Primarul Nicușor Dan propune o creștere a prețului gigacaloriei pentru populație de la 164 lei la 280 lei / Dacă nu exististă acord în Consiliul General și nu se majorează tariful, pierdem 1,5 milioane lei/zi.

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 26 noiembrie 2021, 10:20 Actualitate | Administratie Locala


Nicușor Dan
Foto: PMB
Primarul Nicușor Dan propune de la 1 decembrie o creștere a prețului gigacaloriei pentru populație de la 164 lei la 280 lei, a anunțat acesta în cadrul ședinței de Consiliu General de vineri. Această cifră a rezultat în urma discuțiilor cu consilierii generali. PNL și PMP au fost de acord, PSD și USR, nu. Pentru tariful de 280 de lei, subvenția plătită în plus de municipalitate pentru a acoperi diferența de preț ar fi de 320 milioane lei, pe lângă cei 950 milioane lei cât se plătește în prezent.

Primarul spune că a ajuns la tariful de 280 de lei după următoarea analiză:

”Am făcut o evaluare a creșterii de preț pentru cetățenii care au centrale individuale și am făcut comparație cu creșterea pe care dumnealor o suportă de la 1 noiembrie și am luat în calcul și calitatea servicului pe care îl oferim. Acest 280 lei este mai puțin decât prețul plătit de bucureștenii cu centrală de apartament. Am luat în calcul și că prețul la gigacalorie pentru populație nu s-a mărit din 2011. Atunci prețul global al gigacaloriei era 320 lei, iar acum a ajuns la 980 lei, iar noi plătim diferența prin subvenție. Ne-am uitat și la prețul gigacaloriei în orașele din țară. Înainte de scumpirile de la 1 noiembrie, în orașele cu sistem centralizat de încălzire era între 200 și 280, iar după scumpiri a ajuns între 350 și 500 lei”, a declarat Nicușor Dan.

Primarul spune că a solicitat ajutor de la Guvern, peste 900 milioane lei, și este optimist că va primi sprijin.

”Consider că este rezonabil să fie o contribuție a Primăriei, Guvernului și cetățenilor”, a spus Nicușor Dan.

Bucureștenii racordați la sistemul centralizat de încălzire nu vor afla astăzi cât plătesc pentru gigacalorie, proiectul nefiind pe ordinea de zi. Cel mai probabil va fi pus după ce Guvernul va decide ce ajutor acordă Primăriei Capitalei. ”Dacă nu exististă acord în Consiliul General și nu se majorează tariful, pierdem 1,5 milioane lei/zi”, a explicat Nicușor Dan.

Articol în curs de actualizare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9822 vizualizari

  • +6 (56 voturi)    
    nimic mai rezonabil... (Vineri, 26 noiembrie 2021, 10:35)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ca amarasteanul de la Cuca Macai sa suporte factura de incalzire a bucuresteanului cu 4x4 la scara.

    (but the weak will suffer what they must)
    • +1 (27 voturi)    
      vezi ca multi din cuca stau pe ajutoare sociale (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:05)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      platite de bucuresteni, banuiesc ca sti ca toti bucurestenii au cate 2-3 4x4 la scara… blocului propriu!
    • -2 (28 voturi)    
      ce spui dom'le (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:09)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de unde pana unde? cand a platit provincia pentru bucuresti? va roade ca avem si scara si 4x4?
      • +1 (3 voturi)    
        Tot timpul (Vineri, 26 noiembrie 2021, 12:28)

        mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        Tot timpul tara sponsorizeaza Bucurestiul. De ex metroul este la Ministerul Transporturilor nu la Primaria capitalei,cum ar fi normal si asa o calatorie de 10 statii cu metroul la Bucuresti este mai ieftina decat una de doua statii cu tramvaiul la Timisoara. O sursa uriasa de venituri din tara vine la Bucuresti prin obligarea primelor 2500 cele mai mari firme din tara , sa fie arondate la Administratia Fiscala a Marilor Contribuabili din Bucuresti, unde platesc taxe, desi majoritatea au sediul in diverse localitati din tara. De exemplu Clujul pierde prin aceasta schema cel putin un miliard de lei pe an prin cele aproximativ 100 de firme transferate fiscal la Bucuresti. In plus, multe firme au sediul in Bucuresti , dar isi desfasoara activitatea in tara. Referitor la pretul incalzirii, trebuie retinut ca Bucurestiul a primit gaz la pret de productie , adica 150 lei mia de mc, iar restul tarii se incalzeste cu gaz la pretul de 400-500 lei/mia de mc, vorbind de pretul pe luna octombrie-noiembrie, ca ce va fi nu se stie. Nu vreau sa polemizez cu nimeni, dar nu este corecta aceasta ideie, cum ca bucurestenii subventioneaza tara.
        • -2 (2 voturi)    
          Eu stiu ca... (Vineri, 26 noiembrie 2021, 14:16)

          AndreiSo [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

          Bucuresti primeste inapoi cca.10% din suma varsata catre buget.
          E vorba de noroc, pentru ca e capitala si multe companii au sediul fiscal aici. Dar si pentru ca suntem destepti.
          De-aia ne si urasti.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu urasc pe nimeni (Vineri, 26 noiembrie 2021, 16:26)

            mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

            Nu va urasc, doar ca desi sunteti destepti, nu intelegeti. Cele 2500 cele mai mari firme din Romania (dupa cifra de afaceri si volumul darilor ) au fost OBLIGATE sa-si mute sediul fiscal in Bucuresti, unde vor merge si banii. Sigur, o parte din ele aveau sediul in capitala, dar partea mare erau imprastiate in tara.V-am dat exemplul Clujului, cu un miliard pierdut de bugetul local prin plecarea a 100 de firme.
            Sa aveti sanatate!
    • -2 (26 voturi)    
      LOL (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:11)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Amarasteanul de la Cuca Macaii este un asistat social care nu-si plateste taxele si nici nu produce cat un bucurestean.
      • 0 (6 voturi)    
        mda (Vineri, 26 noiembrie 2021, 12:19)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Poate nu produce pentru ca nu are unde lucra deoarece traieste intr-o zona in care nu este atrasa nicio investitie, spre deosebire de Bucuresti, unde se atrag toate investitiile.
        Si uite asa, cam jumatate din populatia Bucurestiului e formata din amarestenii de la Cuca Macaii emigrati la Bukale. :))
    • +6 (26 voturi)    
      mai studiaza! (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:23)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      amarasteanu de la Cuca macaii primeste fonduri/alocatii/etc incasate si in Bucuresti, ca la Cuca lui de unde activitati economice?! Bucureștiul este cel mai mare contributor net la bugetul de stat. Dar asa e cand doar te crezi destept, nu si esti.
    • +10 (16 voturi)    
      Tu... (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:34)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...nu radeai de bucuresteni mai zilele trecute ca nu au caldura si apa calda? So - 280 lei platiti pe ce?
      Pentru cei care au casa la porumb si vizita in Bucuresti reprezinta evenimentul anului: in Capitala te debransezi f greu (daca ai noroc) daca decizi sa nu mai platesti apa rece la pret de apa fierbinte si caldura sa o primesti de afara. Cel mai probabil debransarea este blocata de firma care incaseaza banii pe pierdere, ca agentul termic se scurge la canal.
      Deci despre ce vorbim?
    • +2 (20 voturi)    
      poate invers (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:42)

      gotcan [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Amărășteanul din Cuca Măcăii primește bani de la bucureșteni, cărora nu le mai mai ajung banii din cauza supraimpozitării taxelor locale în București. Fără banii bucureștenilor amărăștenii tăi ar face frigul.
    • +2 (2 voturi)    
      dar (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:50)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      amarasteanul de la cuca macaii sta in bucuresti :))
      daca nu el, fiesu/fiesa
    • 0 (2 voturi)    
      Eu cunosc oameni care locuiesc in Cuca Macaiii (Vineri, 26 noiembrie 2021, 12:28)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... si nu sunt deloc amarasteni.

      https://evz.ro/adevarul-despre-cuca-macai-comuna-cu-14-sate-si-doi-primari.html
  • +1 (27 voturi)    
    a castigat nicusor dan... (Vineri, 26 noiembrie 2021, 10:51)

    maiorulmura [utilizator]

    ...in sfarsit vei putea sa faci baie. o baie la pret de doua
    • +1 (7 voturi)    
      STATUL subventioneaza 2/3 din pret pt Buc (Vineri, 26 noiembrie 2021, 12:45)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      E discriminatoriu, imoral si anormal ca STATUL ROMAN adica guvernul sa plateasca 2/3 din pretul gigacaloriei pt Bucuresteni

      adica din banii tuturor romanilor, 20 de milioane, sunt platiti 1 miliard de RON anual doar pt Bucuresti si doar pt cei din sistemul centralizat
  • 0 (18 voturi)    
    Zmeul zmeilor Nicusor asta! (Vineri, 26 noiembrie 2021, 10:59)

    remicristian [utilizator]

    Vad ca a invatat repede sa fie demagog si sa ia decizii pe placul alegatorilor insa pe banii de la buget. Are cel mai mare buget pe cap de locuitor insa il risipeste aiurea pe un sistem care va fi falimentar orice ar face! Trebuire reproiectat si oricum ar invirti lucrurile economic nu va redeveni. Cu 50% pierderi in retetea normal este scump si chiar si fara pierderi ar fi mai scump decit cu centrala proprie. Centralele individale legat la un cos comun sau centralelel de bloc ar fi solutia cea mai economicoasa. Solutia actuala este mostenirea sitemului industrial urban. Multa din caldura furnizata era produs rezidual din productia de electricitate necesara in fabricile si uzinele care au disparut sub malluri. Acum sa produci apa calda si caldura in aceste CET uri cu randament de 60-70% si sa transporti pe zeci de km cu pierderi aferente este rispia de bani. O centrala in condensare are randamnt dublu fata de ce furnizeaza CETul. De ce sa tinem in viata un mamult de unde tota lumea pierde cu exceptia politicienilor si capuselor din sistem? Singurele siteme viabile sunt cele geotermale ca la Oradea de ex. sau daca vom avea suficienta energie electrica ieftina si curata sa trecem pe incalzirea electrica insa va trebui refacuta intrega retea electrica de la centrala pina in apartament, insa pina atunci mai e mult si la fel cred ca politicul va face orice ca sa ne tina dependenti iar energia este pirghie de control facila oricarui guvern! Revenind la Nicusor il vad ca o mare dezamagire care a plecat pe cai mari si a ajuns sa calareaca o mirtoaga batrina si bolnava! Macar ca a platit datoriile lasate de Firea care chiar a fost o catastrofa financiara pentru Bucuresti!
  • +1 (23 voturi)    
    mda (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:03)

    SoulSearcher [utilizator]

    mi se pare si normal sa plateasca o tara, ca bucuresteanu` sa stea in caldura si sa zica apoi "ia uite la prostii aia din tara, ca nu`s descurcareti ca noi"

    subventia trebuie acordata DOAR cazurilor sociale, adica pensionarilor, familiile monoparentale, etc

    asa hai sa ne mutam cu totii la bucuresti pe timp de iarna, sa nu platim gaze si curent electric DUBLU
    • +3 (7 voturi)    
      caldura? (Vineri, 26 noiembrie 2021, 12:17)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Auzi... nu vrei tu sa vorbesti cu mucushor, sa ma debransez, si sa preluati amandoi "caldura" aia "eco" platita si sa v-o bagati in c?
  • -5 (23 voturi)    
    Bravo Nicusor... (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:17)

    mike123 [utilizator]

    Si lumea inca o mai injura pe Firea?!
    Tin minte de un alt Nicusor care n-a terminat-o prea bine!
  • +20 (26 voturi)    
    E aproape dublarea prețului! (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:19)

    nick24 [utilizator]

    Începe MAREA DEBRANȘARE!
    De ce ?
    E simplu, dacă ai centrală proprie și blocul e izolat termic, poți face economii de căldură și plăti 50% din ce plătești centralizat, pt că cei de la CET și Termoenergetica (Radet) nu fac economii la gaz metan, merg pe maxim cu pierderi uriașe și cu un personal SUPRADIMENSIONAT cu salarii și beneficii uriașe.
    Sunt extrem de ineficienți!
    • +3 (5 voturi)    
      NU poti (Vineri, 26 noiembrie 2021, 12:18)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Daca nu mai este un debransat in bloc, esti blocat de desteptii astia care au facut legislatia ca sa-si protejeze sistemul de muls.
    • +1 (3 voturi)    
      e dublare (Vineri, 26 noiembrie 2021, 13:01)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      dar una este de la 100 la 200 si alta e de la 450 la
      900.
      ori de 10 ani (2011) pretul caldurii a ramas acelasi, deci, de fapt este o crestere de 1/5 anual, iar dl primar este profesor de matematica si credea ca bucurestenii cunosc acest calcul elementar.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai da ... (Vineri, 26 noiembrie 2021, 13:35)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      E solutia la care orice om normal s-ar gandi imediat, mai ales ca pe langa faptul ca e scump de multe ori nici nu ai apa calda / caldura. Dar inteleg ca nu te lasa prin lege sa te debransezi.
  • +9 (15 voturi)    
    Cine mai plateste apa rece la 280 lei e boss! (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:30)

    mircea112 [utilizator]

    Cine e boss plateste suiratul lipsei apei calde cu 280 de lei ca sa-si bage unghia in gat toti amarastenii de la Cuca Macaii!!
  • +4 (12 voturi)    
    think out of the box (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:31)

    young_e [utilizator]

    doar la o bere in Centrul Vechi si prin .ppt uri. n-o fi mai ieftin, overall, sau cel putin mai verde, sa se incalzeasca blocurile alea prin bucuresti electric? (nu mai zic de pompe de caldura aer - aer / asa zisele ACuri)? a, ar plezni conductele Enel-ului, dar stai asa, nu trebuia el sa investeasca niste bulioane dupa privatizare sa nu mai pice curentul cand dau drumul la AC?
  • -4 (6 voturi)    
    București (Vineri, 26 noiembrie 2021, 11:46)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    București: subvenție la metro, gigacalorie etc. Când e vorba de carantină: "facem orice să nu carantinăm capitala". Asta a însemnat de curând inclusiv încălcarea legii. La Timișoara imediat cum s-a atins cifra, pac, carantină.

    Toți suntem egali, dar bucureștenii sunt mai egali decât restul!

    Ce se mai aude cu descentralizarea? De ce nu se mută Federațiile de sport și tot felul de institute plătite din bani publici și în alte orașe din România, să profite și ele de banul public?!
    • 0 (0 voturi)    
      ia spune cinstite (Vineri, 26 noiembrie 2021, 18:42)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

      daca o companie de stat, metrorex, posta romana, cfr… este subventionata de stat, tu ca un oarecare ce beneficii ai? ca intri in metrou si poti dormi in piciiare fara sa te tii de bara… ca nu ai cum sa cazi din cauza aglomeratiei? ca mori de frig in tren iarna si te topesti vara? cam asta e cu subventia companiilor… dar Cuca ar putea solicita ca metrorex sau radet sa se mute la ei, parerea mea este ca va fi mai bine si pentru bucuresteni si pentru cei din Cuca… vor primi la greu subventii. Puteti lua si federatia de fotbal… poate la pascutul oilor or avea mai multe rezultate!
  • +2 (2 voturi)    
    da (Vineri, 26 noiembrie 2021, 12:57)

    kln2000 [utilizator]

    Mi se pare corect
  • +3 (3 voturi)    
    Mi se pare normal (Vineri, 26 noiembrie 2021, 13:10)

    iSteal [utilizator]

    Si serviciile oferite au cresut calitativ.
  • +4 (8 voturi)    
    era firesc ca buboiul PSD-ist sa crape intr-o zi (Vineri, 26 noiembrie 2021, 13:29)

    revo [utilizator]

    Toate asa-zisele "pomeni" ajung o data sa-ti plezneasca in fata.

    PSD a tinut in mod artificial un pret scazut la energie, prin lege, timp de 10 ani, deficitele s-au tot adunat si situatia crapa acum, pentru ca Nicusor Dan e dispus sa ia taurul de coarne si sa readuca Bucurestiul pe linia de plutire.

    Bineinteles ca poporul asistat va vota in continuare populistii PSD-isi, care va guita pe toate drumurile, 24/24 : "va dam"!
    Pentru ca po[porul asistat este incapabil sa gandeasca singur, sa se adapteze, sa studieze, sa munceasca si sa traiasca independent de "pomenile" PSD.
    Natafleata e croit de comunism sa caste gura sa-i pice para malaiata, sa se minuneze de luminitele si iepurasii PSD-isti, care-i iau ochii si mintile putine.
  • -2 (4 voturi)    
    Nicule, (Vineri, 26 noiembrie 2021, 13:50)

    John M. [utilizator]

    Te-ai umplut de voturi pentru alegerile viitoare...Parca v-ati facut educatia politica la gradinita...