Lupta pentru evitarea retrogradării se intensifică după ce FC Botoșani s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Petrolul, în etapa cu numărul 7 a play-out-ului SuperLigii României.

Bogdan AndoneFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul Ploiești - FC Botoșani 1-2

Oaspeții au început cum nu se poate mai bine partida de pe Ilie Oană, iar după doar 5 minute, Andrei Miron a deschis scorul, după o deviere greșită a lui Țicu.

Prahovenii au restabilit egalitatea în minutul 12, prin Irobiso, după ce acesta a profitat de o serie de greșeli în defensiva adversă.

Putin după jumătatea primei reprize, Petrolul a avut o dublă ocazie de gol, prin Grozav și Irobiso, însă șuturile acestora au fost respinse de defensiva botoșănenilor.

Chiar înainte de pauză, Florescu a fost aproape de a face 2-1 pentru moldoveni, dar Zima a respins în corner.

În a doua repriză, găzarii au avut șansa de a trece la conducere, însă Hanca a ratat o lovitură de la 11 metri (min 71).

Lovitura de grație au dat-o în schimb moldovenii, prin Sadiku, care a stabilit scorul final în minutul 87.