​VIDEO Nicușor Dan, o nouă conferință cu bilanțul Gabrielei Firea: Zeci de mii de bucureşteni nu au apă caldă de două săptămâni, zero revoluție în trafic, zero piste de biciclete, benzi de autobuz

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2020, 11:58 Actualitate | Administratie Locala


Conferinta Nicusor Dan Soseaua Colentina
Foto: Facebook
​Nicușor Dan, candidatul PNL-USR la Primăria Capitalei a organizat marți, pe Șoseaua Colentina, o nouă conferință de presă în care a prezentat bilanțul Gabrielei Firea la 4 ani de la preluarea mandatului de primar general. ”Zeci de mii de bucureşteni nu au apă caldă de două săptămâni şi nimeni nu vine să le explice când va înceta această situaţie. Acesta este bilanțul mandatului Gabriela Firea în 20 de cuvinte. (...) Revoluția în trafic- zero, Benzi unice autobuz și troleibuz - zero, Piste de biciclete - zero, RADET - Faliment, Statii de monitorizare a poluării - zero, STB aproape de faliment, Spitalul metropolitan - zero, Creșe și grădinițe noi - Zero, noul PUG - Zero - Total: zero”, a spus Nicușor Dan.

De data aceasta conferința s-a desfășurat fără scandal, fiind prezenți doar susținători ai lui Nicușor Dan. Reamintim că la prima prezentare a bilanțului Gabrielei Firea, făcută în Prelungirea Ghencea, Nicușor Dan a fost bruiat de viceprimarul Aurelian Bădulescu, iar la cea de-a doua, din Sectorul 5, de mașinile de salubrizare ale Primăriei Sector 5.

”E foarte bine că am avut o conferinţă liniştită, civilizată. Încă aşteptăm răspunsul de la doamna Gabriela Firea, şeful PSD Bucureşti, dacă se delimitează de incidentul cu domnul Bădulescu şi de incidentul cu maşinile de curățenie. Şi dacă da, care sunt sancţiunile impuse pe linie de partid”, a mai spus Nicușor Dan.

”Cui nu-i place să plece din Bucureşti, acesta e mesajul definitoriu al primarului Gabriela Firea pentru bucureșteni. Eu cred că e mai simplu să plece primarul. Oricum, nu stă în Bucureşti, nu a stat în trafic în Bucureşti, nu a mers cu mijloacele de transport în comun din Bucureşti, nu are nicio treabă cu Bucureştiul. Doamna Firea ar vrea ca bucureștenii să uite că a venit la Primăria Capitalei de mână cu Liviu Dragnea. Ar vrea să uite că a organizat un târg de Crăciun pentru a împiedica bucureștenii să protesteze împotriva Guvernului, ar vrea să uite că Aurelian Bădulescu și Speranța Cliseru au fost în dispozitivul de la 10 august”, a mai spus Nicușor Dan.

La conferință a participat și Violeta ALexandru, ministrul Muncii, și șefa PNL București, Ciprian Ciucu, PNL Sector 6 și Stelian Bujduveanu, liderul consilierilor PNL din CGMB.

”Gabriela Firea nu iubește Bucureștiul, dacă l-ar iubi nu l-ar ține în mizeria și în subdezvoltarea în care se află azi. La 4 ani de la depunerea jurământului, dacă aş fi Gabriela Firea, mi-ar fi ruşine. Mi-ar fi rușine de un mandat în care nu am făcut decât să dau banii în stânga și-n dreapta, ca și cum ar fi banii personali pentru tot felul de spectacole din care să câștige capital electoral, în timp ce Bucureștiul se confruntă cu serioase probleme. Nu are nicio scuze pentru că Bucureştiul arată mai rău ca niciodată. Este un Bucureşti ţinut captiv de un om care nu iubeşte oraşul. Dovadă că nici nu locuiește în oraş. Îi recomandăm să rămână la ea acasă, să nici nu mai intre în Bucureşti. Am venit să-i spun lui Nicuşor că poate conta pe mine, poate conta pe PNL Bucureşti. Doamnei Firea i se spune "CatastroFIREA””, a declarat Violeta Alexandru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3710 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    DUamna Turcoaica Gabi In Lanțuri ! (Marţi, 23 iunie 2020, 12:06)

    un domn [utilizator]

    Amin !
  • +5 (5 voturi)    
    YAK (Marţi, 23 iunie 2020, 12:08)

    florino24 [utilizator]

    yak se scrie cu 2 k sau 3k? inca nu mi-e clar cum sa scriu
  • +5 (9 voturi)    
    sa scapam de PSD! (Marţi, 23 iunie 2020, 12:13)

    tahomir [utilizator]

    E o buna sansa sa scapam de Firea.
    Sper insa sa eliminam cat mai multi primari PSD de la sectoare. De preferinta toti.
    Sper ca si puerilii de la USR+ sa inteleaga cat de import e sa castigam si sectoarele, nu e asa de greu nici macar pentru nivelul lor.
    • 0 (8 voturi)    
      Avem Fierea pe cap datorită blatiștilor PNL (Marţi, 23 iunie 2020, 13:14)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Da, să scăpăm de P$D, dar să nu uităm că la ultimele 2 alegeri blatul PNL cu P$D ne-a lăsat pe cap ciuma roșie la București.
      De ce e Fierea primar? Pentru că-n 2016 PNl a propus 4 candidați numai să suțină pe nicușor nu.
      Mă bucur că actuala conducere a PNL realizat că trebuie să-l sprijine pe Nicușor, e singura șansă de ascăpa de Fifi Catastrofă, mai ales cu un singur tur.
      puerili sau nu, cei de la USB / USR sunt singurii cu intenții bune și pot face ceva util în București, în timp ce blatiștii de la PNL sau PMP au votat hotărâri toxice în consiliu și au ajutat pe alocuri la furturile P$D-ALDE.
      • -1 (9 voturi)    
        Au fost si consilieri USR blat cu Fierea (Marţi, 23 iunie 2020, 14:35)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        ...
  • -9 (15 voturi)    
    Nu a ieșit scandal, (Marţi, 23 iunie 2020, 12:26)

    Mazeta [utilizator]

    deci nu e nimic interesant de văzut.

    P.S. Domnul Violeta nu trebuia să fie la serviciu?
  • -13 (21 voturi)    
    cand il aud (Marţi, 23 iunie 2020, 12:27)

    mmmircea [utilizator]

    cu autobuzele si cu pistele de biciclete, imi vine sa ma duc sa-i dau una peste gura. Oare isi da seama cate voturi pierde in mod prostesc slobozind astfel de ineptii ?
    In plina pandemie el ne recomanda cu caldura transportul in comun. Ce staff de campanie o fi avand ? Stiind ca peste 60 la suta din Bucuresteni nici nu vor sa auda de transport in comun, cu covidul in ceafa, tu iesi sa spui cum o sa le iei oamenilor benzile de circulatie ca sa faci piste de autobuz si de bicicleta.
    • -8 (12 voturi)    
      Vlad Voiculescu ar fi fost de 100 de ori mai bun (Marţi, 23 iunie 2020, 12:36)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Si asa se da apa la moara celor care merg pe ideea ca Nicusor Dan ar fi pe blat cu Firea pt un loc calduros de consilier.
      Singura noasta scapare ar fi fost Vlad Voiculescu Primar! Sub mana lui conducatoare si fauritoare de idealuri marete, Bucurestiul ar fi devenit din nou Micul Paris, am fi avut metrou in fiecare cartier, am fi avut curatenie pe strazi, sosele pline de masini nepoluante, strazi libere de trafic si blocuri ridicate maiastru!
    • +13 (15 voturi)    
      Traiesti in Bucuresti? (Marţi, 23 iunie 2020, 13:00)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Daca da, iesi din buncar si uita-te pe strada. Sunt pline autobuzele, a trecut vremea cand circulau goale...
      Oricum covidul nu va fi vesnic, nici o pandemie nu e vesnica, asa ca planul de mobilitate pe termen lung va avea in prim plan tot transportul in comun. Nu poate fi altfel, intr-un oras de dimensiunea asta pur si simplu nu exista loc fizic sa se deplaseze fiecare cu masina personala.
      • -8 (10 voturi)    
        minti cum respiri (Marţi, 23 iunie 2020, 14:59)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        au in medie 5-7 calatori, ca tu ai orbul gainii si vrei sa vezi un autobuz plin la o ora de varf e cu totul altceva. Saracii sunt rugati sa mearga cu transportul in comun in continuare, pana da covidul in ei.
    • -5 (11 voturi)    
      lucru bun (Marţi, 23 iunie 2020, 13:50)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      PNL îl sprijină pe Nicușor Dan, foarte bine...nime nu critică PNL cînd face lucruri bune, dăcît numa adevărații postaci psd...asta ca să nu mai fiu făcut postac psd...deși puțin îmi pasă, prin urmare voi continua să critic inepțiile fikusziste, cu strategii fără educație...dacă educație nu e, nica nu e, el fikusz...cu școli închise nu poți contracara trolii ruși...oamenii needucați vor pune botu la aberațiile putiniste...geaba strategii de securitate în xat cu școli închise
    • +8 (10 voturi)    
      omule (Marţi, 23 iunie 2020, 14:07)

      gigiciobanul [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Omule, realizezi ca sunt oameni care trebuie sa ajunga la munca cu STB-ul?Destul de egoista gandirea ta care se rezuma doar la cei cu "BMW"-uri, sanchi!
      • -3 (7 voturi)    
        nu e producatorul bavarez vinovat (Marţi, 23 iunie 2020, 15:08)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui gigiciobanul

        Oamenii care au ramas la mila societatii, adica sa astepte la otokarele otomane ale Firutei ar trebui sa-si puna probleme serioase referitor la locul lor in societate. Perioada de glorie comunista in care majoritatea se inghesuiau la ratb si primeau locuinta de serviciu a trecut. Nu-ti permiti o proprietate decenta, o masina noua inseamna ca nu ti-ai gasit locul in societatea de azi. Asa ca la munca baieti, nu mai cersiti transport in comun pe banii mei.
        • +1 (1 vot)    
          Aberezi grav (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:11)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

          Imi permit o masina lejer, n-am luat una pana acum fix din cauza traficului de rahat din Bucuresti.
          Comentarii de genul asta: "Nu-ti permiti o proprietate decenta, o masina noua inseamna ca nu ti-ai gasit locul in societatea de azi." denota pur si simplu o minte ingusta. Si rea vointa. Tot centrul si vestul europei e plin de inadaptati dupa logica unora ... Societatea de azi e ani-lumina departare de aberatiile de aici, slava domnului.
    • +2 (2 voturi)    
      da-ti vreo doua singur (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:54)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Citat din articol: "Revoluția în trafic- zero, Benzi unice autobuz și troleibuz - zero"
      citat din comentariul tau: "In plina pandemie el ne recomanda cu caldura transportul in comun. "

      Da-ti singur vreo doua-trei, poate-ti revii si iti aduci aminte sa citesti.
  • +4 (6 voturi)    
    Despre pacura si incinerari de deseuri ce promite (Marţi, 23 iunie 2020, 12:53)

    D-or [utilizator]

    Fumul este un atac direct la sanatatea si viata noastra.

    Nimic nu poate fi mai important decit aerul pe care-l respiram, de el depinde restul, sanatatea, puterea de munca, de invatare.

    Criminalii nu au oprit incineratoarele nici macar in noptile de dinaintea zielor in care s-au sustinut examenele nationale.

    Ce angajamente isi ia dl Nicusor Dan fata de interzicerea utilizarii pacurii in CET- uri si fata de incinerarile si reciclarile de deseuri in oras?
  • +6 (8 voturi)    
    Fumul provine din intravilan, nu din exterior (Marţi, 23 iunie 2020, 13:02)

    D-or [utilizator]

    Am urmarit pe reteaua de senzori evolutia pe ore a poluarii.

    Poluarea incepe seara cu 2-3 senzori (cei din Lacul Morii si str Elefterie) si apoi se intinde din aproape in aproape in tot Bucurestiul.
    Deci acolo sunt sursele poluarii.
    Ce Cet-ri sunt in zona? Ce ard noaptea diferit de timpul zilei?

    Este evident ca atit PMB cit si cei de la Mediu stiu exact ce se intimpla acolo, dar sunt neputinciosi sau ticalosi.

    Candidatii sa ne spuna cum vor rezolva aceasta problema majora si apoi discutam si despre piste de biciclete sau panselute.
  • -7 (11 voturi)    
    A treia oara e cu noroc? (Marţi, 23 iunie 2020, 13:42)

    Fides [utilizator]

    Nu e ciudat ca Nicusor tine a 3-a conferinta pt. a spune aceleasi lucruri?
    PS. Daca nu depaseste momentul cu greaua guvernare, adica doar sa arati cu degetul, nu rezolvi nimic. De ex. la urmatoarea conferinta, cu presa, as fi curios cum face el piste de biciclete, parcari ori cum rezolva transportul public. Abia astept solutiile.
    • -5 (9 voturi)    
      nu am vazut ... (Marţi, 23 iunie 2020, 15:50)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      in viata mea asa ceva ,"conferinte" la marginea unei sosele...""”E foarte bine că am avut o conferinţă liniştită, civilizată.""....auzi si la asta "civilizata"!!!!....in tara aia sa traiesti in mocirla inseamna civilizatie...dar , circul le place romanilor...
  • +5 (7 voturi)    
    De unde ai aparut? (Marţi, 23 iunie 2020, 14:02)

    CapitanulPanait [utilizator]

    La prima vedere ai dreptate.

    Dar matale ai impresia ca toata lumea are masina?
    Sau daca are isi permite sa mearga zi de zi cu aceasta?

    Daca ar exista benzi de autobuz ar insemna ca autobuzele ar putea circula la intervale bine determinate, dupa rpogram, asa cum este in orice capitala occidentala.

    Si atunci nu ar fi buluc pe transportul in comun.

    Dar metroul este la limita de avarie, troleibuzele iau foc, autobuzele se strica si urmarea este inghesuiala din transportul in comun.

    Iar Covid-ul se va duce, dar lipsurile din transportul in comun vor ramane.
  • -8 (10 voturi)    
    NU ESTI (Marţi, 23 iunie 2020, 14:22)

    jidanul [utilizator]

    Nu esti tu omul care ca primar sa te apropii macar la nivelul genunchiului lu” Firea ca si realizari. Restul sunt bla-bla-uri.
    • +5 (5 voturi)    
      )))) genunchiul broastei raioase )))) (Marţi, 23 iunie 2020, 18:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      din Voluntari )))))

      fugi breh d acilea ))))