Viorica Dăncilă spune că exclude o Ordonanță pe amnistie și grațiere până la finalul acestui an

de M.H.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2018, 16:43 Ultima ora


Viorica Dancila si Liviu Dragnea
Foto: Agerpres/AP
Viorica Dăncilă spune că exclude o Ordonanță pe amnistie și grațiere până la finalul acestui an. Ea a susținut, de asemenea, că pe masa Guvernului nu se află un astfel de act normativ și că ea nu a avut nicio discuție pe această temă.

Viorica Dăncilă a susținut, la finalul discuțiilor cu liderul PSD, Liviu Dragnea, că ea nu a avut nicio discuție legată de o Ordonanță de Urgență privind amnistia și grațierea și că nu există un astfel de act normativ pe masa Guvernului."

"Nu avem așa ceva pe ordinea de zi. Nu am așa ceva pe masa Guvernului. În calitate de prim-ministru, nu am un act normativ care să prevadă așa ceva", a declarat Dăncilă.

La întrebările repetate ale jurnaliștilor, Viorica Dăncilă a afirmat că a văzut opiniile colegilor săi din PSD cu privire la OUG pe amnistie și grațiere, dar ea nu a avut nicio discuție pe această temă:
"Am văzut opiniile colegilor. Eu n-am avut nicio discuție pe acest lucru".

Întrebată dacă va fi luată o decizie în Comitetul Executiv al PSD, ea a răspuns: "În CEx fiecare își va spune punctul de vedere, nu pot eu să prevăd ce probleme vor ridica colegii mei. (...) Eu nu am discutat cu nimeni despre amnistie și grațiere".

De asemenea, întrebată dacă exclude adoptarea unei Ordonanțe pe amnistie până la finalul anului, Vioroca Dăncilă a răspuns: "Da".

În ultima perioadă, au fost tot mai accentuate informațiile că PSD este decis să dea o ordonanţă de urgenţă pe amnistie şi graţiere și că trebuie stabilit doar momentul oportun. Tema a fost reluată în discuțiile interne din PSD și au fost făcute noi presiuni asupra ministrului Justiției, Tudorel Toader, nelipsit de la ședințele PSD din ultima perioadă.

Surse social-democrate declarau pentru Hotnews.ro că în interior se discută mai multe scenarii, iar o decizie finală va fi luată într-o ședință a Comitetului Executiv.

Cu o zi în urmă, liderul PSD, Liviu Dragnea, spunea că a cerut în mod public, ceea ce înseamnă că și ministrul Justiției a auzit, "să se repare toate nedreptățile din România care ies la iveală". El a făcut aceste afirmații întrebat fiind dacă i-a solicitat lui Tudorel Toader o soluție pentru amnistie și grațiere.

Și ministrul Justiției a sugerat posibilitatea unei astfel de oprdonanțe. După ce a negat în mod repetat că ar exista un astfel de act normativ, marți, aflat la Bruxelles, Tudorel Toader a spus că un act normativ privind amnistia şi graţierea nu este un ”act de clemenţă” pe care "şi-l doresc doar unii", subliniind că nu vrea ”să fie tras la răspundere cel care nu este vinovat”.

Președintele Klaus Iohannis declara că o eventuală ordonanță de urgență a guvernului privind amnistia și grațierea ar declanșa "o criză politică fără precedent” și a făcut apel la politicienii din PSD să împiedice adoptarea unui astfel de demers.


















2864 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Veorika vrea un fel de Centenar Al Strazii (Joi, 6 decembrie 2018, 16:51)

    un domn [utilizator]

    Incepand cu 10 Ianuarie 2019, pentru 10 august 2018, si apoi Culminand cu finele lui ianuarie 2019 ca fiind Finele P$D !

    Nu i rau deloc !
  • +11 (11 voturi)    
    Deci va fi (Joi, 6 decembrie 2018, 16:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pesedistii mint asa cum respira. Asta stiu, asta fac. Evident, se mai pricep si cum sa fure... pentru că astea e menirea oricarui membru al acestui grup infractional impropriu numit partid.
    • +3 (3 voturi)    
      afirmatia negativă la lupii dracici (Vineri, 7 decembrie 2018, 8:01)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nu va fi
      "Ordonanță pe amnistie și grațiere până la finalul acestui an"
      dar poate fi
      "Ordonanță pe amnistie și grațiere oricând după anul nou"
      sau 2 ordonanțe separate
      "Ordonanță pe amnistie până la finalul acestui an"
      și
      "Ordonanță pe grațiere până la finalul acestui an"
      sau
      "Ordonanță pe suspendare și iertare până la finalul acestui an"
      Ăștia sunt în stare de orice care nu neagă strict afirmația negativă, deci o vor face cumva, că asta le este năravul, de când am lăsat lupii ciobani la stână.
  • +9 (9 voturi)    
    O ragaiala politica (Joi, 6 decembrie 2018, 16:57)

    Frank777 [utilizator]

    O tema obsedanta pentru toata lumea.
    Isi dau penalii Dragnea si Valcov o lege pentru interesul lor si pentru interesul Poporului PSd Penal?
    Vor demonstra ei ca pentru ca pot avand o majoritate parlamentara transforma Romania in tara hotilor ca niste dictatori sud americani sau africani?
    Vor sfida ei pe romani si isi vor face mendrele cu tara asta?
    Suspensul continua si Dragnea lucreaza si la completele de 5.
    Daca il ajuta si Coldea o scoate la completele de 5 si pentru Valcov si primeste nevinovat de 8 ani ca nici tablourile nu erau ale lui si aurul nu stie cine i la pus in casa.Pe cuvantul lui de onoare.
  • +9 (9 voturi)    
    Adica nu luna asta? Nu cucoana, niciodata e cuvantul! (Joi, 6 decembrie 2018, 17:00)

    V. Istina [utilizator]

    Cata vreme va exista Romania, pentru ticalosii condamnati pentru coruptie si abuz in serviciu, fals in acte publice, tradare, talharie, crima, jaf, furt masiv din bunul public, etc niciodata amnistie!

    E ca si cum un bolnav de cancer aproape vindecat isi introduce iarasi celule canceroase in organism!
  • +8 (8 voturi)    
    ....daaaaaaaaaar (Joi, 6 decembrie 2018, 17:00)

    semperfidelis [utilizator]

    in primele zile din ianuarie, nu se stie.
  • +7 (7 voturi)    
    Da sefu, sefu ce zice ? (Joi, 6 decembrie 2018, 17:00)

    strelka [utilizator]

    Sa nu fi incurcat Veorica biletelele sau doamne fereste sa fi vorbit fara sa intrebe inainte.
  • +8 (8 voturi)    
    Ok (Joi, 6 decembrie 2018, 17:10)

    nano2k [utilizator]

    De abia cu dezmintirea asta sunt acum ferm convins ca vor incerca sa o dea anul asta.

    Vor reusi? Sa vedem!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce-aveti mai cu biata femeie ? (Joi, 6 decembrie 2018, 17:17)

    Susufler0 [utilizator]

    Acum o sa-i cereti sa jure si "rosu" ca anul acesta nu il gratiaza pe Livache ! :)))

    Sunteti nemaipomeniti !

    ***

    PS. Bravo ! ;)
  • +7 (7 voturi)    
    I-a zis Dragnea in privat : (Joi, 6 decembrie 2018, 17:19)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Am nevoie sa nu mai plece parlamentari PSD-isti pana nu il Suspendam pe Iohannis. Zi si tu la public ca ,,nu dam Admistia" pana la 31
    decembrie."
    Astazi de fapt, Dancila s-a demascat absolut clar ca un complice servil a lui Dragnea. Din moment ce spune raspicat doar ca ,,nu da Adminstia pana la 31 decembrie", in loc sa spuna raspicat ca ,,nu da deloc Admistia", dovedeste ca Dancila isi doreste Ordonanta de Admistie din tot sufletul ei.
    (suflet de hoata, desigur)

    Este ca si cand doi parinti dau impresia vecinilor ca sunt normali la cap, si nu se pune problema sa-si vanda propriul copil.
    Pana cand unul din soti afirma : ,,Nu vreau sa vindem copilul nostru pana la 31 decembrie".
  • +5 (5 voturi)    
    Ce prim ministru si-a pus Dragnea (Joi, 6 decembrie 2018, 17:40)

    ty [utilizator]

    Exclude pana la sfrsitul acestui an. Dupa?
    Ar trebui exclusa din pozitia de prim minstru pentru a avea o certitudine.
    Cred ca astia de la PSD au batut toate recordurile in ce priveste numarul de ordonante cu toata majoritatea lor parlamentara.
  • +5 (5 voturi)    
    Mda... (Joi, 6 decembrie 2018, 18:07)

    fdaniel [utilizator]

    simte si ea ca DADDY nu e chiar pe val ...
  • +6 (6 voturi)    
    Asa e (Joi, 6 decembrie 2018, 20:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar nu se pronunta legat de 2019.
  • +7 (9 voturi)    
    Sfatul meu... (Joi, 6 decembrie 2018, 20:08)

    Sevraj [utilizator]

    ...pentru scenaristii/consultantii politici.:

    Pasul 1: Domana Dancila pleaca in concedi/vizita/vacanta
    Pasul 2: Ordonanta apare si e publicata in acceasi zi
    Pasul 3: Doamna Prim-ministru face ochii mari (se mira!) ca cum e posibil asa ceva si isi da demisia
    Pasul 4: Acum este drumul liber pentru conducatorul de facto al partidului sa se aseze in fruntea Guvernului/sa candideze la presedintie, sa instaureze Sultanatul Romaniei, practic sa faca ce vor muschii domniei sale...

    Corolar 1: Ghici cine o sa fie pe unul din primele 1-3 locuri pe lista la Europarlamentare, ca tot si-a dat demisia din functia de Prim-ministru? Sau poate chiar Comisar European?
    Avand in vedere parcursul profesional de pana acum al doamnei Dancila, faptul ca doamna Dancila a progresat in cariera prin munca si consecventa, dovedind reale calitati si facand fata cu succes provocarilor mai multor functii: europarlamentar, prim-ministru, functia de Comisar European ar fi o incununare a eforturilor dumneaei si o consecinta fireasca a calitatilor ce o recomanda pentru acesta pozitie. Un pas cat se poate de firesc in cariera dumneaei.
    Singurul lucru de stabilit este un portofoliu pe masura. Comisarii romani au avut, pe rand, multilingvismul (putini bani), apoi agricultura (multi bani) apoi dezvoltarea regionala (si mai multi bani), acum trebuie ceva pe masura. Propun ca toti banii UE sa fie administrati de doamna Dancila/PSD, ca este evident ca se pricep cel mai bine.
    Ce poate sa iasa rau de aici?
  • +6 (6 voturi)    
    Masa si dansul in ianuarie pt.seful DLN ? (Joi, 6 decembrie 2018, 20:09)

    Plagarus [utilizator]

    Dansul matracucii se executa tot din buric.
  • +5 (5 voturi)    
    Siguur (Vineri, 7 decembrie 2018, 7:45)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Și pavianul cu mantie învelea ciocolata în staniol...
  • 0 (0 voturi)    
    Daca ai spune asta intr-o gradinita (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:16)

    John M. [utilizator]

    de copii si tot te-ai alege cu huiduieli !
    Cine va mai crede?!
  • 0 (0 voturi)    
    cuvintul de onoare (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:33)

    Dizidentul [utilizator]

    dat de Dancila se reduce la Decembrie (poporul rasufla usurat?) dar ce se intimpla in Ianuarie? sau face in fiecare Luna o asemenea precizare?. Acum Tudorel nu a redactat complect OUG si se v-a cistiga timp.Interesant daca spunea oameni buni nu v-a faceti griji nu se v-a da nici in viitor acestOUG. Cind inainte de plecarea la EU a spus nu am pe masa un asemenea proiect, o zi mai tirziu Tudorel punea bazele la ordonanta chiar de la tribuna Europeana.