Un programator italian a inventat un soft utlizat de sute de mii de oameni

Cum sa trimiti sms-uri cu un cent

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2007, 0:00


Studentul care a inventat softul
Foto: corriere.it

Un student italian, in varsta de 24 de ani, a inventat un soft care, descarcat pe telefonul mobil, poate fi folosit pentru a trimite sms-uri in retea, cu ajutorul internetului, cu doar un cent, fata de aproximativ 15 centi cat costa in mod normal in Italia. Inventia lui Davide se numeste Skebby, scrie cotidianul Corriere della Sera in editia online de marti.

Creatia sa a devenit o adevarata afacere care a luat nastere in joaca, dupa cum afirma Davide. Acum doi ani se gandise, impreuna cu un prieten, sa creeze un program prin care sa se trimita sms-uri folosind internetul, care are costuri mult mai mici decat telefonia mobila. Si asa a aparut site-ul Skebby.it.

Cu ajutorul aplicatiei descarcate pe telefonul mobil, mesajul este trimis catre site-ul lui Davide si apoi redirectionat catre destinatar.

Potrivit Corriere della Sera, sute de mii de studenti italieni folosesc deja softul lui Davide pentru a trimite mesaje de pe telefonul mobil.

Italianul si-a transformat ideea intr-o afacere. El a infiintat impreuna cu tatal sau compania Mobile solution, cu care spera ca va da o lovitura companiilor de telefonie mobila.

„Dupa ce termin Universitatea, ma voi dedica cu totul creatiei Skebby. Daca reusesc sa o fac cunoscuta si site-ul meu merge bine, voi deveni bogat. Daca nu, voi inventa eu altceva”, spune razand Davide, citat de Corriere.

Multi l-au numit pe Marrone "Bill Gates in versiune italiana", dar Davide nu pare deloc incantat de acesta comparatie. Spune ca prefera sa fie asemanat cu Janus Friis si Niklas Zennstrom, fondatorii Skype.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1686 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce mare tampenie (Marţi, 21 august 2007, 11:45)

    Mircea Pacurar [anonim]

    Toate bune si frumoase!! Extraordinar ar putea spune unii. Ce mare inventie!!! Dar................. Ca sa accesezi internet de pe telefonul mobil cum faci? Ce folosesti? Edge? Gprs? Oare nu costa mai mult decat sa trimiti un SMS?
  • 0 (0 voturi)    
    Tare tipul (Marţi, 21 august 2007, 12:01)

    G [anonim]

    Si nu pentru "inventie" care de fapt nu stiu in ce consta din moment ce poti folosi telefonul mobil sa te legi la Internet pe un site care transmite gratuit sms-uri (ca si de pe orice calculator legat la net), economisind prin costul redus al transferului ceva centi. Ci mai ales prin felul cum stie sa foloseasca asta ca sa scoata ceva din idee. Aici ar fi de invatat....
  • 0 (0 voturi)    
    Noul Bill Gates... LOL (Marţi, 21 august 2007, 12:02)

    Vali [anonim]

    Ia accesati voi skebby.it... Se pare ca noul Bill are contul suspendat. Pe motiv de neplata, sau doar au intrat firmele de telefonie mobila pe fir? :))
  • 0 (0 voturi)    
    O economie putin ciudata (Marţi, 21 august 2007, 12:14)

    ALex [anonim]

    SMS cu un cent. Super. DAR ... sa analizam tehnologiile implicate:

    1) Aplicatia descarcata pe telefonul mobil - e clar: Java sau Symbiam sau PocketPC sau orice telefon considerabil "destept", deci care suporta cel putin aplicatii instalabile.

    2) Trimite mesajul prin internet - e clar si asta: conexiune pe internet, eventual cu 10 MB inclusi (cel putin), poate chiar nelimitat.

    3) Din punctele 1 si 2 rezulta ca e nevoie sa ai un telefon "smarter than the average bear" si cu conexiune la net. PAI STATI ASA: ca la asca ceva exista posibilitatea sa trimiti SMS-uri GRATIS. Trebuie doar sa stii sa iti configurezi pe un comp legat la net un amarat de server de mesaje. Si il administrezi tu insuti si nici nu se uita cineva la mesajele tale (caci australianul o poate face).

    Si uite asa ajung oamenii bogati din prostia altora. Doamne, de ce draq nu am vandut eu asa ceva ? Pai va spun de ce: la mine SMS-ul e gratis - cum sa ma imbogatesc din asta ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    de bine ce i-ati facut reclama (Marţi, 21 august 2007, 12:21)

    eee [anonim]

    This Account Has Been Suspended
    Please contact the billing/support department as soon as possible.

    Super afacere are micutul, daca nu isi permite nici macar ceva trafic. Plus ca web2sms nu e catusi de putin o idee noua. (tagged as bad jurnalism)
  • 0 (0 voturi)    
    viteza melcului... (Marţi, 21 august 2007, 12:21)

    Jo [anonim]

    Pana ati dat voi stirea... astia au si defintat site-ul...
    haios!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ce teapa se trage si la ei (Marţi, 21 august 2007, 12:23)

    gogu [anonim]

    citind acest articol pot trage o singura concluzie.nu e vorba de un sms asa cum il stim noi ci de un sistem nesimtit de tras teapa.adica tu te folosesti practic de internetul prin telefon mobil si trimiti un mesaj catre un calculator care il trimite catre destinatar tot cu ajutorul internetului.pentru ce sa arunc banii pe geam pe o asemenea prostie cand pot folosi yahu messenger de pe mobil?se vede clar ca prostia e valabila si in alte tari nu numai pe plaiuri mioritice
  • 0 (0 voturi)    
    nu merge (Marţi, 21 august 2007, 12:29)

    abc [anonim]

    ia incercati site-ul..
    This Account Has Been Suspended
    Please contact the billing/support department as soon as possible.
    si pe aici or trecut romanii?
  • 0 (0 voturi)    
    hmm... (Marţi, 21 august 2007, 12:34)

    gabone [anonim]

    a reusit cineva sa intre pe acel site? :( eu n-am reusit... mai este de actualitate stirea?
  • 0 (0 voturi)    
    drobul de sare (Marţi, 21 august 2007, 12:35)

    Flo [anonim]

    Si companiile de telefonie mobila vor sta cu mainile in san, privind infricosate cum baiatul le scade veniturile cu niste procente.

    Plus ca expresia "a inventa un soft" mi se pare nepotrivita. Ca o cladire, un soft e creat, nu inventat. Eventual proiectul, sau ideea, ar putea fi considerante inventii.
  • 0 (0 voturi)    
    THIS ACCOUNT HAS BEEN SUSPENDED (Marţi, 21 august 2007, 12:39)

    Cosmin [anonim]

    la minunata adresa www.skebby.it va asteapta urmatorul mesaj
    : Please contact the billing/support department as soon as
    possible.

    deci?
  • 0 (0 voturi)    
    Skebby (Marţi, 21 august 2007, 12:49)

    Andrei [anonim]

    Care e siteul lor? Skebby.it ? Daca da, e suspended.
  • 0 (0 voturi)    
    Situl merge (Marţi, 21 august 2007, 13:39)

    Ady [anonim]

    cum naiba nu puteti intra pe situl lui? si va mai dati unii pe aici guru in ale softului...situl merge perfect ...Invio un sms a costo basso!
  • 0 (0 voturi)    
    nu e chiar asa de inventie pe cat pare (Marţi, 21 august 2007, 13:39)

    presedinte [anonim]

    Cum poti sa zici despre cineva ca a inventat un lucru care deja exista ???
    De trimis sms-uri moca de pe internet, tot romanul (internaut) a auzit. Ba chiar unii au avut sansa sa sa se bucure de functionalitatea site-urilor sms.ac, 1rstwap.com, etc.
    de la un anumit moment, telefoanele au inceput sa aiba si browser incorporat, ceea ce facilita evident intrarea pe internet de pe telefon. Conectandu-te pe o pagina ce te ajuta sa trimiti sms-uri... este tot ce trebuie sa faci pentru a substitui serviciul clasic.
    De aici si pana la ideea de a face un soft (java sau sys) pe care sa-l accesezi direct de pe telefon, nu-i asa o mare inventie.
    Studentul respectiv se va baza pe sistemul site-urilor mentionate (si mai dau un exempplu - clickatel.com). Va construi un server(gatway), va cumpara un pachet de mesaje de la operatori si le va revinde utilizatorilor finali.
    Nue chiar asa de spectaculos sa reinventezi roata...
  • 0 (0 voturi)    
    terminati breh cu astea... (Marţi, 21 august 2007, 13:40)

    kelu [anonim]

    Sunt atatia "baieti destepti" care fac gramezi de soft-uri crezand ca vor da lovitura. Propun hotnews sa ii arate numai pe cei care au si dat-o. Altfel va trebui sa aratati mii de oameni cu jucarele din din care ei cred ca va iesi o tona de bani. Treaba nu merge chiar asa...

    BTW: cat v-au platit ca sa dati articolul asta (mai ales ca sute de romani sunt interesati de asa ceva din cauza rudelor de dincolo)?
  • 0 (0 voturi)    
    o prostie... (Marţi, 21 august 2007, 13:40)

    ramo [anonim]

    hai sa fim seriosi...a fost o stire ca sa atraga lumea sa se enerveze
  • 0 (0 voturi)    
    skebby (Marţi, 21 august 2007, 13:46)

    Danello [anonim]

    De unde gasiti voi stirile astea asa interesante?
  • 0 (0 voturi)    
    ce prostie (Marţi, 21 august 2007, 13:46)

    johny [anonim]

    trebuie sa iti faci cont la niste site-uri care iti dau sms-uri free =))... nu inteleg care mai e schema in cazul asta, de ce nu ai intra direct pe internet sa trimiti sms-urile de acolo???... mai dai si bani pe trafic gprs =)))...

    defapt centu' ala este costul traficului gprs peste care se mai adauga si costul sms-ului in site... =))... asta da bill gates =))
  • 0 (0 voturi)    
    Au aflat romanii acest site! (Marţi, 21 august 2007, 13:52)

    Glock [anonim]

    Au aflat romanii acest soft si deja s-a dus de rapa afaerea baiatului ... el isi facuse sperantze dar i le da peste cap romanul :))
  • 0 (0 voturi)    
    romani informaticieni (Marţi, 21 august 2007, 14:25)

    DevilFish [anonim]

    Pai... asta suna a super stire de senzatie a la Libertatea... Sunt cretini si jurnalistii astia. Scriu tot felul de aberatii. Oricum dupa comentarii... se releva faptul ca intr-adevar... romanii sunt mari informaticieni in lumea asta mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Totusi (Marţi, 21 august 2007, 14:47)

    dani [anonim]

    Totusi, cred ca ar putea sa fie adevarata solutia: nu trebuie sa te conectezi la net (sa trimiti mesajul prin internet ), ci doar il trimiti la un numar de telefon de pe net (IP phone), adica ajunge pe serverul lui care il redirectioneaza mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    terminati cu rautatile... (Marţi, 21 august 2007, 15:33)

    Dan [anonim]

    http://skebby.blogspot.com/
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt... (Marţi, 21 august 2007, 15:35)

    Alex [anonim]

    Daca cititi http://www.ciprianpop.ro/2007/08/21/nu-l-au-tinut-curelele/ o sa intelegeti...

    Spor.
  • 0 (0 voturi)    
    Tipic romaneste (Marţi, 21 august 2007, 15:53)

    Dan [anonim]

    Hai sa ne punem mainile in sold si sa criticam, sa comentam, tipic romaneste. Asta-i natia... In loc sa se gandeasca cineva la alta inventie hai sa-i dam in cap aluia care a facut-o deja. Spor la ... balacareala..
  • 0 (0 voturi)    
    "Tipic romaneste" ha! (Marţi, 21 august 2007, 17:07)

    virus [anonim]

    Tipic romanesc e sa zici, din te miri ce, "tipic romaneste". Intra pe slashdot.org sa vezi acolo ca si altii comenteaza.

    Uitati aici http://www.raxle.it/index.php Din ce am inteles e facut tot de respectivul. Marea lui inventie nu este deloc o inventie, a se vedea de exemplu aplicatia Vodafone mail to sms. El doar a facut un programel in Java care trimite textul la server-ul lui, care trimite mai departe mesajul prin intermediul altor site-uri ce pun la dispozitie mesaje gratuite... Departe de Bill Gates.

    Si, asa, ca fapt divers: un coleg de servici poate vedea in orice moment pe telefon ce face copilul lui, nou nascut, in patut acasa. Crezi ca e vreun geniu?
  • 0 (0 voturi)    
    Tehnologii implicate.. (Marţi, 21 august 2007, 17:25)

    marius [anonim]

    Trimiterea unui sms de pe internet se realizeaza prin conectarea unui sms gateway la un SMSC(Sms Center) al operatorului(prin IP).Operatorul _taxeaza_ pentru fiecare sms intrat in SMSC DECI: nu exista asa ceva ca sms gratuit de pe internet. Unele site-uri _ofera_ un astfel de serviciu doar pt ca banii generati din publicitate on-line depasesc costul unui sms (1-3 centi/sms ). Alte site-uri au conturi premium de sms bulk si alte facilitati . Daca ar permite sms-uri de la oricine de pe net, operatorii de telefonie mobila s-ar lovi de un DoS imens (Denial of Service)
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Marţi, 21 august 2007, 19:29)

    gabi [anonim]

    Mama ce a crescut euro din nou...
  • 0 (0 voturi)    
    Daca era roman... (Marţi, 21 august 2007, 20:54)

    Cristian STANESCU [anonim]

    M-am uitat si eu putin pe skebby.it si nu pot sa nu observ imensul contrast intre modul de gandire al italianului si... eternul si fascinantul romanas de rand, priceput la toate, destept din nastere, care nu se poate abtine sa nu dea el cu batul in balta, ca sa arate "prostimii din jur" ca el e mai destept!

    In primul rand... Acest soft functioneaza doar in Italia! Corect? Scrie undeva ca Skebby.it ar avea vreun contract cu Vodafone sau Orange? (cel putin Orange sunt EXTREM de restrictivi la sms-uri trimise de pe net: cum apare un serviciu on-line de sms, cum ii taie accesul in reteaua Orange!) Atunci oare de ce aproape toti care au comentat aici au incercat imediat sa trimita SMS de pe Skebby.it? :)

    ...Cat despre asa-zisele "comentarii tehnice"... Cat de usor e sa critici pe cineva cand tu habar nu ai pe ce lume traiesti! Tipic mioritic!... Nici macar nu stii despre ce e vorba, dar stii sa injuri si daca stii, de ce sa nu o faci? Ca ai dreptate sau nu... chiar nu mai conteaza, atata timp cat se aude vocea ta! Sau... bun simtul e demult mort in Romania? Mai zicem pe urma despre tigani ca sunt asa si pe dincolo si fac si dreg! Dar noi, astia mai "spalati" la culoare, cum suntem?

    Criticati-ma! Veti deveni celebri! :)
  • 0 (0 voturi)    
    "Tipic mioritic" (Joi, 23 august 2007, 18:16)

    G [anonim]

    Tu care te crezi deasupra tuturor "mioriticilor" (de cand o fi ajuns asta ceva peiorativ?), de ce spui ca vom deveni celebri? Ai fi vreun os de domn....
  • 0 (0 voturi)