​Sebastian Korda a jucat un singur meci la Țiriac Open 2024, al treilea favorit al turneului „ATP 250” de la București fiind învins în optimi de Gregoire Barrere (locul 128 mondial), scor 6-4, 6-4.

Sebastian KordaFoto: Valery HACHE / AFP / Profimedia

Sebastian Korda, învins de Gregoire Barrere la ATP Țiriac Open 2024

Primul set al confruntării de pe Terenul Central de la Năstase & Marica Sports Club a fost unul ciudat pentru un meci din circuitul ATP: ambii jucători au avut mari probleme la serviciu, iar în total au fost șapte break-uri (Barrere s-a aflat mereu la conducere și și-a adjudecat manșa).

Francezul, care a ajuns pe tabloul principal după ce a trecut de calificări, s-a desprins rapid în setul secund (3-0 și 4-1), dar Korda (26 ATP) a dat impresia că poate reveni și a egalat la 4.

Americanul de 23 de ani (fiul lui Petr Korda, campion la Australian Open 1998) a pierdut partida după o oră și 16 minute de joc, Barrere reușind să închidă duelul cu un rever excelent în lung de linie.

După ce i-a învins la București pe Ionel, Pouille, Kokkinakis și Korda, pentru Gregoire Barrere urmează un meci cu învingătorul partidei dintre sârbul Miomir Kecmanovic (60 ATP) și spaniolul Pedro Martinez (57 ATP / favorit 7).

Puncte și bani la ATP Țiriac Open 2024

Marele câștigător al turneului bucureștean va pleca acasă cu 250 de puncte în ierarhia ATP de simplu, dar și cu un cec în valoare de 88.125 de euro. ATP Țiriac Open are premii totale în valoare de 580.000 de euro.

• Câștigător: 250 de puncte ATP și 88.125 de euro

• Finalist: 150 de puncte ATP și 51.400 de euro

Premiile aferente câștigătorilor turneului la dublu

• Câștigători: 250 de puncte ATP și 30.610 euro

• Finaliști: 150 de puncte ATP și 16.380 euro.

De-a lungul timpului, turneul de la București a fost câștigat de următorii jucători: