Traian Basescu: ''Va trebui sa discut cu partidele daca este o solutie realizarea unui Guvern de uniune nationala"

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2007, 0:00



Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, la emisiunea „Sfertul academic” de la postul public de radio, ca daca varianta de Guvern PD-PLD-PNL pe care o va propune va pica in Parlament, va analiza si ideea unui guvern de uniune nationala.

"Va trebui sa analizez si sa discut cu partidele daca este o solutie realizarea unui Guvern de uniune nationala, nu neaparat cu toate partidele incluse, si chiar cu partide care cred eu ca nu este momentul sa fie aduse la guvernare, ma refer la PSD care are fragilitatile lui interne incat nu poate fi un partener solid de guvernare.

Dar eu stiu ca dincolo de interesele de partid, dincolo de ceea ce cred, prima mea obligatie este sa actionez in interes national", a afirmat seful statului.

Seful statului si-a manifestat din nou indoiala fata de sansele ca motiunea sa treaca.

In cazul in care Guvernul va ramane in functie, seful statului a avertizat ca nu va renunta la presiunile publice pentru realizarea unei formule de guvernare transparente.

"Nu voi inceta sa cer premierului Calin Popescu Tariceanu sa-si realizeze prin negocierile domniei sale cu partidele parlamentare o majoritate transparenta. Nu se poate ca tara sa mai fie guvernata netransparent, cu exercitarea netransparenta a actiunii politice, ca si cum ar fi un comitet politic executiv. Avem 20%, cand cifra magica in democratie este 50+1", a afirmat Traian Basescu.

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, la postul public de televiziune ca, daca motiunea de cenzura va trece, va propune un guvern PNL-PD-PLD, cu premier PD.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


64 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Interesul lui Basescu (Vineri, 28 septembrie 2007, 18:16)

    Eu [anonim]

    "Interesul national" de care zice Basescu = interesul PD-ului. Iar interesul PD-ului nu este de interes national:-)

    Ideea unui guvern de uniune nationala e o si mai mare gogritza decat cea cu PNL - PD - PLD (PLD-ul neavand, de altfel, ce cauta intr-un posibil guvern, caci nu a participat la alegeri, deci.....nu reprezinta interesul national!!!!!!).
  • 0 (0 voturi)    
    Oricum se impune rebotezarea membrilor guvernului. (Vineri, 28 septembrie 2007, 18:43)

    Bascaliosul [anonim]

    Acum, cand se vorbeste despre "membrii guvernului" , pare mai potrivita sintagma "dezmembratii guvernului", pana nu uitam sa intrebam: care guvern?

    Altfel, mai ramane speranta in varianta rebotezarii, prin suspendare si scufundare intr-un fluid (ca tot ii place materia asta), a primului-tradator al guvernului dezmembratilor.

    Asa vom putea intreba : care premier ...interimar? Pana cand expira termenul de 45 de zile. Dupa acest termen, ar mai ramane increderea ca acuzatiile fluide ale DNA vor fi cat se poate de consistente incat botezul aceluiasi fost premier si vesnic tradator sa se faca in ceva destul ...de solid.
  • 0 (0 voturi)    
    Poate altfel (Vineri, 28 septembrie 2007, 19:03)

    ela [anonim]

    Mai bine sa discute cu partidele daca e nevoie de alt presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    Excelent! (Vineri, 28 septembrie 2007, 19:11)

    Magda [anonim]

    Este o idee excelenta aceea cu un guvern de unuiune nationala. In fond a mai rams 1 an pana la alegeri. In acest timp oricat de performant ar fi un guvern el nu poate face mai nimic. Dar este o ocazaie excelenta de a fi incercati foarte multi oameni din societatea civila, experti romani care activeaza in plan european si care ar putea da o lectie actualilor guvernanti si partidelor care ar avea sansa sa descopere oameni care mai trebuies si invitati sa faca parte din partide nu numai oportunistii care vin in politica pentru ciolan!
  • 0 (0 voturi)    
    For #1 (Vineri, 28 septembrie 2007, 19:12)

    Guzganul Rozaliu [anonim]

    Deci PD nu vrei, PNL-PD-PLD nu , guvern de unitate nationala nu. Inteleg ca vrei ce mai ramane. Cumva PSD? Asta ar fi intr-adevar cea mai mare gogorita!
  • 0 (0 voturi)    
    re #1 (Vineri, 28 septembrie 2007, 19:15)

    Geo [anonim]

    Ce ai exprimat tu mai sus este si altceva decat o opinie politica?

    Cine spune ca PLD nu are voie sa fie parte din guvern pentru ca nu a participat la alegeri? Ai vazut undeva prin Constitutie sau prin vreuna din legile tarii vreo astfel de restrictie?
  • 0 (0 voturi)    
    frumusetea democratiei... re #3 (Vineri, 28 septembrie 2007, 19:18)

    Geo [anonim]

    Stii care e partea frumoasa, Ela? Partidele nu au rol decizional in ce priveste ocuparea scaunului de la Cotroceni. Vezi, ce frumos? Daca vrei ca Basescu sa nu mai fie Presedinte, voteaza. Ai avut o sansa in 19 Mai, vei mai avea una la urmatoarele alegeri pentru presedinte. Go for it! It's a democracy!
  • 0 (0 voturi)    
    esti desteapta (Vineri, 28 septembrie 2007, 19:25)

    ah! prunELA de la 3! [anonim]

    si cam atit.
  • 0 (0 voturi)    
    re#6 (Vineri, 28 septembrie 2007, 20:03)

    Eu [anonim]

    In constitutie scrie asa: "Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru, in urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta in Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor REPREZENTATE in Parlament. "

    PLD pe cine reprezinta in Parlament??? Arata-mi un singur cetatean roman care, prin vot, si-a manifestat vointa ca PLD sa-l reprezinte in Parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    The Caine Mutiny(of Cotroceni) (Vineri, 28 septembrie 2007, 20:11)

    oscar [anonim]

    Presedintele cu bile in maini(semn a ceva) ca si capitanul din filmul cu H. Bogard amintit in titlu are acelasi discurs expirat:
    6 milioane de votanti,intalniri in Piata Universitstii, 322 de parlamentari,oligarhii altora,Iliescu si hrebenciuc,guvernul slab fara PD si PLD dar nici nu vrea la guvernare caci se erodeaza,justitia DNA-jucarie in maiinile sale care face ca si pe vremea PSD( de la centru nu judecam pe nimeni doar din provincie chestie valabila doar la PD)
    In rest acelasi cor de aplaudaci si PPC-isti.aceleasi trompte si aceiasi desconsiderare a democratiei si bunului simt facute din frica pt. dosarul flota
  • 0 (0 voturi)    
    Guvern de uniune nationala (Vineri, 28 septembrie 2007, 20:12)

    nana1929 [anonim]

    Stie cineva sa explice si nestiutorilor ce inseamna?!
  • 0 (0 voturi)    
    Interesul national (Vineri, 28 septembrie 2007, 20:38)

    Grigore [anonim]

    La ora actuala, singura actiune in Interes national nu poate fi alta decat : alegerile anticipate.Doar asa am avea sansa de a sparge buboiul care cangreneaza sistemul institutional national: parlamentul.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesul national (2) (Vineri, 28 septembrie 2007, 20:47)

    Grigore [anonim]

    O intrebare pentru postatorii de serviciu.Dv va ganditi vreodata si la interesul national cand va formulati comentariile?
  • 0 (0 voturi)    
    experiment (Vineri, 28 septembrie 2007, 21:03)

    Moldovan Ioan [anonim]

    Nu mai experimentati tot felul de guverne pe spinarea poporului.
    Aduceti oameni profesionali din strainatate. Voi nu va dati seama ca nu santeti capabili sa conduceti o tara????????? Puscariile se vor umple din nou cu delicventi cu imunitate.
  • 0 (0 voturi)    
    nu trece (Vineri, 28 septembrie 2007, 21:21)

    simion [anonim]

    Cred ca nu trece motiunea de cenzura. La ora actuala, cu toate cuvintele tari spuse de parlamentarii din celelalte partide si chiar de presedinte, se pare ca nimeni nu vrea la guvernare cu numai un an inainte de alegeri.
    Pozitia din opozitie este foarte comoda si aducatoare de puncte in sondaje. Toti opozantii guvernului lasa impresia ca sunt cu muuuuuuuuuuuuuuuult mai priceputi dar ca nu sunt dispusi acum, in acest moment sa-si arate priceperea. Lasa sa se distruga PNL-ul la guvernare, scapam pentru mult timp de un adversar destul de periculos si castigam noi alegerile!

    Interesul Romaniei? Care interes? Care Romanie?
  • 0 (0 voturi)    
    mai, da' ce mai kombat (Vineri, 28 septembrie 2007, 21:51)

    Nume [anonim]

    Ce mai kombat petro-labe..ralii astia pe forum...
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ELA si EU si alti romani care vorbesc in numele partidelor in loc sa vorbeasca pt. ei insisi (Vineri, 28 septembrie 2007, 21:59)

    Gelu [anonim]

    Este oare vorba de reprezentare a partidelor din ACTUALUL "Parlament" al Romaniei? Acele liste votate de romani ne reprezinta ele oare? Nu cred ca PNL sau PSA sau PD sau PLD ne reprezinta pe noi, votantii? Ei se reprezinta doar pe ri si interesele lor. O mica parte buna este ca PD si PLD mai vorbesc cat de cat limba cetateanului roman. Este o problema de fond! Nu inteleg unii forumisti. Se pare ca vorbesc in interesul listelor si nu in interes propriu, in interes de romani care doresc ca problemele lor sa fie CORECT reprezentate de alesi. Oare cata suferinta ne mai trebui sa intelegem ca trebuie schimbat sistemul de vot pentru ca ALESII sa fie la mana alegatorilor si ca alegatorii sa poata mai repede de 4 ani sa indeparteze pe acei parlamentari care nu reprezinta cu adevarat oamenii...
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Geo, care vb in numele cetateanului roman (Vineri, 28 septembrie 2007, 22:42)

    Eu [anonim]

    Geo, esti penibil. Afirmi ca PD si PLD mai vorbesc cat de cat limba cetateanului roman. Cum ti-ai dat seama? Tu reprezinti cetateanul roman? Lol....

    Eu am spus ce scrie in Constitutie si conform ei, PLD nu are dreptul sa participe la guvernare! Nu am filozofat care, pe cine reprezinta! Poate PLD te reprezinta pe tine, ca asa vrei tu, dar LEGAL nu te reprezinta!
  • 0 (0 voturi)    
    mirare (Vineri, 28 septembrie 2007, 23:01)

    liviu [anonim]

    la inceput ziceam ca omul stie cum e cu manipularea si poporul naiv si atat de dornic de bine, dupa atatea alte tunuri, il crede.
    ca-l crede inca dupa atata vreme, asta e de mirare. adica deja discursul prezidential e atat de subtire ca ti-e usor jena de jena lui cand il auzi. dar totusi atatia aplaudaci entuziasti....
    vad 3 posibile explicatii:
    - meserie de pupin de forum, cu norma, organizare etc
    - naivitate dar de aia periculos de puternica, oameni care nu prea stiu "cat e ceasul"
    - intelect mai lax...

    PS: asta nu se vrea o pledoarie pt partea adversa, nici acolo nu e mare lucru de laudat, nu inteleg insa cum nu vede lumea ca nici aici?
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru #3 (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 1:34)

    Daniel [anonim]

    Daca e nevoie de un alt presedinte se discuta cu electoratul nu
    cu partidele. Iar ca sfat iti sugerez sa iti tratezi obsesiile nu sa le
    faci publice!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Liviu (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 1:40)

    Daniel [anonim]

    ne-am satura de asemenea si de criticii pesimisti de serviciu care
    se dau mari intelectalai dar incapabili sa schimbe ceea ce critica
    sau macar sa miste un deget in sensul asta. Stau pe margine ca
    toate babele si comenteaza? Cand o sa aud ca ai organizat o
    manifestatie impotriva ceva sau ti-ai aratat prin altfel indignarea
    s-ar putea sa ader la ideile tale. Pana atunci...lasa-ne...lasa-te!
  • 0 (0 voturi)    
    Concluzie (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 11:45)

    Cristian [anonim]

    "Eu" e pesedist dar are o logica ceea ce spune el.

    Intrebarea mea este : in ce document legal ar aparea "PLD" atunci cand la formarea unui nou guvern ar fi si ministrii ex-PNL actual PLD. Daca faci guvern de tehnocrati ce REPREZENTARE in urma alegerilor mai avem? Stiu ca avem o Constitutie proasta dar hai sa nu mai profitam de proasta asta si sa facem toate perversiunile posibile cu ea.

    "Ela" e Mita Baston , in capul ei se invarte PSD,PRM,PNL asa cum invartea ea in cratita inainte de a-si lasa urmele de mancare pe tastatura.

    "Liviu" desi reactia ta nu pare a fi a celui neutru iti sugerez un exercitiu de imaginatie : Sarkozy, Toni Blair sau Angela Merkel ar fi deja declarati contracandidatii lui Basescu la alegerile din Romania. Crezi ca ar mai avea 50% in sondaje el si PD? Atitudinea cetatenilor romani din ultima vreme majoritar pro-Basescu si pro-PD este meritul EXCLUSIV al PSD (care a scapat de Iliescu doar teoretic la alegerile interne) si al PNL (care nu a stiut cum sa concureze cu PD in lupta pentru imagine dar ingroziti de adversarul Basescu s-au aliat cu "dracul" pentru a-l dobori).

    Si nu va mai faceti probleme ca ar fi "forumisti de serviciu" ; actiunile din ultimii ani ale PSD si PNL genereaza asemenea reactii la populatie, forumisti, etc. Partidele astea doua au reusit "performanta" ca acum orice decizie iau vor iesi prost iar de crescut in sondaje nici vorba.