Primaria lui Robert Negoita vrea sa cheltuiasca 137.000 euro pentru un turn de 32,5 metri la intrarea in Bucuresti de pe Autostrada Soarelui

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 30 ianuarie 2015, 13:44 Actualitate | Administratie Locala


Consiliul local Sector 3 a alocat 137.000 de euro pentru construirea unui turn cu o inaltime de 32,5 metri si dotat cu benzi luminoase la intrarea in Bucuresti de pe Autostrada Soarelui.

Proiectul a fost aprobat de majoritatea PNL - PSD din Consiliul local Sector 3 desi consilierilor din opozitie si cetatenilor aflati in sala care au intrebat care este utilitatea acestui proiect nu li s-a dat niciun raspuns.

Presedintele de sedinta, Honorius Circa, dar si directorul din Primaria sectorului 3 responsabil de aceasta chestiune au spus ca celor care au intrebat li se va raspnde in scris in urmatoarea perioada.

Grupul de consilieri PDL a sesizat faptul ca lucrarea a inceput inainte ca alesii locali sa aprobe aceasta investitie.

Turnul va avea io inaltime de 32,5 metri, va fi realizat din structura metalica cu structura din beton armat si se va incadra intr-un dreptunghi de aproximativ 4 pe 10 metri.

In raportul de specialitate aferent hotararii se motiveaza cheltuirea acestei sume prin necesitatea de a ave un punct de interes la nivelul intrarii in Bucuresti.

"In vederea realizarii unui punct de interes la nivelul intrarii in Bucuresti, se propune realizarea unei dominante verticale intr-un ansamblu arhitectural specific programului. Prin amplasarea ansamblului de arhitectura, ce are rol de a marca intrarea in Bucuresti, in sectorul 3 al acestuia, se creeaza un reper la nivelul orasului usor recognoscibil prin proportie si volumetrie", se arata in raportul de specialitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6343 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Mda :| (Vineri, 30 ianuarie 2015, 13:45)

    Catalin Razboi [anonim]

    Mai bine un turn fara utilitate decat sa stranga rahatii de pe jos.

    E o aventura in fiecare dimineata cu copiii de mana spre gradinita sa nu calce.

    dar da, ne trebuie turnul vietii, sa stim cand intram in oras.
  • +6 (6 voturi)    
    Inca o tzeapa (Vineri, 30 ianuarie 2015, 13:58)

    antonie [utilizator]

    Si ele vor continua atata timp cat ramane la primarie acest hotz penibil.
    • +3 (3 voturi)    
      naspa..... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:17)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui antonie

      idiotul asta treb. scos de guler din primarie.
  • +5 (5 voturi)    
    Un turn sau un TUN??? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:03)

    fit [utilizator]

    Un TURN pentru un TUN.

    Astia nu se astampara?
  • +6 (6 voturi)    
    "Recognoscibil prin proportie si volumetrie" (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:07)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pare ca turnul va fi in forma de moneda Botswanei...dupa chipul si asemanarea primarului :)
  • +6 (6 voturi)    
    PRIMARUL INTELIGENT (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:14)

    Johanis [utilizator]

    Acest primar ar trebui sa se uite putin la stiri in aceste zile si sa-si aranjeze lucrurile in viata astfel incat daca-l ascunde DNA-ul cativa ani, sa nu sufere familia.
    Propunere pt domn' primar: sus, pe stalpul acesta care costa cat constructia de la zero a unei crese sau gradinite sa va puneti un tron pe care sa-l puteti ocupa cand aveti timp, astfel incat sa existe "un punct de interes la nivelul intrarii in Bucuresti".
    Tot inainte!
    • +5 (5 voturi)    
      Oare? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:53)

      user01 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Eu am impresia ca pentru acest primar efectul DNA este invers... El incearca cu toate puterile sa "agoniseasca" cat mai mult pentru "viata de apoi". Probabil are deja un loc asigurat in listele DNA...
  • +6 (6 voturi)    
    chelului tichie de margaritar.... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:45)

    bogdan, sector 3 [anonim]

    domnu primar mai bine ar avea ca prioritate asfaltarea celor 10 metri de strada (daca se poate numi asa mocirla aia) care fac legatura in str, Calistrat Hogas si strada ce iese spre policlinica Titan.
    Nu de alta, dar domnii care si-au construit in zona adevarate palate (intr-un fost parc) au omis sa contribuie si la confortul comun prin a arunca macar balast pe aceasta portiune de drum, iar in perioada asta este un adevarat test de rezistenta atat pentru masini cat mai ales pentru pietoni.
  • +6 (6 voturi)    
    Alo,PNL ce faceți in sect.3? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:06)

    vali47 [utilizator]

    Deci PNL și PSD,în sect.3 vor să cheltuie inutil niște bani,că vezi Doamne nu văd șoferii pe unde intră în București.Bani pentru curățenie,școli,grădinițe nu au ,dar cheltuie pe prostii!
  • +6 (6 voturi)    
    Bani aruncati pe timpenii !!! (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:19)

    andreesanu [utilizator]

    Daca Bucurestiul a ramas la mina lui negoita sa se joace cu banii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    in strada (Luni, 2 februarie 2015, 4:04)

    stefan_teo [utilizator]

    Haideti sa nu avem memoria scurta. Exceptand momentul alegerilor, orice de genul asta se rezolva doar iesind in strada. Dupa ce iesim putem sa si comentam pe net. Un mars de o zi in tot sectorul, cu strangere de semnaturi pentru demiterea lui Negoita si eu zic ca se rezolva...