Cutremur in fotbal: Sefi de cluburi, jucatori si arbitri, verificati de DNA

de Mircea Popa     HotNews.ro
Marţi, 25 septembrie 2007, 0:00


Fotbalul, la pamant
Foto: Rompres

Prezenta la sediul DNA a lui Gigi Becali (patronul Stelei) si George Copos (patronul Rapidului), e doar varful aisbergului. Procurorii vizeaza, intr-o ancheta de proportii, toata crema fotbalului intern, urmand sa fie chemati pentru verificari presedinti de club, jucatori si arbitri. DNA verifica acuzatii de dare si luare de mita.

Printre cei ce vor fi chemati la DNA se numara Cristi Borcea, Iuliu Muresan si Arpad Paszkany, Jean Padureanu sau Marin Condescu. Potrivit unor surse de la varful parchetului, printre denuntatori se numara si Constantin Iacov, fostul presedinte al clubului FC National.

"Suta la suta vom fi chemati la DNA", a declarat marti seara Cristi Borcea, director sportiv la Dinamo, care este convins: "Ne sunt ascultate telefoanele".

Ancheta procurorilor anticoruptie vizeaza sezonul 2006-2007 din Liga I de fotbal. Cluburile verificate sunt: Dinamo, Steaua, CFR Cluj, Rapid, Poli Timisoara, Gloria Bistrita, Otelul Galati, Unirea Urziceni, Pandurii Tg Jiu, Poli Iasi, FC Vaslui, U Craiova, UTA Arad, Farul Constanta, Ceahlaul, FC Arges, FC National, Jiul Petrosani.

Ancheta care vizeaza coruptia din fotbal este demarata de Sectia I a DNA, sectie coordonata de procurorul sef Lucian Papici.

Luni, lui Copos si Becali li s-a adus la cunostinta ca le-au fost inregistrate convorbirile telefonice, cu mandat de la judecatori.

Citeste si:
  • Gigi Becali, audiat la DNA






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    111 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      And (Marţi, 25 septembrie 2007, 20:03)

      Iorg [anonim]

      Mare brinza pe o usa intra si pe alta scapa curat .Si asta face parte din politica (pt oamenii de rind) nu am vazut nimic concret pina acum RUSINE.
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea cred (Marţi, 25 septembrie 2007, 20:33)

      laur [anonim]

      ca o sa mai scape...a venit vremea adevarului. a venit vremea sa scapam de mitici de gigi de mirci si de pnl
    • 0 (0 voturi)    
      Iorg, ai rabdare, abia acum incepe... (Marţi, 25 septembrie 2007, 20:36)

      x1 [anonim]

      Pina de curind procurorilor le era cam frica sa-i ancheteze pe marii imbogatitii ai tranzitiei romanesti.
      Au prins curaj, dar mai sper ca si instanta de judecata sa dea verdictele corecte.

      Pentru ca daca totul se va impotmoli in instanta si nimeni nu va iesi vinovat - chiar daca este vinovat - atunci putem spune ca justitia a fost infrinta.

      Pina atunci sa asteptam inca putin!
      Sper sa se faca dreptate si in romania.
    • 0 (0 voturi)    
      mai iorg (Marţi, 25 septembrie 2007, 20:39)

      Andrei [anonim]

      Ce vrei tu sa spui acolo? Iti place tie sa spui rusine la orice, inteleg, dar trebuie sa fii si coerent si sa poti exprima ceva inainte. iorg, ai esuat.
      PS: Ce-ar fi sa astepti ca dosarul sa fie declarat nul, sa se afirme ca nu sunt probe si sa se declare nup inainte sa vii tu, justitiar, sa strigi rusine. Ce zici, poti? Ma indoiesc
    • 0 (0 voturi)    
      Daca ati luat treaba-n serios felicitari. (Marţi, 25 septembrie 2007, 20:39)

      Moldovan Ioan [anonim]

      Se pare ca multi vor face puscarie. Sa nu uitati sa le fiscati averile.
    • 0 (0 voturi)    
      xxx (Marţi, 25 septembrie 2007, 21:34)

      cezar [anonim]

      Din partea mea sa joace spectatorii, sau sa bata vantu...
    • 0 (0 voturi)    
      cata impertinenta (Marţi, 25 septembrie 2007, 22:16)

      microbistu [anonim]

      ticalosii astia de la dna-base vor sa distruga fotbalul romanesc. sa le fie rusine!!!
    • 0 (0 voturi)    
      sa-i bage (Marţi, 25 septembrie 2007, 22:47)

      dan [anonim]

      numai sa nu faca ca pana acum... de data asta chiar sa-i bage
    • 0 (0 voturi)    
      mai, sa fim seriosi (Marţi, 25 septembrie 2007, 22:59)

      caragiale [anonim]

      Se leaga astia de Gigi acuma pentru ca-i o chestie politica. Omul trebuie desfiintat pentru ca are capital electoral si a devenit incomod. Pe langa asta, Jiji are mari sanse sa devina senator la urmatoarele alegeri si implicit sa se "faca" cu o imunitate parlamentara. Asa ca raul trebuie taiat de la radacina. N-o sa se mai lege de altii decat de ochii lumii...insa pe asta probabil o sa-l scoata incet in viata politica. Il ard acolo unde-l doare, pana-l pot strange cu usa sa nu candideze.
      Daca aveti cumva impresia ca s-a trezit justitia din romania, va inselati amarnic.
    • 0 (0 voturi)    
      noi puscarii (Marţi, 25 septembrie 2007, 23:01)

      corvus coraX [anonim]

      Pai, daca ar fi sa se faca curatenie ca lumea in fotbalul roamensc, ar trebui muttat tot campionatul la Rahova... si nu am mai fi invadati pe toate posturile de televiziune cu becali, pitzurci, padureni, ianci si tot felul de fotbalisti tampiti care abia stiu sa lege doua vorbe. Fotbal, fotbal si iarasi fotbal de parca ar fi singurul sport din tara asta. Fotbal, manele, rontait seminte = ROMANIA
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru corvus coraX (Miercuri, 26 septembrie 2007, 8:43)

      Oltean [anonim]

      Bravo "corvus coraX".Multe afaceri cu la fel de multe "zerouri"se fac in fotbal.Tipi sunt plini de bani,iar noi ne facem nervi de pomana...NU exista justitie in "romanica "caci de-ar fi, campionatul s-ar disputa la .Rahova
    • 0 (0 voturi)    
      praf in ochi... (Miercuri, 26 septembrie 2007, 11:33)

      Moa [anonim]

      Praf in ochi - nu o sa li se intample nimic. Vine anul electoral si de unde bani pentru campanie? Pai de la astia anchetati, nu!?
    • 0 (0 voturi)    
      microbistu stai in banca ta (Miercuri, 26 septembrie 2007, 15:00)

      cetateanul suparat [anonim]

      Microbistu, vezi ca te cam ia gura pe dinainte. Despre ce fotbal romanesc vorbesti, ca eu unul nu stiu sa avem asa ceva. In afara de afacerile oneroase ale gigeiilor, performantele sunt ZERO. Uite si tu ca suntem ciuca batailor in Europa. Avem un campionat in care locurile din partea de sus se castiga pe baza de bani. Halal fotbal. Ca sa nu mai spun ca avem stadioane pline de huligani care iti dau in cap fara motiv. Esti mai in siguranta la un meci de box decat pe un stadion de fotbal. Iar huliganilor de pe stadioane nu le face nimeni nimic. Nu ma fa sa cred ca faci parte din aceasta categorie...