Washingtonul, luat peste picior de Kremlin

Vladimir Putin le-a spus americanilor sa amplaseze scutul antiracheta pe Luna

de D. Mihai     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 0:00


Condoleezza Rice, ramasa fara replica la afirmatiile lui Putin
Foto: AP

"Este posibil ca intr-o zi sa instalam sisteme de aparare antiracheta undeva, pe Luna", a declarat Vladimir Putin in cadrul intalnirii pe care a avut-o vineri la Moscova cu secretarul de stat american Condoleezza Rice.

Aceasta gluma nu a fost gustata, insa, de Condoleezza Rice, remarca liderului de la Kremlin reducand practic la tacere delegatia americana, noteaza agentiile internationale de presa. Purtatorul de cuvant al presedintelui Putin a incercat "sa dreaga busuiocul", declarand ca "uneori, traducerea in engleza nu reuseste sa reflecte umorul rusesc".

In opinia sa, Putin ar fi dorit sa spunsa ca "suntem pregatiti sa facem tot posibilul daca exista o amenintare reala".

Statele Unite au anuntat ca vor amplasa elemente ale scutului antiracheta in Polonia si Cehia, reclamand amenintarea care vine din partea Iranului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


89 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nesupusul (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 12:25)

    cornel [anonim]

    Alo...taticu Putin....vezi ca sluga nu se cade sa glumeasca oricum si oricind cu stapinu.Sau poate iti imaginezi ca placinta pe care o conduci mai are vreun cuvint in fata Americii?
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine a zis (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 12:42)

    stefan [anonim]

    Pentru siguranta lor, americaniiar trebui sa-si puna scutul la ei in tara nu sa caute state ce stau capra in fata lor:
  • 0 (0 voturi)    
    Nu tine. (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 13:34)

    Jean Valjean [anonim]

    Scuza cu Iranul nu tine deloc.
    Oricine se uita pe o harta vede ca daca pericolul ar fi din Iran atunci cea mai buna locatie ar fi Turcia.
    Se vede clar ca Polonia sta cel mai bine pentru un scut impotriva Rusiei.
  • 0 (0 voturi)    
    YANKEI GO HOME (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 15:41)

    I L I E [anonim]

    Yankeii sa-si vada de mizeriile lor . Uncle Sam o cauta cu lumanarea aprinsa . A trecut vremea unipolara . Acum s-a ridicat Rusia , China , Japonia , Uniunea Europeana . Sezi bland miss America . . .
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt deacord cu Putin (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 15:41)

    Alex Sotir [anonim]

    Sistemele alea sunt pur defensive.
    Nu le convine ca vor fi americanii mai putin vulnerabili in fatza lor.Americanii investesc in tehnologie enorm de mult si or sa fie superiori mereu.Deasemenea cheltuiesc pe armata mai mult decat restul lumii la un loc.Oricum eu zic ca ar trebui sa faca un acord pe cale diplomatica.
  • 0 (0 voturi)    
    Relatare tendentioasa (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 17:29)

    Ion [anonim]

    Subiectul e prezentat tendentios. Putin nu a facut o gluma. I-a pocnit scurt si clar. De ce nu scrieti ca i-a tinut pe americani 40 de minute in anticamera, inainte de a-i primi ? De ce nu scrieti ca purtatorul de cuvint a facut precizari pe aceeasi linie cu seful sau, nicidecum incercind sa-l corecteze (asta se petrece la alte cancelarii) ? De ce nu scrieti ca incercarea americanilor de a salva situatia (tot de ei creata) a cuprins si noi oferte, asupra carora rusii si-au acordat un ragaz de studiu (si, probabil, refuz) ? De ce nu scrieti ca oricum a-i intoarce-o, povestea cu radarul si cele 10 rachete de interceptare vizeaza, din Cehia si Polonia, Rusia, nu Iranul ? La ce mai scrieti ?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. #4 (Sâmbătă, 13 octombrie 2007, 19:04)

    putinelu turmentat [anonim]

    pt. #4 ... ilie draga, eu vad ca matale esti cu rusia, china si total pe dinafara cu ceea ce se intimpla in lume.
    in concluzie poti si tu sa te duci pe luna, linga fratele tau intru ideologie, putin.
  • 0 (0 voturi)    
    romani KGB (Duminică, 14 octombrie 2007, 9:46)

    corvus coraX [anonim]

    De ce nu emigrati in Rusia bai tiriflici iubitori de Putin cu carpa voastra kaghebista in frunte?! Dupa ce ati nenorocit Romania mai si plangeti pe umarul "maicii Rusii"?!!! Dar pentru voi ar fi mai bine in Coreea ai de Nord sa va tina la cura de slabire Kim Jong Il... Imi inchipui ca acum sunteti niste imbuibati de capitalisti ex-securisti, dar tot tanjiti ca si nenea vostru Patriciu dupa Rusia. Matriosti janghinoase ce sunteti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusia ... (Duminică, 14 octombrie 2007, 14:29)

    Dan [anonim]

    Sunt de acord cu #8 ...
    Ne-au ajuns 50 ani sub rusi, mai da-i dracului ca nu au stiut decat sa ne fure sa ne tina sub cizma sa ne indobitoceasca si sa ne tina in urma lumii ...
    Uite cum arata tarile care au fost cu America si au beneficiat de planul Marshall ... toti visam sa ajungem pe undeva pe acolo unde iti poti lua o casa si o masina decenta dintr-un salar mediu ...
    Mai fac si americanii greseli si nu-s 100 % de acord cu ce fac ei, dar sunt singurii care pot face fata porcilor de rusi.
    Si pt astia care tin cu Rusia ... FUCK YOU ALL !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru #4 (Miercuri, 17 octombrie 2007, 12:34)

    Alex Sotir [anonim]

    Vai de capul tau amice.Nu stii ce zici.
    In primul rand Japonia este aliata SUA, UE este aliata SUA, UE nu este tara (ci 27 de tari la un loc) asa ca nu enumera UE pe langa tari.Uncle Sam investeste in armata mai mult decat restul lumii la un loc (daca nu crezi cauta informatii).Uncle Sam este de 14 ori mai bogat decat Uncle Boris, desi are doar de 2 ori mai multi locuitori.Uncle Sam este de 5 ori mai bogat ca Uncle Li desi Uncle Li este de 4 ori jumate mai numeros.Uncle Sam e aproape la feld e bogat ca toate cele 27 tari din UE(daca nu crezi nici asta cauta pe wikipedia "countries by gdp").
    Iti zic eu mai bine dute in Rusia si bea vodka cu Uncle Boris in frig sau dute in china ca sa te simti ca pe vremea lu Ceausescu.