Antreprenor in Romania

Antreprenoriat in Caracal: Lumea imi spune "dom' doctor", desi am absolvit ASE-ul

de G.G.     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2010, 18:57 Antreprenor in Romania


Galerie foto: CORAM - afacere de succes din Caracal
Are 27 de ani si lumea din Caracal ii spune “domn' doctor”, pentru ca are o clinica medicala si 2 farmacii. Din cele trei domenii care il atrageau, acestea sunt afacerile care s-au concretizat. "Imaginati-va cum ar fi sa produci energie electrica sau sa faci cercetare si inovatie la Caracal," spune "doctorul" absolvent de ASE, Cosmin Radulescu.

G.G: Cand te-ai apucat de afaceri? Cu cati bani ai inceput primul business?

Cosmin Radulescu: Primul pas serios facut in acest sens a fost la 21 de ani, in 2004, cu un magazin de telefonie mobila. Am facut rost de vreo 100 milioane de lei vechi, am amenajat spatiul si am pus putina marfa in el. Apoi lucrurile au evoluat, am devenit subdealer al unei companii de telefonie mobila si de aici, cu munca si cu un personal extraordinar, dar si cu foarte mult noroc lucrurile au mers destul de bine.

G.G.: Cum ai facut rost de bani pentru primul business?

C.R.: Ca orice poveste foarte vesela sau foarte trista am inceput prin a ma imprumuta. O afacere fara o continua sursa de cash este foarte dificil de sustinut. La inceput ajungi sa te imprumuti si la angajati.

G.G.: Ti-ai ales un domeniu profitabil, daca stii cum sa il manageriezi. Ce studii ai?  

C.R.: Facultatea de Management din cadrul ASE Bucuresti.  

G.G.: Acum detii o clinica si doua farmacii in Caracal - cum te-ai decis asupra acestor investitii?

C.R.: Din cele trei domenii care ma atrageau, acestea sunt afacerile care s-au concretizat. Imaginati-va cum ar fi sa produci energie electrica sau sa faci cercetare si inovatie la Caracal. Ma tenteaza, dar poate la urmatorul interviu.

G.G.: La cat se ridica investitia totala pentru centrul medical?

C.R.: Au fost aproximativ 230.000 euro la inceput si inca vreo 80.000 ulterior. Dar suntem abia la inceput. Avem doar doi ani si cred ca nu o sa ne oprim aici.

In plus, nu suntem mari cheltuitori. Am adunat capital de la o afacere la alta si i-am reinvestit. Daca am mai avut nevoie am imprumutat, avem prieteni, exista banci, credite. Totdeauna s-a gasit cineva care sa ne ajute pentru ca banii primiti i-am reinvestit, nu i-am pus in ceva care mergea pe pierdere.

G.G.: Cine s-a ocupat de angajari, de contabilitate, de programari la inceput?

C.R.: Angajarile intotdeauna le fac eu. Este mult mai usor sa ma critic sau sa ma felicit pe mine in legatura cu personalul. De contabilitate ne-am ocupat tot noi pana ne-am dezvoltat si apoi am inceput sa colaboram cu o firma de audit, contabilitate si consultanta. Cat despre programari le-am introdus inca de la inceput indiferent de numarul de pacienti, pentru a avea un mai bun control al timpului si al calitatii serviciului medical. Acum ar fi imposibil fara.

Sunt 2 calitati pe care viitorii mei angajati trebuie sa le aiba si care pentru mine sunt definitorii: sa isi doreasca sa munceasca si sa faca din pasiune ceea ce fac. Restul se invata, se asimileaza pe parcurs. Atunci cand faci o selectie de personal nu trebuie sa urmaresti ceva deja pregatit. Eu consider ca trebuie sa iti alegi oameni pasionati, cu care sa poti lucra bine si pe care sa ii formezi dupa gustul tau, sa munceasca in ritmul tau.

G.G.: Cat timp ti-a luat sa te obisnuiesti cu specificul afacerii tale, cat ai citit, cum te-ai documentat?

C.R.: Partea de administrare a businessului reprezinta tot cifre indiferent de domeniul in care iti desfasori activitatea. Problema a fost cand am demarat afacerea si trebuia sa fii economist, medic de laborator, medic internist, ginecolog, endocrinolog, etc. Am citit si am muncit foarte mult jumatate de an inainte de a deschide clinica si aproximativ un an dupa. Si acum fac asta, dar cantitatea de informatii noi, specifice afacerii, este mai mica si mai usor de asimilat. Probabil si obisnuinta si frumusetea afacerii.

Pentru mine a fost important sa citesc si sa ma documentez pentru ca am vrut sa stiu cu ce am de-a face. In plus este un domeniu despre care nu prea gasesti informatii, persoane sau institutii care sa te ajute. Sunt niste ordine, sunt niste legi care iti spun cum sa iti faci business-ul, elaborate fie de minister, fie de Casa Nationala sau Directia de Sanatate Publica, si fiecare le interpreteaza cum vrea. Este foarte dificil sa ii impaci pe toti, sa te impaci si pe tine. Sa stii ca munca ta este apreciata, ca esti un manager bun.

G.G.: Lumea pe strada iti spune "Domnule Doctor"?

C.R.: Da, da! Chiar si nepotica mea imi spune "doctole". Lumea ma opreste pe strada si ma intreaba de analize, de tratamente. Cateodata se supara pentru ca le raspund ca nu sunt in masura sa le dau diverse sfaturi sau informatii.

G.G.: Esti perceput altfel de cand esti manager? Lumea de pe strada, prietenii te vad altfel?

C.R.: Da, mai morocanos, mai suparat, mai necajit. Noi avem alte probleme fata de tinerii de varsta noastra. Eu am acum 27 de ani. Si mai e ceva, sunt privit ca un tinerel care a inceput o afacere cu bani dubiosi. Oamenii cred ca fie am comis o ilegalitate, fie este cineva in spatele nostru, dar asta se intampla in orice oras mic. Inca exista perceptia ca este imposibil ca cineva sa reuseasca prin munca. Nimeni nu se gandeste ca poate te-ai imprumutat, poate ai facut un credit sau poate chiar ai succes in afaceri.

G.G.: Mergi pe profit?

C.R.: Cum am spus, noi avem abia doi ani si cred ca o sa mai treaca cel putin doi pana sa putem vorbi de un profit al afacerii. Pe de alta parte, pentru ca actionarii sa inregistreze un castig ma gandesc ca acest lucru se va intampla la un eventual exit, deoarece este un business unde in permanenta se investeste pentru a mentine o calitate si o competitivitate a serviciilor.

G.G.: Care este pasul urmator in afacerea ta?

C.R.: In domeniul medical urmatorul pas il reprezinta investitia intr-un spital axat pe o specialitate sau pe o categorie de pacienti. Este evolutia fireasca a businessului si totodata o provocare foarte mare pentru mine. Eu cred ca o sa fie un spital de pediatrie. Visul meu este, insa o afacere in energie electrica, este un domeniu foarte frumos. Si dupa asta imi doresc sa fac ceva in cercetare si inovatie.

G.G.: Tot in Caracal?

C.R.: Nu, nu mai vreau sa stau foarte mult aici. O sa plec impreuna cu familia mea intr-un loc care sa ne permita sa ne dezvoltam ideile. Nu am gasit inca acel loc, dar il cautam. Afacerile nu cunosc teritorii, frontiere, deci sper sa nu ne fie foarte greu.

G.G.: Sumarizeaza ideea din spatele business-ului tau actual intr-o fraza.

C.R.: Sanatatea nu poate sa vina decat din suflet!

G.G.: Este afacerea, asa cum este ea acum, ceea ce iti imaginai ca va fi la inceput? Cum a evoluat fata de perceptia ta initiala?  

C.R.: Afacerea mea este foarte frumoasa si plina de provocari si odata ce ai luat contact cu ea iti este foarte greu sa iti doresti altceva. Este cum credeam ca va fi. Nu am crezut niciodata, in schimb, ca in momentul in care faci afaceri in Romania poate sa fie asa cumplit. Noi depindem de bugetul de stat si problemele pe care le avem sunt de acolo. Este foarte greu sa prognozezi ceva sau sa-ti bugetezi ceva cand totul se schimba foarte alert si cateodata lipsit de logica. Dar politicienii sunt economisti cum sunt si piloti si probabil ca este normal sa fim in permanenta intr-o agitatie si “reforma”!

G.G.: Se poate vorbi de regrete?

C.R.: Nu, sub nicio forma. E doar nesiguranta. Cand simti ca lucrurile nu mai depind doar de tine, cand in afacerea ta intervin niste factori pe care nu ii poti controla, dar te influenteaza, atunci se instaleaza o stare de nesiguranta. Nici greutati nu le putem spune, peste greutati am invatat sa trec.

Pin prisma afacerii, lucram foarte mult cu statul, cu institutii care te constrang. Sa iti dau un exemplu: de la 4,2% din PIB la sanatate ti se aloca 3,8%, cand oricum 4,8 era foarte putin. Tu iti prognozezi un anumit buget si anumite cheltuieli pe o anumita suma de bani, si, dintr-o data, ti se reduce totul cu 40-50%. Nu te simti foarte bine.

G.G.: Esti mai fericit acum decat erai inainte de a incepe aceasta afacere?

C.R.: Normal, este foarte frumos sa creezi.


Citeste mai multe despre   
















10815 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    afaceri profitabile (Marţi, 27 aprilie 2010, 2:38)

    Mos Gerila [utilizator]

    Pai cum sa nu fie profitabila afacerea cand pretul il pui tu, iar omul trebuie sa scoata bani din buzunar daca vrea sa te uiti la el, ca altfel da coltul. La spital sau policlinica de stat trebuie sa dai bacsis la medic daca vrei sa se ocupe de tine ca altfel nici nu se uita la tine, de conditii nu mai zic, sau daca ti-a pus vreun diagnostic corect sau gresit si daca iti da tratamentul corect numai Dumnezeu stie, iar particularul iti ia el de la inceput cat vrea. Cam asa e cu clinicile particulare. Sanatatea costa. Din pacate.
    • +5 (9 voturi)    
      Da, afaceri profitabile... (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:06)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Mos Gerila

      Se numeste CAPITALISM, Belkin! Clinicile particulare nu sunt case de caritate, sunt business-uri care ofera servicii - le poti cumpara sau nu, nu te obliga nimeni. Un business care functioneaza cu o margine de un leu nu este sustenabil, ar da faliment in sase luni si pacientii n-ar mai avea nici alternativa asta.
      • 0 (0 voturi)    
        "nu te obliga nimeni" (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:25)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

        sa cumperi servicii medicale....

        consideri ca sanatatea e o marfa...cine si-o permite, cine nu, la plimbare....

        uita-te in state ca e nu mai e chiar Capitalism cu sanatatea...caci firmele particulare facturau peste masura si bugetul platea.
  • +1 (3 voturi)    
    Antreprenoriat in Caracal: Lumea imi spune "dom' d (Marţi, 27 aprilie 2010, 2:50)

    mihaela dinu [anonim]

    Cine crede povestea asta cu succesul in lumea medicala?
    Poate cine nu are farmacie sau policlinica si nu este farmacist sau medic.
    E o poveste de articol care pentru unii nu lasa decat o umbra de speranta ca poate vor castiga si ei asa.
    Cu o floare nu infloreste Romania si nici nu se face primavara.
  • 0 (8 voturi)    
    Cei mai buni clienti: cei repetitivi (Marţi, 27 aprilie 2010, 6:23)

    Marius [anonim]

    Afacerea medicala particulara in Romania functioneaza pe principiul managementului pe care l-a terminat "domnu doctor": cei mai buni clienti sunt cei repetitivi. Nu se spune nimic in reportaj de faptul ca acei doctori care muncesc in clinica au consultatii si in spitalele de stat si oriunde ai merge, ajungi tot la particular... Ne jignesti domnu doctor crezand ca noi inghitim gogosile dvs.
  • 0 (2 voturi)    
    Si ce daca... (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:13)

    iulika11 [utilizator]

    ...articolul ofera o umbra de speranta tinerilor intreprinzatori la inceput de drum! Ne-am obisnuit sa fim pesimisti si sa dam vina insuccesului peronal pe presupuse relatii de famile, tainuite, cu perosane cu influenta, ale celor care au reusit.
    Daca e fraza prea lunga pt unii, revin cu schema...
    P.S Prostii care s-au rasturnat cu carul la Caracal (si care nu sunt invidiosi :)), te felicita!
  • +1 (3 voturi)    
    Foarte tare (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:30)

    axamotion [anonim]

    Daca povestea e reala tipul e genial . Nu imi dau seama cat de greu sau usor e sa faci afaceri in caracal dar am un prieten care 2 farmacii si stiu ca e al naibii de greu . Oricum daca e adevarata povestea jos palaria pentru Cosmin . Ar fi chiar frumos sa fie adevarat si tipul sa fie un personaj rel viabil economic prin forte proprii , fara rude in politie , securitate sau administratie publica
    • 0 (0 voturi)    
      jos palaria (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 20:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui axamotion

      povestea este cat mse poate de reala.o spune un caracalean:).p langa faptul ca este un om curajos,intreprinzator si curajos are si un suflet mare asa cum foarte rar intalnesti in ziua de azi si mai ales in caracal.felicitari,cosmin!jos palaria!
  • +2 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:36)

    Cosmin R [anonim]

    Exista posibilitate sa faci bussines fara a fi al cuiva! Mama este ASISTENT de farmacie, tata este invatator intr-o comuna langa Caracal, socrul un fost electrician si nasul este colegul de banca de la liceu! :)))) Este greu ca naiba dar merita!
  • +2 (10 voturi)    
    chestia cu capra vecinului (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:12)

    Alex [anonim]

    Faptul ca chiulea la facultate nu are relevanta. Si Bill Gates a renuntat la facultate si uite unde a ajuns.
    Faptul ca unu tremina ASE cap de serie nu inseamna ca va fi bun om de afaceri. Cati copii de parveniti fac afaceri si pierd banii caci nu sunt capabili ....asta e peste tot in lume
    Chestia ca facea bisnita: a fost sport national vreo 15 ani daca nu ma insel caci legea permitea....la noi a fost un fel de Vestul Salbatic.
    Si eu faceam "bisnita" cu programe de teza de diploma in Foxpro pentru cei de la Informatica Economica, profesorii fiind prea prosti ca sa stie cu ce se manaca programarea in anii 90.
    Eu ii zic success acestui tanar. Este prea multa invidie in Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo Cosmin! (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:47)

    dora [anonim]

    daca intr-adevar ai constiinta curata, atunci felicitari din toata inima ca ai avut curajul sa faci ceva util si altora..
  • 0 (6 voturi)    
    era Coram a sosit (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:23)

    fra [anonim]

    nu pot spune decat k este o mare onoare si mandrie sa te cunosc "domnule doctor" si stiu, in mare parte, cum ai realizat acest frumos vis. felicitari tie si celei care ti-a fost alaturi.

    sper k cei care au postat cunosc orasul caracal, in special cum arata, ce servicii sunt oferite etc. pt a reusi sa realizeze ce lucruri exrraordinare ai facut acolo.

    aviz frustratilor care arunca k noroi intr-o realizare deosebita a unui om...get a job, a life and wtf whatever u want :) k, sunt generos astazi.
    • -1 (3 voturi)    
      Esti varza (Marţi, 27 aprilie 2010, 14:56)

      747 [utilizator] i-a raspuns lui fra

      Cand o sa inveti sa scrii corect, o sa-ti luam in seama parerea. Pana atunci, esti liber sa-ti exprimi parererile pe Mirc pustilor de 13 ani.
      Cat despre "dom doctor", zicea ca ar vrea sa plece din Caracal. Sper sa nu vina in Bucuresti, e plin !!! De ce nu ramane acolo, daca e asa frumooooos ?
      :)

      Problema noastra e ca toti taranii isi lauda satu' dar l-ar parasi in secunda doi, daca s-ar ivi ocazia. Corect?
      Bafta!
      • 0 (2 voturi)    
        just idiots (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:08)

        just me [anonim] i-a raspuns lui 747

        My lord, cu tot respectul si scuza-mi agramatismele detectate prin amabilitatea persoanei dumneavoastra, permiteti-mi sa ma repet @get a life, get a job k doar...sunt atat de generos :)

        si apropos, rupe-ti din timpul tau pretios si mai citeste o data. dar, mai bine sa te ajut....ideea este urmatoarea este un orash apropae mizerabil si ceea ce a facut el este un lucru extraordinar. dupa cum spuneam, bucur este tot bucur (nume de cioban). k doar...@in bucuresti nu mai este loc@ este atat de plin de lorzi :)))
        semnat: Varza
  • -1 (3 voturi)    
    Adevaratul partener ? (Marţi, 27 aprilie 2010, 14:32)

    VB [anonim]

    De ce nu se spune nimic despre adevaratul partener de afaceri M.G.? De unde a venit cea mai mare parte din capital ? Ei...?
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari (Marţi, 27 aprilie 2010, 14:45)

    annalys [anonim]

    Povestea este 100% adevarata ! Felicitari! A fost greu, va fi si mai greu, dar cei care te cunosc stiu ca vei reusi ce ti-ai propus si chiar mai mult. Insasi neincrederea unora in realizarile tale ar trebui sa te faca sa intelegi ce lucru mare ai realizat ! Fi mandru! Prietenii tai sunt.
  • 0 (2 voturi)    
    M.G. (Marţi, 27 aprilie 2010, 14:49)

    Cosmin R [anonim]

    In foarte multe afaceri majoritatea actionarilor prefera putina discretie! Prescurtarea este M.D.G. :) Este partenerul meu! M-a ajutat si in afara afacerilor foarte mult! Si mai este unul D.M. Si Florin :)))) Multumesc
    • -2 (4 voturi)    
      Hmm (Marţi, 27 aprilie 2010, 15:08)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui Cosmin R

      Atunci tu esti doar managerul nu este afacerea ta...
  • -1 (3 voturi)    
    Adevaratul partener (Marţi, 27 aprilie 2010, 15:11)

    VB [anonim]

    In acest caz vrem sa il vedem si pe M.D.G. intr-un interviu pe HotNews. Suntem curiosi sa vedem daca a mai dat jos din burta intre timp... :))
  • +3 (3 voturi)    
    Totusi.... (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:44)

    VB [anonim]

    De ce trebuie sa-l jignim pe omul asta ? Nu poarta el vina pentru catastrofalul sistem medical din Romania, nu-i asa ?
    • -3 (3 voturi)    
      raspuns (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:49)

      lolozaurus [anonim] i-a raspuns lui VB

      jignire este faptul ca face business din boala oamenilor..sistemul de sanatate ar trb sa fie public si universal 100% ca in franta,canada ,etc- si asta chiar daca esti somer...
      insa planul e sa facem un sistem privat in care dai banul, esti tratat, te asiguri iti anuleaza polita doar pentru faptul ca nu ai declarat o simpla raceala la dosar acu 10 ani... god bless america
      • +1 (1 vot)    
        deloc (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:15)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui lolozaurus

        Nu-i obliga nimeni pe oamenii de care amintesti sa mearga la clinica sau farmaciile lui. Pricepi?

        Aia mai carcotasi ca tine pot beneficia linistiti de alternativele oferite de stat. Nu e absolut nimic rau in faptul ca omul vrea sa faca o clinica privata. Daca ideea nu e buna piata o va invalida. Sistemul de sanatate, chiar si in Franta sau Canada e "public" doar in anumite limite, iar pentru nevoi mai speciale (ex: boli mai costisitoare) oricum vei plati pe oriunde in lume.
  • -1 (3 voturi)    
    CSID (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:46)

    pe bune? [anonim]

    G.G.: Sumarizeaza ideea din spatele business-ului tau actual intr-o fraza.

    C.R.: Sanatatea nu poate sa vina decat din suflet!

    pe bune ma?? esti genial..la ce suflet mare avem noi romanii suntem sanatosi tun si nici vorba sa murim prin spitale in faze terminale sau sa dam milioane pe medicamente cumparate de "parteneri imporatori" pe bani de nimic din china sau taiwan vandute aici cu AC de 1000%
  • 0 (0 voturi)    
    Nu fiti rautaciosi. (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:57)

    mircea [anonim]

    Daca studiezi putin programul lui Nicolaescu(si el economist) de verificare a starii de sanatate a populatiei,intarzierile in aplicare(cauze),poti sa intelegi de ce o afacere in mmediul medical poate avea succes.Si cu sprijin,si fara sprijin,cine a fost,sau a intrat pe piata atunci,a luat-o din loc.In rest ,in tot sistemul sanitar sunt multe nereguli si de ce sa credem ca cel particular ar fi prea diferit.Nu ar putea functiona.
    • -2 (2 voturi)    
      muhahaha (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:04)

      @mircea [anonim] i-a raspuns lui mircea

      pai normal ca are succes sistemul medical privat mai mult decat cel de stat... cu economia pica si sanatatea...dar pe langa asta totul a fost orchestrat pentru ca multi politicieni sa poata regla piata medicamentelor dupa bunul plac...
      cum crezi ca apar "blocajele" ...prea multa lacomie...hai mai lasa si tu la medicamente :D
  • +2 (4 voturi)    
    Comentarii (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:07)

    Todo [anonim]

    Jumatate din comentariile de aici sunt o reflexie a cat de bolnava este societatea romaneasca...

    S-a ajuns sa ii uram pe antreprenorii de success, pentru ca multi refuleaza propriile esecuri personale (job fara perspectiva, viata ca functionar, platit mizer si prost, sau ura fata de locul de munca unde iti petreci cel putin 8 ore pe zi)...

    si din cauza asta, atunci cand apar articole despre tineri de success, ne convingem singuri ca de fapt i-a ajutat sistemul ticalosit, la care noi astia, frustratii, nu am avut succes pentru ca avem standarde etice inalte ha ha ha

    si de fapt toti astia de succes sunt niste escroci nenorociti, fii de securisti, comunisti, membrii de partid PDL, PNL, PSD etc, functionari corupti si asa mai departe

    intr-un cuvant, rationament de ratati. O sa moara o generatie in Romanica si prin 2050 o sa ajungem si noi la o normalitate, in care sa apreciem succesul
    • -3 (3 voturi)    
      Aiurea... (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:20)

      VB [anonim] i-a raspuns lui Todo

      Bietul de tine.... cati din tinerii de 27 de ani (sa nu zic 21, la cat a inceput omul asta afacerile), foarte bine educati sau nu, isi permit sa deschida la varsta asta 2 farmacii si o clinica privata ? Nu, Todo, nu sunt toti escroci si nici sistemul nu-i de vina - au gasit intr-o dimineata o galeata de bani pe jos, i-au bagat in buzunare si acum sunt mari "antreprenori"... Naiv, foarte naiv...
      • +2 (2 voturi)    
        Aiurea... (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:10)

        Aiurea [anonim] i-a raspuns lui VB

        eu personal muncesc din facultate. Nu am lucrat niciodata pentru o firma de stat si nici nu intetionez.

        Am avut o experienta (nereusita) de antreprenor dar in ciuda acestui fapt sunt foarte multumit cu ce fac acum si ma consider un individ de succes al acestei tari

        Si inca ceva- NICIODATA nu am intrat pe pile la vreo firma privata unde am lucrat.
      • +3 (3 voturi)    
        penibil (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:32)

        io [anonim] i-a raspuns lui VB

        Oriunde in lume, antreprenorii sunt o minoritate. Argumentul tau este pe cat de irational pe atat de penibil. Ce ai vrea, ca fiecare tanar ceva mai educat sa-si porneasca o afacere, iar daca majoritatea lor totusi nu o fac, automat restul trebuie blamati?

        Esti penibil prim maniera prin care alegi sa-ti proiectezi asupra altora propriile frustrari cauzate de mediocritatea in care ai trait si-ti vei trai viata.
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:21)

      lolozaurus [anonim] i-a raspuns lui Todo

      ai dreptate din unghiul tau de vedere. 100%.
      insa...trebuie sa te gandesti si la faptul ca antreprenoriatul de succes in domeniul medical este menit sa faca profit de pe urma bolnavilor. si poti sa ma lasi cu faza ca e subventionat de stat...ca nu e :)))))
  • -2 (4 voturi)    
    adevarul (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:12)

    anonim [anonim]

    Trebuie sa-i multumeasca lui Nicolaescu ca i-a dat avant. In rest caliate de toata jena, analize trucate, date din burta. poate ne explica cum face fata biologul ce lucreaza party-time la volumul de analize. Cum apar rezultate de adult la copii???
    • -3 (3 voturi)    
      daca sistemul o cere! (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:27)

      cine [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Asa se dau concediile medicale si pensionarile.Se plateste bine pentru analize trucate.
  • 0 (0 voturi)    
    O curiozitate (Miercuri, 28 aprilie 2010, 11:04)

    Urduleanu [anonim]

    Nu poti face un business de genul policlinica fara a avea macar o persoane de incredere, absolvent de medicina, pe numele caruia sa pui afacera. Sunt curios (fara rautate) pe cine a avut el, pentru ca, fiind absolvent de ASE, nu poate face policlinici pe numele lui.
    Apoi cu farmacia la fel: trebuie sa fie cel putin un farmacist implicat, altfel nu poti (prin lege) sa-ti faci farmacie.
  • 0 (0 voturi)    
    adv (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:46)

    cris.al3x [anonim]

    Arogant, infatuat, cu un permanent aer de superioriate afisat... cam acestea sunt caracteristicile principale ale "domnului doctor" pe care le pot confirma persoanele care il cunosc.
    In ceea ce priveste omul din spatele afacerii, Marius Galetan este o persoana prea discreta si cu prea mult bun simt ca sa se coboare la nivelul mojiciilor "domnului doctor".
    Dar asa este in viata. Exista si capuse ale societatii care traiesc pe spatele altora si nu ezita, cu prima ocazie care li se iveste, sa iasa in fata si sa isi asume intregul merit.
    Este uimitor cata lume s-a mobilizat sa aduca laude "domnului doctor" pentru o poveste cusuta cu ata rosie, fara a sti care este de fapt realitatea.
    Romania, trezeste-te!