VIDEO Primaria Capitalei a dat in judecata firma care detine turnul unde municipalitatea isi desfasoara activitatea fiindca nu vrea sa vanda cladirea

de C. Ivanov     HotNews.ro
Joi, 27 martie 2014, 15:28 Actualitate | Administratie Locala


Cele doua cladiri monument in spatele carora se vor construi turnurile
Foto: Norc.ro
Primaria Capitalei a dat in judecata firma Apatel, proprietara turnului de birouri de pe Splaiul Independentei nr. 291-293 unde municipalitatea isi desfasoara activitatea, deoarece aceasta nu vrea sa vanda primariei imobilul, a declarat Adrian Iordache, seful directiei Juridic din cadrul municipalitatii.

Primaria Capitalei a inchiriat, in 2009, fara licitatie,  turnul de 14 etaje din Splaiul independentei, nr. 291-293, in suprafata de 13.536 mp si de atunci plateste anual chirie 2,9 milioane de euro pe an, potrivit contractului de inchiriere aflat pe site-ul Primariei. Edilul spune ca a platit chirie doar 1,2 milioane de euro pe an.

In total, pana acum, s-au platit pentru inchirierea acestui sediu, din bani publici, circa 11,6 milioane de euro, varianta din contract si circa 5 milioane de euro - varianta primarului Oprescu.

In contractul de inchiriere exista o clauza potrivit careia municipalitatea poate sa isi exprime dorinta de a cumpara cladirea, iar suma platita drept chirie pana in momentul respectiv sa se transforme in avans la cumparare, forma juridica fiind de leasing imobiliar.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat la inceputul acestui an ca si-a exprimat dorinta de a cumpara cladirea de birouri din Splaiul Independentei, insa proprietarul nu a fost de acord.

Cladirea a fost evaluata la 13 milioane de euro. Contractul de inchiriere expira in luna octombrie a acestui an.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2312 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pai (Joi, 27 martie 2014, 15:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    "In contractul de inchiriere exista o clauza potrivit careia municipalitatea poate sa isi exprime dorinta de a cumpara cladirea, iar suma platita drept chirie pana in momentul respectiv sa se transforme in avans la cumparare, forma juridica fiind de leasing imobiliar"

    Pai primaria si-a exprimat dorinta, pentur ce sa-i mai dea in judecata? Acuma, ca proprietarul n u vrea sa vanda, asta e altceva....
  • +1 (1 vot)    
    Lol (Joi, 27 martie 2014, 15:48)

    fghr [utilizator]

    Cum Doamne iarta ma vine asta: pretul din contract 10 milioane , primarul zice ca a dat doar 5

    Parca s banii lu ma sa...
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 27 martie 2014, 16:10)

    qwerasdf [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Perfect mafiot! (Joi, 27 martie 2014, 16:20)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nu stii ce sa faci cu o afacere imobilira falimentara?

    Simplu, te bagiin combinatii cu Statul!
    Si il mai si bligi din acte sa-ti cumpere o cladire, eftina (fier si sticla) fara locuri de parcare etc!

    Mai ciupesti si de la modernizarea vechiului sediu!


    Acum dupa ce s-a platit aproape integral cladire, popietarul ar fi ciar fraier sa o vanda!

    Sincer, Juristul primariei trebuie anchetat penal, alaturi de consilierii si primarul mafiot Oprescu!
  • +2 (2 voturi)    
    ar fi bine (Joi, 27 martie 2014, 17:46)

    canuta [utilizator]

    de vazut daca respectivul contract prevede si obligatia proprietarului de-a vinde cladirea la solicitarea chiriasului!!
    Daca nu, totul nu-i decit o noua smiorcaiala marca Oprescu menita sa abata atentia opiniei publice de la adevarata tinta:minareala.
  • -3 (3 voturi)    
    asta e cea mai mare problema acum.. (Joi, 27 martie 2014, 21:08)

    Saineanu [utilizator]

    Bucureştenii n-au văzut poate cum e prin alte zone ale ţării, dacă se plâng aici. Fireşte, aici nu mă refer la tacticile PDL de manipulare a electoratului. Sincer, ca student ca a venti aici să înveţe şi să eventual să îşi găsească un loc de muncă apoi, nu mă pot plânge de cum arată orasul, mă pot plânge de cum e la cămin. Apoi, în Bucureşti sunt mult mai multe posibilităti. Cei care locuiesc de mai mult timp aici ar trebui să fie recunoscători.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu de fapt ai idee ce vrei sa spui? (Vineri, 28 martie 2014, 11:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Saineanu

      Ce relevanta are acest articol cu experienta ta personala? Daca vii din cucuietii de deal, normal ca la Bucuresti e mai bine si ai mai multe posibilitati de afirmare. Da' care-i legatura intre ce zici tu si articol? Ai vro urma de idee?!?
  • -3 (3 voturi)    
    oprescu (Joi, 27 martie 2014, 21:09)

    Saineanu [utilizator]

    a reusit sa faca multe pentru Bucuresti. nu cred ca e cazul sa ii dam in cap.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce de exemplu (Vineri, 28 martie 2014, 11:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Saineanu

      Zi-ne citeva chestii facute de Oprescu. Da' nu de Pasajul basarab sau stadionul national, incepute de Basescu sau Videanu. Zi-ne ceva inceput de Oprescu si terminat.
  • -2 (2 voturi)    
    si.. (Joi, 27 martie 2014, 21:09)

    Saineanu [utilizator]

    Lasa ca unii nu s-au ingrijit decat de spatii verzi... :))) mie nu-mi place ca alde Ontanu n-are decat asta in cap (mai ales in campanie). Oprescu baremi a facut ce altii nu s-au aventurat. Si stadionul si Basarbul sunt proiecte ambitioase, dar pentru cel care le face nu cel care le scrie.
  • -2 (2 voturi)    
    contract scris pe hartie...portocalie.. (Joi, 27 martie 2014, 21:12)

    BogdanDavidescu [anonim]

    Bucureştiul lui 2008, Bucureştiul lăsat de Videanu era stăpânit de un haos inimaginabil pentru o capitală europeană...de la o bordură la alta... ar trebui să le fie ruşine pentru ce au lăsat atunci. nu să vină ei acum să ii dea lecţii lui Oprescu
  • -2 (2 voturi)    
    pararea mea e ca (Joi, 27 martie 2014, 21:12)

    BogdanDavidescu [anonim]

    astea sunt mostenite de la Videanu. Oprescu poarta doar toata “responsabilitatea” unui Bucuresti locuibil! uittati-va la primarii de dinainte si spuneti-mi apoi cine are mai multa responsabilitate.