Episodul 2 - ''Palinca si carnatii lui Remes'', cenzurat de presedintele TVR. Comisia de etica se intruneste vineri

de D.T., B.B.     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2007, 0:00


Foto: Rompres

Presedintele director general al SRTv, Alexandru Sassu, a interzis, joi, difuzarea celui de-al doilea episod din serialul "Spaga lui Remes", care urma sa fie difuzat joi seara, la ora 19.00, pe TVR1. Sassu ii ameninta pe ziaristi si pe directorul Departamentului Stiri, Rodica Culcer, cu sanctiuni.

Citeste si:
  • Sassu: Imaginile cu Remes si Muresan nu ar fi trebuit difuzate
  • CNA sesizeaza procurorul general al Romaniei in cazul imaginilor de la TVR
  • CSM ancheteaza cum au ajuns la TVR imaginile cu Remes si Muresan

    Rodica Culcer afirma ca TVR e cenzurata si in imposibilitate de a mai difuza imaginile promise pentru seara aceasta.

    "Nu ma asteptam la aceasta reactie din partea presedintelui-director general, mai ales dupa ce aseara ne-a spus ca niciun jurnalist care avea asemenea imagini nu putea sa nu le dea. Ma surprinde ca nu ne-a aparat si a dat curs unor presiuni politice, mai ales ca CNA a decis sa nu sanctioneze postul.

    Impresia mea e ca, din pacate, s-a cedat in fata unor presiuni politice. Ne vedem cenzurati, in imposibilitatea de a mai difuza al doilea episod din materialul pe care l-am promis publicului. Este insa o decizie care ne-a fost impusa si nu ne apartine. Ne asteptam la sanctiuni, pentru ca presedintele-director general ne-a amenintat cu Comisia de Etica", a spus Culcer pentru HotNews.ro.

    Televiziunea publica urma sa difuzeze o noua secventa video de cateva minute cu momentul in care fostul ministru al agriculturii, Ioan Avram Muresan si omul de afaceri Gheorghe Ciroba descarca pachetele cu palinca, carnati, calatabosi si sarmale la casa din Baia Mare a lui Decebal Traian Remes.

    TVR urma sa prezinte si o inregistrare audio a unei convorbiri telefonice dintre Muresan si Steliana Remes, sotia ministrului demisionar.

    Muresan ii spune sotiei lui Remes ca urmeaza sa ii aduca ceva. Sotia ii raspunde ca nu este acasa dar ca il poate primi menajera. Potrivit unor surse din TVR, atat filmul difuzat miercuri seara, care prezinta momentul in care Remes primeste un plic de la Muresan, cat si filmul care va fi difuzat in aceasta seara au fost gata montate si titrate.

    Televiziunea Romana a difuzat filmul de luni asa cum a fost el primit, singura interventie fiind comentariul reporterului care descria ce reprezinta imaginile prezentate.

    UPDATE: Alexandru Sassu a trimis o precizare catre HotNews.ro, in care afirma ca "nu exista nici un alt document in afara comunicatului pe care l-am dat astazi presei si care a fost transmis sub forma de adresa si Directiei Stiri".

    UPDATE: Comisia de Etica si Arbitraj se intruneste vineri pentru a discuta situatia creata de difuzarea inregistrarilor.






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    530 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 11 octombrie 2007, 13:57)

      ? [anonim]

      bravo frate ... motive pentru Mateut sa le castige procesul
    • 0 (0 voturi)    
      Ministrii Romani dau spaga LIVE pe youtube (Joi, 11 octombrie 2007, 13:57)

      http://youtube.com/watch?v=8iMlSBagqV0 [anonim]

      Ahahahahahahahahahhahahahahah ahahhahahahhahaha hahahahahaha hahahahah

      ce penibil frateeeeee


      Astia doi taranisti corupti au distrus si Guvernul Conventiei prin nesimtirea lor crasa si acum fac la fel !!

      Tariceanule esti un lache ....


      FFFFFF amuzant

      hehehehheh hehehehhehhe heheheheheheh

      auzi tu carnati ca spaga :))))))))))))))))))))))))

      ahahahaha :))))
    • 0 (0 voturi)    
      Scuzati intrebarea... (Joi, 11 octombrie 2007, 14:02)

      Contribuabil [anonim]

      Aici este vorba despre audienta in prime-time a postului public sau despre justitia romaneasca?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 11 octombrie 2007, 14:06)

      Johnny [anonim]

      Super.

      Imi iau popcorn si suc.

      Abea astept.
    • 0 (0 voturi)    
      imi fac popcorn (Joi, 11 octombrie 2007, 14:07)

      gigiel [anonim]

      de-abia astept
    • 0 (0 voturi)    
      Justitie prin televiziune (Joi, 11 octombrie 2007, 14:08)

      benef2006 [anonim]

      Multumesc lui tov. Tariceanu ca a 'creat' acest tip de justitie. Era si normal sa se raspunde la schimbarea din mers a regulilor jocului. E ceva disperat dar eficient.

      Ciudat ca exact cei 3 ministri-crai liberali vor fi schimbati. Exact cei 3 pt care s-au dat ordonantele de urgenta. Si ce mai urgenta!

      PNL - extrema urgenta!

      PS: La Iasi, in fata la PNL s-a strigat (nu de mult) "Jos comunistii". Acolo unde un prefect liberal a fost arestat pentru coruptie. Acolo de unde provin 2 din cei 3 ministri vizati de DNA. La Fenechiu acasa.
    • 0 (0 voturi)    
      Bineinteles (Joi, 11 octombrie 2007, 14:08)

      Catzel [anonim]

      Dragilor,

      TVR NU este DNA.
      TVR are dreptul sa efectueze anchete de presa, nicidecum sa difuzeze materiale obtinute pe cai ILICITE.
      TVR este postul public de televiziune al Romaniei.
      TVR ar trebui sa fie totusi independent.

      Or, mie mi se pare ca TVR este in continuare subordonat intereselor politice ale clicii care in episodul actual are cea mai mare influenta.

      Aduceti-mi mie caltabosul si sarmalele destinate lui Remes, ca mie mi-e foame de mancare, nu de CIRC!
    • 0 (0 voturi)    
      circ (Joi, 11 octombrie 2007, 14:13)

      laur [anonim]

      Ceea ce se intampla este penibil. Cel vinovat a platit partial demisionand. Pana aici ok, dar faptul ca nu e prins in flagrant nu il poate contesta nimeni. Conform legilor in vigoare este egal cu 0 aceasta inregistrare. "Profesionalismul" celor care au facut treaba doar pe jumatate si al celor care au trimis catre Tv, al celor de la Tv care au dat pe post cum va fi recompensat??? Cine raspunde pt aceste lucruri? Un hot care fuge cu oglinda ta de la masina si nu il prinzi, ramane negustor cinstit. Asa va ramane si Remes. Aceeasi culpa o au si cei care au inscenat doar pe jumatate.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce? (Joi, 11 octombrie 2007, 14:16)

      Geo [anonim]

      Cred ca este absurd. Ce s-a intamplat aseara a fost o greseala dpdv jurnalistic (chiar daca se poate spune ca a fost in interes public), de ce sa se continue aceeasi greseala?
    • 0 (0 voturi)    
      TVR, te iubim (Joi, 11 octombrie 2007, 14:21)

      Marius [anonim]

      Astept cu interes.
      TVR, te iubim.
      Imi voi cumpara berica, mici si voi fi prezent pe canalul TVR
      De cand asteapta poporul roman aceste momente.
    • 0 (0 voturi)    
      Rasu lumii!!!! (Joi, 11 octombrie 2007, 14:40)

      Gogu [anonim]

      Acu e acu! Sa vedem caltabosii, palinca si sarmalele nationale pangarite!!!! Vai mama noastra! Pai astia nici nu stiu sa fure!

      Au pangarit nobilele idealuri ale spagii! Afara din tara!

      Ei sau noi?:(
    • 0 (0 voturi)    
      cool (Joi, 11 octombrie 2007, 14:41)

      edif [anonim]

      BRAVO DNA! Excelenta treaba..
    • 0 (0 voturi)    
      felicitari TVR!!!! (Joi, 11 octombrie 2007, 14:49)

      morena [anonim]

      Ma bucur ca nu va lasati si ca tineti piept "dusmanilor". Sper sa mergeti pana la capat, macar in acest caz daca in altele nu....
      Bafta multa sa va fie lasat deseara reportajul pe post! Si abia astept sa ma distrez initial si apoi sa plang vazand ce shleahta ne conduce tarisoara!!!

      Uuuufffff!!
    • 0 (0 voturi)    
      mucles (Joi, 11 octombrie 2007, 14:59)

      muciinceai [anonim]

      Sa nu mai aud comentarii ca platim abonamentul TVR degeaba! Mucles! Carnati, caltabosi, palinca si sarmale in ograda lui Remes! Merita fiecare leut dat TVR-ului :)
    • 0 (0 voturi)    
      tvr!!! (Joi, 11 octombrie 2007, 15:27)

      eugeniu [anonim]

      daca o tineti tot asa promit sa va fac audienta zilnic... si eu si tot neamul meu... in veci!
    • 0 (0 voturi)    
      Eh ... (Joi, 11 octombrie 2007, 15:51)

      Terente [anonim]

      Cand pe toate posturile il denigrau pe Basescu cu suspendarea nu mai era vorba de "executie publica", desi il porcaiau bietul om in toate felurile posibile.

      Acum cand S-A VAZUT CLAR CA SE IA MITA IN GUVERNUL PNL, este "executie publica". Desi TVR nu a facut NICI un comentariu. A dat DOAR imagini.



      Of ce-ti e si cu bajetii astia pretini de'a lui Ilici-kgb. Bune tehnici sociologice de influentare a maselor, "masele" alea care nu vor avea dreptul la sondaje in campania electorala. Masele alea pe care ei le vor proaste.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo TVR! (Joi, 11 octombrie 2007, 16:02)

      Cristina [anonim]

      Nu mai am rabdare pana la ora 19 sa-i vedem in actiune pe cei 2 ministri ''cinstiti''!
      Ce bine ca aceste imagini s-au dat pe post pt ca sa vedem si noi adevarata fata a guvernului tradiceanu, CORUPTIE cat cuprinde. Sunt in stare sa pariez ca altfel remes si muresan ar fi fost achitati de o instanta de judecata ''bine platita'', nici asa nu e sigur ca vor face puscarie.
      Cat despre TVR nu inteleg de ce este atacat postul pt difuzarea imaginilor, nu vad care e problema? In SUA presa a dat jos un presedinte.
    • 0 (0 voturi)    
      nu se mai da (Joi, 11 octombrie 2007, 16:04)

      a. marin [anonim]

      sassu a zis ca se dezice de actiunile subordonatilor dai. un bou! cred ca nu mai vedem nimic la 19. a fost un balon de sapun. celelalte tembeliziuni de ce nu cauta surse sa dea si ele astfel de imagini (si cu alti corupti). ne intoxica cu crime, violuri si alte bazaconii.
    • 0 (0 voturi)    
      foamea de tzuica (Joi, 11 octombrie 2007, 16:07)

      NELO EX KGBELO [anonim]

      eu propun sa se difuzeze pe un ecran mare in fata guvernului ,poate asa se vor premia spagile de succes ale guvernului Razgandeanu z
    • 0 (0 voturi)    
      DECI!? (Joi, 11 octombrie 2007, 16:08)

      macovei [anonim]

      DACA NU-I LASA SA DIFUZEZE IESIM TOTI IN STRADA
    • 0 (0 voturi)    
      bezna (Joi, 11 octombrie 2007, 16:16)

      mbasa [anonim]

      Felicitari TVR!
      Ti-ai asumat un rol benefic. Cu niste penali nu se poate lucra altfel. De lucrul acesta si-au dat seama si procurorii, SRI-ul, Presedintia, DNA-ul. Si pe buna dreptate. Degeaba lucrau la anchete, ca venea pampers-ministrul-penal cu QI-ul sau mic si facea inspectii cu rol de "6 (sase), ca vine potera!" si era zadarnicit totul.
      In Romania de astazi se pare ca altfel nu se poate lucra!
      Pana acest ratat, ratacit, nesimtit, penal si lichea de om nu dispare din primplan (ma refer la Tradiceanu) nu vom putea spera la o asanare morala a Romaniei. Ne vine sa plecam cat vedem cu ochii din tara. Dar de ce sa nu-l determinam sa plece el dintre noi? Nu afara din tara, ci undeva dincolo de spatiul public, undeva jos, la racoare, dupa gratii! El cu toata clica lui. A distrus doctrina liberala si a adus practici mafiote, kgb-iste si revisioniste, un fel de curvushag politic menit sa-i protejeze la nesfarsit in hotia fara scrupule practicata la vedere.

      Sper ca pana deseara sa nu dea o ordonanta urgenta prin care sa taie alimentarea cu energie electrica a TVR-ului, de oprire a grupului electrogen pe motiv de poluare (si datorii la combustibili), cu scopul de a ne lasa in bezna informationala pe care ne-o doreste!
      Omul asta chiar doreste aducerea tarii in bezna Europei si a lumii.
    • 0 (0 voturi)    
      NU! (Joi, 11 octombrie 2007, 16:24)

      Cristina [anonim]

      S-ar putea sa nu mai vedem nimic asta-seara pe TVR. Pe site-ul tvr e o declaratie a lui sasu care spune ca se dezice de ceea ce fac angajatii lui, etc, etc.
      Rusine tvr daca nu mai difuzati!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      TVR si-a facut datoria! (Joi, 11 octombrie 2007, 16:26)

      diana zaharia [anonim]

      Pentru prima data de la revolutie, TVR si-a adus aminte ca este a contribuabililor, nu a unor demnitari trecatori. De ce sa nu stim? Ca sa-i mai votam inca odata? Cine l-a pus pe Remes sa ia spaga si pe Muresan sa faca trafic de influenta? Ce drepturi le-au fost incalcate? Dreptul de a aranja licitatii contra cost? Dreptul de a face afaceri onerase pe bani publici? Tot Basescu este de vina? I-a bagat presedintele plicul in servieta? Ma uit la Muresan, la Matusa Norica si vad boala de care a murit PNTCD-ul! De ce s-au pus toate tunurile pe procurori? Pentru ca nu mai pot fi controlati de puterea politica! Bravo lor! Bravo Monicai Macovei!
    • 0 (0 voturi)    
      I love TVR... (Joi, 11 octombrie 2007, 16:30)

      alexander the great [anonim]

      Pentru prima data, dupa Revolutie,nu-mi pare rau de banii luati cu japca de Televiziunea Romana-abonament.!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      JOS CENZURA !!! (Joi, 11 octombrie 2007, 16:52)

      Popescu Nicolae [anonim]

      JOS CENZURA !!!
      Sa ii fie rusine directorului pentru ca impune cenzura la Televiziunea Publica.
      Sa isi dea demisia Rodica Culcer si sa plece cu imagini cu tot la alta televiziune.
      RUSINEEEEEEE !!!
      COMUNISTILOOOOOR !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      :))) (Joi, 11 octombrie 2007, 16:54)

      Dan [anonim]

      HA-HA-HA.
      Nu mai pot de ras.
      De parca am fi in 1990 si singurul post de televiziune ar fi TVR.
      Nu ar exista nici internet nici nimic.
      Stati linsititi, pana maine dimineatza, partea a doua va fi deja difuzata pe toate posturile de televiziune (mai putin TVR) si redifuzata de n-ori.
    • 0 (0 voturi)    
      La tribunal! (Joi, 11 octombrie 2007, 16:54)

      Gica [anonim]

      La tribunal cu cu ei! Si la puscarie! Nu la TVR! E o bataie de joc cu "probele" care ajung in prime-time si nu unde trebuie.
    • 0 (0 voturi)    
      vreau sa vad carnatii (Joi, 11 octombrie 2007, 16:57)

      cristian d [anonim]

      Vreau sa vad carnatii. Daca nu i-au stat atunci in gat macar acum sa-i stea.
    • 0 (0 voturi)    
      Cenzura (Joi, 11 octombrie 2007, 16:57)

      Florin [anonim]

      asta e mafia, si directorul televiziuni daca nu lasa apartine si e cumparat de MAFIE.
      Oameni buni, CENZURA INSEAMNA COMUNISM, DECI IN SPATELE ACESTORI PARLAMENTARI SANT MAFIOTI.
      TREBUIE SA IESIM CU TOTI IN STRADA, nu pentru asta au murit oameni in Dec. 1989 ca HOTII astea mici sa ne fure.
      Cine e guvernul? ne lasam toti iara dusi cu minciuni, se vede clar ca fura si noi santem cu mainile legate.
      IESITI IN STRADA!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Flota? (Joi, 11 octombrie 2007, 16:59)

      Impartial [anonim]

      Pe cand imagini de la vanzarea flotei?
    • 0 (0 voturi)    
      TVR (Joi, 11 octombrie 2007, 17:01)

      icd [anonim]

      Cand sa zic "Jos palaria TVR!- s-a trezit directorul sa opreasca difuzarea celui de al doilea videoclip ....Acum zic" Jos directorul TVR!"
    • 0 (0 voturi)    
      cenzura pe fata (Joi, 11 octombrie 2007, 17:03)

      flori [anonim]

      cum e posibil ca seful unei institutii de presa sa interzica
      angajatilor sai sa isi faca meseria?! au un document important si
      nu il pot difuza pentru ca directorul e psd-ist...din aripa iliescu si
      compania
      e incredibil! acum probabil ca au gasit si pretextul sa o zboare
      pe Culcer ca altfel nu prea aveau cum sa scape de ea.
      oameni buni, ar trebui sa reactionam si sa fim alaturi de
      jurnalistii de la stirile tvr-ului! sa luam atitudine cumva!
    • 0 (0 voturi)    
      youtube (Joi, 11 octombrie 2007, 17:04)

      nick a [anonim]

      Dati-l pe YOUTUBE !!! Se va raspindi de acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      JOB: experienta 2 ani, salariu 15.000 euro + masina (Joi, 11 octombrie 2007, 17:10)

      Corneliu [anonim]

      Descriere job:
      Functie de conducere

      Responsabilitati:
      - supervizare licitatii publice
      - medierea relatiei statului cu mediul de afaceri

      Beneficii:
      - 15.000 euro
      - masina puternica
      - aparitii in presa

      Aplica la: jobs@guvern.ro
    • 0 (0 voturi)    
      Sassu=nimeni (Joi, 11 octombrie 2007, 17:13)

      Grassu [anonim]

      Sassu e un nimeni. Necazul e ca a ajuns in asemenea functie. Numai la noi se poate ca un nimeni sa ajunga seful televiziunii. Pe hotii de fier vechi ii mai dau? Sau Sassu se leaga doar de carnati. Cat il duce si pe el mintea.
    • 0 (0 voturi)    
      jos cenzura (Joi, 11 octombrie 2007, 17:16)

      gabi [anonim]

      carnatilor comunisti. lasati boborul sa vada ca n-au vazut in 17 ani
    • 0 (0 voturi)    
      Sa le puna cineva pe net! (Joi, 11 octombrie 2007, 17:25)

      gigiB [anonim]

      Sa le puna cineva pe net!
    • 0 (0 voturi)    
      sa le puna pe net (Joi, 11 octombrie 2007, 17:29)

      aron [anonim]

      ce cred ei ca suntem in epoca ceausescu cand nici curent nu aveam?
    • 0 (0 voturi)    
      Se parlesc! Nu dati cu apa! (Joi, 11 octombrie 2007, 17:36)

      mbasa [anonim]

      nu-i protejati pe parliti!
      daca dau cu apa pe TVR, parliti-i pe celelalte posturi romanesti (pe langa youtube, BBC, CNN, etc). n-au ei atatea masini de stins coruptia!
      ticalosi ordinari, lepre de guvernanti !
    • 0 (0 voturi)    
      PUNETI PE NET FILMUL (Joi, 11 octombrie 2007, 17:36)

      ers [anonim]

      pune frate pe net filmul ca ne ocupam noi de difuzarea lui :)))))))
    • 0 (0 voturi)    
      Pai hai cu email-urile pe ei! (Joi, 11 octombrie 2007, 17:39)

      sadwank [anonim]

      Pina la ora 19 au tot timpul sa se razgindeasca:


      ...nu mica mi-ar fi mirarea ca aceste imagini sa fie date, in ciuda si peste capul lu' Sassu.
    • 0 (0 voturi)    
      cine scrie pe acest forum? (Joi, 11 octombrie 2007, 17:41)

      clujean [anonim]

      am studiat cu atentie postarile de pe forum si am tras concluzia ca, in afara de 2-3 texte lucide, restul sunt (majoritar) ale vesnicilor latrai basescieni, platiti ca sa fie prezenti pe toate site-urile, plus una sau doua femei care-si provoaca microorgasme idolatrizandu-l pe prezident; e dezgustator!
    • 0 (0 voturi)    
      Prima parte e pe youtube. cauta dupa remes (Joi, 11 octombrie 2007, 17:44)

      dan [anonim]

      Pe cand vedem si a doua parte??
    • 0 (0 voturi)    
      instigare la e-mail (Joi, 11 octombrie 2007, 17:50)

      mike [anonim]

      Domnilor si doamnelor interesati(e) cu adevarat de soarta acestei tari. Haideti sa bombardam ACUM cu emailuri toate institutiile statului interesate in aceasta afacere. Incepand cu tvr, si terminand ci guvernul, cna, csm etc. Si eventual si catre alte canale de stiri straine, institutii europene. Daca nu facem noi nimic, cine sa faca? Nu vedeti ca incep sa bage pumnul pe gat ca in epocile "trecute"? Eu am facut apelul. Dumneavoastra faceti ce doriti.
    • 0 (0 voturi)    
      Jos cenzura! (Joi, 11 octombrie 2007, 17:53)

      Alex [anonim]

      TVR a facut foarte bine ca a dat acele imagini si daca nu ar fi nenorocitul de Sassu si de liberali le-ar fi dat si pe astea, daca nu le dadea habar nu aveam si se musamaliza totul.
      Toti astia care zbiara "justitie televizata", "materiale obtinute ilegal", sunt niste sugatori si lachei PNL sau PSD. Basescu rulz!
    • 0 (0 voturi)    
      Cenzura! (Joi, 11 octombrie 2007, 17:58)

      Gabe2006 [anonim]

      Cenzura!! Puneti-l pe YouTube!!!
    • 0 (0 voturi)    
      E clara treba ce mai trebuie partea a 2-a? (Joi, 11 octombrie 2007, 18:05)

      Lu Net-istu [anonim]

      Poate doar, acu' ca nu vor sa mai difuzeze si partea a 2-a parca a devenit si mai clara treaba.
      Nu ramane decat sa fim frustrati ca nu se face dreptate si sa uram incontinuare pe cineva ... fie el Tariceanu fie el Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      tapalaga, ai auzit de prezumtia de nevinovatie? (Joi, 11 octombrie 2007, 18:06)

      mirabelina [anonim]

      Precis nu, ca de atatea altele care tin de drept, lege si respectarea individului, altul decat basescu sau monicuta.
      Mai lasa-ne cu propaganda asta basesciana agresiva si de nivel jos.
    • 0 (0 voturi)    
      coana rodicutza (Joi, 11 octombrie 2007, 18:18)

      kobavoice [anonim]

      cenzurata?:))) hihihihiiiiiii...despre impartialitatea jurnalistei culcer...cand facea miting baselu cine era in primul rand, nu ca jurnalist (ca rea in concediu medical prelunjit)? coana rodicutza, sustinandu-l pe primul marinar al tarii:)
      cat despre remes, un mare bou si ma asteptam sa ceara spaga caltabosi si palinca...da' sa fie scoase probe de la dosar si difuzate la tembeliziunea publica mi se pare exagerat...ce o sa vedem maine? executiii pe stadioane ordonate de Marele Carmaci?
    • 0 (0 voturi)    
      Slugarnic, imi e greata.. (Joi, 11 octombrie 2007, 18:25)

      mike [anonim]

      Ce vrea acest derbedeu politic, sa ne ascunda adevarul? sa ii linga pe bot pe cei care l-au 'aruncat' acolo? noi suntem niste prosti? nu avem voie sa aflam ce fac guvernantii? nu vrea sa aflam adevarata fata a Guvernului Tariceanu? suntem niste omizi? oare noi nu trebuie sa vedem adevarul?
    • 0 (0 voturi)    
      a doua parte!!! (Joi, 11 octombrie 2007, 18:26)

      vili [anonim]

      sa dea a doua parte la otv!!!! sunt sigur ca dan diaconescu accepta!!! mai ales daca prima parte nu a facut subiectul unei probleme cu cna-ul....... dati-o lui dan !!!!! vrem sa vedem !!!!! adevarul!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Slugarnic, imi e greata.. (Joi, 11 octombrie 2007, 18:28)

      mike [anonim]

      Ce vrea acest derbedeu politic, sa ne ascunda adevarul? sa ii linga pe bot pe cei care l-au 'aruncat' acolo? noi suntem niste prosti? nu avem voie sa aflam ce fac guvernantii? nu vrea sa aflam adevarata fata a Guvernului Tariceanu? suntem niste omizi? oare noi nu trebuie sa vedem adevarul?
    • 0 (0 voturi)    
      Un sef fara caracter! (Joi, 11 octombrie 2007, 18:33)

      geta [anonim]

      Ce-a avea inginerasul asta cu TV-ul numai el stie! Ii este frica sa nu cumva sa se difuzeze un film si cu el pe cand era student sau pe cand lucra la Electrecord? Sau ca nu cumva sa apara un filmulet cu spagarii de ministrii de la PSD? E clar ca se simte cu musca pe caciula .
    • 0 (0 voturi)    
      nu este nici-o ancheta (Joi, 11 octombrie 2007, 18:38)

      cristian [anonim]

      Domnul Sasu nu are nici-un drept sa interzica difuzarea.
      La ora actuala nu se desfasoara o ancheta panala sau de alta natura privind-ul pe Traian Remes.
      Conform legilor Romaniei ministrii sau fostii ministrii spre deosebire de noi muritorii de rand nu pot fi anchetati penal decat cu avizul unei comisii care a fost desfintata recent printr-o ordonanta de urgenta emisa de onorabilul nostru guvern.
      Prin urmare in prezent un ministru poate sa devalizeze bugetul ministerului sau primeasca mita fara nici-o grija caci oricum nu va fi anchetat. Hotararea guvernului este inteleapta
      caci nebunii astia de procurori ar fi fost in stare sa se apuce sa verifice contractul de la Portile de Fier din 1997 incheiat de un ministru Calin Popescu Tariceanu (simpla coincidenta de nume ).
      Asa ca dace e de furat sa fure dar sa vedem si noi.
      Oricum noi platim.
    • 0 (0 voturi)    
      As regreta daca presedintele n-are nicio contributie. (Joi, 11 octombrie 2007, 18:45)

      psd-os-ul [anonim]

      E ma astept ca presedintele Traian Basescu sa se tina de promisiunile electorale, inclusiv privind lupta impotriva coruptiei institutionalizate, adica prin demascarea coruptiei, asigurarea stabilitatii procurorilor prin eliminarea obstructiilor asupra Ministerului Public si fara menajamente.

      Nu tace ? Nici nu vreau sa taca. Nu pentru tacere l-am ales si-l voi alege ci pentru ca nu asigura linistea la care tanjesc silentiosii neamului.

      Cui nu-i convine, sa ma reclame la Guvernul Palinceacu, care ca(l)ta-bosi pentru mi(ni)sterele micului Paris si restil tarii.

      No, tulai Doamne, si eu credeam, ca prostul, ca tot Banatu-i fruncea .
      Jos guvernul PALINCEANU !
    • 0 (0 voturi)    
      @ 30. Fflota? (Joi, 11 octombrie 2007, 18:52)

      SAM [anonim]

      Pe asta nu o sa o vezi amice cat va fi Sasu sef la tvr, deoarece flota a fost terminata de Vacaroiu si ai lui. Daca ar fi avut Basescu vreo vina era de mult arestat. Au incercat si PSD-ul cat a fost la putere si a fost... a incercat si Constantinescu sa gaseasca macar o barca vanduta ilegal de Basescu si n-au gasit. Asa ca mai schimbati placa cu "flota".
    • 0 (0 voturi)    
      Dreapta vs. Stanga (Joi, 11 octombrie 2007, 18:53)

      Hofigal [anonim]

      Pana acum dreapta a cam dat gres, guvernul lui Tariceanu nu a functionat cum trebuie si se pare ca romanii si-au cam pierdut increderea in politicile de dreapta.
      Schimbarea o sa vina prin PSD, ei vor face ca tara asta sa fie totusi demna de "titlul" de membra a UE, iar fondurile pe care occidentalii ni le dau sa fie investite cum trebuie!!!
    • 0 (0 voturi)    
      D-na Culcer (Joi, 11 octombrie 2007, 19:04)

      tzepes [anonim]

      daca veti fi data afara din tvr1 veti deveni martir al luptei anticomuniste. FELICITARI. asta inseamna deontologie gazetareasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Baselu TV (Joi, 11 octombrie 2007, 19:27)

      V [anonim]

      Serviciile secrete si oamenii lui Basescu fileaza, filmeaza si asculta telefoanele oamenilor din opozitie, difuzeaza aceste materiale pe televiziunea publica condusa tot de oamenii lui Basescu, trantesc niste fraze cheie gen "le era frica de Basescu" si astfel iese Basescu eradicatorul coruptiei si salvatorul neamului si TVR-ul ajunge principala unelta pentru promovarea presedintelui. Multumim TVR! Multumim dom' Presedinte!
    • 0 (0 voturi)    
      pt SAM, cristian si alti mercenari (Joi, 11 octombrie 2007, 19:27)

      vasile [anonim]

      Sam , dosarul flota a EXPIRAT in septembrie 2007...

      cristian, presedintele tarii hotaraste cine va fi anchetat si cine nu...

      psd-osul, base a promis ca face din Buc un oras european, apoi a zis ca nu a putut, pentru ca nu a avut si consiliu, dupa ce a primit si consiliul, si-a dat singur (fara intermediari) o casa...apoi a confiscat ro., a semnat schimbarea a 1200 de judecatori si procurori, cu motivul sa traim bine, sa fim de dreapta, etc

      la SRI este sef un psd-ist pus de el, la tvr alt pesedist, cu prostanacul are un angajament scris de colaborare pana in 2013...
    • 0 (0 voturi)    
      AMP condamna cenzura din TVR (Joi, 11 octombrie 2007, 19:51)

      Agentia de Monitorizare a Presei [anonim]

      11 octombrie 2007
      Comunicat FreeEx

      Agentia de Monitorizare a Presei protesteaza fata de cenzura grava din TVR

      Decizia Presedintelui-Director General al Televiziunii Romane de a cenzura aparitia pe post a partii a doua a filmarii in cazul Remes-Ciorba-Muresan este un precedent deosebit de periculos si o grava ingerinta a politicului in editorial.

      Prin decizia de a opri difuzarea celei de-a doua parti a inregistrarii, Alexandru Sassu incalca grav dreptul la informare al cetatenilor, dreptul la libera exprimare al jurnalistilor si aduce grave prejudicii institutiei pe care o conduce. Blocarea difuzarii unui material jurnalistic al carui continut este de interes public major constituie o subminare din interior a imaginii TVR in randul publicului si a pozitiei sale pe piata de media.



      Reamintim publicului larg ca Alexandru Sassu este un politician. Faptul ca acum cateva luni si-a dat demisia din functia de secretar executiv al Secretariatului de Marketing Politic si Cercetarea Opiniei Publice si ca a renuntat si la calitatea de membru PSD, nu inseamna ca s-a transformat in ziarist. Din pacate, decizia sa de azi confirma temerile pe care AMP si alte organizatii le-au exprimat cu ocazia numirii acestui politician la sefia televiziunii publice. AMP ii cere dlui Sassu sa isi dea demisia din functia pe care o detine si cere Parlamentului urgentarea adoptarii noii legi de functionare a radioului si televiziunii publice.

      Departamentul FreeEx
      Agentia de Monitorizare a Presei
    • 0 (0 voturi)    
      Dati-ne filmul!!! (Joi, 11 octombrie 2007, 19:56)

      Ziggy [anonim]

      Vrem sa vedem filmul pe Youtube daca TVR-ul nu il mai poate difuza :)
    • 0 (0 voturi)    
      presedinte SASUUUUUUUUUU (Joi, 11 octombrie 2007, 20:15)

      ilinca [anonim]

      de cand noi care va platim nu trebuie sa stim decat stiri "tunse"inainte de a fi date pe post .Ar fi bine sa si tina ideile pentru el.Stim ca majoritatea lucrurilor murdare sunt stiute numai de voi cei din partide , guvern -Sasu este un om care se plimba dela un partid la altul si a nimerit la tv pentru a servi pe cei care l au pus acolo si pe care noi il platim ca si pe cei care l au pus.
    • 0 (0 voturi)    
      JOS CENZURA!!! (Joi, 11 octombrie 2007, 20:18)

      corvus coraX [anonim]

      Adica celelalte cazuri in care au fost filmati EXACT in acelasi mod politisti, avocati, primari, nu au fost probe, nu au revoltat pe nimeni, nu a interesat pe nimeni cum "s-a scurs informatia", dar cand e vorba de scumpul nostru PNL, treaba se schimba?!!! Sassu, platit din banii nostri, pune botnita presei!! Asta cand TVR este obligata sa imi ofere stiri de interes punlic INDIFERENT cum isi obtine informatia. Este clar ca la ora asta exista presiuni puternice asupra redactiei de stiri din TVR, dar pe site-ul www.tvr.ro este postat un sondaj de opinie. Merita sa va pronuntati!!! TVR are ocazia acum sa isi spele sumedenia de pacate si sa fie ceea ce ar trebui. Televiziune de interes public, pentru ca nu partidele platesc abonament, nu politicienii dau din buzunar bani sa o finanteze, ci totul pleaca de la bugetul statului, adica de la noi.. Iar celor care nu va convine politica de stiri a TVR, ramaneti pe Antene pana naparliti....
    • 0 (0 voturi)    
      JURNALISM LIBER!!! (Joi, 11 octombrie 2007, 20:32)

      corvus coraX [anonim]

      Si pentru toti fraierii care contesta gestul TVR (BRAVOOOO TVR!!!!) o intrebare: Daca cei doi jurnalisti care au scos la iveala "Afacerea Watergate" s-ar fi numit Turbo-Popescu si Ciutacu ar mai fi existat "Afacerea Watergate" si implicit demisia lui Nixon?!! Domnule Sassu, faptul ca instigati la cenzura ne privati de un drept conferit de Constitutie iar Agentia de Monitorizare a Presei ar trebui sa faca demersurile necesare pentru ca dumneavoastra sa va intoarceti acolo unde va e locul si unde meritati. In politica
    • 0 (0 voturi)    
      CRP-ul nu are nici-o atitudine? (Joi, 11 octombrie 2007, 21:03)

      suca [anonim]

      ca mereu se "indigna" cand Basescu se lega de jurnalisti. Acum cand jurnalistii sunt OPRITI sa-si exercite meseria vad ca tace malc. Mi-e sila...
    • 0 (0 voturi)    
      stop it! (Joi, 11 octombrie 2007, 21:17)

      biscuit [anonim]

      M-am SATURAAAAAAAAAT !!!
    • 0 (0 voturi)    
      taxa radio/TV (Joi, 11 octombrie 2007, 21:18)

      www.sutalasutaturism.ro [anonim]

      se justifica in sfarsit taxa radio/TV
    • 0 (0 voturi)    
      POLITRUCUL SASSU-DEMISIA! (Joi, 11 octombrie 2007, 23:02)

      Observator [anonim]

      Televiziunile difuzeaza frecvent filme incriminatoare cu camera ascunsa cand e vorba de oameni non-politici: doctori, profesori, primari, politisti. Cand e vorba de un ministru (care a depus JURAMANT DE CREDINTA PE BIBLIE SI CONSTITUTIE, incepe scandalul. De ce? Simplu: oamenii politici au un statut auto-instituit de rasa superioara. Ei se pretind victime politice. Aceasta casta de imbuibati fatarnici ne obliga sa acceptam ca legea nu e aceeasi pentru toti. Hotomanul Remes nu poate avea acelasi statut cu cel al unui hotoman fara mandat parlamentar. Aceasta haita de imbuibati trebuie OBLIGATA SA SE SUPUNA LEGII! TELEVIZIUNEA ROMANA A PROCEDAT CORECT. PLATIM TAXA DE ABONAMENT PENTRU A FI INFORMATI CORECT. Politrucul Sassu sa-si dea demisia!
    • 0 (0 voturi)    
      NU E BINE (Joi, 11 octombrie 2007, 23:39)

      IONEL [anonim]

      NU POTI DISTRUGE PENTRU DOAR 15 000 DE EURO VIATA SI CARIERA UNUI OM CA DECEBAL TRAIAN REMES , CARE ARE O VARSTA SI A MUNCIT O VIATA INTREAGA FACAND MULTE LUCRURI BUNE!
    • 0 (0 voturi)    
      aha (Vineri, 12 octombrie 2007, 0:28)

      nunu [anonim]

      Propun o regula : de acuma se poate distruge viata unui om numai pentru o mita de peste 100.000 euro. Va rog frumos sa-l repuneti pe Remes in functie
    • 0 (0 voturi)    
      @70 (Vineri, 12 octombrie 2007, 1:11)

      viox [anonim]

      Ionele, sper ca nu vorbesti serios !
      Omul merita sa faca puscarie. Asa e legea.

      P.S. De unde stii tu ca a muncit ? E posibil sa fi fost un hot toata viata.
    • 0 (0 voturi)    
      Guvernul Spagaceanu (Vineri, 12 octombrie 2007, 1:16)

      carlos [anonim]

      Nimeni nu ne spune ce avea de castigat Muresan din afacere si la a cata combinatie e. Dc? Dar Remes?Culcer sa nu isi dea demisa, iar pe noi nu ne intereseaza cine a trimis, de ce, etc, avem in sfarsit dovada a ceea ce stiam oricum.
      Orfani, vaduve si mame, cei apropiati dv, au murit dejaba la revolutie.
      Cu pacuraru ce se mai adude, dar cu barbita de la justitie, babiuc?
      Vrem sa stim, daca nu hai sa daramam Guvernul asta de impostori
    • 0 (0 voturi)    
      bai hotnews ... AM PRETENTII!!!!!!! (Vineri, 12 octombrie 2007, 1:39)

      zaboomafoo [anonim]

      terminati frate cu asta cu "omul de afaceri""!!! CARE AFACERI, FRATE???????? ASTEA SUNT MANARII, LABAREALA CURATA!!! NU LE MAI FACETI CINSTEA SA ALATURATI NUME DE BORFASI LANGA ACEASTA EXPRESIE - CA JIGNITI OMUL DE AFACERI AUTENTIC CARE TRAGE SA PLATEASCA CE NU PLATESC SMEKERII PE LA BUGET!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si 1 euro daca a furat (Vineri, 12 octombrie 2007, 6:18)

      laur [anonim]

      trebuie sa faca puscarie
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cei care sunt condusi de instincte (Vineri, 12 octombrie 2007, 8:12)

      discutabil_indiscutabil [anonim]

      "Sunt prea scarbit si-n tihna voi sa mor
      Decat sa-l vad slavit pe ticalos.
      Iar pe sarman de rasul tuturor,
      Sa-l vad tagaduit, pe credincios,
      Pe vrednicul de cinste, umilit,
      Pe cel far-de prihana pedepsit,
      Si pe viteaz rapus de-o secatura
      Si artele cu lacatul la gura.
      Sa vad prostia doctor la destepti,
      Si strambul dand porunca la cei drepti. "
      Shakespeare sonet LXVI
    • 0 (0 voturi)    
      nestiinta (Vineri, 12 octombrie 2007, 10:20)

      Van Ghelie [anonim]

      Astia nu stie nici sa fure!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Dl Remes este NEVINOVAT !!! (Vineri, 12 octombrie 2007, 10:39)

      ionut [anonim]

      Este pacat ca se desfasoara aceasta vanatoare de vanatoare si asistam la aceasta incredibila sete de sange impotriva a doi demnitari care au servit Guverul Romaniei in trecut dar si in prezent.

      Intr-adevar, dl. Remes a muncit mult sa ajunga unde a ajuns, la fel si dl. Muresan, au realizat multe lucruri bune pentru aceasta tara, la aceste aspecte nu se mai uita nimeni acum? Dl Tariceanu este un senior desavarsit, credeti ca il coopta pe dl Remes daca nu ar fi fost un profesionist desavarsit?

      Merita macar sa le acordam prezumtia de nevinovatie ...




      ... NOT !!! :))
    • 0 (0 voturi)    
      @76 Prea frumos (Vineri, 12 octombrie 2007, 10:46)

      theMask [anonim]

      Prea frumos si trist si cat de adevarat...
    • 0 (0 voturi)    
      jos cenzura!!! (Vineri, 12 octombrie 2007, 11:15)

      flo [anonim]

      rahatul a iesit in sfarsit la iveala, condamnat sau necondamnat nici nu mai conteaza...pt prima data ceea ce se vorbea de 16 ani incoace doar speculand (coruptia la nivel inalt) a iesit cu dovezi evidente pe postul national. Cred ca e un pas imens inainte ca magarii astia pe care noi i-am ps acolo sa stie ca nu pot sa faca ce vor. Si dupa aceasta etapa va urma asa incet urmatoarea cand unii o sa mai faca si parnaie!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuea anuntat (Vineri, 12 octombrie 2007, 11:52)

      Florin [anonim]

      sigur ca Remes este nevinovat, ce-i de la SRI trebueau sa-l anunte ca este filmat :-)) macar sa mai zambeasca si el din cand in cand.
      - Santem deacord, Remes si-a sacrificat viata pentru a aduce tari foloase, ei ca a si furat ca orice Roman adevarat, cu o mana luam si cu cealalta dam, asa santem educati.
      - Cu mici rezerve Tariceanu i-l dezleaga pe Remes din functie, e o mare problema, cine va mai alimenta PNL cu TUICA si CARTABOSH :-((.
      Acuam sa nu ne miram, doar PNL este ales de noi, acuma hai sa-i sustinem, si pentru ca MITA a cazut asa subtie la 15.000€ este de inteles ca sau dus timpurile PSD-iste cand se puteau da fabricile pe sub mana, acuma au mai ramas ceva firimituri asa ca si pretul este ca atare.
    • 0 (0 voturi)    
      Spaga la ministri (Vineri, 12 octombrie 2007, 14:52)

      remes [anonim]

      Beiiiiiiii Sassu, dai cu sasu si lasa TVR-ul sa-si faca treaba, ca esti ////!
    • 0 (0 voturi)    
      politica dupa base (Duminică, 14 octombrie 2007, 12:45)

      caltabos [anonim]

      in loc de bunastare ne-a adus lupta politica ptr .putere ,frinturi de guvernare ,cu ministrii fara experienta ,ne-am facut de ris la uniunea europeanacu cartabosi nostri ;in final vom constata ca au ars gazul de pomana. bravo base, cred ca ar trebui sa imparti cartabosu cu remes si alianta "DA"!!!