Un teren plin de copaci din Centrul Capitalei, în spatele Pieței Națiunile Unite, a fost defrișat pentru a face loc unui bloc de 5 etaje / O parte din copaci, tăiați ilegal

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2021, 18:10 Actualitate | Administratie Locala


Defrisare Apolodor 9
Foto: Hotnews
Un teren plin de copaci din centrul Capitalei, pe strada Apolodor 9, a fost defrișat săptămâna trecută pentru a face loc unui bloc de 5 etaje. Zece copaci au fost tăiați ilegal, iar proprietarul a fost sancționat cu 3.000 de lei pentru fiecare arbore, au declarat reprezentanți ai Primăriei Capitalei pentru HotNews.ro.

Avizul de defrișare a terenului a fost dat pe 19 octombrie 2020, în ultimele zile ale administrației Firea, însă documentul prevedea doar tăierea a 5 copaci, iar pentru restul de 13 doar toaletare - lucrări de întreținere. După cum se vede în imagini, aproape toți copacii de pe amplasament au fost tăiați.

Într-un răspuns adresat la solicitarea HotNews.ro, reprezentanții Primăriei Capitalei au transmis că inspectorii s-au deplasat la fața locului și au descoperit că 3 copaci au fost tăiați ilegal în octombrie 2020, iar alți 7 zilele trecute. Pentru fiecare copac tăiat ilegal, proprietarii au primit o amendă de 3.000 lei.


Autorizația de construite a fost dată de Primăria Capitalei pe 12 iulie 2018 (AC 313), beneficiar fiind firma Ro Naturstein. Blocul autorizat are subsol, demisol, parter și 5 etaje.














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4640 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Erata (Luni, 25 ianuarie 2021, 18:46)

    intruderul [utilizator]

    un teren a fost defrisat,nu un tren....
  • +4 (10 voturi)    
    Foarte bine. (Luni, 25 ianuarie 2021, 18:49)

    Tayen [utilizator]

    Să crească betoane!
  • +7 (11 voturi)    
    Betonul frate cu românul (Luni, 25 ianuarie 2021, 19:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Dădeam cu pietre în Ceaușescu ca dărâma case și făcea blocuri, dar și noi tot pe acolo. De atunci am învățat și să urâm natura.
    • +2 (2 voturi)    
      Greșit. (Luni, 25 ianuarie 2021, 21:30)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Ce vorbești tu? Comuniștii desființau teren agricol, spre exemplu, să facă betoane?
    • -1 (3 voturi)    
      Nu tata, (Marţi, 26 ianuarie 2021, 9:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      oricat de greu mi-ar fi sa recunosc, Ceusescu a lucrat mai cu cap decat Firea si astia de acum. El darama case si facea blocuri, sau extindea cartierele in afara orasului, lunad din terenurile agricole. Astia de acum taie copaci din centru sa faca blocuri...adica e mai grav.
  • -4 (10 voturi)    
    se vede ca a venit Nicusor Dan la primarie (Luni, 25 ianuarie 2021, 19:21)

    Gryphus [utilizator]

    ei e ocupat cu apa calda
    • +6 (6 voturi)    
      Nu da vina pe el (Marţi, 26 ianuarie 2021, 9:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Autorizatia e data de Firea. Stiu zona respectiva, chiar la 10m de acest loc verde s-a facut un ditamai blocul, tot la aprobarea gabrielei firea. Numai ca nu s-a mutat nimeni in el, blocul e terminat dar cred ca sunt probleme in justitie, e ceva ilegal la mijloc, cineva a blocat darea in folosinta a blocului catre locatari. Mentionez ca s-a procedat la fel, s-au taiat copaci sa se faca blocuri. Nu mai spun ce urat a lucrat firma de constructii, in dispret total fata de vecini, blocand drumuri si facand o mizerie totala.
    • +2 (2 voturi)    
      ești chiar (Marţi, 26 ianuarie 2021, 9:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      mai handi ..., mai sub nivelul lui @newlook, spre exemplu și nici măcar nu ai citit articolul. De unde atâția analfabeți intelectual??? Te pomenești că încep să se vadă efectele multiplelor ”reforme” pesedace (mulțumim pe această cale uneia cati abramburica andronescu, unuia pop genunche sau chia unuia de juca hora cu aborigenii, athanasiu alexandrescu).
  • +5 (7 voturi)    
    doamne cat venin mai are fiinta asta (Luni, 25 ianuarie 2021, 19:34)

    Adry@n [utilizator]

    fiREA si musca!
    Asa ii zicea bunicu cainelui din curte(catelei, caci era de sex feminin). Doar ca el ii zicea "fiREA" cu hotii. Iar fiREA cu hotii e si acum.
    Atata venin rar mi-a fost dat sa vad la o fiinta. Cum spunea ea ca presedintele nu e bun roman ca face trafic de organe si de copii. Cum si-a cerut ea Statuie pentru ca a cedat terenul (BUCURESTENILOR), ca niste ONG-uri sa faca un spital cum nu a mai vazut ROMANIA, spital ce va fi dotat la standarde occidentale si donat cocinei de porci sa il faca praf dupa aceea indivizi precum DOCTOR COPCA.
    P.S. Doctor OPRESCU unde e? ca si asta avea tupeu si neobrazare, dar el si-a luat aparate de bruiaj nu a inghitit microfonul cu tot cu sarma precum duduia fiObraznica!
  • -5 (9 voturi)    
    Daca vreti padure (Marţi, 26 ianuarie 2021, 1:14)

    Mihai_S [utilizator]

    Plecati la munte daca vreti copaci si padure... Cand mergeti le New York( cine poate bineintles) cum credeti ca s-a facut orasul ala , inchinandu-se la cateva tufisuri ?! Ce ati vrea, sa tina ala copacii pe un teren de 1 milion de euro ca vai doamne ce mult oxigen ne dau... halal gandire si mai vad de ex in Tg-Mures unde nu s-a facut o centura absolut salvatoare , pentru ca trebuiau taiati noste copaci prin padurea Platoul Cornesti. No , lasa ca din cauza aia stam in coloane nesfarsite de masink si ne aspiram noxele unii la altii, asa ca sa fim sanatosi de la copacii aia
    • +3 (3 voturi)    
      nope., (Marţi, 26 ianuarie 2021, 9:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_S

      acum nu se mai taie un copac in New York,
      daca chiar zici ca ai fost acolo. Afla ca orasul s-a infiintat pe la 1700, dintr-o colonie olandeza, iar marea industializare s-a facut in perioada 1880-1940. Apoi, cand a venit valul de poluare din anii 1950-1960, nimeni nu a mai taiat un copac.
      asta cu taierea de copaci tine doar in Buc