Alegeri anticipate

UCRAINA: Premierul pro-rus trece pe primul loc, apar acuzatiile de falsificare a alegerilor

de C.N.A.     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2007, 0:00


foto: AP

Partidul Regiunilor, al premierului pro-rus Viktor Ianukovici, se afla pe primul loc dupa numararea a 90% din voturile exprimate duminica la alegerile anticipate din Ucraina.

Cu 33,49 din totalul voturilor, partidul premierului a depasit cu putin Blocul Iulia Timosenko (31,26), in timp ce a treia pozitie este ocupata de formatiunea politica pro-occidentala a presedintelui Viktor Iuscenko, "Ucraina Noastra-Autoaparare Populara", cu aproximativ 15 procente.

Au aparut deja primele contestatii, Presedintia acuzand, printr-un comunicat de presa, "situatia anormala" din regiunile din centrul si estul tarii - adica fieful pro-rusilor.

Si Comisia Electorala Centrala vorbeste de sabotarea procesului de predare a proceselor verbale in regiunile Dnepopetrovsk, Donetk si Cerkask.

Reamintim ca Blocul Iulia Timosenko s-a aflat pe primul loc dupa numararea a 33,55% dintre voturile exprimate, rezultatul partial determinandu-i pe analisti sa sustina ca noul premier ucrainean ar putea fi Iulia Timosenko, figura marcanta a Revolutiei Portocalii.

Iulia Timosenko a mai fost prim-ministru acum doi ani, cand a fost demisa din functie de Viktor Iuscenko.

Sondajele efectuate dupa iesirea de la urne indicasera inca de ieri ca Iulia Timosenko va obtine un rezultat foarte bun in urma scrutinului, atribuindu-i 30,4% pana la 32,4% din voturi.

Iulia Timosenko isi anuntase duminica intentia de a-i cere presedintelui sa formeze un guvern "portocaliu" pro-occidental. In acelasi timp, presedintele ucrainean spera in urma alegerilor intr-o alianta cu Blocul Iulia Timosenko, formatiunea aliatei sale din timpul "Revolutiei portocalii" din 2004.

37 de milioane de ucraineni au fost asteptati sa voteze duminica, in cadrul alegerilor parlamentare anticipate, declansate dupa mai multe crize politice la Kiev care i-au spulberat Ucrainei reputatia de tanara democratie pe care si-o castigase in ultimii ani, scrie presa internationala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


65 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    presedinte ... nemultumit!! (Luni, 1 octombrie 2007, 16:55)

    ionica [anonim]

    Pai, dragilor, cum sa fie multumit?
    El vrea sa fie de partea SUa si sa obtina un pret preferential pentru gaze!
    Ori intr-o barca ori in cealalta.
    Iulia oricum nu va fi niciodata intr-o singura barca, nu degeama este o ... victima dupa ce la tradat pe fostul ei amant. care face oricum puscarie in SUA.
    S-ar putea si actualul presedinte sa ajunga la ... mititica dupa ce-si termina mandatul pentru ceea ce ar Iulia in baza ei de date.
    Tare femeie!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Aia pro west au cam dat de Dracu ! (Luni, 1 octombrie 2007, 17:46)

    Born in USSR [anonim]

    Deci cand Westul pierde, se ivesc acuzatii de fals ! Da, da, da, Westul are dreptate intotdeauna, sa-i vad ce o sa faca in Russia, cred ca nici nu o sa fie primit nici la hotar :o)
  • 0 (0 voturi)    
    iulia (Luni, 1 octombrie 2007, 18:39)

    egrr [anonim]

    aduceti-va aminte de portocalele noastre...cand se numarau voturile si era sa piarda alianta mioritic-portocalie au si anuntat ca se duc in piata la proteste...la alegerile trecute in ucraina la fel..sa mai continui? cred ca nu are rost, cunoastem deja scenariul
  • 0 (0 voturi)    
    portocalie ... portocala .. rosie (Luni, 1 octombrie 2007, 19:26)

    iulika [anonim]

    Iulai este avida de putere, deci ... occidentul ii poate flutura pe sub nas,alte ... portocale cu ochi de dolarei.
    Oare cineva se gandeste si la poporul ucrainian, care a fost si este manipulat, cand de portocala "iulia", cand de portocala .. rosie.
    Oare cineva s-a gandit si la ei? Sigur ca nu. Boborul este o cantitate neglijabila. Boborul este bun numai cand da credibilitate liderilor, ca apoi sa reprezinte ceva amorf si fara importanta.
    Prestul gazului si al energiei nu se reflecta decat la buzunarul ... Boborului, pentru lideri nici nu conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    vot (Luni, 1 octombrie 2007, 20:37)

    bec [anonim]

    hop si pnl-ei pe forum, cu ale lor, ca de obicei.Pai in zonele unde pdsr-ul ucrainian face legea, cum dracu sa nu fure?Pdsr-ul nostru n-a furat la fiecare scrutin?, sau daca n-a mers, macar a incercat. E in firea lor sa fure, ca altfel n-ar mai fi cine sint, este, baieti si fetite de la pnldsrmdmr?
  • 0 (0 voturi)    
    Criza de idei ! (Luni, 1 octombrie 2007, 22:02)

    HUCO [anonim]

    Mare criza de idei in scenariile lui G. Soros. A devenit portocalie Ucraina, hopa si basescu ... a dat in diaree ... portocalie ! Se cearta amanta blonda in Ucraina, si "amantii" Base si Slabi dau divort. Anticipate in Ucraina, vine Prostanacu si vrea si el anticipate (nu degeaba a stat ambasador la americani, l-au scolit pe prostanac). Cum pierde trupa lui Soros, cum hopa cu furatul la urne ! Numai cei cu capetele "bec" (goale si umplute cu gaz inert) mai cred in diareea portocalie. Sa traiasca Soros ... bineeeee !
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Luni, 1 octombrie 2007, 22:59)

    Serghei [anonim]

    Sper sa fie Ianukovici primier in continuare,ca a fcut ceva pentru oamenii de rand.Sa nu indrazneasca cineva sa comenteze una alta daca nu este cetatean ukrainean, si nu a locuit acolo.Ca astea portocalii au scumpit tot in 2 ani cat au fost la putere,de buni ce au fost de aia au pierdut alegirile in martie 2006 si acum o sa piarda sunt sigur.Si de cate ori pierd ,zic ca s-a falsificat ca nu e corect,dar cand castiga atunci nu se falsifica nimic este foarte corect.
    In fine sunt nista ratati.