Agerpres a anulat trei stiri, preluate de pe agentiile straine. Reactia directorului: Nu corespundeau cu standardele Agerpres

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:05 Economie | Media & Publicitate


Protest impotriva gratierii, Bucuresti, 22 ianuarie (5)
Foto: Victor Cozmei / HotNews.ro
Agentia de presa Agerpres a anulat, luni seara , trei stiri despre protestele anti-gratiere. Toate cele trei materiale anulate erau traduceri integrale ale stirilor date despre evenimentele din strada de agentiile straine Reuters, AFP si DPA, scrie Paginademedia.

 Alexandru Giboi, directorul Agerpres, a declarat ca stirile nu corespundeau cu standardele agentiei de presa.

"Nu este normal ca noi, ca agentie nationala de presa (institutia este finantata de la buget, n. red) sa traducem cuvant cu cuvant ce au scris altii despre evenimente interne, pe care noi le acoperim". a spus Giboi.

Jurnalistul care a scris cele trei stiri despre proteste anulate de Agerpres a reactionat, spunand ca decizia "poate constitui un act de cenzura". "Am sesizat comisia de etica", a mentionat jurnalistul Marius Hosu pentru Paginademedia.ro

"Presa din Romania obisnuieste sa prezinte, dupa evenimente importante din tara noastra, modul in care acestea sunt reflectate in presa internationala. Agerpres ar fi contribuit, prin cele trei stiri anulate, la acest demers, furnizand prompt informatii netrunchiate, care ar fi eliminat orice suspiciune de partizanat din partea Agerpres. Dimpotriva, prin anularea celor trei stiri, Agerpres si-a privat clientii de informatii, ceea ce poate constitui un act de cenzura", a spus Hosu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19377 vizualizari

  • +52 (58 voturi)    
    preluari (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:08)

    bobyff [utilizator]

    dar stirile rusesti cu, despre pro Putin preluate de Agerpres corespund standardelor lor? Ia verificati stirile lor sa vedeti cate stiri preiau de la rusi. Scuza lor este ca vin la ei deja traduse in romana.
    • +32 (36 voturi)    
      Agerpres? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bobyff

      Ce agentie de stiri e asta? Manipulata ca TVR sub conducerea inflitratei I. Radu? Ce neo-securist mafiot e la conducere? Baieti, cu metode ceausite nu mai tine. nu v-ati prins?
      • +4 (6 voturi)    
        nimic nou sub soare.. (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 13:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        cititi articolul Agerpres de astazi despre MCV. totul este roz, progresam, UE ne lauda..
    • +19 (23 voturi)    
      Cenzura (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:41)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui bobyff

      Nimic nou,un pesedist kaghebist.
    • +6 (8 voturi)    
      REVOLTAOR! (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 7:17)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui bobyff

      Ne intoarcem ila anii de trista aminire!
  • +40 (44 voturi)    
    :) (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:33)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    >Alexandru Giboi este nominalizarea premierului Victor Ponta pentru funcţia de director general al Agerpres
    >Alexandru Giboi a fost șeful Biroului de Presă al PSD, iar înainte, responsabil cu presa al preşedintelui Senatului în timpul lui Mircea Geoană şi consilier de presă la PSD
  • +31 (31 voturi)    
    hopa (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:35)

    mihai.mihaita [utilizator]

    agerpress? hopa.. presiuni de sus?
    • +13 (13 voturi)    
      daca (Marţi, 24 ianuarie 2017, 17:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      s-ar grabi un pic justitia atat in cazul lui dragnea cat si al lui tradiceanu.....
  • +23 (23 voturi)    
    da , (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:16)

    kokos [utilizator]

    a inceput cenzura , pesedistii ataca cu disperare pe toate fronturile!
  • +24 (24 voturi)    
    Bravo Marius Hosu (Marţi, 24 ianuarie 2017, 17:09)

    Un cetatean neturmentat [utilizator]

    Nu doar pentru un job bine facut (absolut de acord cu rationamentul mentionat: "Presa din Romania obisnuieste sa prezinte, dupa evenimente importante din tara noastra, modul in care acestea sunt reflectate in presa internationala"), DAR SI pentru ca ai insistat asupra acestui aspect. BRAVO!
    Un journalist cu coloana vertebrala si constiinta profesionala!
  • +4 (4 voturi)    
    am inteles (Marţi, 24 ianuarie 2017, 17:22)

    bobyff [utilizator]

    acum am inteles de ce pro tv a ales agerpres-ul. Are legatura ca faptul ca Ponta la pus pe Alexandru Giboi la agerpres.
  • +5 (5 voturi)    
    agerpress (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 9:52)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    E doar o gaura de tocat bani publici. Au probabil 50 de vizualizari pe zi.
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 10:34)

    gayon [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    ura.... (Miercuri, 25 ianuarie 2017, 15:08)

    liviu_ [utilizator]

    manipularea pesedista atinge noi culmi!

    tocmai au atras astia in MCV atentia despre presa... dar ce ne doare pe noi