Sibienii au invins clar o echipa care nu s-a dat la o parte, dar nu a putut mai mult. Victoria lui CSU mentine trupa lui Mircea Vulc pe podium. A revenit si Tordai dupa trei saptamani, dar lipsa pregatirii i-a afectat evolutia.

Partida a inceput sub semnul solidaritatii. La prezentarea echipelor, baschetbalistii sibieni au intrat in sala cu tricouri albe inscriptionate cu mesajul „Pentru Mircea, pentru Sibiu". Baietii au vrut astfel sa-si arate sustinerea pentru antrenorul lor dupa ce acesta a fost contestat de o parte a galeriei lui CSU.

Meciul cu CSM Oradea a inceput foarte bine. Imediat dupa fluireul de start, Viorel Mocanu s-a trezit singur cu mingea si a marcat primele doua puncte. Trecusera doar trei secunde. Oaspetii s-au tinut aproape si chiar au luat conducerea cu 7-4 dupa un cos de trei puncte, dar a fost singura tentativa de a se mentine la carma jocului.

Pentru ca sibienii au preluat conducerea si nu au mai cedat-o pana la pauza (71-52). Oradenii au mai redus din diferenta pe finalul sfertului doi, cand gazdele s-au relaxat, la un moment dat diferenta fiind de doar opt puncte (59-51), dar prea putin pentru un adversar de talia Sibiului.

Spectacol si...putina aparare

Sferturile trei si patru au apartinut oaspetilor, care au terminat cu 21-17 si 20-14 doua perioade in care „studentii" au cedat terenul si au neglijat apararea.

Kabengele nu a mai fost omul care inscrie de trei puncte pe banda rulanta, iar Tordai, abia revenit in echipa dupa o accidentare, a avut o evolutie stearsa, cauzata de lipsa pregatirii timp de trei saptamani. Totusi, scorul final, 102-93 este mai mult decat meritat de CSU, care a fost net superioara formatiei vizitatoare.

Fapt recunoscut si de antrenorul lui CSM, Zoltan Kosa, care a declarat ca „si cu Veres si Mandache apti de joc nu puteam face mai mult". Antrenorul Mircea Vulc a fost multumit de rezultat, dar nu si de faza de aparare: „Americanii joaca la spectacol, iar apararea ramane undeva pe planul trei.

Ei sunt obisnuiti cu blocaj ofensiv, e greu sa-i schimbi. Din pacate si Brice a luat-o pe partea aceasta. Voi incerca sa-i conving sa joace si altfel". Cei mai buni marcatori ai Sibiului au fost Evans si Argrett, cu cate 24 de puncte, in timp ce la oaspeti s-a remarcat sarbul Djordjic, cu 32.

Presa...la cabine

Pentru prima data la un meci pe teren propriu al echipei, reprezentantii mass-media locala au avut locuri deasupra tribunei I. Conducerea clubului CSU a decis ca ziaristii acreditati sa nu mai urmareasca partidele de langa cele doua banci tehnice, ci din cele cinci cabine destinate exclusiv transmisiilor radio si TV.

Aceasta in conditiile in care prezenta jurnalistilor din audiovizual este aproape inexistenta. Motivul invocat de conducerea echipei a fost acela ca numarul invitatilor de seama ai orasului a crescut simtitor in ultima vreme.

Aceeasi oficiali care, recunostea antrenorul Mircea Vulc, vor sa intre gratis, cand inclusiv managerul Cristian Bicher isi plateste biletul de intrare.