Emma Răducanu (303 WTA) s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA Stuttgart, după victoria în două seturi în fața cehei Linda Noskova (31 WTA), scor 6-0, 7-5.

Emma RaducanuFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Emma Răducanu o va înfrunta pe Iga Swiatek în sferturile WTA Stuttgart

Câștigătoarea US Open 2021 a reușit o nouă victorie la Stuttgart, după ce în primul tur trecuse de Angelique Kerber.

În ciuda diferenței de 272 de locuri în clasamentul WTA, Emma Răducanu a realizat un prim set perfect pe care l-a câștigat la zero.

Noskova nu a renunțat însă, iar setul al doilea s-a desfășurat sub un echilibru total până în final, când jucătoarea britanică a câștigat ultimele două gameuri înainte de tiebreak, ratând și o minge de meci.

În sferturile de finală, Emma Răducanu o va întâlni pe Iga Swiatek (1 WTA).

Porsche Tennis Grand Prix are loc în perioada 15-21 aprilie, pe zgură (indoor), face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922,573, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (2023).

La startul competiției se găsesc nume importante precum Iga Swiatek, Aryna Sabalenka, Coco Gauff sau Elena Rybakina.