Primăria Capitalei vrea să majoreze cu 45 milioane lei capitalul Companiei Municipale Cimitire pentru amenajarea de noi locuri de veci

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:47 Actualitate | Administratie Locala


Cimitirul Belu
Foto: Hotnews
Primăria Capitalei vrea să majoreze cu 45 milioane lei capitalul Companiei Municipale Cimitire București pentru a achiziționa terenuri pentru a amenaja noi cimitire. Municipalitatea motivează că în cimitirele existente nu mai sunt locuri, iar în caz de calamitate orașul ar avea nevoie de 12.000 locuri de veci. Consiliul General va decide în ședința de pe 22 noiembrie dacă alocă acești bani sau nu.

”În cazul unei calamități, Municipiul București ar avea nevoie de cel puțin 12.000 locuri de veci. (...)Suma astfel solicitată (45 milioane lei), va fi utilizată pentru înființarea de noi cimitire publice, care să asigure locurile necesare pentru situații de calamitate, categorii sociale dar și pentru circuitul civil, atât de necesare comunității. Spațiile speciale prevăzute pentru calamități, categorii sociale, ori acordate în baza legilor speciale pentru recunoștință deplină, vor fi construite în mod proporțional în toate cimitirele noi înființate, pentru a se diminua costurile aferente realizarea serviciului de organizare, funcționare și administrare a cimitirelor pentru stațiile speciale, și a se da eficientă utilizării fondurilor investiție”, se arată în expunerea de motive a proiectului de hotărâre.

După majorarea, capitalul acestei companii municipale va ajunge la 95 milioane lei.


Compania Municipală Cimitire București S.A. face parte din Holdingul a Holdingul București, Capitală Europeană" și se află sub autoritatea Consiliului General al Municipiului București. Compania a fost înființată prin H.C.G.M.B. nr. 289/30.06.2017 și are că obiect de activitate administrarea, întretinerea, igienizarea şi salubrizarea cimitirelor și crematoriilor umane; efectuarea prestărilor de servicii către cetăţeni, pentru înhumari, deshumări, reînhumari, incinerari și lucrări funerare; asigura întreaga gama de servicii, lucrări și obiecte necesare ceremoniilor funerare, precum și alte servicii și lucrări de amenajare şi întretinere a locurilor de înhumare și a nișelor pentru păstrarea urnelor.


”Având în vedere faptul că în prezent, această se confruntă cu o problema a locurilor de veci, deoarece nu mai sunt locuri libere şi functionează totul în sistem de avarie iar activitatea companiei trebuie să se desfășoare în condiții optime, în corelare cu cerințele de piață și eligibilitatea necesară activității declarate, precum și a activității specifice segmentului de activitate, se impune dotarea specifică a companiei”, se mai artă în expunerea de motive a proiectului.

















1278 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Bani la mafioti (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Companiile Municipale, inventia coanei Firea din Voluntir si sluga de securist, sunt mijloacele prin care aleasa Rosie șmenuieste bani grasi pentru mafia pesedeului & complici
  • +7 (7 voturi)    
    criminali (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:14)

    tirolez [utilizator]

    Si numai pentru asta si ar trebui sa-si dea demisia
    "În cazul unei calamități, Municipiul București ar avea nevoie de cel puțin 12.000 locuri de veci."
    Rusine!
    Cu aia 45 de milioane mai bine mai elimina din numarul asta preconizat de morti.
  • +4 (4 voturi)    
    Îndrăznește să mori (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:45)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Bucureșteni, dormiți liniștiți, PSD lucrează pentru voi, PSD are grijă de viața voastră... de dincolo
  • +5 (5 voturi)    
    Natural (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:07)

    Celbland [utilizator]

    Decizie naturală, taie banii de la spitale, pacienții stau mai puțin acolo, apoi trec pe la biserică și se duc la cimitir.
    De aceea investiția în biserici și cimitire este prioritară față de spitale.
  • +3 (3 voturi)    
    In Cathedrala ... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:30)

    utug [utilizator]

    In catedrala Westminster Abbey sunt inmormantati peste 3000 decedati. Pentru a rezolva problema spatiului s-a recurs si la inmormantari 'in picioare' pozitie verticala sau in urne dupa incionerare. Stephen Hawking, cunoscut ateu, recent decedat, dupa o ceremonie la o biserica din Cambridge a fost incinerat iar urna ingropata in Catedrala Westminster Abbey. Catedrala Mantuirii Nemului numarul celor inmormantati ar putea
    fi cu mult mai mare ...

    Ashes of Stephen Hawking buried in the Abbey
    https://www.westminster-abbey.org/abbey-news/ashes-of-stephen-hawking-buried-in-the-abbey/
  • +6 (6 voturi)    
    Iata planul de investitii... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... in cetateni !!

    Nu scoli, nu spitale, ci in biserici/catedrale si cimitere.

    Cu alte cuvinte, we are expandable. odata ce-am votat, nu mai suntem de folos. Am devenit carpele unor borfasi... Incredibil!
  • +5 (5 voturi)    
    PMB investeste in viitor (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:50)

    2087 [utilizator]

    Cu totii ajungem la groapa in final, PMB se asigura ca ajungem acolo, in fel si chip.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo, Gabitza!!! (Luni, 19 noiembrie 2018, 11:08)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    O decizie excelenta!

    Si inca o data, multe, multe felicitari concitadinilor mei penrtu excelenta alegere facuta in 2016, in Primar general mai bun nici ca se putea!

    Dumana Fierea a luat decizia optima, reabilitarea tuturor cladirilor cu bulin rosie, sau expertizarea tuturor cladirilor din Capitala ar Evita acest mii si mii de morti in cazul seismului, numai ca ar costa multe MILIARDE, bani care nu sunt si nici nu vor fi vre-o data disponibili!

    Asa ca, mai bine ne pregatim pentu inevitabil, si facem noi cimitire, ca sa poata accomda miile si miile de victim, care sunt O CERTITUDINE in caz de seism mare ...
    • +3 (3 voturi)    
      PSD te vrea mort (Luni, 19 noiembrie 2018, 12:11)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      Pe sistemul autostrazilor, unde e "scump" sa faci tunele, si mai bine se taie dealurile, care se prabusesc apoi peste soferi, la fel si cu capitala, e scump sa investesti in reabilitarea cladirilor asa ca mai bine le faci cadou prostilor de craciun, un mormant.
      Viitorul Bucurestiului suna bine.
      • +2 (2 voturi)    
        Firea a rezolvat. (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:44)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        A plătit popa,a dat 10 milioane la catedrală,mai dă 45 de milioane pentru gropi,deci bucureșteni bucurați-vă.Puteți muri.Aveți condiții.
      • +2 (2 voturi)    
        tunelurile costa si dureza (Luni, 19 noiembrie 2018, 16:42)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Tunelurile nu numai ca au cost ridicat, deci se diminueaza banii de shpaga, dar realizarea lor dureza mai mult, ori prioritatea la autostrazi a fost ca sa poata Ponta sa taie panglica in saptaman dinainte alegerilor!
        IAr dca dealul o ia la plimbare, nu-I bai, alti bani pt refacere,alte comisioane, si peste un an poti inaugural din nou exact acelasi segment de autostrada!