​​FOTOGALERIE Ce se intampla cu copacii care au disparut de pe Bulevardul Magheru. In loc sa inlocuiasca arborii lipsa, Primaria Capitalei "planteaza" jardiniere

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 20 mai 2013, 15:21 Actualitate | Administratie Locala


FOTOGALERIE Copaci lipsa bd. Magheru
Circa o treime dintre copacii pe de Bulevardul Magheru lipsesc, potrivit unui studiu facut de Observatorul Urban al Uniunii Arhitectilor din Romania. Mai exact, din cei 390 de arbori care au fost plantati initial, au mai ramas 267. Restul de 123 au fost taiati sau s-au uscat de-al lungul timpului, marturie a existentei lor ramanand dreptunghiurile de pamant decupate in asfalt. In anumite cazuri, pana si acestea ua fost astupate, in loc "crescand" reclame. Desi in 2012 Primaria Capitalei a alocat un buget de 112,8 milioane lei pentru intretinerea spatiilor verzi, arborii lipsa de pe bd. Magheru, una dintre cele mai importante artere din Capitala, nu au fost inlocuiti. In schimb, bulevardul a fost invadat de zeci de jardiniere cu tuia si alti copacei care se usuca si sunt schimbati periodic.
  • Da click pe FOTOGALERIE pentru a vedea HARTA cu copacii lipsa de pe bd. Magheru

"Pe o lungime de circa 1,3 km de bulevard, din 267 de arbori cat au fost plantati initial si care se regasesc pe planurile topografice din 1990, am identificat 82 de alveole de pamant fara arbori si alte 41 asfaltate intre timp. Aceste spatii verzi neplantate sunt mocirloase pe vreme rea si surse de praf vara", scrie Observatorul Urban.

Contactati de HotNews.ro, reprezentantii Administratiei Lacuri Parcuri si Agrement din subordinea Primariei Capitalei spun ca nu au plantat arborii lipsa deoarece au asteptat sa se finalizeze lucrarile de amenajare a bd. Magheru. HotNews.ro a intrebat si cat au costat jardinierele care au fost puse pe bd. Magheru insa la aceasta intrebare nu am primit raspuns.

Lucrarile de amenajare a bulevardului au inceput toamna trecuta pana la venirea iernii fiind finalizate in proportie de 90%. De atunci insa nu s-a mai intamplat nimic. Piatra alba cu care s-a pavat trotuarul s-a inegrit si a inceput sa se desprinda, stalpisorii au inceput sa cada, iar zonele prevazute pentru amenajarea spatiilor verzi au ramas neplantate. Potrivit Administratiei Strazilor Bucuresti, lucrarile au fost executate de firma Tehnologica Radion, iar proiectul de arhitectura  de firma Procons. Potrivit institutiei, cele doua societati au fost desemnate sa execute lucrarea in urma unei licitatii publice. Costul total al lucrarilor care include si proiectarea este de 7,6 milioane de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5201 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Pai la copaci e spaga mica ! (Luni, 20 mai 2013, 15:35)

    Idealistu [utilizator]

    Explicatia este foarte simpla. Cit poti sa iei spaga la cativa arbori cu pret de pepiniera ? Pe cand la o jardiniera, care eventual e din marmura :) ! Sa traiasca dom' Premar !
    • +14 (16 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 20 mai 2013, 16:05)

      GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

    • +2 (6 voturi)    
      De ce copaci? (Marţi, 21 mai 2013, 10:03)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      O gandire cat se poate de limpede te-ar putea duce cu gandul la urmatorul aspect: cum ar putea un copac care are radacini imprastiate pe zeci de metri patrati sa absoarba apa necesara dintr-o suparafata cat o palma? Eu asa as pune problema, haideti sa ne gandim la natura, in jur e numai asfalt. Oare acei copaci nu se vor usca? Sau vor suferi de lipsa apei?
      • +1 (1 vot)    
        Comment sters de user (Marţi, 21 mai 2013, 15:24)

        GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Unforgiven

        • 0 (0 voturi)    
          Au fost (Miercuri, 22 mai 2013, 10:15)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

          Ok, deci daca tu ai fi primar ai planta in continuare copaci in asfalt ca sa se usuce, nu de alta, dar asta ar insemna ca nu iei spaga. De curiozitate, incearca sa te uiti cum arata saracii copaci care sunt plantati in beton si care nu au decat un metru patrat de pamant in jurul lor. Si daca au fost copaci acolo dinainte, asta nu inseamna ca era cea mai buna solutie.
    • +1 (1 vot)    
      Tragic (Marţi, 21 mai 2013, 12:51)

      OpritiDesertificarea [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      Dupa ce ca Bucurestiul e plin de praf, nu avem nici o padure inelara de protectie, dupa ce ca primaverile ating acum temepraturi de 33 grade si verile ajung la 40 grade, dupa ce ca aerul e irespirabil, concentratie de benzen fiind foarte mare, primaria se hotareste sa taie copacii de pe strada iar pe ceilalti sa ii lase sa se usuce. In 10 ani nu mai putem sta aici... Se va muri de cancer plus ca nu va mai exista umbra !

      Bravo Hotnews de acest reportaj !

      Faceti va rog si poze cu copaceii plantati in primavara de primarii de sector si lasati sa se usuce, nimeni neocupandu-se de udarea lor !
  • +19 (21 voturi)    
    P-ta Universitatii... (Luni, 20 mai 2013, 15:38)

    ovidivs [utilizator]

    La cele patru statui celebre a ramas doar ciment. Singurul lucru bun este parcarea de dedesubt si faptul ca nu mai sunt masini. Nu o jardiniera cu o floare, nimic. Niste mesteceni neudati pe margine...Pacat. In weekend aparuse chiar si un cort, era tiganie totala...
    • +11 (13 voturi)    
      gea cardea, cardea (Luni, 20 mai 2013, 16:21)

      jcao [utilizator] i-a raspuns lui ovidivs

      Da, da' dom' premar a mai bifat un proiect de amploare pentru Bucuresti...
  • +11 (13 voturi)    
    ghici-ghicitoarea lui Oprescu (Luni, 20 mai 2013, 16:28)

    sisipisi [utilizator]

    Desigur, modelul "implementat " initial in Centrul istoric a dat "multe roade, tot verzi, dar nu cu frunze...
  • +9 (11 voturi)    
    Inca un succes marca Oprescu (Luni, 20 mai 2013, 17:02)

    EuSiCuMine [utilizator]

    dupa finalizarea si desfiintarea cu succes a "pistelor" de biciclete de 14 milioane de euro (intre 150.000 si 250.000 pe km); dupa finalizarea centrului vechi unde zeci de casele (monumente pentre altele) stau sa se prabuseasca dar gazduiesc baruri si chiar hoteluri (omul este medic si se gandeste la semenii lui... sau asa se lauda); dupa finalizarea trotuarului de la Unirea unde sute de dale de piatra s-au spart deja si stau adunate in mormane; dupa cheltuirea banilor pentru studii de fezabilitate pe autostrazi suspendate si alte minuni; dupa borduriada intetita..si multe, multe altele asemenea ... avem inca un succes marca Oprescu.
    Nu trebuie sa ne mai mire nimic!
    • +2 (2 voturi)    
      trotuarul de la Unirea e facut de Oprescu? (Marţi, 21 mai 2013, 12:00)

      ovidivs [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Mizeria aia e facuta pe banii primariei??? Eram convins ca e opera lui Adamescu, patronul magazinului. Placile alea nici nu sunt lipite, ies singure...
  • +8 (10 voturi)    
    ce le mai place tuia romanilor... (Luni, 20 mai 2013, 17:05)

    un dac [utilizator]

    Observ din ce in ce mai des cum oameni in toata firea, adica adulti, taie fain frumos copaci, fie din propriile lor curti, fie din fata blocurilor, fie toaleteaza aproape de extinctie, ca "e multa umbra".
    In aproape toate curtile din zonele rezidentiale pe unde am fost sunt tuia si braduti, corcodusul face fructe si "noi nu servim", dudul face omizi, teiul murdareste geamul de la masina, castanul il sparge, piersicul atrage albine si tot asa. Pe cand tuia e asa de "dragalash", iar brazii "ne fac sa ne simtim ca la munte".
    De ce ati vrea sa fie diferiti primarii? mai ales cand este o foarte buna sursa de venit, cum bine ziceau comentatorii de mai sus....
  • +8 (8 voturi)    
    jaful banului public (Luni, 20 mai 2013, 17:19)

    verdeata [utilizator]

    asta vedem in tot ce fac primariile:
    -- ciuntirea copacilor sub pretextul toaletarii
    -- taierea copacilor sub pretextul riscului pentru oameni
    -- plantarea de copacei in cutii pe asfalt cand dedesubt este cel mai bun sol din lume
    -- asfaltarea spatiilor verzi;
    -- scoaterea a kilometri de garduri vii pentru a fi inlocuite cu garduri de sacnduri -- vezi asa-zisul orasel al copiilor din sectorul patru, da, al copiilor pentru care este populat cu tarabe cu mici si buticuri cu bauturi si manele
    -- demolarea cladirilor de patrimoniu sub diverse pretexte, in fapt pentru tunuri imobiliare
    -- etc, etc , etc
    Putinii copaci care sunt saditi, nu sunt udati, de aceea se usuca. Platim fara rost firme de paza ale parcurilor -- din ce am vazut astia sunt niste semianalfaeti care nici nu stiu ce au de facut. Din nou etc, etc.
    Ce doctor este acest Oprescu? Cand a practicat medicina si ce stie sa faca? Care sunt realizarile sale ca medic? Cum a putut ocupa ani la rand functii cumulate cand era evident ca nu le putea acoperi in timp? Iarasi, etc, etc
  • +7 (7 voturi)    
    Ce se intampla cu copacii care au disparut de pe B (Luni, 20 mai 2013, 17:26)

    Bancheru [utilizator]

    Acelasi lucru este valabil si pe str. 11 Iunie din sectorul 4, Bucuresti. De ani de zile, primaria sectorului 4 dispune toaletarea copacilor prin taieri exagerate, practic distrugand toata coroana copacului. Rezultatul este ca ca o mare parte din acesti copaci nu-si mai revin si se usuca. Spre exemplu, de la intersectia strazii 11 Iunie cu str. Cpt. Preotescu si pana la str. Gramont (distanta de circa 200-300m), din 16 copaci existenti in prezent, 5 sunt uscati ca urmare a toaletarilor din anii anteriori. Ce este mai grav este faptul ca nu sunt plantati copaci noi, ci acoperite locurile in care au fost acestia.
    La fel pe B-dul Dimitrie Cantemir. De la B-dul Marasesti si pana la Colegiul Gh. Sincai, sunt cel putin 10 copaci uscati de peste 1 an. Nimeni nu vede oare acest lucru? A cui sarcina este ingrijirea copacilor? S-au cheltuit bani cu fantani arteziene la intersectia B-dului Marasesti cu B-dul D.Cantemir, dar de intretinerea copailior nu se ocupa nimeni. Poate ca la sesizarea presei se va rezolva ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    Mitocanii.. (Luni, 20 mai 2013, 18:21)

    Cetateanu [utilizator]

    Scuze Primarii. Furtul cu nesimtire e o boala grea la primari sustinuti cu indarjire de consiliile locale/general. Dar ii promit lui Sorinel et CO ca nu se mai lipesc la votul meu. In alta ordine de idei: Mai Sorinele ( nume generic) uite ce pati Gigi pentru un parandaarat! Asteptam cu nerabdare.
  • +4 (6 voturi)    
    parca erau niste asociatii, ONG-uri... (Luni, 20 mai 2013, 18:24)

    mockito [utilizator]

    Au disparut toti si toate... liniste totala in Romania... ca sa poata hotii lucra in liniste. In curand Bucurestiul o sa se infrateasca cu Bagdadul...cu singura diferenta ca macar acolo mai vezi un palmier in timp ce in Bucuresti vor fi plantate doar panouri cu reclame. Banuiesc ca celor care locuiesc in Bucuresti nu le mai plac copacii... si se simt bine cu banii furati din buzunare, altfel nu-mi explic de ce nimeni in afara de hotnews.ro nu face nimic.
  • +1 (1 vot)    
    unde sunt horticultorii ? (Marţi, 21 mai 2013, 13:11)

    Gaby51 [utilizator]

    Cred ca e o gaselnita, asta cu copaceii in jardiniere, eu le numesc ,,sarcofage,,. Anul trecut, pe Cantemir, pusesera copaceii in ele dar uitasera ca nu au scurgere ptr apa si dupa ce au vazut ca se usuca au facut niste gauri la baza . Sunt strazi de pe care s-au taiat de ani de zile plopii uscati si nu s-a mai pus nimic in loc. La seceta care se zice ca urmeaza, o sa alergam cu limba scoasa dupa o umbra.