Primarul Gabriela Firea a semnat contractul pentru achiziția celor 400 de autobuze cu Otokar. Primele 100 de unități, livrate până la finalul anului

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 17:45 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea la semnarea contractului pentru cele 400 de autobuze
Foto: Facebook
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a semnat marți contractul pentru achiziția celor 400 de autobuze Euro 6 cu asocierea Otokar Europe SAS – Otokar Otomotiv Ve Savunma Sanayi A.S, câștigătoarea licitației. Valoarea contractului este de 458.100.826 lei fără TVA. Primele autobuze vor fi livrate începând cu luna octombrie, până la finalul anului urmând să ajungă la București 100 de unitați. Până la finalul anului 2019 vor fi livrate toate cele 400 autobuze, a declarat primarul Gabriela Firea.

”După o licitație care a durat extrem de mult, aproape doi ani de zile, am semnat azi contractul pentru achiziționarea a 400 de autobuze Euro 6 cu compania din Turcia - Otokar Europe. Autobuzele Euro 6 sunt primele care vor înnoi  parcul auto al regiei de transport  bucureștene. Așa cum știți în acest moment autobuzele RATB sunt depăsite ca uzură morală și fizică. In PMUD una dintre principalele măsuri pentru fluidizarea traficului blocat din Capitală esdte aceea de a înnoi parcul auto și de a-l suplimenta cu câteva sute de autobuze. În următoarea perioadă vor veni și primele unități. Până la sfârșitul acestui an din cele 400 de autobuze vor veni 100 de unități, începând cu luna octombrie. Până la sfârșitul anului viitor vor veni toate, următoarele 100 venind până în iunie. Suma totală a acestei tranzacții este 100 milioane de euro plus TVA. Cred că este un preț corect, având în vedere că ne-am dorit ca aceste autobuze să fie fiabile , să fie realizate de o companie care aduce o garanție pentru calitatea acestor produse”, a declarat primarul Gabriela Firea la semnarea contractului.



Reamintim că CNSC a respins obiecțiile celor două companii care au contestat licitația pentru achiziționarea a 400 de autobuze Euro 6, respectiv Karsan Otomovit Sanayii Ve Ticaret As și Mercedes - Benz România Srl. Astfel, cel puțin deocamdată, câștigătorul licitației a rămas firma Otokar. Primarul general nu a menționat însă dacă, mai departe, cele două companii s-au adresat instanței, existând și această cale de atac.

Cei aproape 2700 de șoferi ai RATB vor fi instruiți pentru a folosi noile autobuze, o școlarizare de câteva zile, a mai spus primarul general. Autobuzele vor fi cazate în depourile RATB Alexandria, Obregia, Titan, Militari și Ferentari.

Potrivit contractului, cele 400 de autobuze au următoarele specificații:
- 320 autobuze de 12 m- 238.000 euro/bucata;
- 50 autobuze - 10,7 - 246.000 euro/bucata;
- 30 autobuze de 18 m- 364.000 euro/bucata.

Conform caietului de sarcini, toate cele 400 de autobuze vor avea  o garanție de opt ani, în acest interval, manoperă completă, inclusiv reviziile, intrând în sarcina furnizorului. Mai mult decât atât, în primii 4 ani, mijloacele de transport în comun vor avea o garanție extinsă, adică inclusiv în ceea privește consumabilele de exploatare (uleiuri, filtre, manoperă de revizie tehnică, întreținere etc).

Totodată, autobuzele vor fi dotate cu echipamente electronice pentru control și monitorizare, care includ numarerea călătorilor, supraveghere video interior-exterior, verificarea și monitorizarea condițiilor de microclimat în interior, A/C și încălzire, conexiune online cu dispeceratul, echipamente moderne de taxare, care sunt conectate online cu dispeceratul, un sistem de informare călători, cu display, care oferă informații asupra traseului, reclame, informații turistice etc.

Autobuzele vor fi dotate, de asemenea, cu panouri de afișaj în exteriorul autobuzului, pe care pot rula reclame sau informații de interes public, fără să afecteze aspectul și integratitatea caroseriei, spre deosebire de colantarile existente în prezent.

Mijloacele de transport public prezintă îmbunătățiri IT care realizează monitorizarea tuturor echipamentelor din punctul de vedere al diagnozei și autodiagnozei, oferind informații esențiale atât pentru conducătorul auto cât și pentru cei care realizează mentenanță acestora.


Citeste mai multe despre   
















2274 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Firea ca Udrea (Marţi, 5 iunie 2018, 17:54)

    Frank777 [utilizator]

    sa isi aduca aminte ca a semnat marea mangla cu turcii pentru autobuze turcesti. Ca alea romnesti ii stateau in gat. Numai turceste vrea.
    cand o sa ajunga la condamnare sa isi aduca aminte. Acum este de neoprit si plina de ifose si siguranta exact ca Udrea acum 6 ani. Urmeaza caderea.
    • +1 (1 vot)    
      Coincidenta Fericita pentru Blonda (Marţi, 5 iunie 2018, 20:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      De Voluntari , sa se gandeasca la Pandele
    • +1 (1 vot)    
      de ce ar fi mai bune cele romanesti (Miercuri, 6 iunie 2018, 9:07)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      fata de cele turcesti? ne place piata libera sau nu prea.. trebuie sa ne decidem... protectionismul eu zic ca nu e bun pt consumator... dar fiecare cu nostalgiile lui
      • 0 (0 voturi)    
        Prietene, (Miercuri, 6 iunie 2018, 10:23)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        am mers cu autocare Otokar la diferite reuniuni, meetinguri si chiar vizite de entertainement (cei de la banca au apelat la o firma care inchiriaza autocare cu ziua, si aceste firme au venit cu autocare marca Otokar).
        Iti spun ca sunt groaznice din punct de vedere al confortului si al felului in care arata. Materiale ieftine, proaste, plastice tari si musamale ieftine. Rotile sunt mici pentru marimea autocarului iar el este f inalt, motiv pentru care este f instabil si se inclina in curbe....tipau cei din spate la sofer ori de cate ori lua o curba mai tare.
        In concluzie autocarele sunt ciudate, neconfortabile si cu materiale ieftine la interior. Eu le-as vedea bune ptr piata din Iran, India, Orientul Mijlociu, in nici in caz pentru o capitala UE>
        In plus de asta nici nu au fost ieftine, turcii ni le-au dat la un pret dublu fata de cat le vand pe Amazon.
  • +4 (4 voturi)    
    Ciubuc halim (Marţi, 5 iunie 2018, 18:35)

    ady77 [utilizator]

    Sau diesel halim.
    Daca ar citi si tanti Gabi, ce a facut Pache Protopopescu
    in 3 ani de mandat, poate si-ar da seama cat de praf e, la condus un oras de asemenea dimensiuni.
    Sa contractezi 400 de autobuze, intrun oras in care viteza de deplasare pe timpul zilei e de 20 de km/h, pot sa fie acele autobuze si euro 16, ca tot degeaba.
    • +2 (2 voturi)    
      PDL a cumparat Mercedes....PSD vrea OTOKAR (Marţi, 5 iunie 2018, 19:33)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      cam asta e diferenta
    • 0 (0 voturi)    
      2 ani negocieri... (Marţi, 5 iunie 2018, 20:25)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Iti dai seama cat de tare se tineau turcii pe pozitie sa nu le dea spaga pana au cedat...
      Ce era de negociat?! Ah da, ca Firea a promis electric si aia au negociat ca nu au decat diesel poate...

      Si ce ma amuza este ca "pana la finalul anului" vor fi livrate 100. De ce doar 100? De ce asa tarziu? Adevarul e ca sa folosesti tehnologii asa antice gen diesel cand in tari civilizate cel mai "slab" e hibrid, dureaza si costa, deci este de inteles.
  • +2 (2 voturi)    
    . (Marţi, 5 iunie 2018, 18:36)

    Ingwar [utilizator]

    oare cite procente a inhatat Firea, 10%, 15% ? am inteles ca cu turcii se poate de organizat mai usor unele scheme de furt ca in Europa duc evidenta stricta a banilor din buget
    • +4 (4 voturi)    
      Urmeaza o vizita in TURCIA pt VASILICA (Marţi, 5 iunie 2018, 19:31)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      PSD a facut bani cumparand autobuze TURCESTi iar Vasilica se va duce la Istambul sa faca si ea o poza cu sultanul...pe banii bucurestenilor


      nu uitati ca Firea Pandele (antena3) a fost votata in Bucuresti de doar 250.000 de locuitori din peste 2 milioane
  • +1 (1 vot)    
    Auzi, a durat 2 ani (Marţi, 5 iunie 2018, 18:45)

    deloc [utilizator]

    Si probabil a durat atat din cauza opozitiei.

    Sunt 2 ani de cand a venit Firea la primarie.
    Firmele au depus ofertele in noiembrie 2017
    Si prima licitatie a ratat-o tot primaria (intentionat ?) cand a urcat licitatia pe SEAP intr-o zi nelucratoare. .
  • +4 (4 voturi)    
    Nimic despre motorizare,intr-un oras asa poluat? (Marţi, 5 iunie 2018, 19:03)

    Plagarus [utilizator]

    Electrice, pe gaz comprimat ????
    • 0 (0 voturi)    
      diesel my friend... euro 6 (Miercuri, 6 iunie 2018, 9:06)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      scrie in articol daca il citesti
  • +5 (5 voturi)    
    am dubii serioase (Marţi, 5 iunie 2018, 19:11)

    gica69 [utilizator]

    ca turcismele astea sunt superioare "a ce avem in trafic": Mercedes. pai compara madam Mercedes 2018 cu turcism 2018 nu compara niste autobuze vechi de peste 10 ani cu "noutatile" din serai ...
  • +3 (3 voturi)    
    Sa fie primit pentru primar si consilieri :)! (Marţi, 5 iunie 2018, 19:28)

    tarabost [utilizator]

    Sa traiasca si sa se bucure de ei, la fel si urmasii urmasilor lor!
    • +1 (1 vot)    
      SI DNA (Marţi, 5 iunie 2018, 20:39)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      Si DNA se va bucura ca va avea de lucru, dupa ce scapa de asaltul ciumei rosii.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu arata bine, de oriunde privesti (Marţi, 5 iunie 2018, 19:38)

    V. Istina [utilizator]

    Pur si simplu, cand refuzi calitatea (Mercedes) ori produsele locale de dragul a nu stiu carei liste de atribute stabilita tot de tovarasii de partid, si pentru un oras sufocat ca Bucurestiul, ceva nu se potriveste, chiar daca privesti cu ingaduinta.
  • 0 (0 voturi)    
    ehe... (Marţi, 5 iunie 2018, 19:40)

    liviu_ [utilizator]

    si uite cum... ne-am facut din nou pasalac turcesc...
    bravos
  • +1 (1 vot)    
    E inclusa șpaga in pretul trocariciului turcesc? (Marţi, 5 iunie 2018, 20:09)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    In ce directie merge șpaga?
    Si cum se fluidizeaza traficul infernal din Bukarest?
    Cu 400 de trocariciuri?
    Madam Stirea nu e din filmul cu fluidizarea!
    Sa fie comisionul de vina?
  • +1 (1 vot)    
    o sa vedem noi... (Miercuri, 6 iunie 2018, 8:33)

    jescu [utilizator]

    Mi-e teama ca daca turcii vor primi toti banii la inceput pentru autobuze, vor uita de cei 8 ani de mentenanta inclusi in pret. Cu cine o sa te judeci ? ca aia nu sunt in UE, sunt intr-o dictatura in momentul asta. Cum se scoala presedintele lor intr-o dimineaza si nu-i place de cine conduce Romania, si da comanda sa se taie serviciile. In plus se stie de cultura turceasca de influienta araba, ca nu sunt atat de seriosi, si vor sa negocieze tot timpul...pe cand nemtii se stie ca sunt seriosi. Chinul nu va fi pentru Firea, ca in primii ani se defecteaza putin, se va chinui primarul de dupa ea.