Caroline Wozniacki și Anhelina Kalinina s-au întâlnit la două turnee consecutive, iar meciul din turul secund de la Charleston (turneu de categorie WTA 500) s-a terminat tot cu victoria sportivei din Ucraina.

Caroline WozniackiFoto: Daniel Lea/CSM / Shutterstock Editorial / Profimedia

Caroline Wozniacki, învinsă de Anhelina Kalinina la WTA Charleston

Victorioasă în trei seturi în fața danezei Wozniacki (campioană la Australian Open 2018 și fostă lideră mondial) la Miami, Kalinina (33) s-a impus și mai clar de această dată, scor 6-2, 6-3.

A 15-a favorită a competiției de la Charleston a obținut calificarea în optimi după o oră și 21 de minute de joc.

Anhelina, care la Miami a trecut și de Aryna Sabalenka, se va duela pentru un loc în sferturile de la Charleston cu rusoaica Daria Kasatkina (11 WTA / favorită 4).

Câștigătoarea acestui meci va da în runda următoare peste învingătoarea dintre americanca Emma Navarro (20 WTA / favorită 10) și românca Jaqueline Cristian (83 WTA).

Taylor Townsend - Ekaterina Alexandrova (6) 7-5, 6-2

Beatriz Haddad Maia (5) - Caroline Dolehide 6-2, 7-5.

WTA Charleston, sferturi de finală

Jessica Pegula (1) - Magda Linette

Victoria Azarenka (12) - Taylor Townsend

Daria Kasatkina (4) - Anhelina Kalinina (15)

Emma Navarro (10) - Jaqueline Cristian

Beatriz Haddad Maia (5) - Veronika Kudermetova (9)

Astra Sharma - Maria Sakkari (3)

Elina Svitolina (4) / Daria Saville - Varvara Gracheva / Elise Mertens (11)

Leylah Fernandez (14) / Sloane Stephens - Danielle Collins / Ons Jabeur.

Credit One Charleston Open este un turneu din categoria WTA 500 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie. Se joacă pe zgură verde și este dotat cu premii totale în valoare de $922,573. Campioana en-titre este Ons Jabeur.

Principalele favorite de la Charleston: Jessica Pegula (1), Ons Jabeur (2), Maria Sakkari (3).