Telecomanda fara baterii: Trinitasul din maneca sutanei

de Mantzy     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 15:40 Life | Acasă

Cronica TV
“Religia a convins lumea ca exista un om invizibil... care traieste in cer si se uita la tot ce faci in fiecare minut al fiecarei zile. Si acest om invizibil are o lista de zece lucruri pe care nu vrea sa le faci. Iar daca faci oricare din aceste lucruri, te va trimite intr-un loc special, cu foc, fum, cenusa si tortura unde vei trai pentru totdeauna si unde vei suferi, vei arde si vei tipa pana la sfarsitul timpului. Dar te iubeste. Te iubeste si are nevoie de bani.” (George Carlin)

Duminica a murit George Carlin. Multi romani nu stiu cine e George Carlin, asa cum multi nu stiu despre Monty Python. George Carlin avea un umor si un discurs prea contondent, prea sincer si prea direct pentru ca idiotii care fac grila de programe a posturilor TV sa-l difuzeze in Romania. In memoria lui George Carlin, azi m-am hotarat sa scriu despre Biserica. Norocul meu ca Biserica se da la televizor, mai nou, gratie postului Trinitas TV.  

Din pacate, la ora 8:30, cand m-am hotarat eu sa-mi arunc ochiul critic de sticla... pardon, PE sticla, postul Trinitas TV nu-si incepuse emisia. In schimb, pe ecran curgeau niste anunturi. In unul din ele, conducerea postului se confesa in privinta sponsorilor (Patriarhia Romana plus cativa oameni de buna credinta si mare avere). Insa nu e de ajuns, pare-se, asa ca Trinitas TV ii roaga pe romanii seriosi, buni la suflet si care nu vor sa arda in iad, sa faca niste donatii pentru post. Postul TV, nu al Pastelui. In acest scop, dau trei conturi, unul in lei, celelalte doua in valuta, ca si preotii-redactori se roaga pentru dumneavoastra mai cu tragere de inima daca ati donat euro.  

In continuare, pe ecran a inceput sa curga programul acelei zile la Trinitas TV. Vi-l rezum in randurile urmatoare, cu mentiunea ca ce e scris cu italic este exact ce scria pe ecran, iar restul sunt comentariile mele.

Ora 9: Sfanta Liturghie, in direct de la Catedrala Patriarhala. Pentru asigurarea unei emisii pline de suspans transmite live, de la fata locului, Ilie Dobre, proaspat barbierit si impartasit.  

Ora 10:30: Pasii Pelerinului, clip cu imagini de la locuri de pelerinaj. Reporterul special desemnat de patriarhie, Pelerin Petrisor, paseste cu incredere spre culmile televiziunii incaltat in adidasi. Fiecare pas ii este filmat, caci mici sunt pasii lui pentru el (la cei 1,60 ai lui), dar mari pentru crestinatate, acum si-n vecii audientelor.  

Ora 10:45: Sinaxar: Sfintii zilei. Scurt CV al Sfantului Gheorghe, cu imagini si voce din off, cluburile la care a practicat scrima la nivel de juniorat si echipele de balauri pe care le-a invins in activitatea competitionala.  

Ora 10:55: Omul de langa tine (sondaj de opinie). Primul sondaj care incurajeaza comunicarea interpersonala la nivel crestinesc. Strategie: intrebi omul de langa tine ce parere are despre o problema de interes national, ii dai o foaie pe care sa-si scrie parerea si-l rogi s-o dea mai departe. Atentionare: nu incercati asta la cinema, s-ar putea sa fiti refuzati sau mai rau.

Ora 11: Atelier biblic: mesterii diaconi ai postului Trinitas TV incearca sa execute o reconstituire a facerii lumii folosind o panza de traforaj, un ciocan si trei cuie.  

Ora 12: Convorbirile Trinitas pe teme scripturistice. Invitati speciali: ministrul comertului si al turismului, care va vorbi despre noile obiective turistice din cadrul lantului de manastiri din Moldova si Mircea Sandu, care va aborda teme fripturistice, privind relaxarea angajatilor BOR.  

Ora 13: Patristica, sfaturi duhovnicesti. Scurt ghid despre cum sa respecti cele zece porunci si sa te si distrezi in acelasi timp.  

Ora 14: Biserica Azi (reluare). Conducerea postului ia in considerare redenumirea emisiunii difuzate in reluare, care se va numi, logic, Biserica Ieri.  

Ora 18: Jurnalul Trinitas: stiri din actualitatea religioasa. Prezinta maica Teresca: “calugarul din Cluj acuzat de homosexualitate se scuza, zicand ca a cazut in pacat impiedicandu-se de o cadelnita exact in momentul in care fratele Irimia se afla in fata lui, culegand musetel. Cu detalii de la fata locului, reporterul nostru special – Catalin Radu Cristoase.” Catalin: “Multumesc, Andreea, am preluat legatura sfanta”.

http://mantzy.wordpress.com/




















3918 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    cita ironie fina !!! (Joi, 26 iunie 2008, 16:28)

    muntean george [anonim]

    Prietene, esti cam cretin
    • +4 (8 voturi)    
      Asta explica multe (Joi, 26 iunie 2008, 18:46)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui muntean george

      Ca de exemplu de ce ma numesti "prietene". De ce nu "frate"?! :))
      • -2 (2 voturi)    
        chestie de rasa... (Vineri, 27 iunie 2008, 17:27)

        justy [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        Ca sa fii frate, ar trebui sa fii om. Dar tu esti un bou. De-aia!
  • -3 (11 voturi)    
    Penibil (Joi, 26 iunie 2008, 16:31)

    albert [anonim]

    Este singurul cuvant ce imi vine in minte in acest moment. Domnule jurnalist......imi pare foarte rau ca te incomodeaza atat de tare programul unui post pe care nici macar nu esti obligat sa il urmaresti. Cel mai rau imi pare insa ca HotNews iti mediatizeaza frustrarile si angoasele .....
  • -2 (10 voturi)    
    Trinitas TV (Joi, 26 iunie 2008, 16:42)

    Conciliant [anonim]

    Eu sunt catolic si nu agreez blasfemiile. Cine are conceptzii ateiste, mai bine sa le tzina pentru el. Am apreciat aparitzia postului Trinitas TV, era necesar pentru educatia religioasa a fratzilor ortodocshi, cu atat mai mult, cu cat nici unul din cele 5 posturi natzionale finantzate de Stat n-au binevoit sa sacrifice odata pe saptamana 2 ore ptr o Sf, Liturghie. Ori, un post TV se tzine din donatzii, ce e rau in asta? Articolul mi se pare de prost gust si face atingere sensibilitatzii multor cititori.
    PS: dece autorul semneaza cu pseudonim, n-are curaj sa-si faca publica identitatea?
    • -2 (4 voturi)    
      eu sunt ateu (Vineri, 27 iunie 2008, 11:37)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Conciliant

      si nu agreez oamenii care nu agreaza blasfemiile.

      Iar tu, la randul tau esti catolic si nu agreezi persoanele care nu agreaza persoanele care nu agreaza blasfemiile.

      Ei, si?
  • -2 (6 voturi)    
    trist (Joi, 26 iunie 2008, 16:42)

    sorin [anonim]

    E trist sa traiesti , asa, degeaba, dint-o gluma a vietii.
  • -4 (8 voturi)    
    Poate nu ati vazut blogul lui mantzy...... (Joi, 26 iunie 2008, 16:48)

    albert [anonim]

    Fascinant....nu imi dau seama cine i-a dat voie astuia sa scrie pe HotNews.....Prietene, daca ridici capacul de canal si iesi afara ai sa vezi ca oamenii vorbesc altfel...si nu numai in public! Poate tu te simti "tare" , dar ar fi important de stiut ca anumite parti ale corpului trebuie sa ramana moi!... De preferat de la gat in sus.....
    • +1 (7 voturi)    
      Alt prieten?! (Joi, 26 iunie 2008, 18:49)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui albert

      Prietenosule, esti prea ermetic pentru mine. Zici ca partile de la gat in sus e de preferat sa fie moi? Sa-nteleg ca tu ai un rahat in loc de cap? Io te-as sfatui sa ai grija cu partile moi de la buric in jos...
  • +5 (9 voturi)    
    bravo (Joi, 26 iunie 2008, 17:00)

    Mircea [anonim]

    Foarte tare aia cu "te iubeste si are nevoie de bani".
    Bun articolul. Bravo!
  • -3 (9 voturi)    
    Penibil - putin spus... (Joi, 26 iunie 2008, 17:11)

    Ben [anonim]

    Eu nu am aceeasi religie cu majoritarii din aceasta tara pe care ii reprezinta postul Trinitas, dar dumneata chiar depasesti limite ale bunului simt.
    A murit George Carlin. Dumnezeu sa-l ierte. Oricum pentru el nu se mai poate face nimic. Dumneata insa chiar ai putea sa-ti exersezi deprinderile filologice citind cu atentie Cartea aceea pe care o iei in deradere. Chestie de cultura generala, ca se vede ca nu ti-ai luat bac-ul inca. Ciudat ca te lasa astia de la Hotnews sa le scrii articole.
    • +3 (7 voturi)    
      Huoooo, celelalte religii! (Joi, 26 iunie 2008, 18:52)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Ben

      Aaa, esti de alta religie?! Jos, baaaaa! Dumnezeu e cel mai tare!!! Dumnezeu - Allah 3-0 la masa verde, prin neprezentare. Si stii de ce prin neprezentare? Pentru ca Allah nu exista, baaaaaaa!!! Sau, ma rog, Bachus, Zeus, Harap-Alb sau in cine oi crede tu...
    • +4 (6 voturi)    
      o intrebare (Vineri, 27 iunie 2008, 8:56)

      nelamurit [anonim] i-a raspuns lui Ben

      intelegem ca inteleptul Ben e erudit intr-ale Scripturii? A citit-o din scoarta-n scoarta si a priceput ca exprima adevarul absolut si indiscutabil? Pai, avand in vedere eruditia matale, poate mi se explica si mie unele amanunte retinute de un biet pacatos care de asemenea a citit respectiva literatura din scoarta-n scoarta, dar fara ochelari de cal si cu creionul in mana.
      Ete ici:
      1. Facerea lumii, mai precis a omului: facu El pe om si-i dadu numele de Adam. Ii mai trase si-o nevasta pe nume Eva. Avura ei, prost inspirati fiind, doi baieti... din care, culmea... unul il mai si omoara pe celalaltul, ramanand in fapt unul singur. Raspundeti la urmatoarea intrebare:
      CUM S-AU INMULTIT OAMENII?
      Variante de raspuns:
      a) Incest
      b)Clonare
      c) Osmoza
      Are rost sa continui? Ca n-am gasit decat vreo cateva zeci si pana acum nici unul dintre cei care-i aperi matale cu atata evlavie nu m-au lamurit!
      • 0 (0 voturi)    
        pai sa-mi raspund singur... (Vineri, 27 iunie 2008, 14:09)

        tot nelamurit [anonim] i-a raspuns lui nelamurit

        varianta a e condamnata de biserica... varianta b idem.... iar varianta c nici macar nu e mod de inmultire, intrucat procesul este mitoza... dar vad ca inteleptul Ben nu e chiar atat de intelept precum doreste sa para.... asta este...
      • 0 (0 voturi)    
        Putina rabdare (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 10:46)

        Ben [anonim] i-a raspuns lui nelamurit

        Hey, mai am si altceva de facut decat sa stau in fata computerului. De altfel ti-am raspuns de pe mobil, dar se pare ca nu s-a dat curs demersului. Sau mobilul meu nu si-a facut treaba. Asadar, pot fi si alte variante decat cele care le gandim noi in prima faza.

        First: nu sunt erudit, numa dau impresia.
        Second: de dragul discutiei as putea presupune ca esti sincer. Insa asta insemna sa treci de faza aparentelor si sa-ti pui o intrebare simpla: daca Biblia e plina de erori, falsuri si inadvertente istorice cum de ramane cartea cu cel mai mare tiraj, ever?...
        Iti recomand sa citesti cu atentie (sa ceri ajutor daca e nevoie) capitolele incriminate si vei intelege cum s-au inmultit oamenii. Vei vedea ca Adam - zice cronicarul - a trait 930 de ani si in toata perioada asta a avut fii si fice. Similar si descendentii lui. Nu toti sunt mentionati pe nume, pentru ca Biblia nu e registru de stare civila.
        Pentru mai multe amanunte si intrebari similare de genul "De unde si-a luat Cain nevasta dupa ce l-a ucis pe Abel?" iti recomand http://www.carm.org/bible_difficulties.htm
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns la intrebarea ta (Duminică, 29 iunie 2008, 12:18)

          zambara [utilizator] i-a raspuns lui Ben

          raspunsul la intrebarea cu cel mai mare tiraj evere e simplu. E acelasi raspuns la intrebarea: Cum de filmele cu Jakie Chan, Van Damme si altii ca ei au asa succes? Sau: cum de Pro TV cu programele lor de 2 lei conduce in topul audientelor? sau: cum de toate filmele la care cum intri asa iesi, si la care efectiv nu poti face un rezumat a ceea ce ai vazut au cele mai mari succese de casa?. Sau : cum de telenovelele si soap operele au asa mare succes?...sau cum de poporul intodeauna voteaza ca oile? s.a.m.d. ...si lista intrebarilor (retorice) ar putea continua la nesfarsit. Cred ca acum poti deduce raspunsul. Daca nu, atunci iti mai dau un indiciu:...toate se adreseaza aceluiasi public, de aia
          • 0 (0 voturi)    
            Precum zici (Luni, 30 iunie 2008, 13:34)

            Ben [anonim] i-a raspuns lui zambara

            Trebuie sa recunosc - de dragul logicii macar - ca argumentul cu cel mai mare tiraj nu-i destul. In sine. Dar si tu puteai intelege ca argumentatia mea nu s-a dorit a fi una exhaustiva.
            Totusi, pana la Constantin si a lui Edict de la Milano (313) se murea pentru detinerea unei copii integrale sau partiale a Bibliei. Chiar si astazi se moare pentru asta, in tarile ferestrei 10-40 (latitudine), in special. Apoi, nici unul din ucenicii lui Hristos nu a murit de moarte buna (cu exceptia lui Ioan - exilat in Patmos), toti au acceptat martirajul. Un destin extrem de tragic pentru niste (potentiali) visatori, impostori sau nebuni. In schimb nu cred ca gasim pe cineva gata sa-si dea viata pentru grila de programe a proteve sau filmele cu Jackie Chan.

            Apoi, faptul ca Crestinismul se adreseaza unui anumit public este adevarat. Publicul suntem noi, toti. Componenta religioasa este specifica naturii umane, si ea se manifesta la oricine, fie ca crede in crestinism, budism, evolutionism, becalism, sex fara restrictii, sau alte religii. Adica tot ce reprezinta sistemul de valori ale unui om se reflecta in religia pe care o adopta. Chiar si pretinsul ateu isi are propria religie.

            Nu-i locul unui curs de apologetica aici. Intrebari pot fi multe. Asta nu inseamna in mod necesar ca nu au raspuns. Cauta si vei gasi.
  • +5 (9 voturi)    
    Bravo (Joi, 26 iunie 2008, 17:23)

    Alex [anonim]

    Imi pare bine ca mai exista si oameni cu capul pe umeri in tara asta de "credinciosi". Toate razboaiele si nenorocirile din istoria omenirii au avut la baza religia. Doar cand o sa putem sa trecem peste intunericul religiilor o sa realizam ca omul este fiinta suprema si ca trebuie sa il respectam.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit (Vineri, 27 iunie 2008, 17:24)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Cat de mult poti sa gresesti... Toate razboaiele si nenorocirile din istoria omenirii au avut la baza oamenii. Religia a fost doar un pretext. Poate ca nu stiai, dar poruncile zic sa nu ucizi si sa iti iubesti aproapele.
  • +3 (9 voturi)    
    Cei slab de inger (Joi, 26 iunie 2008, 17:29)

    fyi [anonim]

    Va rog, hai sa nu ne mai facem iluzii, biserica intotdeauna a fost ce-a mai buna solutie de manipulare a maselor dar si pavaza din vremuri timpurii pentru poponari. Cine este credincios, are credinta in suflet si n-are nevoie de aceasta biserica care deja a ajuns un bussiness al dracului de profitabil pe seama slabiciunii altora.
  • +6 (8 voturi)    
    hmmmm (Joi, 26 iunie 2008, 17:30)

    fredy [anonim]

    fratilor comentatori, la ce se intampla in biserici, cele de mai sus is vorbe usoare; atata timp cat un popa spune unui om ca nu ii va tine slujba de inmormantare, atat timp cat un popa cere 300ron pt slujba de inmormantare, de la o familie care are venituri de 200ron/luna, atata timp cat un popa este acuzat de furt sau alte gainarii....cele de mai sus is doar niste simple vorbe, oarecum aruncate in vant; oricum bravo celui ce a scris, bravo hotnews, rusine romanii care au comentat inaintea mea si probabil si dupa mine
    • -4 (8 voturi)    
      raspuns aberatiilor (Joi, 26 iunie 2008, 20:26)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui fredy

      S-au epuizat toate subiectele in aceasta tara in care totul este perfect...au mai ramas profesorii si Biserica, indiferent de confesiune ....am crescut cu credinta in suflet si niciodata nu am intalnit preoti care sa imi ceara bani..nici chiar la inmormantarea tatalui meu...cred ca cei care posteaza comentarii tendentioase la adresa clerului au sufletul gol..sincer persoanele respective imi provoaca mila...le lipseste experienta duhovniceasca cu adevarat...cand vor scrie din experienta lor de viata..pe supozitii si cu exercitii de logica demne de liceeni revoltati nu pun mare pret.....pe vorbe goale nici taranii in piata nu iti dau verdeata...oricum viata religioasa a individului ar trebui sa fie ceva intim intre el si divinitate... cat despre permanenta manipulare -rod al activitatii Bisericii si intunericul indus de religii...s-au perimat de mult teoriile astea...mai studiati...Nu imi este rusine pentru faptul ca imi iubesc Biserica cu tot ceeea ce inseamna-cultura, istorie, civilizatie, comunitate, mantuire....Doamne Ajuta!
      • 0 (0 voturi)    
        al'lah akhbar doamna (Vineri, 27 iunie 2008, 14:13)

        ataturk [anonim] i-a raspuns lui carmen

        slavit fie profetul caci cu d-astia ca dumneavoastra nu vor inceta veci cruciadele. si nici popii nu vor saraci in vecii vecilor.
        PS... vand turnul eiffel la super pret... interesata sa cumparati?
  • +4 (10 voturi)    
    religia e un banc bun in zilele noastre si e adeva (Joi, 26 iunie 2008, 17:32)

    ana [anonim]

    Micutzilor retarzi de ce va simtiti atacati de acest fabulos articol? autorul a vrut sa sublinieze ca religia nu mai e de mult ce a fost odata, si are pe cat se poate de multa dreptate. Iar treaba asta cu Tv-ul al inaltilor nostri prelati e cat se poate de penibila. Va sugerez celor atacati maxim de articol sa incercati eventual sa va spovediti live la tv sau pe net, ca se poate...vai rasa si religia noastra si mai ales vai modul in care o intelegem. Orikum articolul era mult prea tare sa nu fie postat aici pe hotnews!
  • +4 (8 voturi)    
    totusi se pare ca e bine (Joi, 26 iunie 2008, 17:36)

    fredy [anonim]

    odata cu mine au mai aparut cateva comentari pro-articol cea ce demonstreaza ca mai suntem cativa in romania cu capul pe umeri

    cinste voua
    • 0 (0 voturi)    
      A fost odata... (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 10:58)

      Ben [anonim] i-a raspuns lui fredy

      A fost odata ...o data cu tine si alte comentarii pro-articol aparute...; nu te teme: e mai multi cu voi decat e cu noi! Surpriza emisiunii e insa la final: Adevarul nu e rezultatul unui plebiscit.
  • +6 (10 voturi)    
    religia la bascalie! (Joi, 26 iunie 2008, 17:53)

    mozzy [utilizator]

    Se pare ca credinta religioasa este invers proportionala cu simtul umorului si inteligenta! Poate ca autorul trebuia sa specifice ca este un PAMFLET!
  • -1 (9 voturi)    
    prostu e si fudul: cu capu pe umeri (Joi, 26 iunie 2008, 18:01)

    catalin [anonim]

    Draga 000. Iti spun 000 pentru ca nu ai avut capul suficient de asezat pe umeri si sprijinit pe coloana incat sa te si prezinti. Cred ca pseudonimul 000 ti se potriveste. Se vede din limbajul tau si din ideile tale ca esti intruchiparea mediocritatii postmoderne. Idei ieftine, limbaj din subsolul blocurilor-unde probabil ca iti duci veacul-, si lipsa de bun simt. In fine peste toate astea s-ar putea trece. Dar sa iti bati joc de credinta unui popor, care de bine de rau a ramas mereu cu Dumnezeu, asta o consider o atitudine scarboasa pentru o fiinta umana. dar.. ma rog... poate tu esti dintre aceea "" dastepti" care se trag din maimuta, nu sunt create de cel de sus care are nevoie de bani. Si in cazul asta te las in pace, ca facem parte din specii diferite, avem origini diferite, traim intr-o lume diferita, si ne indreptam spre locuri diferite. Adica tu spre 000 (nimic) si noi astialaltii spre o alta viata. Daca tu te complaci in starea asta de animal nesemnificativ in istorie...SUCCES
    • 0 (8 voturi)    
      Adu-mi si mie o bere din viata aia (Joi, 26 iunie 2008, 18:45)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Prietene, iti doresc ca in cealalta viata spre care te indrepti (sper) cu pasi repezi sa nu te reincarnezi tot intr-un bou, ca ar fi plictisitor.
      • 0 (2 voturi)    
        Am uitat sa precizez... (Joi, 26 iunie 2008, 18:55)

        Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Ca al doilea Catalin era acelasi Catalin din viitor :))
        • 0 (0 voturi)    
          :))) (Vineri, 27 iunie 2008, 13:49)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

          ce sonat :)))
    • -1 (7 voturi)    
      :)) (Joi, 26 iunie 2008, 18:58)

      maria [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Cataline...voi "astialaltii" intreptati-va catre o alta viata senini si frumosi. Noi, "dasteptii" care ne tragem din maimute, avem insa o coloana (pe care sta sprijinit capul ala ooo) si o mandrie de animal neseminificativ care ne obliga la o declaratie:

      Draga Catalin, noi romanii "de bine de rau" am ramas cu Dumnezeu abia dupa ce Dumnezeu ne-a ajuns la urechi. Voi fiintele superioare poate nu ati auzit inca (fiind desigur captivi in sfera voastra inalta) de alte credinte, de tranzitul religiilor, de fanatism, stiinta, inchizitie, strategii de manipulare in masa, Galapagos si Originea Speciilor etc. E ok. Nimic de condamnat. Lumea asta are nevoie si de voi. A avut mereu.

      Inca ceva. Inainte de a face istorie incearca sa o inveti pe cea deja facuta. S-ar putea sa te lumineze oleaca. Ma rog, nu ma refer la lumina ca la divinitate. intelegi tu...

      Zi buna.
    • -1 (3 voturi)    
      catalin sta la vila (Joi, 26 iunie 2008, 22:51)

      web [anonim] i-a raspuns lui catalin

      go, mantzy, go
    • +3 (3 voturi)    
      Dumnezeu nu este la TV (Vineri, 27 iunie 2008, 8:56)

      Real Dee Dee [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Nu dau 2 bani pe institutia numita Biserica, dar cred in Dumnezeu. A se intelege prin institutie - o organizatie care incearca sa supravietuiasca in aceasta societate prin diverse metode. In societatea noastra, Biserica l-a transformat pe Dumnezeu intr-un bun de consum. Cu ce drept? Stiti cat a costat investitia acestui post? 300.000 euro , costurile lunare urmand a se ridica la peste 60.000 de euro/luna dupa cum ei singuri declara. Si stiti de unde vor bani? Tot de la noi! 60.000 de euro/luna ar putea ajuta copii strazi, familii care nu au ce manca, batrani. Nu mai vorbim de cei 300.000 eur. Cred ca atunci Biserica ar fi cu adevarat aproape de oameni.
      Nu-l veti gasi in veci pe Dumnezeu la TV!
      Va las sa va delectati putin cu un text al aceluiasi autor:
      http://mantzy.wordpress.com/2008/03/13/cred-intr-un-dumnezeu-imbracat-in-blugi/
      PS. Un simplu search pe google si v-ati rezolvat problema identitatii autorului. Acu' va las ca a venit popa cu miru' la usa si treb sa-i dau bani! ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Ma scuzati (Vineri, 27 iunie 2008, 10:00)

        Real Dee Dee [anonim] i-a raspuns lui Real Dee Dee

        Din graba de a raspunde la usa am papat un "i" *copiii
      • 0 (0 voturi)    
        daca tot economisim... (Duminică, 29 iunie 2008, 19:10)

        Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Real Dee Dee

        Uite cine moare de grija aproapelui... Chestia cu copii strazii, bunicute si oameni flamanzi e rasuflata. Era la moda prin '90. De ce nu iti vinzi calculatorul daca mori de grija lor? Nu mai fi nesimtit domnule... ma indoiesc ca ai donat ceva pentru biserica si te rog sa nu ma inveti ce sa fac cu banii mei ca nu i-ai muncit tu. Mie mi se pare mult mai ieftin sa faci un post de televiziune decat sa construiesti o biserica.

        De bine de rau Biserica e institutia cu cea mai mare credibilitate in Romania si printre putinele care nu imi ia fortat bani din salariu. S-au terminat magariile din parlament cat timp am dormit si acuma trebuie sa o dam in discutii filozofice? Nu stiu daca iti dai seama, dar religia nu se bazeaza pe nimic concret si daca terfelesti valorile cuiva doar de dragul exercitiului verbal pot incepe si eu sa vorbesc despre mame, tati si alte rude ale dumneata. Nu am zis niciodata ca sunt un bun crestin.
  • +3 (5 voturi)    
    carlin (Joi, 26 iunie 2008, 18:56)

    cocosila [utilizator]

    interesant ca ai pomenit de cei despre prea putini romani au auzit : g.carlin,monty python.

    insa exista multi oameni inteligenti pe care romanii nu-i cunosc... datorita acestor cercopiteci cu spume la gura care se simt atinsi in prostia pe care au ridicat-o la rang de traditie-tabu.

    g.carlin- religion is bulshit: http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o
  • -3 (7 voturi)    
    nu e vorba de ortodoxie (Joi, 26 iunie 2008, 19:02)

    Ben [anonim]

    Adica poti sa nu fii de acord cu anumite practici a unor preoti ortodocsi, dar de aici si pana ati etala primitivismul cultural batjocorind ceea ce sta la baza societatilor civilizate moderne e cale lunga...

    Iata ce cred eu: un jurnalist de la hotnews a plecat la mare in concediu. Si ca sa nu ramana situl fara subiecte si-a zis sa-l contacteze pe colegul de banca din generala, ala de ale carui subiecte se prapadeste de ras citindu-i-le pe blogul personal, poate face ceva (orice) sa mentina traficul pe site. Si uite asa ne-am pricopsit cu aceasta nestemata jurnalistica.
    Umor? Nici vorba! Pe langa inteligenta - din care autorul are ceva, sa fim drepti - mai e nevoie de altruism si - repet - cultura generala!!! (desigur, reteta e mai mare). Adica poti sa nu te duci la biserica, dar citeste si alte carti decat alea dinainte de 89 (reeditate sub motto-ul "GANDESTE LIBER") cu inchizitori, vrajitoare arse pe rug, si stiinta atotputernica a lui Marx care ne izbaveste de plaga obscurantismului burghezo-mosieresc.
    • +2 (2 voturi)    
      Erata (Joi, 26 iunie 2008, 19:31)

      Ben [anonim] i-a raspuns lui Ben

      'ale unor...' in loc de 'a unor' si 'a-ti etala' in loc de 'ati etala'.
      Scuze si multumesc.
    • 0 (2 voturi)    
      Recycle Ben (Joi, 26 iunie 2008, 19:32)

      Jurnalistul plecat in concediu [anonim] i-a raspuns lui Ben

      Bai, Ben, clarvazatorule, oracolule, ghicitorule, astrologule, vrajitorule, profilerule, ceai nimerito mancatzash! Intr-adevar am plecat in concediu da' am dat aici la mare peste o colonie de nudiste virgine si nu ma mai intorc. Il las pe Mantzy in locul meu de tot, sorry. Si, apropo, iti transmite Mantzy multumiri, ca i-ai facut si tu trafic, acum poate sa se laude ca are cititori cu o cultura generala aleasa.
      • -1 (3 voturi)    
        nu cred (Joi, 26 iunie 2008, 20:05)

        Ben [anonim] i-a raspuns lui Jurnalistul plecat in concediu

        Nu cred ca esti jurnalistu' din concediu, cred ca esti maimuta IQ, aia din cartile lu' Darwin, pozata pe insulele pe unde si-a facut el veacul. Vazandu-te cred ca i-a venit geniala idee sa-si scrie SF-urile.
        Acum, daca tot v-au bagat internet, trimite-ne si noua, fundamentalistilor crestini, o poza, sa ne minunam de realizarile naturii.
    • 0 (0 voturi)    
      @ben (Vineri, 27 iunie 2008, 13:53)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Ben

      mey cap tzepos...s-ar putea ca tu sa apreciezi profund scrierile "nestemate" citindu-le in alta parte, sub un alt nume...si nici macar sa nu-ti dai seama, nu?
      :)))
      • 0 (0 voturi)    
        posibil (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 10:00)

        Ben [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        Se prea poate sa-i fii apreciat alte scrieri sub un alt nume. Desi nu stiu la ce te referi.
        Nu se pune problema ca nu ar fi capabil, urata e atitudinea in care se balaceste.
  • 0 (8 voturi)    
    Bravo Mantzy (Joi, 26 iunie 2008, 19:26)

    Ateista [anonim]

    Punct ochit, punct lovit!
    Oricum, traim intr-o lume posedata de ochiul diavolului aka BANU'. De ce n-ar cadea in pacat cei mai "curati" dintre noi, respectiv barbosii cu sutana. De ce sa se multumeasca cu un salariu vai mama lui de 5-10 mil pe luna, cand ar putea scoate tripul dintr-o inmormantare sau o nunta. Si sa nu ma contrazica cineva pt ca sunt destule cazuri de coruptie "crestineasca". Intr-un anume sat din Romania, nu dau nume, evlaviosul parinte face mofturi la colacii bietilor tarani, dar vinul il divinizeaza. Si cand ti-e lumea mai draga, trebuie sa si contrbui cu o suma impusa pt, chipurile, reparatia bisericii. Deci, pentru fondul bisericii esti obligat sa dai cel putin 10 lei. Tare bogati sunt taranii aia cu 200 lei pe luna...
    Al doilea lucru care ma intriga: ipocrizia popilor! Prea-curatii purtatori de sutana sunt straight. I mean...wtf...Atunci ce sa intelegem din scandalul preotului masochist-homosexual? Oameni buni, o fi existat candva Iisus Hristos, Moise si alti sfinti despre care citim in Biblie. Nu contest originalitatea lor. Dar..deschideti ochii! Religia a luat o intorsatura urata. Totul e de fatada. Ce le trebuiau popilor televiziune? Cica lui Dzeu ii plac lucrurile simple. Atunci, nu e un pacat sa isi execute slujbele in direct? Cu riscul de a primi jde mii de injurii si comentarii negative, mi-am spus oful. Poate cativa dintre voi o sa-mi dati dreptate.
  • +1 (3 voturi)    
    istoria e azi... (Joi, 26 iunie 2008, 20:15)

    albert [anonim]

    catalin....imi pare rau sa te contrazic. Istoria se scrie cu fiecare zi si fie ca ne place fie ca nu cei ca 000 sau ca ana si ceilalti fac parte din ea. Am convingerea ca ceea ce spun ei sun lucruri pe care le impartasesc extrem de multi dintre noi. Ei doar sunt putin mai curajosi si o spun.
    Prieteni..nu vedeti padurea de copaci ! Vorbiti de pamflet ...vorbiti de umor ? Plimbati notiuni printre dinti pe care nici macar nu le puteti intelege. Ati putea sa lasati teribilismul asta democratic modern si sa va dati seama ca singura diferenta intre voi si animalele care va inconjoara este autocontrolul. Sunteti liberi sa faceti si sa spuneti ce doriti insa adevaratele calitati sunt autocontrolul puterea de a socializa de a judeca. Sunt lucruri pe lumea asta de care poti rade, pe seama carora poti face pamflete. Sunt lucruri insa pe care nici o fiinta umana nu le poate lua in ras. Imi e rusine cu voi....
  • -1 (5 voturi)    
    Domnule Mantzi (Joi, 26 iunie 2008, 20:44)

    albert [anonim]

    Esti un dragut.....ca mi-ai raspuns. Cat despre continut pot spune ca nu ma asteptam la altceva. Sa stii ca de indata ce am citit m-am cutremurat si am inceput sa realizez ce specie inferioara sunt prin comparatie cu tine. Sunt onorat ca ma consideri prieten de vreme ce nici nu te cunosc. Si in calitate de nou prieten al tau vreau sa iti spun ca esti un geniu si ca ai infaptuit o mare realizare. Ai reusi sa starpesti mediocritatea din oameni sa vindeci perversitatea societatii si faci zdrente cativa partizani neoreligiosi care destabilizau climatul globalizarii mondiale. Si atata vreme cat biserica asta te cam incurca io zic sa propui sa terminam odata cu propaganda asta religioasa ca tot nu are rost si sa bagam in fata la biserica vreo cateva tone de heroina ca sa nu se mai chinuie lumea. Ca doar de......dupa aia crezi in ce vrei si ce nu vrei.....fara constrangeri.....
    Amice iti dau o veste....ESTI PRAF. SI cand o sa te trezesti cu lumanarea pe piept dupa ce vei fi trait lliber de bullshit-ul asta religios cum ii spui tu o sa realizezi cat de maret ai trait tu ca un om cu capul pe umeri........DEGEABA. Dar nu fii trist o sa se scrie in ziar depre tine si cei ce vor scrie se vor semna....000
  • -2 (6 voturi)    
    ce entitate "inteligenta"....? (Joi, 26 iunie 2008, 21:11)

    mircea [anonim]

    Intr-adevar,... articolul e "beton",... in sensul negativ. Ce "mutilati" intelectuali oare,... mai au impresia ca sunt "alergatori" supli in lumea asta ? Asa articol "tamp" inca nu am intalnit, dar merita tinut postat din cauza "duhorii" pretinse rafinate.
    • +2 (6 voturi)    
      Ma uit ca mutilatu' la metafora (Joi, 26 iunie 2008, 21:36)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ma bucur sa fi descoperit pe acest site niste comentaci semidocti care au trecut granita fina de la injuratura si au ajuns la un nivel superior - metafora jignitoare. De cele mai multe ori tampita, e drept, dar sunt convins ca se simt foarte inteligenti, ca orice mediocru. Va anunt cu parere de rau ca lumea inteligenta prefera prostii asumati mediocrilor cu palpairi intelectuale.
      • -2 (4 voturi)    
        te cam oftici (Vineri, 27 iunie 2008, 0:18)

        SM [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        articolul mi se pare gen vacanta mare. umor cel mult adolescentin.

        te cam oftici ca nu prinde la public, asa-i? se vede din comentariile pe care le postezi. poate ca ar trebui doar sa-ti asumi un esec, sa iei pixu si sa produci altceva.
        • +4 (6 voturi)    
          Ba, nu chiar (Vineri, 27 iunie 2008, 2:35)

          Mantzy [anonim] i-a raspuns lui SM

          Vezi, tu n-ai inteles... Eu nu scriu ca sa amuz oameni inteligenti neaparat (iar, daca reusesc, oricum nu cred ca respectivii se-apuca sa ma laude pe-aici). Eu scriu ca sa enervez prosti. iar, din punctul asta de vedere, trebuie sa recunosti ca are mare succes. Daca as participa la un concurs de frumusete, motto-ul meu ar fi: NU LASA SA TREACA NICI O ZI FARA SA ENERVEZI UN PROST. Eu, iata, ma rezolv pe mai multe zile.
          • -3 (3 voturi)    
            de prost gust (Vineri, 27 iunie 2008, 10:01)

            Aiurea [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

            Un articol de toata jena. Un om care habar nu are ce inseamna credinta in Dumnezeu. Pacat
  • -4 (4 voturi)    
    ce entitate "inteligenta"....? (Joi, 26 iunie 2008, 21:11)

    mircea [anonim]

    Intr-adevar,... articolul e "beton",... in sensul negativ. Ce "mutilati" intelectuali oare,... mai au impresia ca sunt "alergatori" supli in lumea asta ? Asa articol "tamp" inca nu am intalnit, dar merita tinut postat din cauza "duhorii" pretinse rafinate.
  • +4 (6 voturi)    
    lacomia popeasca (Joi, 26 iunie 2008, 22:19)

    orto-doxa [anonim]

    Excelent articol! Postul lor tv. ar trebui sa se numeasca FATARNICIA TV sau LACOMIA POOEASCA TV.Adunatura de turnatori ai securitatii si ofiteri acoperiti care conduc acum Biserica Ortodoxa crede ca toti suntem retardati.Daca spui ceva despre naravurile si apucaturile lor neortodoxe, esti acuzat de turma de imbecili ca ataci biserica si nu samsarii care o conduc.
  • -5 (5 voturi)    
    ce entitate "inteligenta" (Joi, 26 iunie 2008, 23:24)

    anonim [anonim]

    Prietene tu care ai afirmat despre postul de Televiziune al Patriarhiei esti un cretin si pe deasupra cine va da dreptul sa judecati preoti indiferent de ce au facut ei inainte sau va cede-ti dumnezei , vedti ca sunte-ti niste ...............
    • 0 (0 voturi)    
      @anonim (Vineri, 27 iunie 2008, 13:57)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      mah tu esti culmea!
      bagi "televiziune" cu T mare si "Dumnezeu" cu d mic!
      pai ce credincios habotnic si exaltat mai esti tu mah?:)))
  • -3 (5 voturi)    
    ingustimea mintii (Joi, 26 iunie 2008, 23:53)

    jsmith [anonim]

    Nu va lasa dracu` sa nu comentati... daca aparea Hustler TV 5 sau Playboy TV 7 va bucurati nevoie mare.... Ce legatura are un post TV crestin ortodox cu "turnatori ai securitatii" "ofiteri acoperiti" ?! Credeti ca ofiterii securitatii s-ar fi chinuit sa faca post TV? Sau aveti impresia ca un ofiter al securitatii ar putea avea "priza" la oameni la fel ca un preot curat? Treziti-va nenicilor.... securitatea nu mai exista... Basescu a bagat la naftalina ultimii generali de securitate... restructurarea securitatii s-a indeplinit. Dar e mai usor sa arati cu degetul...ca o scuza la propriile pacate. Pentru cine are urechi de auzit si ochi ca sa vada... il cunosc personal pe directorul trinitas TV.... e un tip la vro 33 de ani.... era prin seminarul teologic sau termina generala cand s-a rasturnat sistemul ceausist.... credeti ca l-a racolat cineva la securitate din generala?! (poate din gradinitza?) Ati ramas cu niste clisee in gura... popii = securitate, si probabil asa o sa si muriti, infectand si pe altii cu veninul vostru. E mai usor sa acuzi.... daca popii sunt "vinovati" , au pacate, apoi pacatele tale sunt cu atat mai mici....ce sa se mai ceara de la tine?! - e pshihologia diavolului.

    Si sa stiti... exista o limita... facem misto, glumim, ca basescu a facut aia, ca iliescu a facut aia...dar sa nu luam in ras lucrurile sfinte, lucrarile dumnezeiesti! exista o limita pe care e bine sa nu o trecem!

    “Zis-a cel nebun întru inima sa: «Nu este Dumnezeu!»”. (Ps.52, 1)
    • +4 (4 voturi)    
      Super-idee! Mersi! (Vineri, 27 iunie 2008, 2:37)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui jsmith

      Bai, ce idee mi-ai dat. Ar fi misto ca ziua sa fie Trinitas TV si noaptea dupa 12 sa fie Playboy TV 7. Asa, ca sa satisfaca toate gusturile. Nu?
      • -2 (4 voturi)    
        De ce oare ? (Vineri, 27 iunie 2008, 6:18)

        Spanish Dream [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        Articolul este veninos,
        si limba lui Mantzy este bine furcata.

        Nu inteleg de ce a semnat cu numele de Mantzy si nu cu un Scaraotzky ?

        Diversiune ?
      • +1 (3 voturi)    
        re: (Vineri, 27 iunie 2008, 8:41)

        Silviu73 [utilizator] i-a raspuns lui Mantzy

        Buna idee, dar sa fie sex crestin! Totul sa se desfasoare sub cearceaf, in pozitia misionarului, cu scopul exclusiv al procreerii! Si fara perversiuni de-alea de le zice preludiu!
        • +2 (4 voturi)    
          Exact (Vineri, 27 iunie 2008, 10:41)

          Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Silviu73

          Si, mai ales, fara prezervativ (ptiu-ptiu!)
          • +1 (1 vot)    
            hmmm.. (Vineri, 27 iunie 2008, 11:26)

            silviu73 [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

            Aici te contrazic. In unele cupluri, prezervativul ar trebui sa fie obligatoriu. Explicatia e ascunsa in aceste calde cuvinte de invatatura: desi populatia e in continua crestere, cantitatea de inteligenta ramine constanta... Nu dam exemple, ca sa nu ranim orgoliile sensibile ale unor oameni care nu au dileme ci certitudini (vb lui Plesu...).
  • +1 (5 voturi)    
    Sa fim ingaduitori, pasnici (Vineri, 27 iunie 2008, 6:13)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sigur ca universul este infinit de mare, ca distantele in univers se masoara in miliarde de ani lumina, anul lumina fiind o lungime de 10.000 de miliarde de km.
    Sigur ca universul se compune din miliarde de galaxii, printre care si Calea Laptelui, cea care contine si sistemul solar (printre alte miliarde) din care face parte si pamantul nostru drag, mingiuta cu diametrul de numai aprox. 12.000 km..
    Uluiti de aceasta imensitate infinita -ca dimensiuni, complexitate si durata a existentei, omul, avind o viata unica, de numai 70 de ani, totalmente depasit, uluit si de perfectiunea ingineriei, a armoniei, inabordabilei complexitati a tot ce il inconjoara, acest puricel, omul,a cautat sa descopere de unde vine si incotro se indreata..
    In fata imposibilitatii zdrobitoare a rezolvarii acestei probleme, omul si-a imaginat ipoteza simpla, abordabila pentru el, ca exista un Creator al universului ( nu numai al omului), care a facut tot ce exista-lucruri si fiinte (lumea vegetala si animala), dintr-o data si ca vegheaza neintrerupt asupra fiecareia din infinit de multele componente ale creatiei sale .
    Neputind sa-si gaseasca singur solutii pentru purificarea de conflicte si "pacate" ale vietii sale personale si a celei colective, unii oameni-crestinii- au facut ipoteza ca Dumnezeu ii va scoate din incucatura trimitindu-si un fiu sa le impartasasca invataturile lui. L-au asteptat pe trimis, acum 2000 de ani unii au zis ca a sosit Cel asteptat, l-au ascultat, l-au omorit si, la ceva timp dupa moartea Lui, au scris o carte care prezinta, in viziunea autorului, cum s-au desfasurat lucrurile in cei trei ani cit i-a invatat trimisul lui Dumnezeu. Ca sa fie convingator, autorul principal si alti inspirati divin au pus in cartea sfanta citeva ingrediente cum sunt : existenta diavolului, a minunilor, a ingerilor, a apei sfintite, a sfintei treimi, etc
    Oamenii care n-au adoptat aceasta ipoteza, inainte de anul "zero" si dupa, au facut si fac alte ipoteze.
    • 0 (0 voturi)    
      folosesti gresit termenul "ipoteza" (Vineri, 27 iunie 2008, 12:11)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      pentru ca sa fie o ipoteza, cel ce o emite trebuie sa accepte ca ea poate fi si falsa.

      Ai auzit vreodata un preot spunand ceva de genul "Dumnezeu poate ca exista, poate ca nu exista, dar admitand pentru moment ipoteza ca ar exista, rezulta ca..."?

      Eu nu.
      • 0 (0 voturi)    
        Din DEX : "Ipoteza =...." (Vineri, 27 iunie 2008, 18:45)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        In DEX, este scris :
        "Ipoteza = presupunere, prezumtie, supozitie".
        Pentru mine, nu numai preotul poate fi o instanta.
        Va respect cu toata convingerea fiindca admit ca putem fi deosebiti unul de altul (genetc, educational -scoli organizate-viata de pana in mimentul comparatiei, etc).
        Pe admiterea diferentei (si a copilului de mama lui), se intemeiaza respectul, pas necesar ce premerge afectiunea.
        Cu simpatie,
        isreddog
  • 0 (4 voturi)    
    Sa fim ingaduitori, pasnici -Urmare (Vineri, 27 iunie 2008, 6:56)

    hotnewsfil [utilizator]

    In infinita lor neputinta, toti oamenii sunt liberi sa faca ipoteze, dar sa nu fie habotnici, fanatici, exclusivisti, netoleranti, sa nu se angajeze in conflicte, invrajbiri( cind "apara" propria ipoteza).
    Au loc pe pamant si budistii si mahomedanii si toti ceilalti ce au propriile lor ipoteze..
    Sa ne urcam, imaginar, la 10.000 de miliarde de ani lumina departare de pamant, sa ne privim de acolo. Sunt sigur ca vor pali toate confflictele dintre noi, ca vom privi mai relaxat , mai cu umor, asa zisele conflicte dintre noi, nu vom mai absolutiza propriile convingeri, le vom lasa si altora loc sa faca ipoteze.
    Ma gandesc ace crestinii ortodoxi excesiv de habotnici, de netoleranti, daca s-ar fi nascut, din intimplare, in Irak, ar umbla cu pistolul la brau si i-ar secera pe "necredinciosi".
    Noi, ortodocsii , am acceptat si am considerat chiar nostime caricaturile ce-l luau in deradere pe profetul Mahomed (el, mai modest, nu si-a zis "Fiul lui Dumnezeu"). De ce sa nu acceptam si tonul glumet al autoruuil articolului pe marginea caruia comentam acum, mai ales ca glumitete acestuia nu-l au ca tinta pe Dumnezeul nostru-ipoteza, ci pe unii dintre cei care au ca ocupatie raspindirea invataturilor din cartile decretate ca sfinte, pe acei ce sunt oameni, si ei, cu toate pacatele noastre omenesti.
    Oricum, slujitorii fac un mare serviciu social, promovind iluzii pentru cei aflati in pragul disperarii, pentru cei ce se multumesc cu un raspuns rapid asupra rostului lor pe pamant, mai ales ca li se asigura o viata cu o durata infinita, dincolo de moartea care ii inspaiminta.
    Desigur, Evolutionistii au cu totul alt concept asupra originii si evolutiei universului, cu noi oamenii, cu tot.
    Uluit de perfectiunea a tot ce vad, accept ipoteza Creationista, a unicului Creator, cu rugamintea sa nu ma intrebati cine L-a creat pe Creator, pe Creatorul Creatorului, etc., etc.
    Daca nu putem mai mult, cel putin sa fim respectuosi, politicosii.
    • 0 (0 voturi)    
      ingaduitori?! (Vineri, 27 iunie 2008, 16:20)

      donache [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Pai acest articol pe care subtil il aperi a fost scris cu ingaduinta fata de una din religiile majoritare ale lumii?
      • 0 (0 voturi)    
        Suspiciunea ne invenineaza relatiile (Vineri, 27 iunie 2008, 19:10)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui donache

        Pentru mine, toate religiile de dinaintea si de dupa anul "zero", trebue sa fie respectate in mod egal.
        Eu sunt prea mic, mult prea mic pentru a cuteza sa ierarhizez religiile. Nimeni nu detine criteriile obiective si competente necesare pentru a face o ierarhizare riguroasa, credibila.
        In plus, stim toti cite grave erori s-au comis in numele religiilor ( al tuturor). Unii conducatori ai religiilor au facut mult rau oamenilor, comparabil cu cel pe care il fac unii politicieni. Noroc ca exista si cei buni care echilibreaza balanta.
        Repet : cand vreau sa evit greseli in relatiile interumane, ma ridic (alter-ego-ul meu), imaginar, in universul nesfirsit, la citeva miliarde de ani- lumina si ma privesc de acolo (ego-ul de aici, de pe pamant). Mi se lumineaza mintea, practic, instantaneu..
        Va rog sa ma acceptati asa plin de defecte cum sunt. Eu va accept asa cum sunteti, cu propriile dvs. pareri, eventual diferite de ale mele.
        Cu simpatie (toti ducem lipsa de simpatie),
        isreddog
  • +4 (4 voturi)    
    Carlin a fost un geniu (Vineri, 27 iunie 2008, 7:51)

    conash [anonim]

    "Tu esti Mesia, eu ar trebui sa stiu asta, am mai urmat cativa" Life of Brian - Monty Python's


    Cred ca demersul tau, draga jurnalistule e unul futil si nici nu cred ca ti-ai ales cel mai bun mod de a exprima ce gandesti.
    Poate ca ar fi fost mai folositor cititorilor sa le vorbesti despre Carlin si Monty Pythons' , nu sa agresezi credinta stramoseasca.

    Ai fi putut sa trezesti interesul pentru opiniile acestor doua monumente de exprimare pentru ca asta au facut atat G.C. cat si M.P. au exprimat intr-un fel inteligibil idei pe care lumea le are de la inceputul ei dar numai cei cu spirit critic le discuta.

    Ai fi putut pune lintk-urile astea
    in articol: http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o
    http://www.youtube.com/watch?v=LQqq3e03EBQ

    si i-ai fi putut lasa pe oameni sa cugete ei insisi (in masura in care sunt obisnuiti cu asta).

    Le-ai fi putut vorbi despre critica dura a lui Carlin la adresa societatii de consum, cea care dezumanizeaza si manipuleaza omul. Sau le-ai fi putut vorbi despre modul absolut genial in care Monty Python's protestau impotriva razboiului.

    Le-ai fi putut da aceste exemple pentru a le arata ca acesti asa zisi atei nu sunt niste monstrii ci din potriva, niste altruisti minunati care pretuiesc umanitatea mai mult decat fatarnicele fete bisericesti.

    Iar cat timp voi, credinciosii va pregatiti pietrele, ganditi-va la urmatoarele vorbe: a ucide in numele lui Dumnezeu, nu e asta cea mai mare contradictie posibila?

    Incercati sa il iubiti pe Dumnezeu si nu biserica.
    • -1 (1 vot)    
      As fi de acord (Vineri, 27 iunie 2008, 11:30)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui conash

      DAR argumentatia ta are o scapare: "lasa-i pe oameni sa cugete ei insisi". Cum ar zice Carlin... ARE YOU FUCKING KIDDING ME?! Pai tu ai citit comentariile? Cum sa cugete astia? Eu cred ca trebuie sa renuntam sa descuiem minti. Pentru ca de asta este vorba, de fapt, despre INCUIATI si DESTUPATI, nu neaparat despre prosti sau destepti, cum (poate) eronat m-am exprimat eu anterior. Trebuie doar sa radem de ei. E cel mai relaxa(n)ta atitudine pe care o putem avea. Crezi ca astia ar putea vedea umanitatea din Carlin sau din Pitoni? Am trimis filmuletul cu religia catorva "religiosi" din lista mea de mess. Si l-au inchis dupa cateva secunde... E inutil sa inoti contra curentului. Mai bine stai pe mal si te pisi in apa. Oricum, bine decupat fragmentul din discursul lui Brian.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspund tarziu, incet, si greu (Vineri, 27 iunie 2008, 13:54)

        teophag [utilizator] i-a raspuns lui Mantzy

        ok, conash e de fapt teophag, asta ca sa nu ne incurcam.

        Draga Mantzy,

        Iti dau dreptate, partial, in privinta inotului impotriva curentului...dar cu pipi in apa nu pot sa fiu de acord.

        Nu cred in antagonizare. Nu poate duce nicaieri. Daca unii ii desconsidera pe ceilalti, orice comunicare va fi maculata de morbul emotivitatii si nu vom face altceva decat sa ne distram umpic (sic!) pe drumul catre ne-libertate si ne-fiinta.

        Pozitia ta este de fapt una de non-combat, de acceptare a inevitabilului, de conformare la urma urmelor, fiind agentul patogen controlat. Actionand asa ne declaram invinsi din start. Ce faci tu e reactiv si nu are sanse sa penetreze o masa atat de mare si atat de coagulata.

        Eu cred ca e important sa ne prezentam parerile fara sentimente, rece, stiintific, iar singura arma sa fie exemplul personal.

        Imi spui ca prietenii tai credinciosi n-au avut rabdare sa priveasca pana la capat? Hmmm... inca mai crezi in puterea autorevelatoare a adevarului? Crezi ca poti sa il asezi in mijlocul pietei si toti sa cada in genunchi? Si adevarul are nevoie de PR.

        INCUIATI si DESTUPATI zici? E destul de mic procentul de oameni care asculta cu interes ce urmeaza dupa "Esti prost, bai nene pentru ca..."

        Of, :) as avea atat de multe de spus dar poate, cu permisiunea ta iti voi parazita putin blog-ul, n-are rost sa discutam aici.

        Inchei prin a aminti celor care au avut rabdarea sa citeasca pana aici (de oricare parte a baricadei ar fi) o vorba grea a lui Cioran: "In momentul in care credem ca am inteles totul , capatam privire de ucigasi."
  • +1 (3 voturi)    
    Postul mare al Inalt Prea-afaceristului Daniel (Vineri, 27 iunie 2008, 8:27)

    Bascaliosul [utilizator]

    S-auzim numai de bine. Amin !
  • 0 (6 voturi)    
    3 (Vineri, 27 iunie 2008, 8:35)

    Reshape [utilizator]

    Mantzy, eu sint cel mai obiectiv cititor al tau. Inteligenta peste media actuala, cu bun-simt, cu logica, putin religios, fumez si beau ocazional (adica de cite ori am ocazia), inginer ca profesie, poet din nastere, mediocru, cabotin, las si ipocrit dar cu o mare dragoste si intelegere de sine (adica de mine). Vezi si tu, Mantzy, ca ne cam potrivim.

    Articolul asta merita nota 3. 1 se da pentru copiere iar 2 cind nu scrii nimic. Articolul cu wrestling merita un 6 si e cel mai bun articol al tau, dupa parerea mea.
    Nu-ti dau 4 pentru ca detectez o dorinta de-a ta nu de a enerva prosti, cum zici, ci mai grav: de a face valuri, de a provoca destepti si prosti laolalta. Cum zicem noi, in popor, de a scurma in rahat. Pentru ca pentru cei ca noi nu exista prosti si destepti, ci foarte prosti si nu chiar asa de prosti.
    • 0 (0 voturi)    
      lui sandwank (Vineri, 27 iunie 2008, 17:14)

      acciduzzu [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      mi-a placut si sunt de acord cu nota data. asta inseamna ca poate ii mai dai o sansa sa "indrepte" media. iar autorul sper sa accepte critica si sa o foloseasca in mod constructiv. pentru ca daca poate sa o accepte inseamna ca nu este acel gen de prost care crede ca e mai destept decat ceilalti ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Note (Vineri, 27 iunie 2008, 18:41)

        Mantzy [anonim] i-a raspuns lui acciduzzu

        Bag de seama ca voi doi visati sa va faceti profesori cand erati mici :)) sau arbitri de gimnastica. Si uite c-ati ajuns forumisti. Nasol. Si, daca-mi permiti, Acciduzzu, nota 1 pentru tine, ca ai copiat nick-ul stim noi de unde ;)
        • 0 (0 voturi)    
          copierea este mama perfectiunii (Vineri, 27 iunie 2008, 21:11)

          acciduzzu [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

          pai nu stiu la ce te referi, mai draga mantzy, eu stiu ca numele este al unui personaj din La Piovra. dar de ovidiu, dar de hamlet ce stii de ei?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 27 iunie 2008, 21:41)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      Hai mah sadfap. Mie mi se pare ok sa ataci subiecte dintr-astea sensibile. Poate ma plictisesc eu prea mult pe internet si cheful de un flamewar ma apuca dar mie chiar imi place sa-i vad pe oameni inflamandu-se de la un subiect ca religia pentru ca in felul asta isi dau preacucernicia pe fata. Blasfemia e o undita perfecta cand ai nevoie de un pic de OTV pe net. Asta e, toti avem slabiciunile noastre si mantzy se pare ca invatat sa si le accepte.

      Ia sa postez si eu o poza, ca sa mai aruncam cu cate ceva in ventilator.

      http://nynerd.com/wp-content/uploads/2006/11/can%20you%20see%20jesus.jpg
  • -3 (7 voturi)    
    Uita-te la Taraf, nu la Trinitas! (Vineri, 27 iunie 2008, 9:15)

    una [anonim]

    Va deranjeaza Trinitas... Nu va deranjeaza deloc violenta, pornografia si nici programele pentru cercopiteci care sunt difuzate zilnic la aproape toate posturile, de ti se face sila de nivelul stirilor si al programelor de divertisment.
    Trinitas e o initiativa foarte buna a Bisericii Ortodoxe. Nici eu nu ma uit prea mult la Trinitas, ca n-am timp, dar am urmarit cateva emisiuni, macar.
    Scrii ca ai urmarit doar genericul si programul zilei, nu vreo emisiune... Si asa iti permiti sa batjocoresti credinta majoritatii populatiei, ca despre postul Trinitas nu stii ce sa scrii coerent.
    Nu este permis sa batjocoresti credinta nimanui, oricine ar fi el!
    Eu nu sunt vreo desteptaciune, dar vad ca sunt altii si mai prosti, si mai inculti, rau intentionati ca mine si ca marea majoritate, dar se erijeaza, cu mult tupeu, in formatori de opinie.
    Daca nu te intereseaza subiectul, cine te pune sa-l abordezi?
    Ati depasit bunul simt. Erau semne mai demult, dar acum mi s-a facut lehamite si nici n-o sa mai accesez site-ul vostru.
    Mantzy, cine te pune sa te uiti la Trinitas, daca tu esti la nivel de Taraf? A propos, care ti-e numele? Ti-e cumva frica?
    • -2 (4 voturi)    
      multi prosti, Doamne!!! (Vineri, 27 iunie 2008, 10:42)

      hamlet [anonim] i-a raspuns lui una

      Ce de multi prosti au aparut dupa postarea asta a lui Manty. Oameni cu frica lui Dumnezeu, care voteaza cu Oprescu, se impartasesc, au insuccesuri in dragoste, merg pe la minastiri, li se pare de c///// ca CNSAS sa verifice popii la izmenele patate cu turnatorii, ii admira pe Mircea Badea si Ciutacu, conduc Logan si, in general, se educa cu Vietile Sfintilor si Filocalia. Oameni care ar castra imediat orice critic al credintei lor superficiale (ca sa nu zic de cacao). Linga Biblie au o carte de Adrian Paunescu pe care il considera del mai mare poet din lume. Dupa Jesus, bineinteles. Tine-o tot asa Mantzy, da-le la gioale la toti bigotii manelisti din tarisoara noastra trista dar religioasa.
  • 0 (6 voturi)    
    MDA (Vineri, 27 iunie 2008, 9:41)

    ovidiu [anonim]

    un articol de 2(doi) lei si un jurnalist de 3 parale. in..credibilule care esti.....apuca-te de povesti nemuritoare!!!
  • 0 (2 voturi)    
    biblia hazlie (Vineri, 27 iunie 2008, 10:34)

    qer [utilizator]

    daca o sa cititi cartea asta va garantez un atac de cord. cine se risca?
    • +1 (1 vot)    
      Prea mult (Vineri, 27 iunie 2008, 10:52)

      albert [anonim] i-a raspuns lui qer

      Qer......nu mai indemna lumea sa citeasca asa ceva ca o sa umple spitalele de prietenii lui Mantzi. Toti cu luxatii si entorse.....de creier. Si in plus e scrisul mic si isi strica ochii. Daca vreti faceti fratilor o cerere la Patriarhie sa va scoata o varinta audio pentru Ipod si neaparat una cu poze...ca e mai sintetica.
  • +2 (4 voturi)    
    mucii-n ciorba (Vineri, 27 iunie 2008, 10:51)

    gogu [anonim]

    Astept de o saptamana sa citesc comentariul tau pentru ca, sincer, mi-au placut celelalte. Am inteles tampeniile pe care le spui, ca scopul tau e sa inervezi prostii, infantilisme de-astea. E greu sa-ti tii capul pe umeri cand esti laudat. Tu ti l-ai scapat cu prima ocazie. Nu sunt eu in masura sa-ti dau lectii, dar dezamagirea e mare.
  • -3 (7 voturi)    
    lui mantzy (Vineri, 27 iunie 2008, 10:55)

    Constantin [anonim]

    Draga scaraotschi(pardon mantzy),
    parca homosexualitatea era apanajul societatii 'libere'. Acum, eu inteleg ura viscerala fata de Biserica si preoti dar cu Dumnezeu ce aveti?! Biserica ortodoxa a avut are si va avea un set de valori morale prea inalte pentru scursuri ca tine sau ca homosexualul de George Carlin. De fapt ura voastra fata de Biserica porneste dintr-un singur loc: nu va admite manifestarile lipsite de moralitate. Si brusc strugurii sunt prea acrii, popii sunt pacatosi, crestinii ingusti la minte si tot asa. Ia sa faca Biserica rabat de la morala; sa va dea voie sa va regulati cat vreti, sa va imbatati ca porcii, sa mintiti sa furati etc si sa vedeti ce ati mai iubi-o. Asta e, cum zice Hristos: unde sunt inimile voastre acolo va va fi si sufletul. Adica in iad.
    • -2 (2 voturi)    
      Inca 1 ex de toleranta din partea bunilor crestini (Vineri, 27 iunie 2008, 11:18)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      In primul rand: cred ca tu, in visele tale erotice (daca Biserica iti permite asa ceva, desigur), ai prefera sa fii homosexual decat prost. Ba cre'ca ti-ar si placea.

      In al doilea: strugurii pot fi ACRI, nicidecum acrii, cum prost spunea un crestin larg la minte ca tine.
      • +2 (2 voturi)    
        strugurii n-or fi ACRII ... (Vineri, 27 iunie 2008, 13:19)

        asasiasa [anonim] i-a raspuns lui Mantzy

        dar nici atitudinea nu-i CEL MAI RELAXA(N)TA;

        Deci PROST inseamna mult mai multe lucruri decat ti se arata creierasului tau, geniule!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 27 iunie 2008, 21:34)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Sa moara infidelii !
  • +2 (2 voturi)    
    chici (Vineri, 27 iunie 2008, 12:17)

    me [anonim]

    Maestre, un articol slab. Gargara cu otet. Lipsit de inspiratie si subtilitate. De umor nici nu poate fi vorba. Nu cred ca face cinste raposatului pe care vrei sa il omagiezi.

    Ca sa adaptez o idee din articol, te-ai dus la opera in costum armani si cu cizme de cauciuc. Cu pantalonii indesati pana la genunchi in cauciuc.

    Iti doresc (mult mai) multa inspiratie si mult mai mult bun-simt.
  • +3 (3 voturi)    
    Rot In Peace! (Vineri, 27 iunie 2008, 12:18)

    Ally [anonim]

    Holy any of the dirty words! A murit Carlin. Pacat. Merita mai multe zile pe Pamant omul asta. Cine n-a auzit de el, si poate digera un pamflet si 2-3-50 cuvinte murdare, recomand Wikipedia si Youtube.
    lui Constantin: din cate stiu, Carlin a fost casatorit vreo 40 de ani cu o femeie. Acum, nu zic ca asta exclude homosexualitatea, dar, in lumina faptelor cunoscute poti doar sa presupui, banuind cine stie ce viata sexuala secreta, ca a fost BISEXUAL. Daca tot mergi pe ipoteze, ia-le pe cele mai apropiate de lucrurile cunoscute. (sic!) Presupunerea mea: la cat era de caustic si de 'i don't give a shit about anyone', n-ar fi avut nici o problema sa scuipe tutror preferintele sexuale.
    lui Mantzy: cred ca daca un pusti de clasa a 6-a ar fi pus sa scrie un articol glumet, ar fi gasit referinte mai haioase si mai cu cap la titlurile bietului Trinitas decat ce-ai alaturat tu acolo. Lipsa de inspiratie?
    • 0 (2 voturi)    
      Scrot in peace (Vineri, 27 iunie 2008, 12:39)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Ally

      Traiasca pustii de clasa a 6-a cu umor! :)
  • -1 (1 vot)    
    sigur (Vineri, 27 iunie 2008, 12:50)

    ionut [anonim]

    La un moment dat veti intelege.
  • 0 (0 voturi)    
    dic mo prala... (Vineri, 27 iunie 2008, 14:05)

    cosmin [anonim]

    ce de la comentarii, mai autorule care esti...
  • 0 (2 voturi)    
    :) (Vineri, 27 iunie 2008, 14:06)

    maria [anonim]

    Eu nu cred nici in biserica nici in dumnezeu. Cred in John Lennon - in ciuda unei mediatizari lacunare si a lipsei celor 2000 de ani de traditie. And so what?
    Fariseilor ce sunteti!
  • +1 (3 voturi)    
    .................. (Vineri, 27 iunie 2008, 14:14)

    Ducu [anonim]

    Mantzy
    Cel mai usor lucru din lume este sa faci mishto de ceva cu care nu esti de acord!
    Cel mai greu lucru din lume este sa faci BINE celor din jur!
  • 0 (2 voturi)    
    Sa nu stricam totusi Televizoru' (Vineri, 27 iunie 2008, 14:39)

    Nostradamus*... 2012 * [utilizator]

    Lumea noastra de jos este plina de imperfectii,
    ca-ci Nobody is Perfect, trebuie bineinteles sa criticam dar ar trebui sa fie, draga Mantsky, constructiva si fara jigniri.

    Cred totusi ca daca telecomanda
    are probleme cu bateriile, este o prostie
    sa strici Televizoru' !

    Numai bine.
  • 0 (2 voturi)    
    o parere (Vineri, 27 iunie 2008, 16:21)

    donache [anonim]

    Din pacate e mai usor sa dai cu piatra decat sa o folosesti intr-un mod creativ si pozitiv.
    Puteti comenta ce vreti dar de ceva sigur nu puteti scapa: legea de baza a universului - actiune/reactiune sau , asa cum zice un vechi proverb, dupa fapta si rasplata. Dai cu piatra, vei fi lovit cu piatra. Azi, maine, peste 20 de ani, 1000... nu conteaza. Universul inseamna echilibru si orice actiune are parte de reactiune. Puteti sa-i spuneti acestei legi Dumnezeu, Alah, Budha etc... ea exista si nu poate fi ocolita, este cea care guverneaza totul.
  • 0 (2 voturi)    
    mesaje cu vot negativ (Vineri, 27 iunie 2008, 16:22)

    donache [anonim]

    de ce cam toate mesajele critice la adresa autorului sunt votate cu -? Autorul le urmareste si le da automat cate un vot negativ? Nu de alta, dar sa nu fie direct vizibile...
  • 0 (2 voturi)    
    lipsa de fond dar cu mult fum (Vineri, 27 iunie 2008, 17:08)

    acciduzzu [anonim]

    autorul dovedeste ca bascalia face casa buna cu el.
    poate postul respectiv nu is are o suficienta justificare, poate unii preoti nu se ridica la nivelul asteptarilor, poate chiar biserica luata ca institutie face si greseli.
    Dar articolul in sine nu prezinta suficient fond pentru a sustine forma.

    dar vorba aia: un nebun arunca o piatra si 10 intelepti se chinuiesc sa o scoata din lac
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 27 iunie 2008, 21:33)

    Opposite [anonim]

    Moah, cata preacucernica indignare pentru bicicleta unui peste. Oricum, articolul are umor. Unii il gusta, altii nu.

    Mie imi place, il consider amuzat dar nu mai mult decat indignarea comentatorilor. Ofticati-va crestinilor si faceti galagie pentru nimic. Stiati ca PFAD Daniel (Persoana Fizica Autorizata de Dumnezeu) a fost turnator la securitate? Whoops, nici un comentariu.

    Mantzy, frate si prietene, iti recomand sa-i vezi pe raptor jesus, Jebus si cina cea de taina in format .gif. Ai fi un anon destul de reusit. ;)

    http://exchristian.net/art/albums/funny/50mil-jebus.jpg
  • -1 (1 vot)    
    batrane rontzy (Vineri, 27 iunie 2008, 21:39)

    dumi [anonim]

    cum te simti sub povara imbecilitatii?
  • -1 (1 vot)    
    montzy ronyzy (Vineri, 27 iunie 2008, 23:58)

    dumi [anonim]

    Cultura ta e facuta de Monty Python si Caely Bunaziua! Congrats! Caraghiosule, vb, see ya.
  • -1 (1 vot)    
    Jalnic (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 16:09)

    kosminkim [anonim]

    Esti jalnic. Cauta alta meserie!
  • 0 (0 voturi)    
    cica tre' sa injur... :))) (Duminică, 29 iunie 2008, 2:35)

    Seychelles [anonim]

    Mantzy, eu cred in Dumnezeu! :) Dar nu cred in biserica! imi place sa ma rog, ma ajuta.... Dar,nu-mi place sa sarut mana popei, ma dezgusta... !!! :P Eu cred in "a regreta ceva atunci cand ai facut un lucru gresit" ...dar nu sunt de acord sa ma spovedesc in fata preotului...nu e si el om??? ce facem, concurs:"cine spune mai multe pacate?" ...Nu sunt de acord cu memorarea rugaciunilor (ca asa zice biserica!)... nu e totusi mai bine sa zic in rugaciunea (MEA) ceea ce simt cu ardoarea ca doresc sa-l rog pe Dumnezeu? ca altfel spun rugaciuni invatate pe de rost ca la scoala...si ce credinta e aia??? si nu inteleg de ce preotii zic "sa te ajute cel din ceruri" ...care ceruri? ...de dupa Venus?de dupa Neptun?de dupa ce planeta? NENEA POPA, credinta e in suflet...iar Dumnezeu nu e in cer si nici pe pamant... e in inimile noastre!!! Dumnezeu e totusi IUBIRE! :) SI... SALUT IDEEA DE A EXISTA UN POST TV PT CREDINCOSI....dar, lumeeee, CHIAR in asa hal??? :(
    • +1 (1 vot)    
      Pai de ce nu zici asa? :) (Duminică, 29 iunie 2008, 3:15)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui Seychelles

      Daca zici tu ca Dumnezeu e iubire... poti sa ma numesti credincios fanatic :P