Tariceanu: Statistic, un roman mananca 24 kg paine pe an. In realitate, insa, mananca 115

de B. Blagu     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2007, 0:00



Tariceanu a afirmat ca statisticile oficiale arata ca un roman ar manca 24 de kilograme de paine pe an. "Romania este cunoscuta ca o tara cu o populatie care consuma cantitati mari de paine. Cu toate acestea, avem o medie oficiala mai mica decat Germania, care are 80 kg/cap de locuitor". Premierul a estimat ca, in realitate, consumul de paine este de aproximativ 115-120 de kilograme pe persoana.

Controalele demarate de ANAF si Inspectia Muncii vor viza componenta fiscala si cea de angajare, a mai declarat Tariceanu.

In ceea ce priveste scaderea TVA la paine, primul ministru a afirmat ca are pe masa o astfel de propunere venita din partea ministrului Agriculturii, dar ca aceasta va trebui discutata si cu producatorii din sector.

Tariceanu nu s-a pronuntat cu privire la justetea cresterii pretului painii in conditiile actuale de seceta, afirmand ca in economia de piata aceste lucruri se regleaza de la sine.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


382 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sigur (Luni, 30 iulie 2007, 13:55)

    da [anonim]

    de unde stie? atat mananca el si prietenii lui?

    cand ei nu mai stiu pe la ce restaurante de fitze sa umble.
  • 0 (0 voturi)    
    cat o sa-l mai suportam pe idiotul asta? (Luni, 30 iulie 2007, 14:01)

    lucid [anonim]

    115 kg de paine pe an inseamna cam 350 de "franzele" obisnuite. Deci una pe zi, sugari, nonagenari, oligarhi, spitalizatzi, etc etc. Cum poate cineva sa declare asemenea aberatzii?
  • 0 (0 voturi)    
    Statistic? (Luni, 30 iulie 2007, 14:20)

    Vladimir [anonim]

    Ca veni vorba pt. dl Tartizeanu, salarii in Romania de peste 2000€ sunt foarte putine. Realitatea "'gipanelor si viloaielor cu metzane' selecte" in fata ne spune ca banii au cu totul alte trasee....
  • 0 (0 voturi)    
    Poate Tariceanu mananca 24kg (Luni, 30 iulie 2007, 14:30)

    cezar [anonim]

    Eu mananc 150kg de paine! Nu de putine ori manac 1,5 paini pe zi! Deci?
  • 0 (0 voturi)    
    cezare, taica! (Luni, 30 iulie 2007, 14:37)

    clujean [anonim]

    pai asta zice si Tariceanu, ca romanii mananca mult mai multa paine, dar care nu apare in statistici, fiindca e produsa la negru! panimaiesi?
  • 0 (0 voturi)    
    cititi tot articoul! (Luni, 30 iulie 2007, 15:03)

    gica [anonim]

    Dragi basescieni de serviciu, inainte sa va aruncati pe comentarii, cititi pe indelete articolul, ca sa pricepeti cine, ce si de ce a zis ce a zis! Aici subiectul e evaziunea fiscala, nu cantitatea de paine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    aloooo (Luni, 30 iulie 2007, 15:07)

    cipri [anonim]

    mai oameni buni...ce nu intelegeti?majoritatea avem salarii mici si mancam paine mai multa ca nu avem bani sa dam pe delicatese..ce nu e clar?Cati dintre voi nu mancati 500 gr/zi de paine?Sunt altii ce mananca si mai mult....asa ca nu prea is aberatii astea.Daca ei mananca pe la restaurante de fite...asta e...noi bagam paine ca sa ne fie somacul mai plin.
    Asa ca oameni buni...ganditi inainte ca sa postati
  • 0 (0 voturi)    
    vedem la anu' care a fost treaba (Luni, 30 iulie 2007, 15:10)

    cata [anonim]

    Evaziunea in mod sigur se intampla, romanul daca poate fura...nu trebuia sa mai vina Tariceanu cu statistici legate de consumul de paine. Putea sa vina doar cu o statistica legata de onestitatea romanilor si calcula automat si evaziunea. Acu si cu controalele astea, probabil sa numarul de patroni de fabrici de paine - membrii PNL, o sa creasca semnificativ zilele astea... doar vin alegerile..nu ? Sunt curios la anu cand o sa ne uitam pe cifre daca o sa vedem ca au crescut de 5 ori veniturile provenite din impozite in sectorul asta si cu cat a crescut numarul de membri pnl-patroni de brutarii.
  • 0 (0 voturi)    
    ........... (Luni, 30 iulie 2007, 15:50)

    Ernest [anonim]

    Stiam ca Tariceanu are si alt lucruri pozitive in el,nu numai RH-ul singelui.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia omeneasca! (Luni, 30 iulie 2007, 15:59)

    mikiuta [anonim]

    Avand in vedere ca o buna parte din paine se intareste pe rafturile magazinelor, aceasta cantitate se considera ca fiind conumata de romani....Stam un pic , gandim problema , ca doar ... nu suntem animale ...
  • 0 (0 voturi)    
    Ba gicane de la 6! (Luni, 30 iulie 2007, 16:22)

    Iaca [anonim]

    Ma antibasescianu lu' tata! Ce are ma marinelu' cu faptul ca
    tariceanu e cretin? Deci hai sa recapitulam: un studiu al
    guvernului (sau comandat de guvern) ne spune ca noi mancam
    de 4 ori mai putina paine decat se intampla in realitate. Ce face
    Taricel cel maricel? Ii ia la stanga cumva pe ai de facura
    studiul? Neeee! Ii ia la purecat pe producatorii de paine, ca aici
    sta evaziunea fiscala majora a tarii! Hai ba tata, fii serios, du-te
    si mai trage o dusca la nea patriciu si spune-i si lu
    mototocicleanu ca nu mai tine cu oha din asta de doi bani!
  • 0 (0 voturi)    
    mistocareala de doi lei (Luni, 30 iulie 2007, 17:09)

    tariceanu 20 [anonim]

    o sa inceapa controale la fabricile de paine se vor gasi ca de obicei neregulili cu carul - niciodata evazaine fiscala ca nu au cum sa o probeze- se vor aplica amenzi de miliarde de lei si se va trage concluzia ca acestia sunt singurii vinovati de cresterea pretului painei si normal de seceta si incalzire globala
  • 0 (0 voturi)    
    DA (Luni, 30 iulie 2007, 17:27)

    NeaMarin [anonim]

    Eu zic ca nare cum sa fie 115kg/cap de locuitor. 112 ar mai merge. tot basescu e mai bun ca tine cu poporu si nu minciuneste atata.
  • 0 (0 voturi)    
    PAINE?!?! (Luni, 30 iulie 2007, 17:30)

    Florin [anonim]

    TARA CU CEL MAI MARE CONSUM DE PAINE PER CAPITA ESTE GERMANIA (CCA. 80 KG PER CAPITA)
    IN ROMANIA NU SE PRODUCE PAINE!
    CIFRELE LUI CALINUT SUNT DIN CAPUSORUL LUI DE MANECHINUIT!
    CA SA REZOLVE CU EVAZIUNEA, CE-AR FI SA FUNCTIONEZE SI UN IRS - ROMANESC (Internal Revenue Services - pe romaneste FISC! pentru persoanele fizice) SI ASTFEL S-AR EXPLICA SI AVERILE URIASE DOBANDITE DE FEL DE FEL DE CRETINI IN MAI PUTIN DE 2 ANI DE LA INSTALAREA PE FUNCTII (ROMANIA ESTE TARA UNDE PLEACA "EXPERTII" DE LA PRIVAT LA STAT!! - vezi Bodu, dobitocu nou de la AND, etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    Mancati-as painea! (Luni, 30 iulie 2007, 18:31)

    painica [anonim]

    Probleme grave bai nenica. Taricanule, mancati-as painea, nu te juca cu franzela boborului. Daca nu explodeaza mamaliga, poate franzela. Doamne ajuta... painea noastra cea de toate zilele.
  • 0 (0 voturi)    
    statistic (Luni, 30 iulie 2007, 18:36)

    vali [anonim]

    Statistic, Tariceanu mananca 115 kg rahat pe zi !
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 30 iulie 2007, 18:49)

    Un Roman [anonim]

    Daca Tariceanu ar fi fost mai cu picioarele pe pamint ar fi stiu ca Romania este cunoscuta si ca o tara cu populatia care isi creste porcii cu piine - dar astea nu se stie de la inaltimea dumnealui de fost manechin.
  • 0 (0 voturi)    
    Reclama pe paine: Cu 30 de milione de locuitori, Romania devine membru ...Stop! (1) (Luni, 30 iulie 2007, 20:30)

    Bascaliosul [anonim]

    Statistica ne mananca pana sa colectam TVA ...pe paine,alba, fabricata, comercializata si mancata la negru, in timp ce se fac bani albi(ti) pentru zilele negre ale producatorilor, transportatorilor, comerciantilor.

    Dupa statistica lui, Tariceanu mananca mult cu paine si cu Cioroiana vopsita, cum ca romanii din afara tarii sunt 508.000, dupa nr buletinelor de vot trimise in strainatate pt. referendum (din 18, 3 mil. cu drept de vot, dintr-o populatie de 21,88 mil. in 2006) in timp ce reclama aia a guvernului (de momit romanii cu televizorul)...reclama ca “milioane de romani s-au intors acasa”.

    Daca dintr-o jumatate de milion se intorc milioane, eventual periodic, s-ar putea “explica” nr mancatorilor de paine visat de Tariceanu, din finalul reclamei :
    “Cu 30 de milione de locuitori, Romania devine membru ...Stop!
    (Gogoasa filmata in stil guvernamental nu mai arata de unde se aduna 30 de mil, nici de ce fel de membru e vorba; in acel moment s-a rupt filmul, se pare ca reclamagiul s-a inecat cu paine alba vanduta la negru’ ...ala care zice ca e ca noi, hotarat sa-si deschida o afacere, sa raporteze toata productia si tot TVA-ul )

    Un referendum (de ex pt VU) are sanse sa nu treaca, pt ca din cei 18,3 mil de romani cu drept de vot ...pe hartie, s-ar putea prezenta sub 50 % (de ex. 9 mil.), dar, in aceleasi conditii, rezultatul poate fi validat daca nr celor cu drept de vot este 17,3 mil. (atat a raportat INS al guvernului, inainte sa spere ca rezultatul referendmului de demitere putea fi nevalidat; am aratat candva ca nr inscrisilor nu poate fi mai mare de 17, 4 mil )

    Desigur ca nr locuitorilor, 21,8 mil (consumatori de paine ...statistica), cuprinde si nr celor sub 18 ani, pe langa cei 18,3 mil. “inscrisi” cu drept de vot , dar se pare ca populatia umflata ...de atata paine cu TVA ascuns, a ajutat sa se obtina mai multe locuri fictive in parlament, calculate dupa legea 373/04 cu normele de reprez. 70.000 si 160.000 locuitori pt un dep, respectiv, un sen.
  • 0 (0 voturi)    
    Reclama pe paine: Cu 30 de milione de locuitori, Romania devine membru ...Stop! (2) (Luni, 30 iulie 2007, 20:35)

    Bascaliosul [anonim]

    Bineinteles ca diferenta dintre 30 mil si 21,88 mil consuma, in loc de paine, gogosi de-ale lui Tariceanu. Daca el a determinat consumul de paine prin raportarea cantitatii fabricate la nr de locuitori, a obtinut 24 kg/pers. si viseaza sa colecteze TVA-ul de pe 115 kg inmultit cu ...acelasi nr de consumatori. CATI ? (!). E normal sa estimeze cati bani spera sa adune, poate prind bine pt pensile cu sursele “aflate” pe ...vine. Mizeaza pe efectele reclamei amintite incat sa mai revina din strainatate cateva milioane ...din cei 500.000 sau statistica chiar ne poate spune cati mancatori sunt in tara?

    Inca unul ar fi Nicolaescu, de la sanatate ...mentala. El a declarat ca numai 11 mil. de romani sunt deja acasa si urmeaza sa-si faca analizele medicale. Probabil, pt ca ceilalti pana la 18, 3 mil (ca sa nu spun pana la 21 mil) mananca o paine cinstita, cu aviz de expeditie, factura, certificat de calitate si nu risca sa se imbolnaveasca de TVA-ul din evaziunea fiscala.

    Daca Tariceanu si-a intemeiat statistica pe nr de locuitori-consumatori, s-ar putea sa se consume cand va constata ca nu sunt atatia mancatori cati viseaza, ca nu se pot stopa livrarile de paine transportata repetat pe aceleasi acte, ca evazionistii nu se lasa impresionati, ca 2-3 mil. de romani platesc TVA pe paine consumata in Spania , Italia si din acest motiv nu-l poate colecta decat daca da reclama mai tare si mai des, ca trebuie sa treaca la taxa de viciu pe paine sau, in cel mai “fericit” caz, sa atraga o scumpire a painii. Consumatorii platitori (inclusiv de TVA), au toate sansele sa manance o paine vanduta la un pret bine calculat, pt ca producatorul poate tine cont si de evaziunea practicata, dar daca nu-i mai iese socoteala va majora pretul;Tariceanu va fi multumit ca vor creste baza de impozitare si, implicit, proportional, TVA.

    Trebuie redus intai singurul nr de mancatori cunoscut : cel din guvern, pana nu evadeaza leul inflationist incat, in loc de paine, s-o punem de mamaliga.
  • 0 (0 voturi)    
    Permiteti sa raportez (Luni, 30 iulie 2007, 21:23)

    MARIUS OPREA [anonim]

    Stimate domnule PM, permiteti sa raportez: Si rahat se manaca in Romania de zece ori mai mult decat se raporteaza statistic. E o evaziune fiscala acolo, de-ti muta nasul din loc. Luati imediat masuri, ca sa aveti de unde mari pensiile. Situatia este extrem de grava daca facem o comparatie cu nemtii, care nu mananca deloc...
  • 0 (0 voturi)    
    Bai Motocicelene, (Luni, 30 iulie 2007, 21:47)

    cezar [anonim]

    Painea se da si la animale (ca tine si alti petroliberali) dar si din cele reale. Ia pe toata "lumea" in calcul daca tot te apuci sa faci statistici.

    Ai gasit cumva si banii pt pensii? La anu' ma retrag si eu la vatra.

    Traiasca Tariceanu!!!! (ca Teoctist)
  • 0 (0 voturi)    
    papa la negru (Luni, 30 iulie 2007, 22:43)

    bicu marius [anonim]

    la fel este in toata industria alimentara. branza vanduta de ciobani = evaziune fiscala. toata lume stie. nimeni nu ia masuri. vand mii de tone pe an in bucuresti. la fel este si la paine si la carne... nimeni nu vrea sa ia masuri.
  • 0 (0 voturi)    
    tot statistic (Marţi, 31 iulie 2007, 0:57)

    ionut [anonim]

    domnule tariceanu , de la banii care ati plecat , daca nu ati fi
    reprezentantul oligarhiei PSD si a fostei securitati , statistic
    vorbind , cat poate fura un om normal daca nu ar beneficia
    de protectia externa URSS si a fostei securitati in romania ???
    puteti sa mi dati o cifra ?
    cat fura un hot mediu ?
    sau media furtului din economie pe cap de locuitor ?
    asa ....sa vedeti cam unde va situati ....
  • 0 (0 voturi)    
    Ba Iacane de la 11! (Marţi, 31 iulie 2007, 1:43)

    gica [anonim]

    Fost la Patritziu ... HIC ... si pe orma ... HIC ... oprit si la un shpritz cu marinelu ... HIC ... mare om ... HIC ... mare tzara ... HIC ...
    Multa prostie ... parol!
  • 0 (0 voturi)    
    TVA pe mincare nu exista in SUA (Marţi, 31 iulie 2007, 16:39)

    d'coios [anonim]

    Evaziunea fiscala dispare astfel la mincare si mi se pare normal ca mincarea sa nu fie taxabila, fiind necesara supravietuirii. Daca s-ar taxa prostia in toata lumea nu ar mai fi saracie! NOAH!....Mai ales ca Taxa pe Tariceanu ar balansa bugetul Romaniei