Un parlamentar german cere blocarea fondurilor UE pentru Romania

de George Florea     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2007, 0:00



Parlamentarul german Manfred Weber a cerut aplicarea unor sanctiuni dure pentru Romania si Bulgaria din partea Uniunii Europene din cauza lipsei de performante din cele doua tari. Weber, membru al Uniunii Crestin-Sociale (CSU), crede ca Bruxelles-ul ar trebui sa inceteze platile catre cele mai noi state membre, anunta agentia bulgara de presa Focus News.

„UE trebuie sa blocheze finantarea celor doua tari pana la instalarea unor noi guverne functionale”, a declarat Manfred Weber intr-un interviu acordat unei publicatii germane si preluat de Focus News.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


120 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sa le afiseze pe net (Duminică, 8 iulie 2007, 10:37)

    rrr [anonim]

    Toate proiectele cu UE sa fie afisate pe net -de la initierea proiectului, fazele de executie , costuri, actualizate lunar, saptamanal, garantii, etc. Din start se poate prevedea in buget costurile cu urmarirea LIVE -a proiectelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Si inca ceva (Duminică, 8 iulie 2007, 11:14)

    Goe [anonim]

    Rrr, aduaga si postarea pe net a strategiilor pre si post proiect. Halul in care arata azi Romania este rezultatul hazardului, nicidecum a unui demers proiectiv, planificat. Haotic! Se deschide linia de finantare, se face propunerea, se face proiectul iar dupa implementare, moare... Nu tu dispozitive de sustinere, nu nimic...
  • 0 (0 voturi)    
    E democratie, oricine poate sa ceara orice aberatie (Duminică, 8 iulie 2007, 11:15)

    Marius [anonim]

    Popularii astia europeni nu au toate tiglele pe casa...
  • 0 (0 voturi)    
    webber (Duminică, 8 iulie 2007, 12:40)

    Gica [anonim]

    Parca asta nu e la prima "abatere"? Goe, hazardul e cel mai tare arhitect ... numa ca-i trebuie timp ... foarte mult timp. :)
  • 0 (0 voturi)    
    hotii cinstiti (Duminică, 8 iulie 2007, 13:07)

    Semaca [anonim]

    De ce nu au Marius toate tiglele pe casa ? Pentru ca mai sunt si cate unii care isi dau seama ca aderarea noastra la UE nu inseamna "sex fara prejudecati" ci doar asumarea unor drepturi dar si Obligatii ? A fost enuntat lucrul asta de mult in ce-i priveste pe politicienii romani. Trebuie sa fii naiv sa crezi ca toata clasa politica romaneasca a vrut sa aderam la UE pentru ca e profund democrata. Gresit. Au vrut sa aderam la UE pentru ca asta inseamna bani cu lopata din care, oricat ar fi aia de smecheri, politicianul roman tot o sa reuseasca sa-si traga o vila sau un mertan comision. Nu-ti inchipui ca-i intereseaza finalizarea vreunui proiect in afara de cel personal, numai ca asta se cheama hotie pe fata. Si cand apare cate unu p-afara care zice chestia asta guvernu' nostru se uita chioras la el...the wind cries mary.....
  • 0 (0 voturi)    
    20 ani (Duminică, 8 iulie 2007, 13:16)

    laur [anonim]

    eu cred ca brucan a fost optimist cu cei 20 de ani !
  • 0 (0 voturi)    
    romania afara din UE ! (Duminică, 8 iulie 2007, 13:50)

    marius george [anonim]

    prin italia se vorbeste ca romania va fi data afara din UE. sa dea dumnezeu sa nu fie doar zvonuri si chiar sa se intample asa.
  • 0 (0 voturi)    
    pt marius george (Duminică, 8 iulie 2007, 15:13)

    Vladimir [anonim]

    Dupa halul in care ai scris, ai dreptate, Romania trebuie sa iasa din EU. Presupun ca nu cunosti alte limbi straine si in cea nativa ai dificultati majore. Pfff, si iti mai dai si cu parerea ...
  • 0 (0 voturi)    
    interesul poarta fesul... (Duminică, 8 iulie 2007, 15:14)

    vali [anonim]

    Sa fim sinceri, Romania nu are ce cauta in UE. Voi ati primi, de buna voie, niste ///// imputiti si hoti in curtea voastra ?!
  • 0 (0 voturi)    
    Clasa politica putregaita (Duminică, 8 iulie 2007, 18:33)

    Brainstorm [anonim]

    Clasa politica distruge tara.Nu au vindut'o dar au devastat'o. Nu cred ca exista vreo exceptie la toate nivelurile politice. Un presedinte fara nici'o viziune pt tara care n'a lansat nici'un proiect major in schimb a blocat cele incepute (autostrazile) care devin acum de 2-3 ori mai scumpe si mai lungi in timp pt.implementare.In schimb nu face decat sa dezbine natiunea
    Guvernul? toti niste hoti, marsavi care n'au nici'o preocupare pt soarta tarii ci doar pt buzunarele lor.
    Toti parvenitii ,banditii care au devastat tara au facut'o la umbra pozitiilor lor in clasa ploitica guvernanta.
    E o mare rusine pt natiunea Romana. Singurele momente cand natiunea Romana a avansat a fost cand am fosti guvernati de straini.
    Cei acum la putere trebuie toti pusi la zid si averile lor confisctae. Clasa politica trebuie reinoita si toti "fostii" alungati cu suturi in Cur si trimesi la canal sa vada ce'nseamna munca.
  • 0 (0 voturi)    
    Locul Romaniei si Bulgariei este in UE (Duminică, 8 iulie 2007, 19:50)

    ALex [anonim]

    Institutiile europene, in ciuda mentalitatii lor invechite si a hotararilor luate uneori destul de haotic, au bataie lunga. Sa o luam treptat: in Romania si Bulgaria, la fel ca si in toata Europa in sine, nu au fost razboaie. Aceste doua tari sunt pasnice. Nu se poate spune acelasi lucru despre vecinii nostri (Serbia, Moldova, etc).

    Pe de alta parte UE doreste accesul la Marea Neagra. Nu exista alta cale comerciala navala catre statele arabe. Ce au statele arabe: PETROL si GAZE. O alta resursa de energie, backup in cazul in care rusilor li se urca vodca la cap. Comertul cu Asia si statele arabe (inclusiv Turcia) se face mult mai rapid si mai ieftin pe cai feroviare pana la epuizarea uscatului si apoi naval, nu doar naval pe Mediterana caci dureaza cat nu face.

    Romanii sunt badarani si hoti. UNII. Multi dintre ei muncesc pe branci si pe bani putini. La fel si bulgarii. Europa are nevoie de forta de munca tanara si ieftina si este satula de arabi cu tupiteici si araboaice cu voaluri. Avem deci un mare avantaj: suntem crestini. Chiar in cladirea in care stau lucreaza trei muncitori romani: vin dimineata si pleaca seara. Oameni cumsecade si harnici - unul din Bucuresti, unul din Braila.

    Concluzia: nu suntem in UE nici ca vor politicienii nostri, nici ca sunt cretini cei de pe la Bruxelles. Suntem pentru ca au nevoie de noi. Pe cine sa ia: pe ucrainieni ? Pe turci ? Chiar credeti ca vor sa emigreze la Berlin toti turcii ?!? Nu au si asa destui ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    UE (Duminică, 8 iulie 2007, 20:21)

    Dan [anonim]

    de aici:
    http://www.hotnews.ro/articol_77916-Rezultate-BAC-2007.htm
    BAC UL a fost UCIS (3)
    Andrei (7 iul 2007 17:46)

    CONCLUZIE :
    Lectia ce se vrea a fi predata la aceste examene este ca :"Daca nu dai mita, n-ai cum sa supravietuiesti in Romania".
    Corectorii nu numai ca i-a ajutat pe elevii prosti sa treaca bacul cu nota mare, ba mai mult i-a faultat cat de mult s-a putut pe cei mai buni.

    Se vrea din PARTEA PROFESORILOR ca toti elevii sa dea mita, si ei, macar o data pe an, inainte de concediu. Invatamantul este pastrat la un asemenea nivel datorita SINDICATELOR CARE PUN PRESIUNE PE GUVERN SA OPREASCA REFORMELE. Pastrarea pietii meditatiilor, respectiv a examenelor reprezinta principalul obiectiv al acestor sindicate.

    Ce efect a avut aceasta experienta pentru mine ? Ce planuri de viitor mai pot avea dupa o asemenea bataie de joc ? Sa plec din Romania, sa uit de aceasta tara ... sa plec intr-o tara cat mai departata de aceasta, in SUA, Canda , Australia sau chiar Noua Zeelanda. Iar dupa asta , doar cu picioarele inainte, voi mai intra in aceasta tara mizerabila, cu oameni mizerabili de fauna teribila. In aceasta ordine de idei, pentru perioada urmatoare voi invata cat mai multe limbi straine, iar la facultate ma voi duce doar cu gandul de a prinde burse in strainatate.

    Sa traiasca invatamantul romanesc si sa exceleze prin neverticalitate si 1.000.000 de ani. Eu sper sa nu mai calc mult pe aceste meleaguri ...
  • 0 (0 voturi)    
    a tampit lumea (Luni, 9 iulie 2007, 9:46)

    infuriatul [anonim]

    Stimabililor care va dati cu parerea, de cand un parlamentar neamt are dreptul sa spuna unei tari suverane ce guvern sa-si instaureze. Si-l mai si aprobati ........ unii. Puneti umarul si faceti ceva pt tarisoara, dati naibii imperiile, cand aveti date concrete si anume X Y a pretins ceva in schimbul unui serviciu public dati stimabililor cu parul sau pixul cu nume , poze etc renegati persoana pe fata. Coruptia o creeaza cei ce o alimenteaza, NU DA SI NU PRETINDE SPAGA, CHIAR DACA SE OFERA REFUZ-O asa ar mai fi o sansa pt noi dar asta-i treaba interna. Voi chiar credeti ca ne iubeste Uniunea? Sunteti chiar naivi, au nevoie de platitori de tribut si daca se poate naivi ca voi care sa nu ceara nimic, sa l-e linga talpile, si sa-si ocarasca tara. DACA TE CREZI IN STARE FA CEVA DACA NU POTI SINGUR AJUTA-TI FRATELE SA FACA EL, OPRESTETE DIN CARCOTIT DACA AICI TE-AI NASCUT AI O DATORIE FATA DE TARA ......... si asta nu-i un slogan rasuflat, in 89 am fost in fata gloantelor, copil prost fiind, am crezut in ceva, mi-a mai venit mintea la cap, dar tot mai cred. Nu aveti data concrete despre vreun corupt atunci de ce improscati cu noroi, sau toti forumistii sunt politicieni? Demascati coruptii dar daca nu-i stiti atunci faceti bine si taceti ca vesticii cred ca toata tara e corupta, bolnava, de o anumita etnie, plina de hoti si talhari,etc.
  • 0 (0 voturi)    
    clasa politica (Miercuri, 11 iulie 2007, 12:46)

    cetatean [anonim]