Elvetianul Roger Federer, liderul ierarhiei mondiale, s-a calificat in semifinalele turneului de Grand Slam de la Londra, dupa victoria in patru seturi in fata spaniolului Juan Carlos Ferrero, scor 7-6, 3-6, 6-1, 6-3. Federer a triumfat in ultimele patru editii ale turneului londonez.

In semifinale, Federer il va infrunta pe francezul Richard Gasquet care l-a invins dupa un meci maraton pe al treilea favorit, Andy Roddick, revenind de la 2-0 la seturi pentru american. Gasquet s-a impus cu 4-6, 4-6, 7-6, 7-6, 8-6, dupa 3 ore si 34 de minute.

Si Rafael Nadal, al doilea favorit al turneului, a acces in penultimul act dupa succesul impotriva cehului Thomas Berdych, scor 7-6, 6-4, 6-2. In semifinale, spaniolul il va infrunta pe sarbul Novak Djokovic, favorit patru, care a trecut in sferturi de cipriotul Marcos Baghdatis cu 7-6, 7-6, 6-7, 4-6, 7-5.

In concursul junioarelor, Simona Halep a trebuit sa dispute vineri doua partide. Jocul din turul doi, amanat din cauza ploii a fost castigat, in fata columbienei Mariana Duque Marino, scor 7-5, 7-5, dar Halep a pierdut apoi partida din optimile de finala, impotriva favoritei trei, Evghenia Rodina din Rusia, care s-a impus cu 6-4, 5-7, 10-4.