Un barbat a fost impuscat in gat in timp ce pescuia ilegal pe o balta privata din Galati

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:10 Ultima ora


Un barbat care incerca sa pescuiasca ilegal intr-o balta privata din judetul Galati a fost impuscat cu un pistol cu bile de cauciuc de catre administratorul zonei respective, ajungand la spital in stare grava, transmite Mediafax. Incidentul a avut loc la balta Potcoava din apropierea localitatii Branistea.

Victima, care are 30 de ani, a suferit leziuni la gat si la tampla, fiind transportata la Spitalul de Urgenta Galati.

"Cazul a fost sesizat prin numarul de urgenta 112. Un echipaj SMURD a ajuns la fata locului, pacientul a fost preluat si transportat la spital. Starea lui este stabila in acest moment", a declarat dr. Angel Trifan, medicul coordonator al SMURD Galati.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie al judetului Galati, Cristina Tatulici, a declarat ca primele informatii arata ca vineri dimineata trei persoane au fost prinse de proprietarul baltii respective incercand sa pescuiasca ilegal.

"Una dintre persoane a fost ranita cu un pistol cu bile de cauciuc pe care proprietarul baltii il detinea in conditii legal. Este vorba despre o arma neletala pentru care detinea autorizatie din 24 ianuarie 2009. A doua persoana a fost retinuta, iar a treia a reusit sa fuga. Aceasta a fost identificata insa. In prezent, o echipa a Politiei s-a deplasat la fata locului si se fac cercetari", a declarat Tatulici.

Mediafax scrie ca in zona in care a avut loc incidentul au mai existat conflicte intre braconieri si administratorii baltii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2591 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:27)

    alex [anonim]

    Poate asa se invata lumea sa respecte proprietatea.

    Daca nu de vorba buna, atunci cu justitia sau cu pusca in mana.
    • -1 (5 voturi)    
      Doar ca... (Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:45)

      j [anonim] i-a raspuns lui alex

      Legislatia romaneasca nu permite ceea ce spui tu.
      Arma poate fi folosita doar in legitima aparare, ceea ce nu era cazul. Deci, din pacate pentru proprietar, va fi acuzat de tentativa de omor...
      • +4 (6 voturi)    
        nu (Vineri, 6 ianuarie 2012, 13:20)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui j

        este vorba de arma neletala si a fost folosita impotriva unor hoti care au violat proprietatea.
    • -7 (9 voturi)    
      sunt doar unii care pescuiau (Vineri, 6 ianuarie 2012, 14:08)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui alex

      Asa e, hai sa ii impuscam pe toti astia care incalca proprietatea. Hai sa impuscam pe copii care vin la furat de cirese, pe cei care fura niste porumbi sa fiarba pe ulita satului, pe cei care aduna lemne de foc din padurea ta pentru ca nu cu ce sa se incalzeasca etc
      De ce nu esti asa de viteaz si cu cei care fura miliarde de la stat, ia frate o pusca asteapta-l pe Niculae sa coboare din masina si impusca-l ca fura si de la tine!!! Ai curajul sa faci asta sau esti doar tare in gura pe forumuri si cu astia care au doar undita in mana sau iti fura gaina?
      Nu vi se pare ca exagerati cumva? Suntem in vestul salbatic?
      Se pare ca noi romanii luam de la straini mai mult ce e rau dar nu ne uitam la tarile nordice unde un astfel de "hot" si-ar fi luat cel mult amenda
      • +10 (12 voturi)    
        Mai gandeste-te (Vineri, 6 ianuarie 2012, 14:35)

        Jeu [utilizator] i-a raspuns lui ion daniel

        Prietene ai plantat vreodata porumb? Ai plantat vreodata vita de vie, sau orice altceva? Ai dat cu sapa vreodata si atunci cand esti pe la jumatea randului sa simti ca nu mai poti si sa te uiti din minut in minut cu speranta ca capatul randului si clipa de odihna este din ce in ce mai aproape? Eu sunt convins ca nu ai facut asta fiindca nu ai mai vorbi cum vorbesti acum. Crezi ca este usor sa muncesti cu familia ta un an de zile ca sa o duci mai bine dupa care sa vina niste nemernici si sa-ti fure din recolta, fie ei si copii? De ce nu vin sa ceara copii astia, si daca nu stiu sa faca asta parintii lor sa aiba grija sa ii educe ca sa nu ia niciodata ce nu este al lor. Te asigur eu ca dupa ce ai dat cu sapa de cateva ori pe terenul tau o sa te superi extraordinar de tare si pentru 10 porumbi furati, nu neaparat pentru aia 10 porumbi dar te gandesti ca vor urma si altii, acum 10 maine 20 poimaine 500. Te gandesti ce sa faci, sa te duci noaptea sa pazesti de nebun pe tarla? Si ce folos, fiindca hoti iti pot da cu ceva in cap si mai si mori dupa una si alta. Eu unul as institui o lege ca in Texas, daca te prind pe terenul personal fara consimtamantul meu, nu numai in casa mea, am dreptul sa te omor fara sa patesc ceva. Si din cauza asta agricultura merge prost in Romania, de ce te-ai apuca sa plantezi ceva pe camp, cartofi, ceapa, usturoi, rosii, pentru uzul personal cand stii ca in mod sigur recolta iti va fi furata de hoti tigani sau romani, copii, animale etc. Proprietarul iazului in mod sigur a investit o gramada de bani in iazul ala, poate are rate la banci, poate are casa gajata la banca, ce ar fi daca toti nemernicii s-ar duce sa dea si ei la peste in iazul omului? Daca paznicii ar fi indulgenti si i-ar trimite acasa fara sa le faca nimic, maine ar veni o suta.
        • 0 (2 voturi)    
          Wrong! (Vineri, 6 ianuarie 2012, 17:25)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Jeu

          Educatie nu se face cu gloante! In felul asta si infractorii o sa aiba arme si "justitia" pe care si-o face omu' cu mana lui o sa degenereze in criminalitate ridicata.

          Uitati-va la USA care are o politica foarte laxa in ceea ce priveste regimul armelor si munitiilor si are una dintre cele mai mari rate ale criminalitatii din lume.

          Conform legislatiei din Romania, armele letale sunt folosite numai pentru securitatea statului si a organelor implicate in structurile statului. Armele neletale pot fi folosite doar in legitima aparare si NU pentru apararea proprietatii.

          Pentru incalcarea proprietatii sunt alte metode: faci denunt la politie, instalezi sisteme de supraveghere care sa serveasca ca probe in eventualele anchete ale Politiei.

          Vestul salbatic nu e aici! duceti-va in America si aveti sanse sa va treziti cu gloante in cap din cauza ca armele incap pe mainile tuturor leprosilor.

          Problema e ca a-ti face dreptate cu mana ta capata un fagas care poate aduce mai multe probleme decat rezolvari si alte necazuri in care va asigur ca nu vrem sa ajungem. In SUA iesi cu teama pe strada, in locuri publice ca nu stii cand apare un nebun cu shotgunu' la brat.

          Sunt sigur ca si cei mai aprigi aparatori ai proprietatii care dau posturi aici, au "calcat si ei cu stangul" pe alte proprietati, s-au dus la iarba verde undeva unde e o proprietate privata, sau au cules niste nuci de pe jos care nu erau din copacul lor s.a.m.d.

          Inca odata, educatia nu se face cu gun-ul, se face in familie, se face la scoala. Adevaratele valori morale tin de sanatatea educationala a poporului.

          Vremurile grele o sa ne uneasca, vremurile roditoare o sa ne faca salbatici, iar o educatie sanatoasa o sa ne faca sa abordam ambele situatii mult mai civilizat.

          La multi ani in 2012!
      • 0 (0 voturi)    
        Ar fi bine... (Vineri, 6 ianuarie 2012, 21:20)

        mr hyde [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        Domnule Ion Daniel , ar fi bine daca am fi in vestul salbatec , acela a precedat cea mai indestulata , performanta si civilizata societate si anume acea americana . Vestul salbatec a devenit si cultura cinematografica si nu numai si semnifica dreptatea aparata cu arma , curajul si hotararea .America si prosperitatea ei au fost edificate - dupa cum se spune - cu sapa intr-o mana si cu pusca in cealalta. Daca proprietatea este garantata si sta la baza functionarii societatii atunci ea trebuie sa fie respectata si - in consecinta - aparata . Daca omul nu tragea ce ati fi vrut sa faca : sa se duca si sa se ia la bataie cu ei , si nu ca se lua dar il luau ei la bataie sau sa anunte Politia care nu ar fi venit sau daca venea devenea impaciuitoare. Cu asemenea atitudini nu putem cladi o societate puternica dar cu riposta hotarata da.
        • 0 (0 voturi)    
          olanda, norvegia, suedia etc (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 1:48)

          ion daniel [anonim] i-a raspuns lui mr hyde

          toate tarile astea sunt mult mai civilizate decat america si au una dintre cele mai scazute criminalitati din lume si nu au avut vestul salbatic si nu impusca pe toata lumea. Ia vezi cum trateaza ei infractorii chiar si criminalii. E vorba ca daca ii dai unuia o pusca te astepti sa o foloseasca si dupa cum stii pusca nu e un cutit sau un ciomag. Daca o folosesti este in general letala . Mai bine nu ai ce sa fiolosesti si te duci pe capul politiei sa iti rezolve problema.

          De ce tu presupui ca politia nu o sa faca nimic? Eu de cate ori am apelat la ei m-au ajutat si pe toti vecinii mei.
  • +4 (6 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:57)

    cobra [anonim]

    Cu justiţia de la noi mai greu. Dar o bilă-n muşchi, aşa de probă, e foarte bine.
  • +6 (8 voturi)    
    asa merita, si familia!! (Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:58)

    dan argetoianu [anonim]

    Pai daca pescuia ilegal a primit ce merita! La munca, nu la furat!!!!!
    • -5 (5 voturi)    
      exact (Vineri, 6 ianuarie 2012, 14:13)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui dan argetoianu

      Asa meritam sa ne impuste si pe noi toti,Francezii, Italienii, Englezii si toti ceilalti de la care concetatenii nostrii fura. Noi suntem vinovati pentru ca baga ei mana in buzunarul celorlalti.
      • +4 (4 voturi)    
        asa este ionele ! (Vineri, 6 ianuarie 2012, 15:45)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        toti romanii care fura, violeaza si ucid in strainatate merita sa fie pedepsiti exemplar ! de acord cu tine ! nu conteaza ca sunt blonzi sau bruneti ! iar daca insisti tu, ca aparator al drepturilor hotilor si al criminalilor , chiar sa fie omorati ! ;)
  • -5 (5 voturi)    
    America va saluta (Vineri, 6 ianuarie 2012, 13:20)

    strainul [anonim]

    Unde s-a pomenit sa fie privatizate lacuri, riuri ?
    Doar Marea Neagra mai ramine de privatizat !
    Capitalism dimbovitean !
    • +4 (4 voturi)    
      La Galati? (Vineri, 6 ianuarie 2012, 13:46)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui strainul

      Ai cam lipsit de la Geografie....
    • +3 (3 voturi)    
      se concesioneaza... (Vineri, 6 ianuarie 2012, 13:54)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui strainul

      suprafetele de apa se concesioneaza pe o perioada de timp.. exista si balti private dar acestea sunt suprafete artificiale de apa.
    • -4 (4 voturi)    
      aerul de desupra baltii al cui e? (Vineri, 6 ianuarie 2012, 13:57)

      moldova nu e a mea! [anonim] i-a raspuns lui strainul

      sa nu trec cu planorul pe acolo, ca ”violez proprieatea” si ma doboara cu gloante de cauciuc!
  • -3 (3 voturi)    
    bine? (Vineri, 6 ianuarie 2012, 13:45)

    Alexu [anonim]

    Am citit celelalte comentarii si vreau sa inteleg ?
    Care proprietate ?
    Se spune ca este doar administratorul baltii , adica singurul care are drept sa fure !
    Ce impozite plateste pentur asta ? Cred ca nici contravaloarea pistolului , deci evaziune fiscala la greu !
    Nu sunt de acord cu furtul , sau cu braconajul ( mi-e greu sa nu scriu branconaj asa cum trebuie) dar trebuie sa vedem si cine se vaita ! Adica un ciumeg care si-a tras balta , si vrea sa le bage mintile in cap alora de pe acolo ...
    Cand voi vedea ca a platit pretul corect , ca o ingrijeste corespunzator , atunci va avea si dreptul sa o apere corespunzator ... Pana atunci ar trebui aplicata legea penala , ca e singura care mai fuctioneaza in Romania , si sa il bage pe pistolar la parnaie pana seaca balta macar !
    Sa traiti bine !
  • +3 (5 voturi)    
    proprietate (Vineri, 6 ianuarie 2012, 13:55)

    teius [anonim]

    Strainule,daca platesc impozit si am act de proprietate care-i problema?Cate strazi cu acces privat sunt in US.Esti OBAMIST?
  • +2 (4 voturi)    
    "stare grava victima" bla bla (Vineri, 6 ianuarie 2012, 16:21)

    kashmyr24 [anonim]

    rana braconierului este superficiala....adica o zgarietura{au fost prezentate imagini mai devreme la tv cu "victima"} e bine sanatos....deci nimic grav.....grav e faptul ca nu avem un sistem de legi model american sau european
    • 0 (4 voturi)    
      Wrong 2! (Vineri, 6 ianuarie 2012, 17:37)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui kashmyr24

      Nu vrei sistem american, te asigur eu. Nu vrei sa-ti fie frica s-o lasi pe nevasta-ta sa vina singura de la serviciu. Nu vrei sa te duci in Miami, sa te opreasca cioarele cu shotgun' in plina zi si sa-ti fure masina. Nu vrei sa te duci in ziua mare la benzinarie si sa-ti arate cioara pistolu' doar ca are chef sa-ti arate ca e smecher. Te temi pentru viata ta, pentru viata copilului tau. E de cacat.

      Viata bate filmu' chiar si in state iar cei care cred ca aici totul e perfect ii invit sa dea o tura in Detroit, Chicago, Miami, etc. ... sa stea o noapte la hotel acolo (platesc eu hotelul) si apoi sa emita idei ca regimul armelor in Romania ar trebui armonizat dupa sistemul american.

      Crede-ma, cea mai adanca fundatura din Ferentari, Berceni sau Dristor o sa ti se para gradinita fata de ce e aici.

      Armele nu au adus rezultatul scontat aici, si cu atat mai putin o sa-l aduca si-n Romania, unde oamenii nu au o educatie prea temeinica, iar spiritul latin o sa-i legitime sa scoata gunu' doar cand s-a uitat unu' la nevasta-ta. La dracu oameni, make love, not war!

      Happy new year!
    • +1 (1 vot)    
      De astepta (Vineri, 6 ianuarie 2012, 22:20)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui kashmyr24

      Era evident ca adulatorii lui Mircea Badea si fanii filmelor Rambo 1, 2, 3 si 4 sa nu inteleaga nimic in viata asta si sa vada doar arme, gloante si steroizi in fata ochilor. Fratilor, aveti chef de gun-uri, mergeti in Africa, ca acolo isi apara baietii propretatile numai cu AK-47.

      Inca odata! Conform legislatiei din Romania, armele neletale sunt NUMAI pentru legitima aprare. Tipu' care a tras o sa aiba dosar penal pentru vatamare corporala, tentativa de omor si nerespectarea regimului armelor si munitiilor, asta in cazul in care se face justitie :)