport (Duminică, 1 iulie 2007, 22:25)

    gunnar [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte, am aflat ca soferul a adormit la volanul microbuzului si a pierdut controlul izbindu-se de parapetul de ciment.
    Au intrat pe autostrada pe la 4 dimineata langa Salerno dar se crede ca veneau chiar din Sicilia. Oboseala la volan si-a spus cuvantul. Plus improvizatia - soferii acestor minuscule firme de transport nu respecta orele de odihna si merg continuu ca sa ajunga cat mai repede.
    Din pacate asta nu face decat sa se piarda din siguranta pe strada.

    DACA ALEGETI SOSEAUA MERGETI DOAR CU FIRME MARI, CU AUTOCARE MARI CU CEL PUTIN 2 SOFERI CARE ISI DAU SCHIMBUL. Drumul Italia - Romania nu se face niciodata in goana nebuna, fara opriri si cu soferi nedormiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Firmele mici de transport (Duminică, 1 iulie 2007, 22:26)

    gunnar [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte, am aflat ca soferul a adormit la volanul microbuzului si a pierdut controlul izbindu-se de parapetul de ciment.
    Au intrat pe autostrada pe la 4 dimineata langa Salerno dar se crede ca veneau chiar din Sicilia. Oboseala la volan si-a spus cuvantul. Plus improvizatia - soferii acestor minuscule firme de transport nu respecta orele de odihna si merg continuu ca sa ajunga cat mai repede.
    Din pacate asta nu face decat sa se piarda din siguranta pe strada.

    DACA ALEGETI SOSEAUA MERGETI DOAR CU FIRME MARI, CU AUTOCARE MARI CU CEL PUTIN 2 SOFERI CARE ISI DAU SCHIMBUL. Drumul Italia - Romania nu se face niciodata in goana nebuna, fara opriri si cu soferi nedormiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Sotia mea a murit in acest accident ! (Duminică, 1 iulie 2007, 23:16)

    asa ion [anonim]

    A plecat la munca cinstita,a avut grija de o batrana,care a decedat acum vre-o 2 saptamani.Avea doar 49 de ani.Se intorcea acasa dupa 4 luni.Am ramas singur,sunt pensionar,din ce voi mai traii ? Dumnezeu s-o odihneasca in pace ! Fie-i tarana usoara!
  • 0 (0 voturi)    
    accident la roma (Duminică, 1 iulie 2007, 23:41)

    radu [anonim]

    Dumnezeu sa-i odihneasca in pace. Am parcurs de zeci de ori la volan in ultimii 15 ani distanta Italia - Romania. Parerea mea este ca e total gresit faptul ca unele persoane cand se afla la volan vor sa demostreze calitatile tecnice ale autovehicolului si ale sale ca "pilot". Participand la discutiile intre romani, adesea se deschide subiectul in ceea ce priveste timpul necesar pentru a ajunge in Romania. Asta conduce la o cursa continua (ca la curse), generand adesea tragedii ca cea din 30.06.07 langa Roma. Nu uitati ca ne asteapta mereu cineva acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    asa este, iar eu sunt fiul uneia dintre victime (Luni, 2 iulie 2007, 0:10)

    asa arthur [anonim]

    s-a dus, .....din vina altora (s-a confirmat ca soferu a adormit la volan) ... sau poate asa a vrut Dumnezeu, oricum nu merita, vorba tatalui meu care a scris mai sus.... NU MERITA SA MOARA, AVEA DOAR 49 de ANI.... DOMNUL SA AIBA GRIJA DE EA...... sa se odihneasca in pace............ ea va ramane oricum in inimile noastre pentru totdeauna........
  • 0 (0 voturi)    
    Domnului Asa Ion (Luni, 2 iulie 2007, 0:11)

    ALex [anonim]

    Sincere, sincere condoleante. Imi pare nespus de rau ca ati pierdut pe cineva intr-o astfel de tragedie.

    Desi stiu ca nu este momentul, nu pot sa nu va sfatuiesc sa nu dati in judecata firma de transport. Din pacate dumneavoastra nu mai aveti ce pierde. Din fericire, firma are. Firma sa isi stie responsabilitatile: transporta oameni si nu obiecte.

    Cu mii de scuze pentru ca am venit cu o astfel de idee intr-un asa moment, sper insa sa va fie de folos.
  • 0 (0 voturi)    
    este inadmisibil (Luni, 2 iulie 2007, 9:01)

    gabi [anonim]

    sa ai un singur sofer pentru un parcurs atat de lung . Exista o lege si , este cert , firma de transoport a incalcat-o .
    Sunt si eu de parere ca firma de transport trebuie data in judecata . Nu doar pentru a plati daune familiilor indoliate , ci pentru a fi oprita de la a mai omora si pe altii .
    Sincere condoleante celor care au pierdut pe cineva in acest accident .
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Luni, 2 iulie 2007, 10:52)

    dorina [anonim]

    pentru toti cei care si-au pierdut rudele in acest tragic accident :eu sincer regret cele intamplate stiu ce inseamna sa lucrezi departe si cat de greu ne este fara familii.pt. cel ce a scris ca suntem ciobani ,,NU ESTI ROMAN,, departe se vede cat de uniti suntem ,ajungem sa ne gandim la balada ,MIORITA, daca ai fost la scoala intelegi ce vreau sa spun esti unul din ciobenii care vor sa omoare in concluzie suntem toti cibeni dar unii suntem mandri ca suntm ;;CIOBENI ROMANI,,,
  • 0 (0 voturi)    
    Cum pot afla numele celor decedati? :(( (Luni, 2 iulie 2007, 11:50)

    Mada [anonim]

    Cum pot afla numele celor decedati? Vineri dimineata a plecat o prietena de'a mea in italia cu mama ei si cu sora....Si ma tem de ce e mai rau..Toate 3 sunt din Bacau..Si trebuiau sa ajunga chiar duminica dimineata...Sper sa fie doar o simpla coincidenta..Dumnezeu sa'i odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Familiei ASA ION (Luni, 2 iulie 2007, 16:36)

    Marius.S [anonim]

    SINCERE CONDOLEANTE SI DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE....Am cunoscut-o pe doamna Asa si credeti-ma pe cuvant ca era o femeie deosebita...NU MERITA ASA CEVA...ARTHUR, SUNTEM ALATURI DE TINE...nu cred ca vreunul din acei oameni meritau sa moara in felul acesta...DUMNEZEU SA-I IERTE.........
  • 0 (0 voturi)    
    CONDOLEANTE FAMILIEI ASA (Luni, 2 iulie 2007, 16:45)

    Ana-Maria [anonim]

    SINCERE CONDOLEANTE FAMILIEI ASA, DUMNEZEU S-O IERTE SI S-O ODIHNEASCA IN PACE...ARTHUR, NU FI TRIST...POATE II ESTE MAI BINE ACOLO SUS...
  • 0 (0 voturi)    
    Sincere condoleante (Luni, 2 iulie 2007, 18:05)

    Oly [anonim]

    Suntem alaturi de tine Arthur.... dar acum... trebuie sa fii mai tare si mai dur decat esti tu... pentru tine, pentru tatal tau si pentru Corina...
  • 0 (0 voturi)    
    sase romani au murit.... (Luni, 2 iulie 2007, 22:43)

    florin [anonim]

    in primul rand,sincere condoleante pentru toate familiile ce au pierdut pe cineva drag in acest nefericit accident.DAR...goana dupa bani si neglijenta "unora" in a elibera autorizatiile de transport ,intotdeauna vor produce victime.cineva trebuie sa opreasca acest haos din transportul de PERSOANE.
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante (Miercuri, 4 iulie 2007, 15:48)

    Cosmin Petcu [anonim]

    Sa stii ca ma gandesc la tine si iti transmit sincere condoleante...Cosmin si Roxana. Sa-i fie tarana usoara si sper sa treci cu bine peste aceasta cumpana a vietii.
  • 0 (0 voturi)    
    viata incepe sa fie tot mai grea.. (Miercuri, 4 iulie 2007, 23:50)

    arthur asa [anonim]

    totul este negru.. sunt gol... il mai am doar pe tata..
    nimeni nu spune nimik..
    asteptarea este foarte grea..
    statul nu ajuta deloc..
    pentru a aduce un trup neinsufletit din italia ai nevoie de 5000euro, ..
    suntem oameni simpli, de unde sa luam banii astia..??? chiar nu intereseaza pe nimeni?? offf, problemele abia au inceput..
  • 0 (0 voturi)    
    Sase romani au murit intr-un accident rutier in It (Luni, 30 iunie 2008, 22:36)

    alina [anonim]

    a trecut un an.
  • 0 (0 voturi)    
    a trecut 1 an jumate (Luni, 5 ianuarie 2009, 13:05)

    arthur.asa [anonim]

    ...si tot degeaba....daca ma credeti...nici macar acum nu am certificatul de deces romanesc , si nu am cum sa dovedesc ca ea nu mai este
    ....statul roman nu face nimik....