La Pitesti s-a facut dreptate. Campioana a castigat ambele dispute din „Trivale”, facandu-l pe Ziguli sa realizeze ca echipa sa si-a depasit conditia odata cu victoria din primul meci al finalei.

E adevarat, CSU n-a avut o misiune usoara nici in partida cu numarul patru, insa experienta elevilor lui Jojic, dar si valoarea superioara, au fost elementele care au facut diferenta, ploiestenii demonstrand o data in plus ca nu au rivali pe plan intern. Confruntarea de vineri a inceput cu oaspetii la timona.

Asesoft s-a desprins la 8-2, insa gazdele au avut o tresarire si, pe fondul reusitelor de la distanta ale lui Haslett si Dumitru, au trecut la conducere, incheind primele zece minute in avantaj, 25-22, chiar daca Paul Helcioiu a trebuit sa iasa pentru o vreme de pe teren, spargandu-si capul dupa un duel cu Elliott.

In debutul sfertului al doilea, a iesit la rampa Avlijas, cel care, cu doua „triple”, si-a readus echipa la conducere pe tabela de marcaj. Treptat, campionii au inceput sa se distanteze, iar la cabine au intrat la adapostul a sase lungimi avans: 45-39.Pitestiul n-a abandonat lupta nici dupa pauza.

Bubanja, cu un slam-dunk, a intors rezultatul, iar amfitrionii s-au desprins, mai apoi, la 53-48. Doar atat, insa, pentru ca Avlijas a avut, inca o data, un cuvant greu de spus, iar Asesoft a recuperat handicapul si a dominat ostilitatile, nelasandu-le, pana la final, nicio sansa gazdelor.

Astfel, trupa lui Jojic s-a impus 88-76, conducand cu 3-1 la general si mai avand nevoie doar de o victorie pentru a transa definitiv disputa.

Continua „razboiul declaratiilor”

Dupa finalul meciului de vineri, oficialii celor doua finaliste au iesit la rampa cu noi declaratii incendiare.

„Ceea ce urmeaza sa spun este singura declaratie pe care am s-o dau vis-a-vis de aceste meciuri: Am aflat de la cei de la Dinamo ca echipa din Pitesti are o problema cu parchetul din sala, asa ca am venit si am sters cu Pitestiul pe jos!”, a spus patronul ploiestenilor, Sebastian Ghita. Replica gazdelor a fost prompta si a venit, asa cum era de asteptat, din gura lui George Ziguli.

„Atunci, noi ne ducem la Ploiesti sa mature cu noi pe jos, sa-si desavarseasca opera, iar ei sa devina maturatorii nr. 1 ai Romaniei”, a spus tehnicianul argesenilor. O pozitie mult mai echilibrata a adoptat, asa cum era de asteptat, antrenorul Mladen Jojic. “Echipa noastra e foarte aproape de titlu prin cele doua succese de la Pitesti.

Atuul nostru a fost o constanta de care am dat dovada pe parcursul intregului sezon. Jucatorii mei au dovedit caracter in meciurile de la Pitesti”, a afirmat Jojic.

Miercuri, ultimul meci?

CSU Ploiesti poate castigat titlul national miercuri seara, atunci cand, in sala “Olimpia”, se va desfasura meciul cu numarul cinci. In cazul in care “alb-albastrii” se impun si de aceasta data, atunci finala se va incheia in acel moment, iar Carutasu si ceilalti vor putea sarbatori, alaturi de suporteri, cel de-al patrulea event din istoria clubului. Intalnirea de miercuri va incepe la ora 19.00.